Skocz do zawartości
Winchester

2 wiatraki pod jedno złącze

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie moge dac, zeby nie spalic? Od czego to zalezy, od napecia czy jak? Jakis przykald bym prosil dwoch fajnych ( cichych) wiatraczkow (do wyciagania powietrza z budy), ktore moglbym tak podlaczyc pod jedno zlacze 3pinowe.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa wentylatory możesz połączyć na dwa sposoby:

 

1) równolegle (oba wentylatory działają na 12V)

Bierzesz pierwszy wentylator. Zdejmujesz trochę izolacji z kabla czerwonego i czarnego. W drugim wentylatorze odcinasz wtyczkę i lutujesz (w ostateczności skręcasz) czerwony do czerwonego i czarny do czarnego. Żółty (odczyt obrotów) z drugiego wentylatora mie będzie wykorzystany - końcówkę najlepiej czymś zakleić, żeby nie zwarła przypadkiem czegoś.

 

2) szeregowo (jeśli wentylatory są identyczne to oba dostaną po 6V)

Wyciągamy czarne kable z wtyczek obu wentylatorów (nie odcinamy). Kabel z drugiego wkładamy do wtyczki pierwszego.

Z drugiego wyciągamy czerwony kabel i łączymy z "wiszącym" czarnym kablem pierwszego wentylatora. Tak jak poprzednio odczyt obrotów tylko z pierwszego wentylatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak podłączysz równolegle (oba pracują przy max. mocy) to jest ryzyko spalenia. Moce wentylatorów się wtedy sumują. Jak pamiętam to maksymalnie można pobrać chyba 5W ze złącza na płycie.

Przy połączeniu szeregowym nie ma takiego ryzyka. Dwa wentylatory połączone szregowo (każdy dostaje po 6V) pobierają 2x mniej mocy niż jeden na 12! i chodzą mniej więcej na połowie swoich maksymalnych obrotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak podłączysz równolegle (oba pracują przy max. mocy) to jest ryzyko spalenia. Moce wentylatorów się wtedy sumują. Jak pamiętam to maksymalnie można pobrać chyba 5W ze złącza na płycie.

Przy połączeniu szeregowym nie ma takiego ryzyka. Dwa wentylatory połączone szregowo (każdy dostaje po 6V) pobierają 2x mniej mocy niż jeden na 12! i chodzą mniej więcej na połowie swoich maksymalnych obrotów.

Można to bardzo łatwo wykazać, wystarczy podstawowa znajomość wzorków(poziom 8-letniej podstawówki).

 

P=U*I

R=U/I -> I=U/R, podstawiamy do pierwszego wzoru:

P = U^2/R (U^2 to U do kwadratu)

 

Ja widać z tego banalnego wyprowadzenia, moc jest proporcjonalna do KWADRATU napięcia. Dwukrotny spadek napięcia spowoduje więc oczywiście czterokrotny spadek mocy. Czyli w efekcie otrzymasz 2 wiatraki, każdy pracujący na 1/4 mocy. Ostatecznie wyjdzie, że te 2 wiatraki połączone szeregowo będą dawały razem połowę z tego co jeden wiatrak :)

 

Przy łączeniu równoległym też nie jest tak różowo, o ile płyta powinna wytrzymać to jest kłopot z sensorem obrotów, jak podłączysz 2 wentyle do 1 sensora to będzie pokazywać głupoty. Dlatego jeden wentyl trzeba podłączyć tylko do zasilania (czyli żółty kabelek od jednego wentylka zostanie niepodłączony). Pomiar obrotów będzie oczywiście tylko z 1 wentyla.

Tyle, że zamiast tak kombinować lepiej podpiąć wentyle bezpośrednio do zasilacza - np. używając złączek takich jak te od dysków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak podłączysz równolegle (oba pracują przy max. mocy) to jest ryzyko spalenia. Moce wentylatorów się wtedy sumują. Jak pamiętam to maksymalnie można pobrać chyba 5W ze złącza na płycie.

Przy połączeniu szeregowym nie ma takiego ryzyka. Dwa wentylatory połączone szregowo (każdy dostaje po 6V) pobierają 2x mniej mocy niż jeden na 12! i chodzą mniej więcej na połowie swoich maksymalnych obrotów.

Oczywiście, nie masz racji. Jeżeli połączysz dwa identyczne wiatraki szeregowo to każdy będzie pracować na połowie napięcia czyli na jednej czwartej mocy! a nie na połowie jak tu wypisujesz.

Można to bardzo łatwo wykazać, wystarczy podstawowa znajomość wzorków(poziom 8-letniej podstawówki).

 

P=U*I

R=U/I -> I=U/R, podstawiamy do pierwszego wzoru:

P = U^2/R (U^2 to U do kwadratu)

 

Ja widać z tego banalnego wyprowadzenia, moc jest proporcjonalna do KWADRATU napięcia. Dwukrotny spadek napięcia spowoduje więc oczywiście czterokrotny spadek mocy. Czyli w efekcie otrzymasz 2 wiatraki, każdy pracujący na 1/4 mocy. Ostatecznie wyjdzie, że te 2 wiatraki połączone szeregowo będą dawały razem połowę z tego co jeden wiatrak :)

Pomimo ze jestem w mat - fiz - infie, to i tak tego nie zrozumialem :)

 

Tyle, że zamiast tak kombinować lepiej podpiąć wentyle bezpośrednio do zasilacza - np. używając złączek takich jak te od dysków

No to rozumiem, tak wlasnie zrobilem w moim starym kompie i do dzis pieknie smiga!!!

 

No to wielkie dzieki ludziska za wytlumaczenie sprawy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Oczywiście, nie masz racji. Jeżeli połączysz dwa identyczne wiatraki szeregowo to każdy będzie pracować na połowie napięcia czyli na jednej czwartej mocy! a nie na połowie jak tu wypisujesz.

Można to bardzo łatwo wykazać, wystarczy podstawowa znajomość wzorków(poziom 8-letniej podstawówki).

 

P=U*I

R=U/I -> I=U/R, podstawiamy do pierwszego wzoru:

P = U^2/R (U^2 to U do kwadratu)

 

Ja widać z tego banalnego wyprowadzenia, moc jest proporcjonalna do KWADRATU napięcia. Dwukrotny spadek napięcia spowoduje więc oczywiście czterokrotny spadek mocy. Czyli w efekcie otrzymasz 2 wiatraki, każdy pracujący na 1/4 mocy. Ostatecznie wyjdzie, że te 2 wiatraki połączone szeregowo będą dawały razem połowę z tego co jeden wiatrak :)

Pomimo ze jestem w mat - fiz - infie, to i tak tego nie zrozumialem :)

 

1. naucz się cytować.

 

2.Cóż, to świadczy tylko o tym, że na mat-fiz dostają sie ludzie z przypadku ;-). Ew. jakaś cienka ta szkoła do ktrórej chodzisz :twisted: .

Dalej podtrzymuję, że to jest tak proste, że średnio inteligentny uczeń podstawówki powinien załapać.

Ale spróbować można i drugi raz rozpisać, damy szansę wszystkim ;-)

Na początek oznaczenia:

U - napięcie

I - natężenie

P - moc

R - opór elektryczny(rezystancja)

 

Wzór na moc: P = U*I (moc = napięcie * natężenie)

Wzór na opór: R = U/I (opór = napięcie/natężenie)

R = U/I [mnożymy stronami przez I]

IR = U [dzielimy stronami przez R]

I = U/R

 

Mamy więc 2 wzory: P = U*I oraz I = U/R

podstawiamy do pierwszego wzoru za I:

P = U*(U/R)

P = U^2/R (moc = napięcie do kwadratu/opór)

 

Teraz mamy wzory, możemy przejść do obliczeń.

Przykładowo wentylek 80x80mm od zasilacza 'Megabajt 300W' ma takie parametry:

-napięcie: U=12 [V]

-opór(rezystancja): R = 120 [Ohm]

 

Czyli wyliczamy moc:

P=12^2/120

P= 12*12/120

P= 144/120

P= 1.2 W

Czyli standardowo ma moc 1.2W

 

Teraz jeżeli połączymy szeregowo 2 identyczne wiatraki to każdy jest zasilany napięciem 6V, reszta parametrów bez zmian. Liczymy moc:

U=6V (obniżone napięcie)

R=120 Ohm (bez zmian)

P = 6^2/120

P = 6*6/120

P = 36/120

P = 0.3W

Czyli wiatraczek będzie pracował z mocą 0.3W. Czyli 1/4 normalnej

mocy!

 

Myślę, że prościej się już nie da. Jeżeli i to za trudne to odradzam jakiekolwiek kontakty z prądem - nie ma sensu robić rzeczy, których się nie rozumie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad1 - juz poprawilem tamtego posta :)

Ad2 - chodze do najlepszej szkoly w powiecie, ale faktycznie zalapalem sie do niej fartem. Poza tym przedmioty scisle to moj slaby punkt.

 

No teraz rozumiem :). Wielkie dzieki mr__y za wyprodukowanie sie i za tak jasne wytlumaczenie sprawy. Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam Napięcie szeregu spadnie x2 a moc x4

Tą metodą nawet z głośnych suszarek zrobisz cichy i grzeczny duowentylek :!:

 

Końcówek gotowych jest naprawdę multum, osobiście polecam Zalman ZM-MC1 z 1 molexa masz 2x12V i 2x5V za głośno na 12? Proszę bardzo jest 5 :)

ale jak by Ci było mało to możesz zrobić sobie własne patenty z części kupionych w dobrym sklepie z elektroniką

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad2 - chodze do najlepszej szkoly w powiecie, ale faktycznie zalapalem sie do niej fartem. Poza tym przedmioty scisle to moj slaby punkt.

Bez urazy. te uwagi tak sobie napisałem i nie musisz ich brać do siebie ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak podłączysz równolegle (oba pracują przy max. mocy) to jest ryzyko spalenia. Moce wentylatorów się wtedy sumują. Jak pamiętam to maksymalnie można pobrać chyba 5W ze złącza na płycie.

Przy połączeniu szeregowym nie ma takiego ryzyka. Dwa wentylatory połączone szregowo (każdy dostaje po 6V) pobierają 2x mniej mocy niż jeden na 12! i chodzą mniej więcej na połowie swoich maksymalnych obrotów.

Oczywiście, nie masz racji. Jeżeli połączysz dwa identyczne wiatraki szeregowo to każdy będzie pracować na połowie napięcia czyli na jednej czwartej mocy! a nie na połowie jak tu wypisujesz.

Można to bardzo łatwo wykazać, wystarczy podstawowa znajomość wzorków(poziom 8-letniej podstawówki).

może mam problemy z liczeniem ale do tej pory byłem święcie przekonany, że 2*1/4=1/2. Czyli 2x mniejsza moc. Jak się mylę to mnie oświećcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może mam problemy z liczeniem ale do tej pory byłem święcie przekonany, że 2*1/4=1/2. Czyli 2x mniejsza moc. Jak się mylę to mnie oświećcie.

Chyba źle zrozumiałem Twój post. Teraz jak jeszcze raz przeczytałem to widzę, że od początku pisałeś dobrze. Zwracam honor :wink:

Obaj piszemy o tym samym, tylko inaczej :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...