Skocz do zawartości
Anon

Problem z IC7-G i dyskami

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z podłączeniem dysków pod kontrolery mojego IC7-G, obecnie mam podłączone 2 dyski S-ATA pod kontroler zintegrowany z i875, wszystko działa OK, system botuje z jednego z dysków (S-ATA). Problem pojawia się przy próbie podłączenie kolejnego dysku, tym razem pod P-ATA, zainstalowany jest na nim mój stary XP, który chce tam pozostawić jako archiwizacja, mimo iż w BIOSie ustawiam by system botował z dysku S-ATA, komp zawsze botuje z dysku P-ATA, czyli ładuje mój stary sys :| , nawet jeżeli ukryje partycje.

 

Nie będę się tu rozpisywał ilu konfiguracji dysków w różnych miejscach BIOSu próbowałem bo to chyba nie ma sensu.

Chce się tylko dowiedzieć jak mam ustawić parametry w BIOSie by komp wreszcie bootował z tego dysku z którego powinien (czyli S-ATA) :)

 

Kiedyś pisałem już o tym w wątku o IC7 jednak nie uzyskałem żadnej odpowiedzi, dlatego zakładam nowy temat.

Zdałem maturke i musze wreszcie doprowadzić kompa do porządku :P

 

P.S. Dysponuje najnowszą wersją BIOSu (24) wcześniejsze tesh sprawdzałem i nie pomogło.

 

Dzięki za pomoc, pozrdo, Anon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie zadziałało, próbowałem wszystkich trzech ustawień w -Bootable Add-in Device czyli:

OnChip SATA RAID (wogóle nie bootuje, czarny ekran)

Onboard SATA (wogóle nie bootuje, czarny ekran)

PCI Slot Device (wogóle nie bootuje, czarny ekran)

 

Ustawienia w Hard Disc Boot Priority to:

1. Ch3 M (tu mam system)

2. Ch4 M (to drugi dysk podpięty pod ten sam kontroler co ten powyżej, czyli SATA)

3. Ch1 M (to dysk ze starym systemem, nie pomaga zmiana na slave) (jak go odłącze to w Hard Disc Boot Priority pozycje 1 i 2 zmieniają sie na Ch1 M oraz Ch1 S (to dyski na SATA), po jego odłączeniu wszystko działa jak trzeba, dysk na bank sprawny :))

4.Botable Add-in Device

 

Help...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobnie jak ty - 1xSATA (na nim jest OS), i 3 urzadzenia PATA w tym jeden hdd. System bootuje z dysku SATA. A tak mam to ustawione w biosie (mobo AbitIC7, bios 24):

 

Integrated Peripherals

 

IDE Bus Master-----------------------------Disabled

OnChip IDE-1 Controller-------------------Enabled(my CD is on IDE2)

- Master Drive PIO Mode--------------------Auto

- Slave Drive PIO Mode---------------------Auto

- Master Drive Ultra DMA--------------------Auto

- Slave Drive Ultra DMA---------------------Auto

OnChip IDE-2 Controller---------------------Enabled

- Master Drive PIO Mode--------------------Auto

- Slave Drive PIO Mode---------------------Auto

- Master Drive Ultra DMA--------------------Auto

- Slave Drive Ultra DMA---------------------Auto

 

Onchip Serial ATA---------------------------Enhanced

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, podłączyłem 3 dysk, pod wolny kanał PATA, jako master, przypominam ze mam na nim starego XP jako archiwizacje, nie wiem, moze to jest przyczyną problemów :roll:

 

Początkowo w BIOSie "Onchip Serial ATA" w "Integrated Peripherals" dałem na auto, system sie nie załadował, (stoi na czarnym ekranie).

Po przełączeniu na Enhanced, system również sie nie zabootował, tylko Kontrolka od HDD sie świeciła :| . Zastanawia mnie jeszcze jak Masz ustawione OnChip Serial ATA Mode ? ja mam, na IDE. Moze powinienem ustawić na RAID, tylko ze wtedy czeka mnie reinstalacja systemu :| .

Najciekawsze jest to że wystarczy włączyć Enhanced mode i nie podłączyć 3 dysku pod IDE i system tesh nie chce sie załadować 8O .

Sam jush nie wiem co sie z tym dzieje :|

A, i wszystkie inne parametry z Twojego poprzedniego posta mam ustawione tak samo.

Pozdro, Anon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na początek wybierz się do Integrated Peripherals -> OnChip IDE device i ustaw kontroler SATA na Enhanced i IDE potem F10 i Y. Po restarcie znowu bios -> standart CMOS Features - powinieneś mieć 6 urządzeń - 4 dyski i 2 napędy (wnioskując z twojego siga) - jak tak jest to ok - idziesz do Advenced BIOS Features i ustawiasz Bootable Add-In Device na OnChip SATA RAID

[*] a następnie wchodzisz na Hard Disk Boot Priority [Enter] i wybierasz kolejność uruchamiania dysków - jeżeli nie widzi wszystkich napędów to w miejscu oznaczonym

[*] robisz F10 i Y a po restarcie wchodzisz do Hard Disk Boot Priority .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na początek wybierz się do Integrated Peripherals -> OnChip IDE device i ustaw kontroler SATA na Enhanced i IDE potem F10 i Y. Po restarcie znowu bios -> standart CMOS Features - powinieneś mieć 6 urządzeń - 4 dyski i 2 napędy (wnioskując z twojego siga) - jak tak jest to ok - idziesz do Advenced BIOS Features i ustawiasz Bootable Add-In Device na OnChip SATA RAID

[*] a następnie wchodzisz na Hard Disk Boot Priority [Enter] i wybierasz kolejność uruchamiania dysków - jeżeli nie widzi wszystkich napędów to w miejscu oznaczonym

[*] robisz F10 i Y a po restarcie wchodzisz do Hard Disk Boot Priority .

Ok. ustawiłem WSZYSTKO tak jak powyżej, zacznę od tego że nie działa, a teraz napisze co dokładnie widziałem i robiłem:

 

Po ustawieniu wszystkiego zgodnie z instrukcją napędy przedstawiały się następująco:

 

 IDE Channel 1 Master WDC 800JB

 IDE Channel 1 Slave WDC 800JB

 IDE Channel 2 Master Plextor CD-R

 IDE Channel 2 Slave TOSHIBA DVD-ROM

 IDE Channel 3 Master WDC 1600JD (tu jest system do załadowania)

 IDE Channel 4 Master WDC 1600JD

 

 

Ustawienia First Boot Device : Hard Disk

Reszta poniżej: Disabled

 

 

Wypróbowałem następujące ustawienia w Hard Disk Boot Priority :

 

 

1. Ch3M: WDC WD 1600 JD (tu jest system)

2. Ch4M: WDC WD 1600 JD

3. Bootable Add-in Device

4. Ch1M: WDC WD 800 JB

5. Ch1S: WDC WD 800 JB

Wynik: czarny ekran, system się nie ładuje.

 

1. Bootable Add-in Device

2. Ch3M: WDC WD 1600 JD (tu jest system)

3. Ch4M: WDC WD 1600 JD

4. Ch1M: WDC WD 800 JB

5. Ch1S: WDC WD 800 JB

Wynik: system ładuje się z WD800 Ch1M (to stary sys, pozostawiony jako archiwizacja)

 

1. Ch3M: WDC WD 1600 JD (tu jest system)

2. Ch4M: WDC WD 1600 JD

3. Ch1M: WDC WD 800 JB

4. Ch1S: WDC WD 800 JB

5. Bootable Add-in Device

Wynik: czarny ekran, system się nie ładuje.

 

1. Ch3M: WDC WD 1600 JD (tu jest system)

2. Bootable Add-in Device

3. Ch4M: WDC WD 1600 JD

4. Ch1M: WDC WD 800 JB

5. Ch1S: WDC WD 800 JB

Wynik: czarny ekran, system się nie ładuje.

 

 

Teraz trochę inaczej :

Ustawienia First Boot Device : Hard Disk

Tym razem Boot Other Device : Enabled

 

1. Ch3M: WDC WD 1600 JD (tu jest system)

2. Ch4M: WDC WD 1600 JD

3. Bootable Add-in Device

4. Ch1M: WDC WD 800 JB

5. Ch1S: WDC WD 800 JB

Wynik: czarny ekran, system się nie ładuje.

 

1. Bootable Add-in Device

2. Ch3M: WDC WD 1600 JD (tu jest system)

3. Ch4M: WDC WD 1600 JD

4. Ch1M: WDC WD 800 JB

5. Ch1S: WDC WD 800 JB

Wynik: czarny ekran, system się nie ładuje.

 

1. Ch3M: WDC WD 1600 JD (tu jest system)

2. Ch4M: WDC WD 1600 JD

3. Ch1M: WDC WD 800 JB

4. Ch1S: WDC WD 800 JB

5. Bootable Add-in Device

Wynik: system ładuje się z WD800 Ch1M (to stary sys, pozostawiony jako archiwizacja)

 

Po odłączeniu Obu WD800JB i pozostawieniu kontrolera SATA na Enhanced w trybie IDE:

 

 None

 None

 IDE Channel 2 Master Plextor CD-R

 IDE Channel 2 Slave TOSHIBA DVD-ROM

 IDE Channel 3 Master WDC 1600JD (tu jest system do załadowania)

 IDE Channel 4 Master WDC 1600JD

 

W Hard Disk Priority mam :

 

1. Ch3M: WDC WD 1600 JD (tu jest system)

2. Ch4M: WDC WD 1600 JD

3. Bootable Add-in Device

 

System nadal się nie ładuje, czarny ekran.

 

Po przełączeniu w Integrated Peripherals kontrolera SATA na AUTO:

 

Napędy są widziane jako:

 

 IDE Channel 1 Master WDC 1600JD (tu jest system do załadowania)

 IDE Channel 1 Slave WDC 1600JD

 IDE Channel 2 Master Plextor CD-R

 IDE Channel 2 Slave TOSHIBA DVD-ROM

 

W Hard Disk Priority mam :

 

4. Ch3M: WDC WD 1600 JD (tu jest system)

5. Ch4M: WDC WD 1600 JD

6. Bootable Add-in Device

 

System się normalnie ładuje, ale co z tego skoro brakuje w nim 2 dysków. Zaczynam mieć dosyć abita. Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś musiałeś namieszać z dyskiem (tym 160GB) bo wygląda jakby system się zwieszał przy próbie ładowania - rozumiem że na 160 masz zainstalowany xp/2k. Instalowałeś system od nowa czy ghostem przerzucałeś ?

 

ps właśnie jedną rzecz sobie przypomniałem - spróbuj odpalić winde w trybie awaryjnym - musi dodać kolejny kanał kontrolera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System instalowałem od 0 na tym dysku, a najlepszy bajer jest takie ze instalowałem go ze wszystkimi dyskami, a po instalacji (tak, tak zainstalował się tam gdzie trzeba) w ogóle się nie włączał tzn. objawy były takie same 8O .

 

Zaś jeżeli chodzi o tryb awaryjny to po wybraniu WinXP Pro (zresztą tylko on był do wyboru) i wciśnięciu „tryb awaryjny” wczyta parenaście linijek, po czym stanie na czarnym ekranie i tyle :evil: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...