Skocz do zawartości
JaCekS

Zamiast nagrzewnicy... :-/

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Niedawno cos we mnie wstapilo ;) i zaplanowalem zalozyc ciche i wydajne WC. Jako zupelny laik w tym temacie (tylko teoretycznie kumam na czym polega WC) mam do Was kilka pytan:

Czy woda w WC moze miec 3°C?, przy temperaturze w obudowie kompa okolo 25°-30°C :? ?

Czy moze jest to zbyt duza roznica i na wezach woda zacznie sie skraplac? Pytam, bo nie chce kupowac nagrzewnicy (+ wentylatory na nia) do WC ( planuje kupic jakis tani zestaw CPC, moze ten http://cpc.pl/cgibin/shop?info=q250 ) z prostego powodu ( przynajmniej tak mi sie wydaje :) ): tansza, wydajniesza i cichsza jest po prostu mala lodoweczka** :-).

Co Wy na to? Czy ktos z Was zastosowal juz ow patent?

**-a w niej pojemnik z pompka

Pozdrawiam.

J

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zastosowalem, jednak nie jest to uklad cpc, tylko 4blokowy uklad na pompie od C.O i caly parownik (ta czesc w zamrazarce ktora chlodzi) jest zanurzony w cieczy. Z drugiej strony temp ok 13 stopni wody - coby zapobiec skraplaniu - przy 3 stopniach musialbys wszystko idealnie zaizolowac termicznie lub od powietrza. Dawniej mialem uklad fwc z ciecza -15 i stracilem przez to proca i plyte bo zle zaizolowalem - teraz juz nie mam ochoty ryzykowac :-)

 

EDIT - nie kupuj cpc, lepiej zamiast tego tani zestaw z bloki.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zastosowalem, jednak nie jest to uklad cpc, tylko 4blokowy uklad na pompie od C.O i caly parownik (ta czesc w zamrazarce ktora chlodzi) jest zanurzony w cieczy.

niestety nic mi to nie mowi (jeszcze sie nie zaglebilem w tym temacie) :oops:

 

Z drugiej strony temp ok 13 stopni wody - coby zapobiec skraplaniu.

Hmm czyli bym musial wykombinowac lodowke z regulacja temperatury.. a to bedzie nielatwe (mowa o tanich 4 littrowych lodoweczkach).

 

Dawniej mialem uklad fwc z ciecza -15 i stracilem przez to proca i plyte bo zle zaizolowalem - teraz juz nie mam ochoty ryzykowac :-)

:( szkoda proca i plyty, ale temp -15 to cos pieknego :D

 

EDIT - nie kupuj cpc, lepiej zamiast tego tani zestaw z bloki.pl

dlaczego nie kupowac :? wydaje mi sie, ze ten zestaw jest lepszy (i na pewno tanszy) od tego zestawu czyz nie :? nie wiem, naprawde sie nie znam..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lodowka zalezy z jakim kompresorem i skraplaczem ,te "małe lodóweczki" przewaznie są na ogniwach peltiera i od nich zalezy wydajnosc ukladu ,tzn jezeli proc bedzie miał 80W a lodóweczka peltierki 50W to ci tego niestety nie zmrozi... wez pod uwage ze to co sie wklada do lodoweczki nie grzeje sie nie ma mocy potrzebnej do odberania przez lodóweczke dlatego moze być te 3C... majac lodóweczke o mocy 150W w góre mozna myslec o jakiejs lepszej wdajnosci... (standartowo proc po taki lajtowym o/c ~100W wydziela),pozatym chłodzenie wody ogniwami peltiera jest bardzo mało efektywne... (jeszcze mala powierzchnia bo lodóweczka nie ebdzie miała zeber w wodzie) ,co innego lodówka normalna z agregatem chlodniczym na freon ,ale tu podobna zasada odbierania ciepła tylko ze w tym przypadku uzaleznione od mocy kompresora (ale taki 80W z duzym zboirnikiem powinien dać rade...) ,izolacja musi być na wezach bo i tak predzej czy pozniej wilogtnosc moze zrobić swoje ,ale izolacja to imo nie problem... ,aha do zmrozonej wody taka mala pompa nie bedzie za dobra + minimalny przekrój rurek. Imo to przerost formy nad treścia... ,lepiej samemu zbudowac Water Chillerek (czy jak ktoś chce FWC) ,gdzie parownikiem jest rurka miedziana schładzajaca wode...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sporo ludzi nawet na forum ma takie urzadzonka...

a i ja sie natknalem na zagranicznych forach na to wiec szukaj...

ok, zabieram sie za szukanie, nawet nie przypuszczalem ze cos takiego moze miec sporo osob :) i myslalem nad opatentowaniem tego _nowego_ wynalzku :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imo to przerost formy nad treścia... ,lepiej samemu zbudowac Water Chillerek (czy jak ktoś chce FWC) ,gdzie parownikiem jest rurka miedziana schładzajaca wode...

8O ale ja czegos takiego sam za Chiny nie zloze, widze ze tak naprawde to nic nie wiem o WC :?.. musze poszukac/poczytac o tym FWC moze znajde cos w rodzaju "zrob to sam" :). Dzieki za obszerna odpowiedz, ktora uswiadomila mi jedno: patent z lodowka to zly patent :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imo to przerost formy nad treścia... ,lepiej samemu zbudowac Water Chillerek (czy jak ktoś chce FWC) ,gdzie parownikiem jest rurka miedziana schładzajaca wode...

8O ale ja czegos takiego sam za Chiny nie zloze, widze ze tak naprawde to nic nie wiem o WC :?.. musze poszukac/poczytac o tym FWC moze znajde cos w rodzaju "zrob to sam" :). Dzieki za obszerna odpowiedz, ktora uswiadomila mi jedno: patent z lodowka to zly patent :D.

troche teori mojego autorstwa... ,tylko w twoim przpadku parownik bedzie chłodził ciecz

 

FREON COOLING

 

 

 

Wstęp

 

 

 

Postaram się w tym artykule opisać najprostszy jedno stopniowy układ chłodzenia freonem procesora ,jego działanie ,podzespoły oraz budowę. 

 

Jak sama nazwa wskazuje w układzie chłodzenia wykorzystywany jest gaz zwany freonem. Ma on jedną ważną cechę skroplony paruje w bardzo niskiej temperaturze dzięki czemu można go wykorzystać do bardzo efektywnego chłodzenia. Naprostszy jedno stopniowy układ chłodzenia freonem składa się z kilku nastu części są to :

 

 

 

Częsci chłodzenia

 

-        Kompresor (sprężarka)*

 

-        Skraplacz*

 

-        Parownik *

 

-        Rurka ssąca*

 

-        Filtr*

 

-        Rurka kapilarna*

 

-        Zawory*

 

-        Jak to łączyc? 

 

-        Freon

 

 

 

Częśći serwisowe :

 

-        kompresor próżniowy

 

-        butla z gazem

 

-        wąż napełniający

 

-        stacja manometrów

 

 

 

Jak to działa??

 

 

 

Chłodzenie freonem działa na zasadzie parowania skroplonego gazu przy niskiej temperaturze w parowniku ,który odbiera ciepło z procesora. Cały układ chłodzenia posiada jednolity obieg gazu. Kompresor zasysa z parownika przez rurkę ssącą freon w postaci lotnej ,tłoczy go do skraplacza gdzie ciepły freon w postaci gazu schładza się skraplając przy czym zmienia swoją postać w ciecz. Następnie ze skraplacza freon tłoczony jest do filtra ,który zatrzymuje niepotrzebną wilgoć oraz transportuje "kompresując" go do rurki kapilarnej która wytwarza duże ciśnienie i doprowadza freon do parownika w którym pod wysokim ciśnieniem skroplony gaz wpada do parownika gdzie paruje wytwarzając niską temperaturę i znów ogrzany wraca do obiegu chłodzenia przez rurkę ssącą do kompresora i tak kółko sie zamyka :D. Ogólnie układ chłodzenia możemy podzielić na 2 części które odróżniamy ze względu na ciśnienie gazu panujące wewnątrz nich ,jest to 1. strona wysokiego ciśnienia do której należą kompresor -> skraplacz -> filtr -> kapliara oraz 2. strona niskiego ciśnienia ->parownik->rurka ssąca->kompresor. Jak nietrudno się zorientować jedna strona (wysoka) ogolnie tloczy freon do parownika a druga (niska) odbiera go z parownika wprowadzajac z nowu w uk

 

 

 

Podzespoły

 

 

 

Kompresor (Compresor)

 

 

 

Kompresor jest sercem całego układu. To on wymusza ruch freonu wewnątrz podzespołów. Działa jak silnik tłoczący gaz. Kompresor posiada rurke ssącą którą zasysa freon i tłoczącą którą wypuszcza gaz pod wyższym ciśnieniem tłoczącym. Każdy kompresor posiada również miejsce na zawór serwisowy którym napełnia się układ gazem. Moc i pojemność skokowa kompresora jest bardzo ważna od niej zależy wydajność układu. Moim zdaniem optymalna moc kompresora zaczyna się od 150W .Oczywiście im mocniejszy kompresor tym lepszy ,ale pamiętajmy o tym że wraz z mocą kompresora rośnie pobór prądu (rachunki :D ). Przed zakupem kompresora należy zastanowić się jakiego gazu będziemy chcieli docelowo używać. Każda sprężarka posiada olej nas interesują dwa rodzaje olejów . Syntetyczne wykorzystywane do gazów oraz mineralne które stosuję się w gazach :

 

Osobiście polecam kompresory firmy Danfoss charakteryzują się one wysoką wydajnością ,cichą pracą i niezawodnością. Ważne jest aby kompresor był dobrze wytłumiony i nie przenosił drgań oraz nie pracował w bardzo wysokiej temperaturze (tu wymagana jest dobra sprawność skraplacza). 

 

 

 

 

 

Skraplacz (Condenser)

 

 

 

Skraplacz to urządzenie w którym freon podczas schładzania zmienia swoją postać z gazu w ciecz. Ciepły freon który wprost z parownika zasysany jest przez kompresor wpada do skraplacza gdzie musi zostać należycie schłodzony. Ważne jest przy zakupie skraplacza by dobrać go do mocy kompresora. Źle dobrany skraplacz (słabo chłodzony i mały) powoduje grzanie się całego układu! Co skraca żywotność i sprawność kompresora i bardzo podnosi temperaturę procesora szczególnie w full load. Ja polecam kupić dobry mocny skraplacz i zapewnić mu duży przepływ chłodnego powietrza bo to jednak bardzo ważne. Cechą skraplacza jest to że posiada on jeden kanał (rurkę) ,nie można użyć jako skraplacza większości chłodnic do WC które posiadają wiele kanalików którymi przepływa woda ,ponieważ ciśnienie panujące w układzie chłodzenia freonem jest duzo wieksze niz w układzie WC więc freon rozerwie taką chłodnicę na kawałki. Ważne jest aby skraplacz posiadał dużo żeberek oraz należyty (duży) przepływ powietrza. Im efektywniejszy (bardziej wydajny) skraplacz tym niższa temp freonu wpadającego do rurki kapilarnej a nastpepnie do parownika ,co daje nam niższe temperatury docelowe. Im wydajnieszy skraplacz (oraz kompresor) tym nasz układ będzie wstanie odebrać za pomocą freonu (a freon oddaje ciepło w skraplaczu :D) większe ilości wydzielanego ciepła przez CPU.

 

 

 

 

 

Rurka Kapliarna (Capliary Tube)

 

 

 

Rurka kapilarna jest to bardzo cienka i długa rurka która ma za zadanie zwiększyć ciśnienie gazu wpadającego do parownika. Znajduje się ona tusz za filtrem ,spada do niej już ciekły gaz ,zwiększa ona jego ciśnienie i doprowadza do parownika gdzie pod dużym ciśnieniem freon rozpręża się. Długość kapilary zależy głównie od mocy zastosowanego kompresora i obciążeń. .Najlepszym teoretycznie wyjściem jest stopniowe skracanie jej aż do uzyskania temperatury najniższej temperatury. Lecz sposób ten jest bardzo kłopotliwy. Ja polecam użyć 2.2m rurki kapilarnej średnicy 0.7mm jest to optymalna długość dla jedno stopniowego systemu średniej mocy. Sam używam kapilarę długości 2.8m średnicy wew. 1mm ponieważ innej nie mogłem kupić ale ta w moim systemie sprawuje się bardzo dobrze. Rurkę kapilarną można zastąpić zaworami TZR AZR i PEV oraz nowatorskim sposobem wtryskiwaczy samochodowych sterowanych komputerem. Lecz w jedno stopniowym układzie homemade nie robi to dużej różnicy a mocno koszty podnosi. Rurka kapliarna jest bardzo ważną częścią układu ,gdy jest źle dobrana powoduje to słabą wydajnośc nawet najlepiej zbudowanego układu. Ona właśnie ma za zadanie zwiększać ciśnienie freonu parujacego w parowniku. Jak wiemy im wyższe cisnienie tym niższa temp parowania naszego gazu. Przykładowo Freon którego używam R22 posiada temp parowania przy ciśnieniu atmosferycznym - 41*C ,zaś ja bez problemu osiągałem za pomocą tego gazu temp poniżej -50*C dzięki wyższemu ciśnieniu.

 

 

 

Parownik (Evaporator)

 

           

 

            Parownik jest to część układu chłodzenia freonem która ma za zadanie odebrać ciepło z naszego procesora. Jak sama nazwa wskazuje w parowniku dochodzi do zmiany stanu skupienia freonu ze stanu ciekłego w stan gazu. To właśnie tu ciekły freon doprowadzony pod dużym ciśnieniem przez rurkę kapilarną paruje wytwarzając bardzo niską temperaturę. Spełnia on podobną funkcje jak blok wodny w układach water cooling. W najprostszym jedno stopniowym układzie chłodzenia do parownika wchodzą dwie części rurka kapliarna dostarczająca freon i rurka ssąca mająca na celu oddessać go tak z powrotem wrócił do układu. Budowa parownika i jego konstrukcja zależy od naszej wyobraźni i możliwości. Podczas konstrukcji pamiętajmy o tym że im większa (wprost poroporcjonalnie do powierzchni grzejącej sie) powierzchnia parowania freonu tym lepiej , prosto i dobrze jest zastosować długi kanał z wlotem na środku ,najlepiej kilku stopniowy jeżeli mamy takie możliwości. Parownikiem może również być rurka ,puszka miedziana wszytsko w czym freon jest w stanie się rozprężyć ,lecz nie każdy z w/w rodzajów nadaje się do chłodzenia procesora. Tzn. Do chłodzenia wody (Waterchiller) możemy uzyć pare metrów użebrowanej rurki miedzianej ,zaś do chłodzenia procesora taki parownik w ogóle się nie nada. 

 

 

 

Rurka ssąca (Sucktorial tube)

 

 

 

Rurka ssąca to rurka łącząca parownik z wlotem ssącym kompresora. Gdy freon dostarczony przez kapilarę do parownika w postaci ciekłej zmienia swój stan w postać gazu musi znów wrócić do układu aby się skroplić i znów móc parować wytwarzając niską temperaturę. To właśnie rurka ssąca ma za zadanie doprowadzić freon do kompresora. Kompresor przez rurkę ssącą wysysa freon i transportuje go do skraplacza rurką tłoczącą. 

 

Praktycznie nie ma reguły co do rurki ssącej. Musi ona wytrzymywać ćiśnienia panujące w układzie na stronie niskiego ciśnienia ,powinna być również elastyczna po to aby skutecznie mogła tłumić dragania kompresora tak aby nie przeszły one na parownik. Możemy użyć między innymi : karbowaną rurę miedzianą , wąż teflonowy oraz elastyczny wąż stalowy który jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem. Wszystko zależy od grubości naszego portfela ;). Ja polecam elastyczny wąż stalowy ID 6mm oraz OD 10mm właśnie takiego zamierzam użyć w swoim układzie ,przedtem używałem karbowanej rurki miedzianej lecz nie była ona zbytnio dobra do zastosowania z parownikiem chłodzącym procesor ze wzgledu na małą elastyczność i możliwośc latwgeo uszkodzenia przy wielokrotnym wyginaniu. 

 

 

 

Zawory (Valves)

 

 

 

Zawory w układzie chłodzenia freonem służą do napełniania układu gazem ,wypuszczania go raz robienia w nim próżni. W układach chłodzenia przyjęto standard zaworów stosowany na całym świecie. Standartowo w jedno stopniowym układzie wystarczy zastosować 2 zawory ,jeden po stronie niskiego ciśnienia ,drugi zaś po stranie wysokiego. Zawór na stronie wysokiego ciśnienia przyłączamy do rurki tłoczącej freon pomiedzy kompresorem a skraplaczem ,na zawór po stronie niskiego ciśnienia czyli tzw. zawór serwisowy mamy specjalne miejsce na kompresorze. Zawór serwisowy posłuży nam do napełniania układu gazem ,a drugi zawór posłuży nam do kalibracji odpowiedniego ciśnienia w naszym układzie chłodzenia.

 

 

 

Filtr

 

 

 

Filtr to jedna z mniej znaczących części układu ,posiada on 2 wyprowadzenia jeden (wejście) które połączone jest ze skraplaczem tzn. skroplony freon wpada do filtru ,który zatrzymuje wilogoć oraz wszystkie rzeczy które nie mają prawa dostać się do rurki kapliarnej (ze względu ze jest cienka łatwo ją zatkać) oraz "konwertuje" freon tak aby drugim wyprowadzeniem (wyście) mógł wpaśc on do rurki kaplilarnej. Jedyna wada filtru to to że co jakiś czas zatyka się on szczgółnie po wielokrotnych przebudowach i kalibracjach układu ,przez co wymaga wymiany ,kupując filtr najlepiej jest kupić o największej pojemności.

 

 

 

Jak to łączyć?

 

 

 

Najlepszym (i chyba jedynym) sposobem łączenia ze sobą wszytskich części układu chłodzenia jest spawanie bądź lutowanie. Jak zresztą sami widzicie większość części wykonana jest z miedzi ze względu na jej dobrą obróbke oraz właściwości termoprzewodzące ,rurki połaczeniowe czyli te którymi będziemy łaczyć poszczególne częsci układu też zastosujmy miedziane ,najlepiej śrenidcy ID 6mm OD 8mm. Miedź jak wiemy łatwo łączy się lutami opartymi na cynie ,srebrze lub brązie. Jeżeli chodzi o cyne jesteśmy w stanie połączyć za jej pomocą cały układ lecz problemy mogą wystąpić z parownikiem ponieważ jego temperatura gwałtownie zmienia się przez co cyna traci swoją zwięzłość i objętośc co powduje pęknięcia i przecieki. Malo skomplikowany parownik z grubymi sciankami myśle że wykonalny do polutowania cyną z zachowaniem odporności na zaminy temp. zaś do bardziej skomplikowanych konstrukcji polecał bym brąz ewentualnie srebro. Cyną również trudno nam będzie pożądnie polutować częsci stalowe (a takie też się zdażają np. wąż ssący czy wyprowadzenia niektórych kompresorów) ,cyna jest również mniej trwała i słabsza niż brąz oraz trudniej się nią lutuje natomiast jest ekonomiczna i nie potrzebujemy wysokiej temperatury ,spokojnie wystarczy Palnik na Propan-Butan (<1500C plomien <500C powierzchnia lutownicza) . Do spawania brązem (najlepsze wyjście ) lub srebrem dobrym rozwiązaniem jest palnik na map gass lecz jego cena jest 2x wieksza niz tego na propan-butan ,jednak warto dołożyć! 

 

 

 

Freon

 

 

 

Nazwa gazu freon w przemyśle chłodniczym moim zdaniem jest baardzo uogólniona ,ponieważ wyróżniamy kilkanaście typów tego gazu takich jak np . R13 ,R12 ,R134a ,R507 ,R22 ,R404a , R1150 itp itd... Wszytskie są freonami a różnią się odsiebie diamterialnie! szczególnie temperaturą parowania oraz temperaturą skraplania!. Rodzaj freonu powinniśmy dobierać do warunków panujących w układzie oraz właściwości naszych podzespołów. W jednostopniowym układzie takim jaki opisuje w tym artykule najlepiej jest moim zadaniem zastosować freon o oznaczeniu R22. Jest on tani (ok.15zł /kg) posiada niezłe parametry chłodnicze ,jest ogólnie dostępny jak i kompresory do niego są bardzo popularne. Do mini cichych układów proponował bym freon R134a ponieważ nie wytwarza on dużo ciepła podczas skraplania. Oczywiscie aby układ działał możemy naładować każdym gazem! tylko liczmy się z tym że temperatura skraplania np. gazu do zapaliczek jest duzo wyzsza niż freonu R22!. Freon powinnśmy przenosić oraz przechowywać w butli na gaz w dosyć bezpiecznym miejscu u unikać jego kontaktu z ogniem. Standartowo feon R22 sprzedawany jest w butlach 11kg ,lecz mając własną butle można kupować go na kilgoramy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...