Skocz do zawartości
[cahe]

Budowa zasilacza do ogniwa peltiera ;-)

Rekomendowane odpowiedzi

KAMILkom gdybym stwierdził, że mi się nie opłacała to bym nie pytał. Bez urazy oczywiście <pokój>. Jestem poprostu zdecydowany w 100% i nikt mnie nie odwiedzie <mania> :D.

 

kooboos bardzo fajny zbiór pościków z przyjemnością się czytało od wiedzy jeszcze nikt nie zgłupiał. Ale ja tylko chce wiedzieć jaki peltier moge max podłączyć (155W ?) pod drugi zasilacz noname 300W pod linie +12V. Całą resztę mam już przemyślaną pompka Hydor Seltz L40, chłodnica od Robura (taka ciężarówka była) plus 2x3wentyle (po 3y na każdej stronie) i coś własnej konstrukcji szalonej do poziomowania wody pełniącego rolę chłodzenia także, bloki dopasuje narazie jestem za kupnem PinFlow od termita o grafice, mostku i reszcie pogadamy później. Buda dobrze wentylowana z pomyślunkiem przerobiona od podstaw cyrkulacji powietrza (nawet o drugiej stronie płyty głównej się zastanawiałem ostatnio) po nie banalny wygląd.

 

Osobiście do peltów i nie tylko proponuje na początek początków :D ten artykuł Ryszarda Sobkowskiego na elektrodzie:

http://www.elektroda.net/pomoce/doc/serwis...20procesora.htm

 

Napewno nie zainstaluje mniejszego jak 135W-155W (Zmienię platformę albo ilość rdzeni i będzie ok)

Chcę aby peltier utrzymywał po zimnej stronie temperaturę 5-10*C niezależnie od taktowań stopnia zaawansowania pracy procesora czy pogody i chcę do tego celu aparaturkę kupić, zlecić zrobienie lub zrobic samemu w przyszłości. Polecicie coś?

 

To jakiego tego peltka mogę podłączyć pod 300W zasiłkę??

Edytowane przez RoXall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KAMILkom gdybym stwierdził, że mi się nie opłacała to bym nie pytał. Bez urazy oczywiście <pokój>. Jestem poprostu zdecydowany w 100% i nikt mnie nie odwiedzie <mania> :D.

 

kooboos bardzo fajny zbiór pościków z przyjemnością się czytało od wiedzy jeszcze nikt nie zgłupiał. Ale ja tylko chce wiedzieć jaki peltier moge max podłączyć (155W ?) pod drugi zasilacz noname 300W pod linie +12V. Całą resztę mam już przemyślaną pompka Hydor Seltz L40, chłodnica od Robura (taka ciężarówka była) plus 2x3wentyle (po 3y na każdej stronie) i coś własnej konstrukcji szalonej do poziomowania wody pełniącego rolę chłodzenia także, bloki dopasuje narazie jestem za kupnem PinFlow od termita o grafice, mostku i reszcie pogadamy później. Buda dobrze wentylowana z pomyślunkiem przerobiona od podstaw cyrkulacji powietrza (nawet o drugiej stronie płyty głównej się zastanawiałem ostatnio) po nie banalny wygląd.

 

Osobiście do peltów i nie tylko proponuje na początek początków :D ten artykuł Ryszarda Sobkowskiego na elektrodzie:

http://www.elektroda.net/pomoce/doc/serwis...20procesora.htm

 

Napewno nie zainstaluje mniejszego jak 135W-155W (Zmienię platformę albo ilość rdzeni i będzie ok)

Chcę aby peltier utrzymywał po zimnej stronie temperaturę 5-10*C niezależnie od taktowań stopnia zaawansowania pracy procesora czy pogody i chcę do tego celu aparaturkę kupić, zlecić zrobienie lub zrobic samemu w przyszłości. Polecicie coś?

 

To jakiego tego peltka mogę podłączyć pod 300W zasiłkę??

Podłączyć możesz każdego, ale zdajesz sobie sprawę, że ten noname długo tak nie pociągnie.... Sprawdź sobie ile A daje ta zasiłka na 12v i dobierz odpowiedniego pelta........ Po dociążeniu lini 5v ze słabym peltem będzie jakoś działać, ale nie na co dzień, nie z Ac na ciepłej stronie i... wspominał już Ci ktoś, że to nie ma sensu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ta stara zasilka noname bedzie dawala 100W na lini 12V to bedzie dobrze, krotko mowiac podlaczanie pod to pelta 267W to zdecydowane extreme :lol:

 

Nie ma zadnego sensu taki zabieg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak linoge robil mi zasilke do pelta 267W to znalazl datasheet do takowegoz pelta i okazalo sie ze ta moc (267W) to jest jest moc odbierania ciepla, tak naprawde ten pelta pobiera okolo 400W przy 25A wiec... nie ma opcji zeby jakikolwiek noname to przezyl. kiedys swego czasu mialem bartka 2200+ mobile i abita nf7 pod fortronem 300-60 GTP i jak podlaczylem pelta 89W pod 12V to wszystko dzialalo na jednej zasilce ale nie moglem dac vcore wiekszego niz 1,4v :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj ludziska ludziska napisze pytanie jeszcze raz:

 

"Ale ja tylko chce wiedzieć jaki peltier mogę max podłączyć (155W ?) pod drugi zasilacz noname 300W?"

Raz tylko wspomniałem o tym 267W a WY już się czepiacie :D:D:D

 

To jak taki 155W chyba nie zakatuje tego noname? Amperki zmierze ale nie teraz bo miernik u kumpla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj ludziska ludziska napisze pytanie jeszcze raz:

 

"Ale ja tylko chce wiedzieć jaki peltier mogę max podłączyć (155W ?) pod drugi zasilacz noname 300W?"

Raz tylko wspomniałem o tym 267W a WY już się czepiacie :D:D:D

 

To jak taki 155W chyba nie zakatuje tego noname? Amperki zmierze ale nie teraz bo miernik u kumpla.

Napisałem Ci, ze możesz podłączyć każdego pelta, ale tez zasilacz i tak zaprotestuje.

 

Moc pelta to ilość energii jaką może przepompować, dowiedz sie ile jaki pelt ciągnie przy 11v i będziesz wiedział czy ta zasika powinna wytrzymać (a i tak nie wytrzyma).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RoXall skoro 267W bierze kolo 400W pradu to taki 155 bierze ich kolo 250. Takze oczywiscie zabijesz tego noname'a z hukiem. Gora jakis 60W pelt pojdzie na takim zasilaczu. Tylko ja nadal nie rozumiem po co? Caly ten temat zrobil sie jalowa dyskusja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ghost_dog

moze moje doswiadczenia w budowaniu zasilacza w czyms ci pomoga. kilka lat temu zrobilem cos takiego w oparciu o trafo toroidalne 2x12V 200W bo mialem taki niepotrzebny, pozostal po niezrealizowanym do konca planie budowy wzmacniacza. do obydwu uzwojen wtornych podlaczylem mostki a za mostkami polaczylem oba kable rownolegle. zaznaczam ze mostki grzaly sie jak cholera i musialem przykrecic do nich po coolerze od procka. efekt byl taki ze po podlaczeniu peltiera napiecie wynosilo kolo 14V o ile dobrze pamietam. po dodaniu kondensatora 4700nF nieco wzroslo a po dodaniu nastepnego takiego samego wynosilo jakies 15-16V. peltierka mialem 89W i aluminiowa plytke na procesor (kupione razem na allegro). z wc najnizsza temperature jaka osiagnalem to bylo -4 st w biosie na bartonie 1,4V i jakiejsc smiesznej czestotliwosci. wniosek z tego taki ze moim zdaniem era peltierow skonczyla sie razem z celeronami 300A i do wspolczesnych procesorow potrzeba jakiegos giganta (np 267W) z mega zasilaczem a najrozsadniejszym rozwiazniem na niskie temperatury wydaje sie FC.

moja rada: daj sobie siana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu podlaczac pelty pod 12V bo ich moc wtedy spada do polowy ;] moze nieco wiecej jakies 45% mocy nominalnej, czyli jesli chcesz 150W (~80W) odbieranego ciepla potrzeba pelta 300W i zasilacz zdolny to pociagnac jakies dla 12V to daje 20A ! powodzenia z zasilaczem noname ktory to pociagnie, przy 10A standardowe kable sie dobrze grzeja i smierdza ;] w skrocie sie pala ;] czyli tak w przyblizeniu jesli masz zasilacz 300W on ma okolo 10A na 12V ... mozesz podpiac pelta ok 80W (ale bedzie odbieral jakies 40-50W ciepla jest sens ? )

 

btw wszystko mozna ladnie policzyc ale jak widac nie ma to wiekszego sensu ;)

 

klik

Jesli chodzi jeszcze o podlaczenie:

- zasilacz musi miec te 10A

- no i trzeba obciazyc pozostale linie ;]

edit:

z ciekawosci policzylem wychodzi ze zasilacz musi miec jakies niecale 8A :) wydajnosci pradowej ;]

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe sam zacząłem liczyć i rzeczywiście z bazgrołów moich (pewnie i tak pomylonych :D) wynika, że to bezsens. Spróbuje trioidalniaczka złożyć jak będzie więcej czasu albo coś gotowego za nieduży hajsik kupić. Na razie mam to co mam. Chciałbym ze 135W-155W ciepła odprowadzać z możliwością regulacji mocy automatyczną na temp minusowych mi nie zależy a wręcz przeciwnie. Orientuję się ktoś np. przy ilu wattach odprowadzonego ciepła taki procek jak mój w stresie ma temp koło 10*C. Podejrzewam, że teoria teorią a praktyką praktyką - dlatego się pytam <z racji tego ostatniego> ? ? ?

 

PS> Dzięki za odzew all.

Edytowane przez RoXall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Automatyczna regulacja mocy ? analogowo moze byc ciezko cyfrowo ? Cos jak moj regulator do buczkow ;] koszt okolo 60zl + program ;] Jesli chodzi o ta temperature wiele zalezy od samego wc;] no pelta raczej 267w odpada zbyt wiele ciepla wydziela potrzeba czegos w okolicach 180-200W ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka regulacja byłaby ok. No Zastanawiałem się nad tym peltem 155W. Może być i 180 tylko nie widziałem takich nigdzie. Gdzie takie można kupić?

Edytowane przez RoXall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Automatyczna regulacja mocy ? analogowo moze byc ciezko cyfrowo ? Cos jak moj regulator do buczkow ;] koszt okolo 60zl + program ;] Jesli chodzi o ta temperature wiele zalezy od samego wc;] no pelta raczej 267w odpada zbyt wiele ciepla wydziela potrzeba czegos w okolicach 180-200W ;]

oj wydziela wydziela skoro moj venice e6 na 3ghz@1,9v mial 30C w stresie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...