Skocz do zawartości
Blindman

Thorton 2600+ kontra Barton 2500+

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Harry Lloyd

Rzeczywiście podobny potencjał OC bo 150MHz różnicy. I popatrz na napięcia i temperatury.

Thortony biją Bartony na głowe i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście podobny potencjał OC bo 150MHz różnicy. I popatrz na napięcia i temperatury.

Thortony biją Bartony na głowe i tyle.

Wydaje mi się, że chodziło o fakt, iż Thorton leciał na zwiększonym napięciu (z 1,60v na 1,725v), natomiast Barton doszedł do FSB206 na napięciu domyślnym czyli 1,65v i zapewne znacznie więcej można by go pocisnąć.

 

Co do temperatur - podnoszenie FSB również ma wpływ na wydzielanie ciepła, chociaż nie tak wielki jak napięcia. Ale na pierwszy rzut oka widzę, że generalnie Thorton jest jednak chłodniejszy. W przeciwieństwie do T-breda ma identyczną powierzchnię oddawania ciepła jak Barton, a zablokowany L2 cache powoduje niższe wydzielanie Wacików ;) Mam nadzieję, że tym razem już mi się nic nie popyrtało. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajcie, że najwazniejsza sprawa to ten jeden konkretny egzemplarz procesora.Kazdy jest inny, jeden 2500+ grzeje się do 65*C, drugi do 57*C.

Ja bym tak nie obstawiał że Thorton chłodniejszy, Barton wyższa temp.

To zależy jaki procek się trafi. Pierwszy Barton 2500+ jaki miałem na def.(2500+) grzał mi sie w prime do 59*C, obecny 53*C nie przekracza. Oczywiście to samo chłodzenie, ustawienia, jeszcze teraz jest cieplej. To po części loteria.

Dobrze jak możemy przetestowac kilka i wybrać, wtedy mamy pewność.

 

To co napisał MietmaN jak najbardziej jest słuszne, ale teoretycznie, bo w praktyce jest praktyka.

 

Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście widać, że barton ma większy potęcjał do oc, pewnie na wyższym Vcore by poleciał dużo więcej, ale ten potencjał raczej nie będzie wykorzystany, bo ile płyt pójdzie na fsb 220-230 ? Ale temperatury mówią same za siebie, że barton się dużo bardziej grzeje.

Ps. Jeżeli miałbym płytę, która wytrzymuje wysoki fsb to wybrałbym bartona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak wy "testujecie" te procki, załączcie pare programów działających w tle np. jakiegoś antyvira, osiołka, aktywy odb. podczerwieni, otwartych pare stron i wtedy zobaczycie różnice w ilości Cachu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak wy "testujecie" te procki, załączcie pare programów działających w tle np. jakiegoś antyvira, osiołka, aktywy odb. podczerwieni, otwartych pare stron i wtedy zobaczycie różnice w ilości Cachu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:wink:

Zastanawiam się jak wy "testujecie" te procki, załączcie pare programów działających w tle np. jakiegoś antyvira, osiołka, aktywy odb. podczerwieni, otwartych pare stron i wtedy zobaczycie różnice w ilości Cachu

Nie wiem ja inni ale ja testuje w większosci programami typu 3dmark, prime95.

 

Naprawde nie wiem co ci przetestuje odpalenie osiolka. No chyba ze testujesz szybkosc haszowania plikow :D oraz szybkosc dysku.

 

AntyVir ?? - dysk,ram i Mhz.

port podczerwieni ?? - sam nie wiem - zamuli wszystko lub sprawdzi czy serial masz sprawny ?

 

Jak chcesz widziec roznice w cacheu to odpal sobie winampa pusc jakies mp3 i przesuwaj scrollem strone WWW na ktorej jest sporo malych obrazków.

 

Tak tu widac roznice. Ja mojego thortona zbartonizowalem ale oprocz kilku punktow w 3dmarku, oraz kilku punktow wyzej w adia32 nie widac roznicy. (chociaz nie pamietam czy w aida32 cos sie zmienilo - dawno to bylo). btw nie zamierzam teraz zdrapywac lakieru zeby to sprawdzac ;)

 

Co innego jezeli ktos mial 128 k cache-u, ale z 256 na 512 w normalnym uzytkowaniu - ja nie widze.

Jedyne co sie zauwazalnie zmienilo to to ze mam tem wieksza o 3 *C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

ja takze mam Thortona 2600+ oraz płyte MSI KT4AV-L i pamięci TwinMos-a 400MHz CL2.5 i mam pytanko jak podkręcic tego procka aby było wydajnie i stabilnie ale bez przesady poniewaz boje sie o sprzęt dlatego ze nie stac mnie na nowy. Czy moglby mi ktos podac co jak mam dokladnie ustawic bez kombinowania z mojej strony poniewaz jest duze prawdopodobienstwo ze cos spieprze....

 

Prosił bym najlepiej o gotowe ustawienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obydwa proce wysokiej klasy. Tyle, że ja bym oddal thortona do sklepu, wzial kaske, i na allegro bym kupil jakiegos mobila. TO by bylo najlepsze rozwiazanie. Mnoznik w dol i siuuu z FSB :) Wtedy podnosisz automatycznie wydajnoc innych komponentow, z tym, że musissz miec dobre pamiatki ktore latalyby na wysokim FSb.. jedne z nich to Hynixy z koncowka D43 :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Decho, nie bardzo mnie zrozumiałeś (ale to chyba moja wina, jakoś tak żle to napisałem), chodzi mi o to, żeby właśnie przy załączonych iluś tam programach w tle (te moje przykłady może nie były zbyt trafne, w końcu każdy używa innych programów) -uruchomić 3Dmarka. Wydaje mi się że na prockach z większą ilością cachu wnik będzie lepszy.

 

ps. nie port tylko odbiornik podczerwieni, girder i te sprawy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, panowie. A ja kontra z zupełnie innej mańki - pewnie zostanę zlinczowany, ale gnębi mnie to od dłuższego czasu. Czy nie lepiej zamiast Bartonów, Thortonów, Mobile etc. - ogółem stajnia AMD - (czyli tych, które się jednak ostro grzeją) kupić Pentiuma? Szybciutko wyjaśniam w czym rzecz. Pare miesięcy temu, postanowiłem (po przeczytaniu ogromnej ilości testów, opinii, postów z przeróżnych forów, nieprzespanych nocach i mętliku w głowie) posmakować jak to jest, gdy ma się coś "ze stajni" AMD. Zdecydowałem się na Bartona 2600+ (BOXowe chłodzenie) na Solteku 75frn2-RL. Wsadziłem, działa. Reinstal windowsów, tak żeby wszystko mieć "świeże" i "czyte", bawić się, testować i podkręcać bez zagwozdek. Duże zaskoczenie - działa naprawdę szybciej (autentycznie widać różnice podczas chociażby normalnego korzystania z windowsów, czy startowania systemu) a to tylko 100 Mhz więcej, niż mój poprzedni procesor P4 1.8 Ghz na płycie Intela 85EBG2. Jednak szybko straciłem "zajawkę"... podkręcanie? OK, kręci się, nawet do 3200+. Coż z tego? Temperatura sięga 60-70 stopni (a gdy już taką osiągnie, nie chce za chiny spaść), obudowa - aż ciepłe "blachy", komputer się resetuje (to chyba ustawione ABSII na 80*C !!! - sic), a więc o graniu w RtCW na najwyższych detalach można zapomnieć (po 20-40 minutach reset ABS'a), do tego BOX'owy wiatrak dość szybko zaczął być głośny (ha! mało powiedziane...). Spuściłem "obroty" ustawień pamięci, FSB, nawet karty graficznej (R9600PRO), dorzuciłem dwa wiatraki do obudowy... ostatnio zdjąłem z niej nawet "ściankę". Temperatury _w spoczynku_? "Zewnętrzna" procesora - 49-50, ze "środka" - 54-56, systemowa - 37-39... Hałas? Nie mam czym zmierzyć, ale podejrzewam, że można liczyć coś około 40-45 dB przy wiatrakach na "pół gwizdka". Co mi pozostaje? Kupić chłodzenie wodne (200-300 zł ?), czy może zadowolić się na razie samym gwizdkiem na procesor (200 zł?) i modlić się, żeby karta graficzna się nie przegrzała (Sapphire, Ultimate wersja z chłodzeniem a'la zalman bez wiatraka)? A może jednak sprzedać tą "tanią alternatywę" (mowa o AMD) dorzucić te 200-300 zł (koszt radiatora na procesor/chłodzenia wodnego) i kupić porządne P4, tak ze 3Ghz i cieszyć się ciszą i niskimi temperaturami? Sam już nie wiem. Lubie swojego Bartona, ale nie mam ani za dużo czasu, ani pieniędzy żeby bawić się w chłodzenie/wyciszanie :(. Suma sumarum, chyba wrócę do głupiego Intela i przynajmniej oszczędzę sobie nerw. Co Wy na to? Może coś poradzicie?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli grasz to zostań przy AMD'ku. Nie ma co winić całej platformy ze względu na cooler. PO pierwsze pewnie zle go założyłeś :lol: , po drugie pewnie nie dałeś pasty (dobrej), albo dałeś jej za dużo. Jeśli tak nie jest (a raczej jest, bo takie temp nie są możliwe na vcore 1.65 -> coś musiałeś spieprzyć :evil: ) to zainwestuj w WC. Będziesz mieć cisze i niższe temperatury. A jak dojedziesz ze swoim nartkiem do 2.GHz do w grach wszystkie penitumy 3.2GHz będą się chować :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli grasz to zostań przy AMD'ku. Nie ma co winić całej platformy ze względu na cooler.

tak, gram, bawię się grafiką, zrzucaniem obrazu z tuner'a (i obróbką). M.in. dlatego wybrałem AMD.

 

PO pierwsze pewnie zle go założyłeś :lol: , po drugie pewnie nie dałeś pasty (dobrej), albo dałeś jej za dużo. Jeśli tak nie jest (a raczej jest, bo takie temp nie są możliwe na vcore 1.65 -> coś musiałeś spieprzyć :evil: ) to zainwestuj w WC.

nie od wczoraj mam komputer w domu :wink: i odkąd pamiętam interesowały mnie nie tylko gry, ale również to co w środku. To nie pierwszy samodzielnie złożony egzemplarz :P Dałem pasty, tyle ile trzeba, chyba dobrej - Arctic, do tego płytkę thermaltake'a.

 

Będziesz mieć cisze i niższe temperatury. A jak dojedziesz ze swoim nartkiem do 2.GHz do w grach wszystkie penitumy 3.2GHz będą się chować :D

O! i to jest to co chciałem usłyszeć! Czyli nawet o tyle wyżej taktowany P4 wysiada przy wykręconym Bartonie?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem napisać 2.5 GHz :D a nie 2GHz ale i tak wydajnośc w grach dużo wyższa niż Intel. A temp pewnie masz przez krzywego coopershima -> wiem to na 95% ;) Wez zdejmij coopershima i wtedy zapodaj temeraturami. Powinieneś się zdziwić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem napisać 2.5 GHz :D a nie 2GHz ale i tak wydajnośc w grach dużo wyższa niż Intel. A temp pewnie masz przez krzywego coopershima -> wiem to na 95% ;) Wez zdejmij coopershima i wtedy zapodaj temeraturami. Powinieneś się zdziwić :)

Co racja to racja;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajomy spalił 2 Durony przez Coppershima, a słyszałem z drugiej ręki o znacznie większej ilości takich przypadków.

 

@clO : jakie napięcie, FSB, cooler, wentylacja budy?! (może sobie piecyk w środku zrobiłeś? ja mam w tecj chwili 36C na procku i 31C na mobo, konfiguracja jak w sigu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokonałem paru przeróbek... wyrzuciłem stary, wrzeszczący, BOX'owy wiatrak z procesora i założyłem zwykły taki jaki jest w zasilaczu (ale się nakombinowałem, nawierciłem i nagiąłem blachy żeby plan zrealizować i zamontować 80mm na box'owym radiatorze ;) Może kiedyś opublikuje zdjęcia). Wyrzuciłem wyciągający wiatrak z góry obudowy (teraz, całkiem przez przypadek, dzięki temu że się truję papierosami, zauważyłem, że przez górny wlot powietrze jest wciągane, a nie wyciągane...), a wiatrak spod zasilacza przełożyłem tak, aby powietrze wyciągał, a nie dmuchał na procesor. Wyjąłem coppershima, oczyściłem i nałożyłem nową pastę siliconową z dodatkiem srebra (tak jak pisaliście, tylko tyle aby zapełnić mikro i nano szczeliny w rdzeniu). Założyłem boczną i górną pokrywę obudowy i jest o wiele ciszej, a temperatury wg. programu który był dołączony do mobo około 5 stopni niżej niż przed modyfikacjami tj. temp spod procesora - 46*C, ABSII - 50-51*C, systemowa - 28-31*C (Wcześniej odpowiednio 49-55, 55-60, 37-39 w spoczynku - windows z odpalonymi kilkoma FireFoxami, thunderbirdem, NAV, cFos'em etc...).

 

@clO : jakie napięcie, FSB, cooler, wentylacja budy?! (może sobie piecyk w środku zrobiłeś? ja mam w tecj chwili 36C na procku i 31C na mobo, konfiguracja jak w sigu).

Według CPU-Z 1.20:

Voltage: ~1.648 V

Core speed: ~1936 Mhz (skacze od 1909 do 1975 Mhz)

Multiplier: x 11.5

FSB: 164 - 171 Mhz

Bus Speed: 328 - 343 Mhz

DIMM#1: Kingston DDR-SDRAM PC3200 - 512 MB

DIMM#2: Kingston DDR-SDRAM PC2700 - 256 MB

CAS# Latency: 2.5 clocks

RAS# to CAS# Delay: 4 clocks

RAS# Precharge: 4 clocks

Cycle Time (tras): 8 clocks

 

Athlon XP 2600+ Barton (AXDA2600DKV4D) | Soltek SL-75FRN2-RL | Sapphire Radeon 9600PRO 128mb/256-bit Ultimate Edition (pasywne chłodzenie)

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to porownales podkrecalnosc hehehehe ja cie prosze;D w thortonie zmieniles napiecie a w bartonie nie;] powiem ci ze moj thorton idzie prawie 2600mhz przy 2v wiec sie lepiej kreci:P logiczne czy raczej nie? jak testujesz to przy tym samym napieciu dla jednego i drugiego ustaw 1.7v i pusc jednego i drugiego ile sie da a jak nie wytrzymuje plyta ramy albo nawet glupie chlodzeni to zmniejsz napiecie do 1.4 i zobacz ktory na tym najwiecej wytrzyma, bo porownanie gdzie w jednym procu podbijasz napiecie a w drugim nie nie ma najmniejszego sensu zwlaszcza ze to thorton ma nominalnie mniejsze a w twoich testach to jemu dales wiecej.. pozdro

 

 

cl0 wyjmij te 256 z drugiego banku bo raczej nie chodzi ci to w dualu nie?:D wtedy te 400mhz ramy napewno pojda ci na lepszych timingach;)sprobuj jakis 2-2-2-6 albo 2-2-2-11 bo to chyba na nforce lepiej i pamietaj ze na nforce timingi sa wazne a nie jak w intelu dajesz cl3 i masz wszystko w du*** bo jedziesz z mhz ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam t-breda 2600 i bez problemu na napiciu 1,85v idzie na 2,5 ghz a temp w stresie to 56 stopni tylko mam te szczescie ze ma odblokowany mnoznik

nie moge isc wyzej z fsb bo ram sie sypie czas go w koncu zmienic :D

 

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@clO : jeżeli chcesz na poważnie kręcić tego procka, to polecam zmianę coolera, przynajmniej na Pentagrama QC80 Al-Cu. Skoro temp spadły, tzn. że poprawiłeś obieg powietrza w budzie (ja mam na tyle dobry przewiew, że pod otwarciu budy temp. CPU spada tylko o jakieś 2C, a temp. na mobo wręcz rośnie), a to również cholernie ważne. Dziwią mnie tylko tak duże skoki FSB i tym samym częstotliwości procka : u mnie na FSB 200 wachania są tak minimalne, że częstotliwość różni się o 1-3Mhz na CPU (2204-2206Mhz).

 

@evemaster : fajny procek, gratulacje! :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...