Skocz do zawartości
TyBiAs

PRAWA DOSTEPU

Rekomendowane odpowiedzi

witam ;]

 

mam pytanko w sprawie przydzielania praw do dostepu do plikow/folderow.

Jezeli jakis folder jest dostepny jedynie z poziomu roota, to jaka komenda mozna do udostepnic rowniez dla zwyklego uzytkownika wraz z wszytskimi plikami i subfolderwami ?

 

Wogole to w slackware'rze 10 podczas instalacji mamy mozliwosc dopisania do fstaba od razu patrycji windowsowych, ale sa one dostepne jedynie z poziomu roota, moim zdaniem jest to troche bez sensu no ale mniejsza z tym.

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodiz mi o to, ze instalujemy sobie slacka, a pozniej korzystajac ze zwyklego konta nie mozemy korzystac z partycji windowsowych(mp3,filmy), i trzeba sie przelogowywac albo zmienic prawa dostepu. IMHO te partycje powinny byc od razu dostepne dla zwyklego usera.

 

pozdro

 

ps:. a co do fstaba to troche mnie zle zrozumiales.chodiz mi o to, ze instalujemy sobie slacka, a pozniej korzystajac ze zwyklego konta nie mozemy korzystac z partycji windowsowych(mp3,filmy), i trzeba sie przelogowywac albo zmienic prawa dostepu. IMHO te partycje powinny byc od razu dostepne dla zwyklego usera.

 

pozdro

 

ps:. a co do fstaba to troche mnie zle zrozumiales.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe troche mi sie namotalo w opowiedzi, sorry ale to pewnie przez te problemy z serwerem tweaka.....

 

Przegladalem tego mana troche, ale nie za bardzo znalzlem odpowiedz na moje pytanie.

Chodzi mi o to zeby nie trzeba bylo przydzielac praw dostepu kazdemu plikowi oddzilenie, tylko calemu folderowi naraz. Jakby ktos wiedzial jak to zrobic to prosze o pomoc.

 

pozdro

 

----------------------------

 

Mam jeszcze jeden problem,

 

mianowicie nie moge zamontowac cdromu..... jest wpis w fstabie (automatycznie sie wygenerowal), ale jak zapodaje mu "mount /dev/cdrom" to wyskakuje cos takieego

 

bash-2.05b# mount /dev/cdrom

mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/cdrom,

or too many mounted file systems

 

???? w fstabie tak jest wpisane :

"/dev/cdrom /mnt/cdrom iso9660 noauto,owner,ro 0 0"

 

z gory dzieki za odpowiedz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe troche mi sie namotalo w opowiedzi, sorry ale to pewnie przez te problemy z serwerem tweaka.....

 

Przegladalem tego mana troche, ale nie za bardzo znalzlem odpowiedz na moje pytanie.

Chodzi mi o to zeby nie trzeba bylo przydzielac praw dostepu kazdemu plikowi oddzilenie, tylko calemu folderowi naraz. Jakby ktos wiedzial jak to zrobic to prosze o pomoc.

 

pozdro

 

----------------------------

 

Mam jeszcze jeden problem,  

 

mianowicie nie moge zamontowac cdromu..... jest wpis w fstabie (automatycznie sie wygenerowal), ale jak zapodaje mu "mount /dev/cdrom" to wyskakuje cos takieego  

   

  bash-2.05b# mount /dev/cdrom

      mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/cdrom,

      or too many mounted file systems  

 

???? w fstabie tak jest wpisane :  

"/dev/cdrom       /mnt/cdrom       iso9660     noauto,owner,ro  0   0"

 

z gory dzieki za odpowiedz :)

pisze jak byk, slabo z angielskim ?

 

ad1

-R Change the modes of the file hierarchies rooted in the files instead of just the files themselves.

 

ad2

mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/cdrom,

or too many mounted file systems

 

"/dev/cdrom /mnt/cdrom iso9660 noauto,owner,ro 0 0"

 

sprobuj takie cos:

"/dev/cdrom /mnt/cdrom auto ro,noauto,user,exec 0 0"

albo zmien iso na cd9660

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slabo :)

 

dziekii Phil.

 

BTW nie rozumiem troche waszego podejscia do pytan na tym forum, przeciez jak w kazdym topicu bedzie pisac man,google,szukaj to po cholere jest to forum??? A jak ktos sie troche wysili i napisze co wie, to ktos kto bedzie poznije szukal odpowiedzi na podobne pytanie znajdzie ja ....

 

ps;. pewnie napiszecie ze podstawa poznania linuxa jes umiejetnosc korzystania z dokumentacji i zasobow internetu :) ok ale te zasoby trzeba pierw stworzyc ;]

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

np.: (to jest linijka w fstabie dotyczaca dysku z fatem32):

/dev/hda6 /mnt/win vfat owner,showexec,umask=000,rw,quiet 1 0

a to cdroma

/dev/cdrom /mnt/cdrom iso9660 noauto,owner,users,ro 0 0

a to cyfrufki:

/dev/sda1 /mnt/dsc vfat owner,users,showexec,umask=000,rw,quiet 1 0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to sa partycje ntfs

 

to znaczy ze nie moge zmienic prawa dostepu do nich????....

 

jakos se poradizlem, skopiopwalem to przez roota do mojego folderu i tam zmienilem prawa, ale i tak uwazam to troche bez sensu ze nie mozna nic z tym zrobic

 

nara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to sa partycje ntfs  

 

to znaczy ze nie moge zmienic prawa dostepu do nich????....

 

jakos se poradizlem, skopiopwalem to przez roota do mojego folderu i tam zmienilem prawa, ale i tak uwazam to troche bez sensu ze nie mozna nic z tym zrobic

 

nara

W dokumentacji masz jak wol napisane ze NTFS na linuksie jest montowany w trybie READ ONLY. W linuksie 2.6* i bodajze 2.4.2* mozesz wkompilowac w kernel obsluge partycji NTFS w trybie r-w ale to jest podobno ryzykowne troche i w przypadk jakiegos padu mozesz stracic dane.

 

I nie win Linuksa za to ze on tego nie obsluguje bo NTFS to wynalazek M$ i zaden liczacy sie sieciowy OS tego g***na nie uzywa :D

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

morgholm nie zrozumielismy sie :D mi chodzi o to jak zrobic zeby zwykly user mogl czytac pliki z ntfsa. Bo teraz moze tylko root.

 

A chmod wywala ze neim oze zmienic bo partycja jest tylko do odczytu :P Jak to zrobic?? Ja wcale NIE WINIE Linuksa ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...