Skocz do zawartości
by -=Merlin=-

Abit NF7 bios moded by Merlin

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dosyc powazne zastrzezenie co do biosu Merlina:

 

:arrow: D26_ver.2.0.05C_TaiPan_0.1_25.09.04

 

Nie wiem jak w innych wersjach i czy u innych uzytkownikow tez ten problem wystepuje, ale ja zaobserwalem, iz po wlaczeniu i grzaniu proca pod Prime95 temperatura podawana przez plyte zatrzymala sie na poziomie 45,5st.

 

Poniewaz znam swoj sprzet troche mnie to zaniepokoilo, i slusznie - po reboocie mialem 52st, przy czym nalezy ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> poprawke ze temp. spadla w czasie restaru o jakies 2-3st (min). :?

 

Prosze o komentarz innych uzytkownikow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

boss

nic nowego po prostu Abit cos skopal z czujnikiem temp. i zaden bios nie jest w stanie tego poprawic... kiedys pokazywal mi temp. 44 st na procku jak w podpisie (V12 puszczony na minimalne obroty)... ogolnie czasami zdarazja sie dziwne wachania/przeklamania (najlepiej sprwadzac organoleptycznie :D albo innym czujnikiem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczytajcie pierwsze 10-15 stron...

 

-> 2x256 - ON

-> 2x512 - OFF

-> 2x256+512 - ON

-> 512+256 - ON

Oczywiśćie, że czytałem topic od początku, ale już mi się pomieszało, bo każdy mówi inaczej, przykładem jest Pinki, co wyżej, że CPC OFF do pamięci 2x256Mb, a Ty mówisz, że CPC ON. Akutalnie korzystałem z biosów CPC OFF Merlina i często są jakieś resy z pupy, nawet jak prime po 10h będzie stabilne, czy SuperPi. A FSB powyżej 230 już nie wspominam, wiesza się komputer podczas 40 minut superpi + prime. Wszystko mam chłodzone (mosfety, NB, SB). Więc bios CPC ON coś pomoże?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczytajcie pierwsze 10-15 stron...

 

-> 2x256 - ON

-> 2x512 - OFF

-> 2x256+512 - ON

-> 512+256 - ON

Oczywiśćie, że czytałem topic od początku, ale już mi się pomieszało, bo każdy mówi inaczej, przykładem jest Pinki, co wyżej, że CPC OFF do pamięci 2x256Mb, a Ty mówisz, że CPC ON. Akutalnie korzystałem z biosów CPC OFF Merlina i często są jakieś resy z pupy, nawet jak prime po 10h będzie stabilne, czy SuperPi. A FSB powyżej 230 już nie wspominam, wiesza się komputer podczas 40 minut superpi + prime. Wszystko mam chłodzone (mosfety, NB, SB). Więc bios CPC ON coś pomoże?

no to raczej inny radzaj biosu Ci moze pomoze bo napewno taki sam z cpc on daje mniejsza stabilnosc w porównaniu do cpc off co szczegolnie wiedac przy dual 512 ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli że wg. Was żaden z biosów nie pokazuje poprawnie temperaturek??? chodzi mi o cpu bo nb to tam mniej ważne...

jeśli jest jednak takie bios któremu można ufać w sprawie temp prosiłbym o podpowiedź który to...

a w jaki jeszcze inny sposób mozna zmierzyć temp cpu oprócz odczytu z biosu i z programy np typu aida32???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tempami chodzi o to, że po pierwszym włączeniu kompa są one niższe o 10C, po restarcie (resecie, itd...) temp wracają do normy...

 

PS. temp były wyższe na D10b4, na wszystkich biosach po nim są już troszke niższe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a w jaki jeszcze inny sposób mozna zmierzyć temp cpu oprócz odczytu z biosu i z programy np typu aida32???

oddzielne czujniki np w panelach do kompow, albo jakies z samochodow itp. (tyle ze wtedy masz na pewno nizsza temp., bo takiego czujnika nie umiescisz kolo jadra, ale za to po kazdym resecie nie masz tak porypanych pomiarow)

Z tempami chodzi o to, że po pierwszym włączeniu kompa są one niższe o 10C, po restarcie (resecie, itd...) temp wracają do normy..

u mnie akurat odwrotnie :P

 

a co do biosu to nie ma zadnego idealnego pod wzgledem temp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co jeśli chodzi o taipana, discovery, d26mantarays xt, d26black mantaray? - moze któryś z nich podaje temp najbardziej zgodne z prawdą?

albo zapytam inaczej - wiem ze moze to być pytanie do wróżki ale moze ktoś ze swojego doświadczenia odpowie - jaką temp ma barton mobile 12,5x200@1,75 (w biosie) przy chłodzeniu sp97+ceramique+silent cat92mm (52cfm), w budzie tylko jeden wiatrak wyciągający, cooper shim na procku (Tt rev2)???

 

tak wogóle to szukam biosu z: cpc on, działającym L12modem, odpowiednim do pamiątek 2x256mb twinmos zwykłe ddr400 (mtec 50d) w dualu, pod fsb rzędu 220~230 i oc proca pod 2500~2600, (opcjonalnie dobre wskazania temp by sie też przydały) no i bios nie moze powodowaćzadnych innych problemsów z kompem

jak dotąd brałem pod uwagę:

-discovery Merlina - nie wiem która dokłądnie wersja

-taipan Merlina jak wyżej...

-d26 blackmantaray xt

-d26 mantaray xt

-d10 mantarays xt

-potestowałem już d26 abita i efekty mizerne - niby memtest nie wywala się na fsb210 ale prime wysypuje po jakiś 2 minutach!

moze ktoś dożuci coś do zestawu biosów które biorę pod uwagę?

kryteria podane powyżej

pozatym pytanko dot temp (trochę powyżej)

...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no kurcze wzuciłem sobie 10dbeta 4 i 220 a on mi blue wali pomyslałem ze na tym biosiku to moze l12 zrobiłem l120 to 249.6 smiga w prime, ale tylk ospróbuje włozyć 2 kostke to od razu sie wywala na 230

jutro bende na biosach merlina sie bawił to dam znać na których jak chodzi

merlin jak masz jakis bios dedykowany dla wysokich fsb i bh5 to zuć linkiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kości nie współpracują ze sobą poprawnie :? nie napisałeś czy masz je w dualu czy single. Bo jest też tak ze najlepiej pojedyńcza kostka biega u mnie np w środkowym banku, natomiast przekładki do pierwszego lub trzeciego nic lepszego nie dają a wręcz odwrotnie. Z tego co zauważyłem to jak już ma się dwa moduły to lepiej walczyć o single.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kości nie współpracują ze sobą poprawnie :? nie napisałeś czy masz je w dualu czy single. Bo jest też tak ze najlepiej pojedyńcza kostka biega u mnie np w środkowym banku, natomiast przekładki do pierwszego lub trzeciego nic lepszego nie dają a wręcz odwrotnie. Z tego co zauważyłem to jak już ma się dwa moduły to lepiej walczyć o single.

ogólnie to sprawa wygląda tak ze mam 2 kostki khx na bh5 z tego musze sobie wybrać 2 najlepsze i fajnie by było aby biegały w dualu

to ze w róznych slotach kosci róznie chodza tez mniej wiecej zdazyłem zauwazyć lecz nie mogłem w to uwiezeyc ale skoro ty tez to zauwazyęls to na pewno coś w tym jest.

wszystkie 3 kostki lataja na 250 jak są włozone pojedynczo wystarczy ze obojetnie jak dołoze 2 kostke (w dualu lub nie) to max fsb to 230 i to tez jeszce róznie bywa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja conajmniej dziwna, nie rozumie w sumie dlaczego dołożenie pamięci nawet w single miałoby powodować spadek możliwosci OC, chyba ze mimo wszystko kosci nawet w single muszą wykazać minimum ochoty do współpracy ale to naprawde gdybanie.

 

W takiej sytuacji pozostaje Ci tylko roszada biosami i z góry składam wyrazy współczucia bo tyle ich jest ze głowa siwa :?

 

Ja nie mam tego problemu :D tylko D10B4 działa u mnie jak nalezy przy FSB 250 :8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie moge 2 biosik i fsb dalej 249.6 i nic wiecej teraz było na d26-mantarays-xt i tez kibel nie mozliwe zeby wszystkie na tyle samo stawały wszystkie jak u kolesia miały chodizły o 20mhz wiecej zaraz jeszce włoze 2 kostke pobawie sie w dualu jak nie to nie wiem nie mam zamiaru testowac tego na 300 biosach

 

update

teraz juz troche logiczniej ....na 2 kostkach nie w dual leci 238 2 2 2 na d26-mantarays-xt

kurcze nie wiem juz jak mam testować te pamieci ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie moge co tu sie dzieje

w kazdym slocie 1 kostka inaczej sie kreci. Na 2 kostkach to samo się dzieje

mam 3.3v pociagniete z atx czy ktos ma tego moda moze ma ktos podobnie ?

mam 3 kosci musze wybrac 2 a tutaj nie da sie nic porównać anie dowiedziec same bzdury i cuda sie dzieją

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam tego moda... u mnie coś blokuje FSB powyżej 246MHz.... [dual]

Procek robi 246x11 @ 1.9V real, a 248 nawet na 2.1V nie chce iść... wykluczam pamięci -> BH6 te same co yotomo, on na nich na 3.4V robi 250 w dualu...

Zrobiłem pencil moda vdd -> 1.9V na chipset i nic... , potem zrobiłem tego moda, że idzie to dwóch slotów naraz... dalej nic... może lekka poprawa... sprawdzałem bez regulacji vtt.. też nic :/

Chyba mobo się kończy...

Dual to góra 246... w singlu jeszcze 248MHz robi... ale nic więcj... -> procek, mobo...

A najlepszy bios to taipan beta..., na 246MHz na mantarays to nawet sie win nie włącza...

 

PS. Hipo widze, że znowu zaczynasz fakowanie na forum :D łozap dog :D

No i wmordjeżysty avatar :D:D:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nom mobo z czarnymi slotami na nb atira 1.7v mem dostaja z zasilacza 3.36-3.38

wszystkie 3 biosy

10dbeta 4

d26-mantarays-xt

D26_ver.2.0.05_TaiPan_0.1_23.09.04

jakos tak dziwnie jak by była jakas gdzies blokada 249-251 zaleznie od przypadku na wszystkich 3 biosach te 2 sloty koło siebie chodza podobnie ten jeden odstajacy to padake robi od razu fsb 200 na nim nie chodzi na bh5

 

Świder

potem zrobiłem tego moda, że idzie to dwóch slotów naraz

co to za mod jest daj jakis opis albo napisz na czym polega ...

 

macie jakiś pomysł co robić dalej ?? co testowac dalej biosy ?? skoro na 3 w sumie najlepszych wszystkie kosci zatrzymują sie w jednym miejscu to chyba cos jest nie tak ... nie z pamieciami tylko z czyms innym

od własciciela kosci wiem ze wszystkie 3 chodza inaczej jedna potrafi zrobic 270 2 260 a 3 250 moze zaraz ich były własciel sie wypowie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam nie wiedzialem gdzie umiescic tego posta nowego temetu zakladac nie chcialem a posrednio pytanie zwiazane z tematem tego topicu.

A wiec padl mi bios przy wgrywaniu nowego i czy ktos wie gdzie w Lublinie tanio mozna go sflashowac?? Pozdrawiam i mam nadzieje ze nie nakrzyczycie na takie pytanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest i były właściciel (mam taką nadzieje ;))

Sprawa z tymi pamięciami wygląda tak. U RIKERa na DFI z Vdimm modem, jedna kostka robiłą 270 2-2-2 przy 3.8V, przy 3.2V biegała na 250MHz. Druga robiła 260 przy 3.6V, 250 przy 3.3. Trzecia 250 przy 3.4V (ta podobno byla kiedyś wampira). Wszsytkie trzy to KHXy na BH-5 (przedrukowane przez Kingstana). Dwie nazywają się 3000, jedna 2700. Ta 2700 jest na innym laminacie, ale wyglada na najlepszą (270 3.8V).

Tak było u RIKERa.

 

Chciałem sprawdzić jak z ich "dualbility" na innym DFI (Sneer82), to dwa razy bios mu padł (wygląda, że nie bardzo te kości przypadły do gustu egzemplarzowi Sneera). Działo się tak jak w dualu je wsadzaliśmy. Na singlu było oka.

 

Teraz jak to na moim Soltku wyglądało. Soltek na 256MB Hyniksów biegał 245MHz. Dołożyłem zasilanie memek z 3.3V i wszystkie trzy kości max to 240 2-2-2. Płyta nie daje rady więcej.

Sprawdzałem jak z dualem. Już wcześneij wyczaiłem, że mój egzemplarz ma coś nie teges z drugim kanałem. Przeczyściłem go trochę spirytusem, ale nie bardzo pomogło.

W każdym razie wyglada to tak, że te dwie 3000 w dualu były oka, bo chodziło, ale sypało się przez ten drugi kanał. 2700 + 3000 już nie bardzo, ale tylko raz sprawdzałem.

 

Tyle z mojej strony. Każda kostka z osobna była przetestowana i chodziła jak napisałem (DFI). Nie miałem jak sprawdzić jak z ich dualem (mój soltek, dfi Sneera82: patrz powyżej)

 

Z Abitem nie bardzo mogę pomóc, bom nie miał. Sneer82 maił wcześniej Abita. Ponad 250 to chyba na d23 subzero wyjechał (hyniksy w dualu na 260, po modzie na memkach jakoś 255 z bh-5, ale niestabilnie)

 

PZDR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja juz mam kolejny lolek

|| |

|| |

|| |

321 (taki ala rysunek pomocniczy)

 

gdy mam jedną kość w slocie 3 to biegana 250 gdy dołoze 2 kość w slot 2 biegaja na 240 na 245 sie wysypują w mem tescie tak sei dzieje gdy w biosie jest napiecie na vdim na 2.9 gdy mam 2.6 to na 225 nie chodza

gdy przełoze kosc ze slotu 2 do 3 to wartosc 205 jest nie stabilna (2.9v) in bios

do tej pory myslałem ze mod 3.3v zasila wszystkie sloty teraz to juz nic nie wiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no w 1,3 jest troszke lepiej niz 2,3 ale dual na fsb 205 nie daje mi nic specjalnego

na razie to mam wrazenie ze slot 3 jest jakis wadliwy

slot 3,2 kostki pc 3000 i pc 2700 w meme tescie chodza na 245 2 2 2

 

najdziwniejsze jest to czemu na 3 biosach na 3 kosciach zawsze staje na fsb ~250 wachania sa w granicy 1mhz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasikanie 3.3 zasila wszystkie sloty, ale... mogą być minimalne różnice... i dlatego można kabelek z 3.3V przeciągnąć (przylutować) naraz do wszystkich trzech slotów... w te same miejsce w odpowiednich slotach co tamten jeden co teraz masz...

 

I spróbuje jeszcze Bete Taipana... http://members.lycos.co.uk/swidrzany/-=Mer...%20beta%203.rar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...