Skocz do zawartości
mariuszad

RAID - który tryb ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Może zacznę od końca ale ktoś kto przeczyta posta w całości może się domysli o co mi chodzi. Mam kompa z 4 identycznymi dyskami (producent, pojemość) podłoączonymi do kontrolera HPT372.

Moje pytania :

1. Jaki tryb będzie najodpowiedniejszy dla takiej konfiguracji sprzętu (4,5 ?)

2.Instalacja w skrócie. Na jednym dysku instaluje Linuxa a następnie (pomijam kwestię kompilacji jądra) wrzucam konfig RAID-a X, tworzę strukturę RAID i to wszystko ? Czy mylę się ? Czy jest jakaś inna metoda ?

Pozrawiam

/mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz czy RAID bedziesz mial tylko do przechowywania danych jako magazyn czy tez bedziesz na nim stawial system?

 

Co do trybow, RAID-4 przechowuje na osobnej partycji bity parzystosci, pozwalajace na odtworzenie patrycji w przypadku jej uszkodzenia. Ale gdy na raz padna Ci dwie partycje, tracisz wszystkie dane. Dane sa dzielone na bloki i kazdy z nich jest zapisany na innym hd, rozmiar takiej macierzy obliczysz wzorem

 

Rozmiar = (N-1)*S

 

Gdzie N to ilosc partycji a S to rozmiar najmniejszej z nich. Przy tym trybie RAID wystepuje problem z danymi parzystosci przechowywanymi na osobnej partycji, kazy zapis na ktoryms z dyskow powoduje aktualizaje sum kontrolnych, co jest strasznie powolne - chyba ze masz szybki dysk na sumy kontrolne.

 

RAID-5 jest o tyle lepszy, ze dziala praktycznie tak samo jak 4 ale dane parzystosci przechowywane sa na kazdym z dyskow na oddzielnych wydzielonych dla nich partycjach. Znika wiec problem z powolnoscia zapisu, predkosc zapisu i odczytu moze lekko wzrosnac.

 

RAID-2 i RAID-3 sa rzadko stosowane, roznia sie od RAID-4 tym, ze pierwszy przechowuje sumy ECC zamiast parzystosci, a drugi uzywa najmniejszego z mozliwych rozmiaru bloku danych, czyli wszystkie dyski biora udzial w zapisie i odczycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Będę używał go do przechowywania danych oraz ma na tym stać również system. Wiem że z wydajnością może być słabo ale nie potrzebuję rakiety. Bardziej zalezy mi na danych. Dlatego zastanawiam się nad Raidem 5 z dyskiem kotroli parzystości.

Doczytałem od wczoraj troche i myślę że to będzie najlepsze rozwiązanie. Zastanawiam się jedynie nad spodobem instalacji. W Software-RAID-HOWTO-1 jest opis ale szczerze mówiąc paru rzeczy nie rozumiem .....

Chociazby jak rozpocząć instalację. Piszą tam o dodatkowym dysku. Czyli co, jak ma 4 dyski to potrzebuję piątego na stworzenie czegoś w rodzaju wzorca po to aby móc jego zawartość póżniej przenieść na macież RAID ?. Czy wrorzec tworzę na jednym z 4 dysków ?

/mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj RAID HOWTO. Kwestia tego, jaki tryb wybrac zalezy od wymagan w zakresie bezpieczenstwa danych i predkosci przesylu informacji. Trzeba znalezc RAID level nejlepiej balansujacy te dwa czynniki, biorac pod uwage specyfike danych przechowywanych na maszynie.

 

Co do level 5 to jest troche inaczej niz piszesz. Kazdy dysk zawiera bity kontroli parzystosci blokow zgromadzonych na innych dyskach. Wyjasnia to mila strona: http://www.acnc.com/raid.html. Polecam dobrze poczytac, zanim sie za cokolwiek wezmiesz, bo sam wybor nie zawsze jest oczywisty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...