Skocz do zawartości
Gość Ymwelydd

Super radiator na SB, zmiesci sie kazdemu:)

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Ymwelydd

A na co mocujecie te rediatorki? Bo mam radiatory (dzisiaj kupione na WGE pod urzędem statystycznym w Wawie) o wysokości około 7 mm. Na każdym znich jest taśma 3M. Teoretycznie tylko oderwać tę karteczkę ochronną z kleju i przylepić na SB. Tylko jest taki problem, że to mi nie wygląda na ustrojstwo różniące się jakoś zbytnio od zwykłej taśmy tapicerskiej czy zwykłej obustronnie klejącej. Jest toto przeźroczyste jak Scotch. Boję się, że jak się rozgrzeje, to stopi się, potem nie będzie można tego zdjąć, a jak będę miał pecha (jak to mam zwykle) to schrzani mi świeżutko kupiony mainboard. Mam też klej termoprzewodzący Zalmana od ichniego radiatorka (ZMNB32J). Może lepiej na to? A może macie jakieś inne jeszcze metody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Ymwelydd

Właśnie odlepiłem sobie warstwę ochronną z tej taśmy 3M, co ją mam na kupionych dzisiaj radiatorkach. Jak nic wygląda jak zwykły Scotch. Największy problem to to, że nie słyszałem na przykład o paście termoprzewodzącej 3M. Jakby nie było firma produkuje artykuły biurowe, a nie akcesoria do chłodzenia komputerów. Jakoś nie mogę się przemóc i nie mam zaufania do przylepiania radiatorków tą taśmą. Spotkałem kilka opinii, że się nadaje, ale chyba zostanę przy kleju Zalmana... Albo na gęstą slinę przylepię... :) Szkoda, że producenci płyt głównych nie wpadli jeszcze na pomysł chociażby zrobienia otworów na kołeczki przy SB. Już nie mówię o walnięciu tam jakiegoś radiatora, ale możliwość montażu tam chłodzenia powinni przewidzieć...

A swoją drogą, to w tym nowym intelowskim formacie mainboardów - BTX też ponoć SB ma być bez chłodzenia... Nie rozumiem, co im zależy kilka dziurek zaplanować...

 

Wpadłem właśnie na jeszcze jeden pomysł montażu: klej (thermopox albo zalman, wszystko jedno w sumie) w kilku punktach na krawędzi SB, w środku pasta (Arctic Silver 5 powiedzmy) i na to radiator. Ktoś na forum opisywał podobną metodę, tylko z jakimś klejem silikonowym (1 opcja) albo kropelką (2 opcja) czy innym super glue (3 opcja). Ale skoro mam ten klej zalmana, który do niczego innego potrzebny mi nie będzie, to przecież mogę go do tego zastosować. A i klej termoprzewodzący, więc powinno być cacy. Co myślicie o takim pomyśle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopie wez przestan kombinowac jak kon pod gorke bo az mi sie serce kraja, jeszcze nie slyszalem zeby ktos sie zawiodl na 3M, tu masz dowod:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=30973595

 

A tu ze 3M to wlasnie Scotch (przyjzyj sie zdjeciu):

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=30983100

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Ymwelydd

Nie kombinuję jak koń pod górę. Po prostu chcę znaleźć jakieś dobre rozwiązanie. Zależy mi na tym, żeby nic nie schrzanić i żeby SB był dobrze chłodzony. O tym 3M czytałem na forum i rzeczywiście wszyscy sobie to chwalą. Co nie znaczy, że nie mogę spróbować czegoś innego, prawda? Jesli pomysł z pastą i klejem termoprzewodzącym okaże się do bani, zawsze mogę sobie scotchyć :) W każdym razie nie twierdzę, że 3M kompletnie się nie nadaje czy coś w tym stylu. Z postów na forum można wywnioskować, że jest ok. Ludzie tego używają i wygląda na to, że sposób działa. Co nie zmienia faktu, że nie mam do tego odpowiedniej dozy zaufania, żeby wypróbować to jako pierwszy sposób mocowania radiatora. Chciałbym poza tym usłyszeć w tej dyskusji głos osoby, która używała takiego radiatorka przez jakiś czas, a potem go zdejmowała. Taka opinia byłaby bardzo przydatna. W każdym razie: spróbuję tego, co wykobminowałem (pod górę) i podzielę się spostrzeżeniami. Darekx, możesz być pewien, że jeśli sposób okaże się do bani, pierwszy przyznam Ci rację i zacznę propagować 3M. Płytkę będę instalował w pudle pewnie w środę, za SB postaram się wziąć w czwartek i wtedy dam znać, jak to wygląda. Mam w tej chwili dwie płytki Asusa, więc pewnie sprawdzę obie opcje jednocześnie.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja dorzuce cos od siebie na temat "rewelacyjnej" 3M... Radiatorki alu na grafie (leciutkie) trzymaja sie idealnie, poobnie jak rownie lekkie na mosfetach i SB. Ale bardzo dokladnie i starannie oklejony zloty zalman na NB niestety nie utrzyma sie na tej tasmie... pod wplywem ciepla spada po kilkunastu minutach. Musialem dorobic mocowanie do dziurek w plycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Ymwelydd

Dorwałem dzisiaj płytkę ECS K7VTA3. Na NB miało to dokładnie taki sam radiatorek, jak ostatnio kupiłem. Cholerstwo grzeje się strasznie (50 stopni w stresie, niewiele mniej w idle, na szczęście ile by nie pracowało, nie przekracza tej wartości). Zdjąłem radiator z NB, co zajęło mi łącznie z czyszczeniem około 30 minut. Okazało się, że było przylepione również na taśmę, i to prawdopodobnie tę samą (w każdym razie wyglądało na tę samą 3M). Radiator siedział na NB przez dwa lata. Stan taśmy: straszna gleja.

Postanowiłem zrobić mały eksperyment.

1. Zamocowałem na NB radiator z jakiegoś p3 albo czegoś w tym stylu. Metoda: na brzegach klej zalmana, na środku pasta arctic. Skutek: nie działa. Radiator niby się trzyma, ale płyta zaczęła się przegrzewać. Kiedy zdejmowałem go, okazało się, że nie da się w ten sposób tak dopasować składników kleju, żeby trzymało się to wystarczająco mocno. Prawdopodobnie samo odpadłoby kilka minut później.

2. Wyczyściłem i odtłuściłem radiator. Zamocowałem go ponownie, tym razem tylko na klej Zalmana. Efektem był spadek temperatury o maksimum 5 stopni. Ale nie oszukujmy się, nie była to zasługa kleju, tylko rozmiarów radiatora. Inna sprawa, że na taśmie pewnie by się nie utrzymał. Minus tej płyty jest taki, że nie ma otworów również przy NB. A wielka szkoda, bo zastosowanie pasty i kołeczków z pewnością obniżyłoby temperaturę.

Zaletą kleju Zalmana jest to, że dało się to zdjąć w ciągu kilku minut a chipset był czyściutki. Gorzej z radiatorem, bo usunięcie z niego kleju chwilę zajmie, ale to akurat mniej istotne.

3. Zainstalowałem na NB i SB dwa niewielkie radiatorki (te 7mm wysokości). Oba mostki są chłodzone z pewnością (radiatory ciepłe, znaczy przyjmują ciepło, znaczy taśma 3M rzeczywiście działa).

 

Podsumowując: Darekx miałeś rację z tym, ze to będzie działało. Ale ja też miałem rację z tym, że trudno będzie to usunąć w krótkim czasie. Niemniej na SB jest jak najbardziej OK.

Aerial, masz z kolei rację, że cięższy radiator się na tej taśmie raczej nie utrzyma (chyba, że w ustawieniu desktop :) )

A możesz zdradzić, jak dorobiłeś mocowanie do kołeczków w płycie? Bo jak rozumiem, Twoja płyta takiego systemu nie miała...

Byłbym wdzięczny za jakieś bliższe info na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Ymwelydd

Dorwałem dzisiaj płytkę ECS K7VTA3. Na NB miało to dokładnie taki sam radiatorek, jak ostatnio kupiłem. Cholerstwo grzeje się strasznie (50 stopni w stresie, niewiele mniej w idle, na szczęście ile by nie pracowało, nie przekracza tej wartości). Zdjąłem radiator z NB, co zajęło mi łącznie z czyszczeniem około 30 minut. Okazało się, że było przylepione również na taśmę, i to prawdopodobnie tę samą (w każdym razie wyglądało na tę samą 3M). Radiator siedział na NB przez dwa lata. Stan taśmy: straszna gleja.

Postanowiłem zrobić mały eksperyment.

1. Zamocowałem na NB radiator z jakiegoś p3 albo czegoś w tym stylu. Metoda: na brzegach klej zalmana, na środku pasta arctic. Skutek: nie działa. Radiator niby się trzyma, ale płyta zaczęła się przegrzewać. Kiedy zdejmowałem go, okazało się, że nie da się w ten sposób tak dopasować składników kleju, żeby trzymało się to wystarczająco mocno. Prawdopodobnie samo odpadłoby kilka minut później.

2. Wyczyściłem i odtłuściłem radiator. Zamocowałem go ponownie, tym razem tylko na klej Zalmana. Efektem był spadek temperatury o maksimum 5 stopni. Ale nie oszukujmy się, nie była to zasługa kleju, tylko rozmiarów radiatora. Inna sprawa, że na taśmie pewnie by się nie utrzymał. Minus tej płyty jest taki, że nie ma otworów również przy NB. A wielka szkoda, bo zastosowanie pasty i kołeczków z pewnością obniżyłoby temperaturę.

Zaletą kleju Zalmana jest to, że dało się to zdjąć w ciągu kilku minut a chipset był czyściutki. Gorzej z radiatorem, bo usunięcie z niego kleju chwilę zajmie, ale to akurat mniej istotne.

3. Zainstalowałem na NB i SB dwa niewielkie radiatorki (te 7mm wysokości). Oba mostki są chłodzone z pewnością (radiatory ciepłe, znaczy przyjmują ciepło, znaczy taśma 3M rzeczywiście działa).

 

Podsumowując: Darekx miałeś rację z tym, ze to będzie działało. Ale ja też miałem rację z tym, że trudno będzie to usunąć w krótkim czasie. Niemniej na SB jest jak najbardziej OK.

Aerial, masz z kolei rację, że cięższy radiator się na tej taśmie raczej nie utrzyma (chyba, że w ustawieniu desktop :) )

A możesz zdradzić, jak dorobiłeś mocowanie do kołeczków w płycie? Bo jak rozumiem, Twoja płyta takiego systemu nie miała...

Byłbym wdzięczny za jakieś bliższe info na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja dorzuce cos od siebie na temat "rewelacyjnej" 3M... Radiatorki alu na grafie (leciutkie) trzymaja sie idealnie, poobnie jak rownie lekkie na mosfetach i SB. Ale bardzo dokladnie i starannie oklejony zloty zalman na NB niestety nie utrzyma sie na tej tasmie... pod wplywem ciepla spada po kilkunastu minutach. Musialem dorobic mocowanie do dziurek w plycie.

 

Hmm, to tutaj mnie troche wystraszyles :roll: . Teraz sie zastanawiam nad tym zalmanem wlasnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy ta tasme wspomoc troszeczke silikonem na brzegu radiatorka... mam w budzie radiatory na mosfetach i kilku innych ukladach (sama tasma) i na SB (tasma + silikon).

Kiedys ten manewr sytosoawalem rowniez na grafie - spisywalo sie wysmienicie - slowem, nie ma sie czego obawiac jak silikonu kapke da sie na krawedzi styku radiatra z PCB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Winchester co do Zalmana zlotego, to na u mnie na SB trzyma sie spokojnie na tej tasmie 3M (uzywam wszystkiego co jest na mobo, procz firewire).

A mocowanie go na NB przy obecnosci dziurek w mobo mija sie z celem ;) (jak widze u Ciebie radiator na NB jest mocowany na kolki).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie sprawa wyglada tak ze mam golego zalmana bez koleczkow (o ile sie nie myle normalna wersja jest z mocowaniem do dziurek). Mam abita nf7-s i wlasnie musialem zamontowac GOLEGO zalmana. Ostatecznie pomoglem sobie koleczkami z boxa i zapinkami, teraz jest ok. A co do silikonu to niezla metoda i nawet pamietam jakies testy to silikon jest niewiele gorszy od zwyklych past termoprzewodzacych (1-2C) wiec mozna dac go calkiem duzo (ale nie przesadzic bo cholerstwo potrafi mocno trzymac).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o zwykly silikon akwarystyczny :idea: I nie smarujemy nim spodu radiatora, tylko po tym jak przykleimy radiatorek (tasma badz tylko pasta termoprzewodzaca) to np w dwoch miejscach dac mala "kuleczke" silikonu, ktora bedzie laczyla PCB i radiator. Odczekac troszke (pol godzinki) i radiatorek na pewno nie odpadnie a jak trzeba bedzie go zdjac to spokojnie sie silikon zdrapie.

Mam tak z radiatorem na SB, wczesniej mialem tez na grafie (po obu stronach karty wiec sposob jest wytrzymaly i bezpieczny) - polecam :idea:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o zwykly silikon akwarystyczny :idea: I nie smarujemy nim spodu radiatora, tylko po tym jak przykleimy radiatorek (tasma badz tylko pasta termoprzewodzaca) to np w dwoch miejscach dac mala "kuleczke" silikonu, ktora bedzie laczyla PCB i radiator. Odczekac troszke (pol godzinki) i radiatorek na pewno nie odpadnie a jak trzeba bedzie go zdjac to spokojnie sie silikon zdrapie.

Mam tak z radiatorem na SB, wczesniej mialem tez na grafie (po obu stronach karty wiec sposob jest wytrzymaly i bezpieczny) - polecam :idea:

Zgadzam sie z Dimkiem. Sam mi ten pomysl podsunal bo mialem problem z zamontowaniem zlotego Zalmana na NB. Na samej tasmie 3M srednio sie trzymal na chipsecie, istnialo niebezpieczenstwo, ze po jakims czasie tasma pusci i Zalman wyladuje na grafie :? Po zastosowaniu silikonu akwarystycznego trzyma sie znakomicie.

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki za offtopic

turzol załóż sobie ten wiatrak z zalmana (ten na grafie) po przekątnej bo teraz to Ci wieje tylko na jedną strone i to w miejscu gdzie powinno najbardziej owiewane jest silnik. Ten zalmanik puszczony na 5V i po przekątnej na Ti4200 chłodzi tak że obie strony zimne są. A nic nie słychać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki za offtopic

turzol załóż sobie ten wiatrak z zalmana (ten na grafie) po przekątnej bo teraz to Ci wieje tylko na jedną strone i to w miejscu gdzie powinno najbardziej owiewane jest silnik. Ten zalmanik puszczony na 5V i po przekątnej na Ti4200 chłodzi tak że obie strony zimne są. A nic nie słychać.

W sumie to juz ani tej grafy ani Zalmana nie mam :wink: Przesiadlem sie na R9800PRO + ATI Silencer 1. Ale dzieki za porade :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam polecam taśme 3M do "niskich" radiatorkow , kupiłem od uzytkownika tego forum ( dział giełda)

 

Radiatorek mam podobny do tych z allegro o ktorych bylo wczesniej

 

http://www.icpnet.pl/~niemiec/!FB/komp/radeon07.jpg

 

wymiary 35x35x10 - wykombinowany od starego radiatorka celerona 333 :) na slocie

 

trzyma sie dobrze i mysle ze tasma przewodzi dobrze cieplo gdyz jest bardzo cieniutka i radiator posiada temperature swiadczaca o tym ze jest "git"

:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...