Skocz do zawartości
berkut

!! Chłodzenie freonem !!

Rekomendowane odpowiedzi

Co do grzybu nie pamietam dokladnych rozmiarow sprezarki ale miesci sie na wyskosci 19,5 cm ale ma chyba mniej nwet chyba ok 17cm natomaist dokladniejsze adne podam pozniej jak zmierze ja w domciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej, co się taki zastój tutaj zrobił. Gdzie nowe wyniki, nowe zdjęcia?!

:D

 

nie jestem maszyna, mam ograniczenia finansowe, czasowe i nie moglem dluzszy czas dopasc odpowiednich czesci

 

 

Ostatnio bawilem sie troszke chlodzeniem, mianowicie zrobilem nowy parownik ktory zreszta sprzedaje teraz Tobiaszowi, wycisnolem na nim -18C z 70W obciazeniem na samym butanie (!!), na bardzo wysokim podcisnieniu na rurce ssacej

 

Ponadto zobaczylem kilka bardzo powarznych wad mojego ukladu, mianowicie mam straszny problem z zalewaniem go przez olej. Boje sie ze po prostu kompresor bedzie chodzil na sucho co wiadomo jak sie skonczy, ponadto zalegajacy w skraplaczu olej napewno nie polepsza wydajnosci ;-) Postanowilem dlatego zrobic separator oleju ktory bedzie sie prezentowal mniejwiecej tak:

 

Dołączona grafika

 

 

Olej bedzie sciekal do miedzianego cylinda ktory bedzie zaizolowany by freon w nim nie mial szans sie skroplic. Olej bedzie opadal na jego dno i bedzie zasysane przez bardzo waska rurke kapilarna do rurki ssacej[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

wiem ze z innej beczki ale ten sam temat .Kazano mi go tu podkleic moze i to juz tu bylo ale jest 29 stron a mnie to tylko i nteresowal ten temat jak byl nowy a teraz sam potrzebuje pomocy.

Wpadlem na pomysl zrobienia wlasnego vapochill .Mam dostep do chodzenia czyli agregatu chlodniczki do tego i calego tego talatajstwa do chodzenia co mrozi.a wiec muj plan jest taki qpic bude BigTower jakas dobra zmodyfikowac i caly ten system w niej zamatowac .Moze i to troske banalne ale warte przemyslenia Czy wy macie jakis pomysl na wlasne vapochill .A no i to wszystko bym bardzo dokladnie zrobil prawie ze profesjonalnie.

Czy mozecie mi podeslac konstukcje jak to by mialo dokladnie wygladac wiadomo jakie sa big tower jak to oddzielic zmodyfikowac.

Bardzo bede wdzieczny za podpowiedzi i przysiegam ze bede sie udzielal w tym topicu :)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja takze cie witam w gronie przyszlych uzytkownikow fc ;-)

 

wiem ze z innej beczki ale ten sam temat .Kazano mi go tu podkleic moze i to juz tu bylo ale jest 29 stron a mnie to tylko i nteresowal ten temat jak byl nowy a teraz sam potrzebuje pomocy.

poto jest ten temat aby z niego mogli inni korzystac ;-) Ale z drugiej strony moglbys poczytac o tym troche tutaj, warto =)

 

Wpadlem na pomysl zrobienia wlasnego vapochill .Mam dostep do chodzenia czyli agregatu chlodniczki do tego i calego tego talatajstwa do chodzenia co mrozi.a wiec muj plan jest taki qpic bude BigTower jakas dobra zmodyfikowac i caly ten system w niej zamatowac .Moze i to troske banalne ale warte przemyslenia Czy wy macie jakis pomysl na wlasne vapochill .A no i to wszystko bym bardzo dokladnie zrobil prawie ze profesjonalnie.

Najlatwiej jest to zrobic ala kryotech/prometeia (juz sam nie wiem jak sie ja pisze), tzn jako przystawke pod kompa tak ze jedyne co trzeba zrobic w obudowie to wywiercic otwor na przewody do parownika i przymocowac do budy. Nie oplaca sie do budy ladowac wszystkiego- buda droga, takie chlodzenie drozsze, bardziej skomplikowane i mialbys ponadto prpblemy techniczne jak np. olej uwieziony w parowniku i rurce ssacej itd. najlepiej jest jak parownik jest na gorze ukladu wtedy z niego latwiej splywa.

 

Zaraz namaluje wpaint jak to powinno mneijwiecej wygladac a najlepiej by bylo gdybys tozrobic dokladnie tak samo jak promeetie- jest to obecnie chuyba najlepszy projekt, sam w moim fc bede sie wzorowal na jej izolacji i spoosbie zamocowania parownika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu mam chwilke czasu, jedno pytanko do Berkuta czym lepiej łaczyć elementy miedziane mam do wyboru: spawarką acetylynową za pomocą mosiądzu (spaw twardy) czy porzyczyć palniczek i cyną, moje pytanko wysuwam z pewnego powodu robie parownik wg. projektu pierwszego tzn. tego w środku z precikami (wysokość 70mm, szerokość 28mm-rurki, otworki w podstawie-2mm) i problem tu wynika czy zlapie te preciki na mosiadz bo pasta zaleje a mosiadz bedzie spawem zewnetrznym (tzn w otoworze na pręcik bedzie mała faska na spaw). Chodzi tu przedewszystkim o wypolerowanie spodu na procka i czy spaw mosiezny nie odpadnie i o szczelność układu.?????? :))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja takze cie witam w gronie przyszlych uzytkownikow fc ;-)

 

wiem ze z innej beczki ale ten sam temat .Kazano mi go tu podkleic moze i to juz tu bylo ale jest 29 stron a mnie to tylko i nteresowal ten temat jak byl nowy a teraz sam potrzebuje pomocy.

poto jest ten temat aby z niego mogli inni korzystac ;-) Ale z drugiej strony moglbys poczytac o tym troche tutaj, warto =)

 

Wpadlem na pomysl zrobienia wlasnego vapochill .Mam dostep do chodzenia czyli agregatu chlodniczki do tego i calego tego talatajstwa do chodzenia co mrozi.a wiec muj plan jest taki qpic bude BigTower jakas dobra zmodyfikowac i caly ten system w niej zamatowac .Moze i to troske banalne ale warte przemyslenia Czy wy macie jakis pomysl na wlasne vapochill .A no i to wszystko bym bardzo dokladnie zrobil prawie ze profesjonalnie.

Najlatwiej jest to zrobic ala kryotech/prometeia (juz sam nie wiem jak sie ja pisze), tzn jako przystawke pod kompa tak ze jedyne co trzeba zrobic w obudowie to wywiercic otwor na przewody do parownika i przymocowac do budy. Nie oplaca sie do budy ladowac wszystkiego- buda droga, takie chlodzenie drozsze, bardziej skomplikowane i mialbys ponadto prpblemy techniczne jak np. olej uwieziony w parowniku i rurce ssacej itd. najlepiej jest jak parownik jest na gorze ukladu wtedy z niego latwiej splywa.

 

Zaraz namaluje wpaint jak to powinno mneijwiecej wygladac a najlepiej by bylo gdybys tozrobic dokladnie tak samo jak promeetie- jest to obecnie chuyba najlepszy projekt, sam w moim fc bede sie wzorowal na jej izolacji i spoosbie zamocowania parownika

Witaj czy zrobiles ten projekt no duda z 200 fakt new zasilka z 150 na bide a co do czytania to 9 stron nie chce mi sie zbytnio a tak sie wkrecilem w to wasze magiczne chlodzenie ze to szok.Prosze cie bardzo Jka bys mogl mi przeslac jak ja mam t zrobic zeby zamatowac taki caly system aby chodzil mi wszystko w budzie .Ja mysle zeby na boczna sciamke zamatowac ta plytke chlodzaca a rezte na gorna czesc budy zamatowac tylko zbytnio nie weim jak to wykonac czy mozesz mi zrobic jakis szkic jak by to zrobic.Bo mieszkam nie daleko firmy zajmujacej sie chlodzeniem budowa chlodni itp.Wiec moge tego dokonac za nie wielkie pieniadze.Pozdrawiam BREKAUT I WSZYSTKICH INNYCH FORUMOWICZOW!!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elo

widze ze jest tu komletny zastuj nic sie nie dzieje a ja potrebuje pomocy.Wlasnie uswiadomil mnie kolega gdyz tego nie przewidzailem ze tak jak ja planuje to to bedzie mi sie skraplac.A mianowicie muj pomysl byl taki:

Chcialem kupic big tower nawet codeshit bo asilke mam swoja.Chcialem zrobic taka mala platforme nad zasilka na caly osprzet skraplacz itd a dolna czesc obudowy chcialem chodzic tylko ze calosc a nie sam procesor calsc .Ale to bedzie sie skraplac bo bedzie roznica temperatu i bedzie zeracie .Chyba ze nowlasnie jak to zrobic BLAAGAM POMOCY CHCE MIEC CALEGO KOMPA ZIMNEGO W SRODKU A NIE TYLKO PROCEOR POMOZCIE!!!!!!!!Dajcie mi jakis sposub jak by to zrobic zeby to wyszlo tak jak chce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, ja mam pytanie z innej beczki: jak glosne sa te kompresory?

Slyszalem wiele lodowek i nie chcialbym miec czego takiego w pokoju w ktorym spie.

Czy istnieja jakies prawie bezglosne kompresory? Ktos cos wie? Bylbym bardzo wdzieczny za odpowiedz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze ze jest tu komletny zastuj

stary, ja nie jestem robotem..... ani nie mam nieograniczonego dostepu do materialow i funduszy...

 

 

Wiesz o tym ze nie ma nic za darmo ? To ze caly komp bedzie chlodny w srodku sprawi ze zamiast np. samego procesora ktory mialby -10C bedzies zmial np. 0C w calyk kompie jesli tyle ?

 

Pozatym modowana obudowa nie nadaje sie, musisz miec szczelna i zaizolowana obudowe do ktorej powietrze nie moze sie dostac

 

przypomninam takze o fakcie ze powietrze w obudowie nie moze miec zadnej wilgoci- jednymslwoem jest to bardzo ciezkie techniczne a chlodzenie calego kompa w srodku jest glupim pomyslem gdyz zyski z chlodzenia samego procesora beda znacznie wieksze

 

 

Ok, ja mam pytanie z innej beczki: jak glosne sa te kompresory?

 

zalezy od tego jakiego uzywasz freonu- generalnie rzecz biorac te o mniejszej mocy moga byc ultra iche jak je przytakujesz weglowodorami (propan, butan), ja swoj po prostu zaizoluje izolacja dzwiekoszczlena (tzn cala obudowe od agregatu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze ze jest tu komletny zastuj

 

stary, ja nie jestem robotem..... ani nie mam nieograniczonego dostepu do materialow i funduszy...

 

 

Wiesz o tym ze nie ma nic za darmo ? To ze caly komp bedzie chlodny w srodku sprawi ze zamiast np. samego procesora ktory mialby -10C bedzies zmial np. 0C w calyk kompie jesli tyle ?

 

Pozatym modowana obudowa nie nadaje sie, musisz miec szczelna i zaizolowana obudowe do ktorej powietrze nie moze sie dostac

 

przypomninam takze o fakcie ze powietrze w obudowie nie moze miec zadnej wilgoci- jednymslwoem jest to bardzo ciezkie techniczne a chlodzenie calego kompa w srodku jest glupim pomyslem gdyz zyski z chlodzenia samego procesora beda znacznie wieksze

 

 

Ok jak to nie nada to z kad ja mam wziac ten caly bok jesli mozna to tak nazwac zeby chlodzic kloca nie chce mi sie przegladac 29 stron i szukac jak bys mog napiac mi to jeszcze raz jak to cale chlodzenia mialo by wygladac domowym sposobem robienia jle takie cale dziadostwo bedzie mnie kosztowac Laczny Koszt bardzo dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma jedno pytanko do Berkuta co myslisz o chlodziarkach absorbcyjnych zamiast grzalki wykorzystac ciepelko z procka a miejsce ktore bedzie chlodzic wykorzystać na dodatkowe chlodzenie kompa (np na spadek temp w obudowie) :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok jak to nie nada to z kad ja mam wziac ten caly bok jesli mozna to tak nazwac zeby chlodzic kloca nie chce mi sie przegladac 29 stron i szukac jak bys mog napiac mi to jeszcze raz jak to cale chlodzenia mialo by wygladac domowym sposobem robienia jle takie cale dziadostwo bedzie mnie kosztowac Laczny Koszt bardzo dzieki

 

chyba dalej sie nie rozumiemy- to nie jest kwestia 1 boku- to trzeba tutaj cala machine uruchomic, trzeba zrobic hermetyczna obudowe, izolacje do niej, koszty sie winduja gdyz trzeba uzywac parownika innego niz w wypadku procka, trzeba miec wydajny system wentylacji w tej obudowie (zeby powietrze dokladnie omywalo paronwik i cala obudowe

od srodka) tak ze koszty sa znacznie wyzsze niz gdybys zrobil chlodzenie na sam procesor (i ilosc pracy)

 

 

dioda- nie da sie gdyz cieplo z procesora owszem moznaby uzyc ale zouwaz w jakiej temp. pracuje grzalka w takiej lodowce... nie sadze zeby proc to przezyl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze ze chlodzenie calej budy nie jest takie efektywne jak samego proca. Nie podkrencilibysmy tak procka gdzyz caly ukrad nie mial by takiej wydajnosci jak na ukladzie zbudownym o blok. Powstaje jeszcze budowa takiej budy watpie aby sie to udalo zmiescic w zwyklej budzie. Dochodza jeszcze problemy obladzania sie parownika ( jezeli taki maly mozna dostac ) ( lub tez jego oszraniania sie ) dzialo by sie to glownie przy starcie bo pow by bylo cieple no i by byl problem przy bardzo nieskiej temp. Wiec trza by bylo stosowac kosztowne i prodorzerne grzalki elektryczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok jak to nie nada to z kad ja mam wziac ten caly bok jesli mozna to tak nazwac zeby chlodzic kloca nie chce mi sie przegladac 29 stron i szukac jak bys mog napiac mi to jeszcze raz jak to cale chlodzenia mialo by wygladac domowym sposobem robienia jle takie cale dziadostwo bedzie mnie kosztowac Laczny Koszt bardzo dzieki

 

jak nei chce Ci sie czytac to nie rob tego chodzenia, masz wszystko napisane ale niechce Ci sie czytac, wkurzaja mnie ludzie ktorym nie chce sie przegladac grupy i chca odrazu gotowych odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

well, a moze mi ktos odpowiedziec na zadane przeze mnie pytanie nt. glosnosci?

Cytat: Ok, ja mam pytanie z innej beczki: jak glosne sa te kompresory?  zalezy od tego jakiego uzywasz freonu- generalnie rzecz biorac te o mniejszej mocy moga byc ultra iche jak je przytakujesz weglowodorami (propan, butan), ja swoj po prostu zaizoluje izolacja dzwiekoszczlena (tzn cala obudowe od agregatu)

 

czytaj troche dokladniej ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glosnosc zalezy od zastosowanego czynnika, cisnien na jakich pracuje stanu zaworow mocy urzadzenia no i w jakiej jest kondycji. Posluchaj swojej lodowki. Praca takiego agregatu po zdemontowaniu z lodowki jest troszke glosniejsza niz normalnie bo nie ma obudowy a obudowa troche tłumi. Co do obudowania agregatu w szczelne opakowanie nie wolno zapominac o jego chlodzniu bo sie zfajczy i tyle z tego bedzie. Ale jak ktos sie postara i dobrze to zrobi to bedzie slychac tylko taki pomruk agregatu i wentylatorow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a sorry nie zauwazylem ;)

 

tez myslalem ze mozna by bylo ten kompresor ewentualnie zaizolowac, tylko nie wiem do konca czy to by moglo jakos wplynac negatywnie na jego prace (moze sie grzac?)

 

Moze jeszcze jedno pytanie - jak wydajnie musi byc chlodzony skraplacz (radiator)? Wentyl 120mm na 5V wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm, a nie pomyśleliście o jednym... popatrzcie, a może by tak zalać całą płyte głównąwraz ze wszystkimi elementami płynem który nie zamarzał by w niskich temperaturach, a zarazem nie przewodził prądu ?, myślałem nad ciekłym kryształem, lub olejem mineralnym... pomyślcie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm, a nie pomyśleliście o jednym... popatrzcie, a może by tak zalać całą płyte głównąwraz ze wszystkimi elementami płynem który nie zamarzał by w niskich temperaturach, a zarazem nie przewodził prądu ?, myślałem nad ciekłym kryształem, lub olejem mineralnym... pomyślcie....

hmmmmmmmm a jak ty to widzisz ze zalejesz kompa ni da rady wiatraczki stana jest buda nieszczelan nawet jak usczelnisz to taka mazie bleeeeeeeeeeeeeee tragedia moim zdaniem juz lepiej nie robic takiego moda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm, a nie pomyśleliście o jednym... popatrzcie, a może by tak zalać całą płyte głównąwraz ze wszystkimi elementami płynem który nie zamarzał by w niskich temperaturach, a zarazem nie przewodził prądu ?, myślałem nad ciekłym kryształem, lub olejem mineralnym... pomyślcie....

Ameryki to ty nie odkryles :P ;)

Juz byly takie projekty ale naprawde to jest bez sensu. Poczytaj troche archiwum i dokladnie tego topica

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...