Skocz do zawartości
viod

Nie widzi myszy

Rekomendowane odpowiedzi

Mam klopot . Chcialem zainstalowac sobie Gnoma pod debianem . Wszystko ladnie zaaptowalem lacznie z paczka serwera xfree86 (wie moze ktos czy da sie zainstalowac xorg ? ) . Po konfiguracji xf86config`iem ucieszony odpalam startx i doopa wywala can`t initialize core pointer . Otwieram /etc/X11/xfree86(cos_tam).conf i ustawiam wszystko z lapy na /dev/psaux (mam zwyklego szaraka na PS/2) . Uciesozny wlanczam sesje X i nadal nic wywala ze "no such device"). Myslalem ze gryzie sie z gpm`em ale to nie to bo on jest wylaczony . Mam jajko 2.6.8-1-k7 i distro testowe wiec jakim cudem moze mi nie wykrywac zwyklej muszy pod PS/2 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jajko jest dystrybucyjne , nie mialem czasu na kompilacje . Jako plik /dev/psaux istnieje jednak nie wiem czy ma to jakies znaczenie . Mozliwe ze potrzeba wbic modul ale nie wiem jak sie on nazywa . Probowalem modprobe psaux i nic .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozprawilem sie ze swoim problemem myszowym =] Wyczytalem ze wszyscy po migracji na kernel 2.6 maja problemy z myszami pod debianem . Trzeba modprobowac psmouse i mousedev oraz zmienic w pliku konfiguracyjnym /dev/psaux na /dev/input/mice (to ostatnie niekoniecznie ale ulatwia zmienianie myszek) . Jednak to nie pozwolilo mi na odpalenie xfree86 . Przegladajac loga natrafilem na koncu na cos takiego :

"Server_terminate keybinding not found

no core pointer

fatal server error failed to initialize core devices "

 

Czyli prawie to samo co mialem z myszka tylko ze teraz ja ladnie wykrywa a chyba pluje sie o klawiature 8O Moze ktos wie jak mozna to zmienic ?

 

UPDATE

Naprawilem i to , przegrzebalem pliki konfiguracyjn i w logu nie mam juz tej regolki z server_terminate keybinding not found . Jednak X nadal sie nie uruchamia i wywala "no core pointer" .

Update 2

W swojej bezdennej glupocie nie zauwarzylem ze mam 2 wpisy dotycznace myszy 8O

Zakomentowalem je i teraz serwer sie podnosi . Jednak kiedy daje startx wywala mi "no screens found" Wiem ze takie bzdurki zalatwialo sie xf86configiem ale on zapisuje zmiany do xfree86config a nie xfree86config-4 . Probowalem graficznym xf86cfg ale on cos rady nie daje . Pogugluje jeszcze i rozwiaze ten problem . Dzienki za pomoc topik do zamkniecia 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XFree86 -configure i pozniej vi :-) To jest najlepszy konfigurator ;-)

 

Sprawdz, czy masz zdefiniowane Screeny i czy monitor jest dobrze zdefiniowany (moze zaden z modeline'ow mu przy starcie nie pasuje, bo wartosci odswiezan sa zle podane lub za male - to widac w logu, w ktoryms momencie musi wybrac jakis tryb - jesli nie, to znaczy, ze trzeba jeszcze posiedziec moment :-)).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakos niegdy nie moglem sie polapac w tej sekci to urzywalem automatow . Moze ktos mi pomoze i przeanalizuje ta sekcje mojego konfiga .

 

Section "Monitor"

Identifier "Generic Monitor"

HorizSync 30.0 - 70.0

VertRefresh 50.0 - 160.0

ModeLine "1024x768@70" 78.8 1024 1040 1136 1312 768 769 772 800 +hsync +vsync

ModeLine "800x600@70Hz(VESA)" 563.0 800 832 896 1048 600 601 604 631 +hsync +vsync

ModeLine "1024x768@70" 94.5 1024 1072 1168 1376 768 769 772 808 +hsync +vsync

Option "DPMS"

EndSection

 

Section "Device"

Identifier "Generic Video Card"

Driver "ati"

EndSection

 

Section "Screen"

 

# SubSection "Display"

# Depth 1

# Modes "1024x768" "800x600" "640x480"

# EndSubSection

# SubSection "Display"

# Depth 4

# Modes "1024x768" "800x600" "640x480"

# EndSubSection

# SubSection "Display"

# Depth 8

# Modes "1024x768" "800x600" "640x480"

# EndSubSection

# SubSection "Display"

# Depth 15

# Modes "1024x768" "800x600" "640x480"

# EndSubSection

# SubSection "Display"

# Depth 16

# Modes "1024x768" "800x600" "640x480"

# EndSubSection

Identifier "Default Screen"

Device "Generic Video Card"

Monitor "Generic Monitor"

DefaultDepth 24

SubSection "Display"

Depth 24

Modes "1024x768" "800x600" "640x480"

EndSubSection

EndSection

 

Mam moniaka AOC Spectrum 7V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ekhmmm... nie wiem jak jest do końca, i moze to co napisze to beda bzdury, ale wydaje mi sie ze gnom 2.6 (przynajmniej binarka) nie bedzie działał z xfree starszym niz 4.4 (problemy z bibliotekami)

jedynym rozwiazaniem bedzie bądz skompilowanie gnoma bądź zainstalowanie xfree4.4 lob xorg'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm to chociarz powinno wywalic podczas dzialania xservera ze gnomowi cos nie pasi wg mnie . Poprawilem troche bzdur w konfigu tzn wygurowane vsynci i modline ale to nadal nic nie daje . Z checia dzialal bym na x.orgu ale nie ma go w sources.list debiana . Moze ktos by tu wklejil swoj konfig ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie mnie wywalało to samo co Tobie jak miałem na slacku xfree 4.3 i gnome 2.6, mało tego, udawało mi sie odpalac inne wmanagery z tym nie moglem pod nimi nic uruchomic, tzn mozilli i takich tam, krzyczal ze niema bibliotek, wrzucilem xorga i działa

 

a co do samego xorga to przeciez sa zrodla, mozesz sobie skompilowac :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn ? Mam miec modline 1024x768 800z600 i 640x480 ? Jezeli tak to to nie to bo wywalalem z sekcji display 640x480 i nadal nic . Jezeli to nie to to prosze o jasniejsze wytlumaczenie 8) Tak tdla idioty jakim sie czuje po tych kulku dniach wojownia z tym 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sekcji Monitor masz wyspecifikowane konkretne Modeline'y typu:

ModeLine "1024x768@70" 78.8 1024 1040 1136 1312 768 769 772 800 +hsync +vsync

 

Nazwe tego Modeline podajesz w Sekcji Screen. Nazwa musi byc taka sama, zeby skorzystal z tego wyspecyfikowanego a nie jakiegos defaultowego.

 

Modes "1024x768" "800x600" "640x480"

 

Czyli

 

Modes "1024x768@70" itd.

 

Swoja droga dziwne, ze Ci to nie dziala, bo masz w monitorze szerokie pasma odswiezania zadeklarowane i powinna wiekszosc trybow standardowych dzialac. Pozostaje Ci znalezc dokladna specyfikacje monitora i uzyc jakiegos kalkulatora Modeline'ow (mzona znalezc gdzies w Sieci - bylo juz o tym). Podeslij mi ew. loga z /var/log/ na PW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem czesciowo rozwiazany . Wzielem stara karte na czipie S3 i wsadzilem ja zamiast mojego przecudownego radeona 9100 . I o dziwo xf86cfg dziala zupelnie normalnie . Sekcja "screen" pozwolila mi na skonfigurowanie poprawnie wszystkiego czego chcialem i teraz moge cieszyc sie gnomem 2.6 (czekam na 2.8 ) . Coprawda 640x480 ale jakos wytrzymam bo juz idzie do mnie Gf4ti4200 a do niego sterowniki sa o nieeebo porzadniejsze .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...