Skocz do zawartości
Slayer

Wyciszanie dysku twardego

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie polecacie sposoby na wyciszenie HDD? Chodzi o dźwiek, który powoduje dysk "sam z siebie", czyli stan idle. Warunek jest taki, żeby nie używać ŻADNYCH wiatraków. Pewnie sa jakieś kieszenie, co by trochę wygłuszały, ale akurat w tym wzgledzie nie posiadam dostatecznie duzej wiedzy, dlatego pytam sie o to was :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedyne co mi przychodzi na myśl to albo dokleić takie radiatory, aby były że tak powiem długie do góry a sam dysk okleiną do bojlerów, albo hit pajp...jedyne co mi przychodzi na myśl to albo dokleić takie radiatory, aby były że tak powiem długie do góry a sam dysk okleiną do bojlerów, albo hit pajp...jedyne co mi przychodzi na myśl to albo dokleić takie radiatory, aby były że tak powiem długie do góry a sam dysk okleiną do bojlerów, albo hit pajp...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uzyles tego programu ? dziala to ? spowalnia dysk ? mozesz cos wiecej napisac ?

Tak, używałem go,

można nim znacznie wyciszyć pracę dysku, kosztem niewielkiego wzrostu czasu dostępu, co nie ma praktycznie żadnego wplywu na wydajność kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

FEK-Pro /SS dziala calkiem niezle, w stanie spoczynku (czyli np. w nocy) twardziela w ogole nie slychac!

Tylko temperatura na dysku wzrosla o kilka stopni. Ale to tez zalezy od tego jakie chlodzenie mamy w obudowie kompa.

Taka obudowe na twardziela mozna kupic w www.pc-tuning.pl za 446 zeta. Jesli masz troche zbednej kasy to polecam. Jesli nie, to sproboj cos tanszego, ale nie wiem jak dzialaja, bo nie mialem okazji sprawdzic.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Sporo miejsca na dole obudowy pod miejscami na hdd (tam, gdzie są one do samego dołu albo ciąć, albo wyrywać, albo whatevuwant)

2. Spore pudełko śniadaniowe i drugie mniejsze, ale: to mniejsze musi się mieścić w dużym, a w tym małym musi się mieścić hdd :D:D)

3. Cieszyć się absolutną ciszą i tempką ok. 55* w ajdyl i ponad 75 w stressie :D:D:D (wd 60gb 8mega cache radzi sobie w takich warunkach od lutego; odczyty ze smarta) Hf, metoda dla biednych.

 

Emm edit. Dysk w takich warunkach jara się od ok. miesiąca, wcześniej siedział w 1 pudełku i wtedy ajdyl 50* i stress ~72*, ale dysk chwile po starcie kompa (wentyl szefa jesio spi) było słychać, niestety :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mart!nek o boze ze go nie usmazyles jeszcze to sie dziwie, dowiedz sie lepiej w jakich warunkach moze pracowac !!

 

ja mam seagate7200.7 120GB i moze on pracowac w temp. max 55*C

wsadzilem go do pudelka po kolowrotku a pudelko wylozylem pianka , dysk wlozylem tak , ze jest przeswit miedzy dnem a gora pudelka , z jednej strony zrobilem maly otworek przez ktory powietrze moze wleciec , z drugiej maly otwor i wentyl na 5V papsta , ktory wyciaga powietrze z pudelka, efekt jest taki ze slychac tylko glowice jak ostro pracuje, temp 44 - 46*C 48 max ,"mod" jest stosunkowo tani a efekty duze

w kompie najglosniejszym elementem teraz jest arctic fan pro tc w zasilaczu przy 1500 obr/min , wiecej wentyli nie mam , proc i reszta pasywnie

niestety nie mam cyfraka zeby fotke zrobic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uzyles tego programu ? dziala to ? spowalnia dysk ? mozesz cos wiecej napisac ?

Tak, używałem go,

można nim znacznie wyciszyć pracę dysku, kosztem niewielkiego wzrostu czasu dostępu, co nie ma praktycznie żadnego wplywu na wydajność kompa.

tylko ze ja mam barke a nie szajsunga :idea: , pomieszalo sie mi :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mart!nek o boze ze go nie usmazyles jeszcze to sie dziwie, dowiedz sie lepiej w jakich warunkach moze pracowac !!

55*max afair :D:D

 

wsadzilem go do pudelka po kolowrotku a pudelko wylozylem pianka , dysk wlozylem tak , ze jest przeswit miedzy dnem a gora pudelka , z jednej strony zrobilem maly otworek przez ktory powietrze moze wleciec , z drugiej maly otwor i wentyl na 5V papsta , ktory wyciaga powietrze z pudelka, efekt jest taki ze slychac tylko glowice jak ostro pracuje, temp 44 - 46*C 48 max ,"mod" jest stosunkowo tani a efekty duze

No tak, ale barki mimo wszystko są dużo cichsze w ajdlu, a wdeki kurna piszczą jak oszalałe... bardzo trudno ten dźwięk "ostrzenia" wygłuszyć... Ale w przyszłości coś spróbuję w tym stylu, żeby wyłożyć styropianem i dać wentyla wylotowego, wole już dłużej losu nie qsić. A ta Twoja metoda wcale tania nie jest, papst swoje kosztuje :D Mój sposób kosztował niecałe 10zł + 2 machnięcia żyletką :D

proc i reszta pasywnie

tego 1700+ dałeś na pasywne?! Co na nim siedzi, jakie tempki, kręcony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1700+ chlodzony zalmanem cnps6000cu

9x100 fsb = 900 MHz 1,4V temp. w stresie max 75 *C

teraz na 1,35V lece , a przed chwila przyjechala do mnie pasta AS5 i temp. zbije jeszcze

9x100 fsb 1,35V stres 72*C - pasta zalman - thermal grease

9x100 fsb 1,35V stres 63*C - pasta AS5

 

roznica w stresie miedzy zalmanem a AS5 to 9 *C !!!

bylem zmuszony szarpnac sie na as5 i powiem , ze warto zainwestowac w ta paste

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mart!nek przy wyciszaniu sugerowalem sie tym tematem

 

http://www.oc-serwis.pl/?page=articles&id=68

 

nie wiem tylko dlaczego ten gosc ma tak niskie temp. , chyba ze odczyty sa z podstawki pod procem, ja mam jeszcze mniejsza bude - midi tower ale i wentyl w zasilce , ktory cignie powietrze z budy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z własnego placu boju:

 

Jeden dysk (barakuda 7) mam mniej więcej tak :

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=32473099

tyle, że własna konstrukcja z gumek modelarskich. Koszt grubo poniżej 10 zł. Przyjemny patent, dysk jest trochę cichszy niż przykręcony do obudowy.

 

Drugi hdd (hitachi) jest wyciszony mniej więcej jak:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=32381719

Dysk leży na dnie obudowy. Jeszcze lepszy patent :) . Ja mam to zrobione z profili plastikowych bo akurat aluminiowych nie było pod ręką. Z tego powodu barakude bałem się tak umieścić - bardziej się grzeje. Temp. wg. wskazań czujnika temp. umieszczonego w pobliżu silnika dysku (hitachi) wskazuje 31-32 st. Tak umiejscowiony dysk jest dużo cichszy niż przykręcony do budy. Zdecydowanie polecam ten sposób, zwłaszcza z wykorzystaniem profili aluminiowych. Oczywiście profile muszą leżeć na gumie / macie, a dysk powinien być tak przykręcony, aby mieć od spodu z 1-2 cm swobodnego przepływu powietrza :) . Osobiście mam użyte 2 warstwy maty takiej jak na podłogę do łazienki :lol: (coś na kształt siatki/ wałków z pianki). Sprawdzałem z gąbką - zdecydowanie gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam na swoim maxtorze połowę radiatora od P2 ;D W stresie mam na dysku 21 stopni :) (dane odczytane speedfanem) to mniej niz temperatura w moim pokoju. Wracając do tematu: Wyciszyć dysk - najbardziej hałasują wibracje dysku. Trzeba mu zrobić jakieś sylikonowe "gatki" żeby tłumiły wibracje. To troszkę zmniejszy głośność dysku. Albo zamknij go w ołowianej obudowie o ściankach grubości 1cm i walnij arctica tc-pro za 11zł (niesłyszalny) ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu: Wyciszyć dysk - najbardziej hałasują wibracje dysku

Nie w WDekach...

Albo zamknij go w ołowianej obudowie o ściankach grubości 1cm i walnij arctica tc-pro za 11zł (niesłyszalny) ;D

Skąd wziaść ołów? I dlaczego akuratnie ołów, a nie siakieś zwykłe żeliwo czy cuś...

to drugie rozwiazanie nawet mi sie podoba , gdyby  to w jakims pudelku "dzwiekoszczelnym" umiescic tak , zeby zeberka radiatora wystawaly z pudelka i na zewnatrz oddawaly cieplo ze srodka... hmm

Ty, qrna, dobrze myślisz... :D Ja tam miałem jesio pomysł, żeby połączyć mój patent (2 pudełka śniadaniowe + wyłożyć je styropianem) i WC, tj zrobić taką jakby obręcz na dysk, żeby chłodziła boki, rurki wyprowadzić przez dziury, a szczeliny silikonem pozalewać - to by było 0dB ajdyl, 1dB stress :D:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to drugie rozwiazanie nawet mi sie podoba , gdyby  to w jakims pudelku "dzwiekoszczelnym" umiescic tak , zeby zeberka radiatora wystawaly z pudelka i na zewnatrz oddawaly cieplo ze srodka... hmm

Ty, qrna, dobrze myślisz... :D Ja tam miałem jesio pomysł, żeby połączyć mój patent (2 pudełka śniadaniowe + wyłożyć je styropianem) i WC, tj zrobić taką jakby obręcz na dysk, żeby chłodziła boki, rurki wyprowadzić przez dziury, a szczeliny silikonem pozalewać - to by było 0dB ajdyl, 1dB stress :D:D

co dwie glowy :D :P to nie jedna :lol: podsunales mi pomysla , mam taki blok i gdyby zamiast wody puscic powietrze przez niego ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co dwie glowy :D :P to nie jedna :lol: podsunales mi pomysla, mam taki blok i gdyby zamiast wody  puscic powietrze przez niego ...

Robi się co raz ciekawiej :D Ale jak masz zamiar wtłoczyć tam powietrze? Siakas pompka? I nie zapomnij siakąś pastą wysmarowac dysk przed założeniem tego cuda :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...