Skocz do zawartości
adam_78

GeForce FX 5200 Ultimate- problem z biosem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Na początek moja konfiguracja:

 

Procesor AMD Barton 2500+@3200+

Ram 2 x 256 Mb Twinmos PC 400

Płyta główna Soltek SL-KT880E-GR

Karta graficzna Prolink GeForce Fx 5200 Ultimate 128 bit 128 Mb

 

Problem:

 

Za pomocą programu Bios Editor odczytuje bios z karty graficznej, potem go modyfikuje, tzn. zmieniam częstotliwość taktowania GPU i Memory 250@300 i 500@550.

Zapisuje zmodyfikowany bios na dyskietce

Za pomocą programu "nvflash", a dokładnie za pomocą komendy: nvflash -f xxxx.rom wgrywam bios do karty.

Wszystko przebiega bez najmniejszych zakłuceń.

Odpalam winde i sprawdzam pierwszym lepszym programem jaka jest częstotliwoś po wgraniu tego biosu.

Okazuje się iż mimo zmodyfikowania taktowania standartowego na wyższe wszystkie programy dalej pokazują parametry karty tak jak by wogóle nie była fleshowana.

 

Pytanie:

Czy Prolink zastosował jakąś blokade i czy da się to jakoś ominąć ? ?

Czy mogę wgrać bios do mojej grafy np. z GeForce'a Ultra ?

 

ps jak zmienię w X- Bios Editor "signon message'' na inną to po flashowaniu ta nazwa się zmienia.

 

Dziękuje za wszelkie porady /adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć , właśnie miałem zakładać taki wątek ale mnie uprzedziłeś.Mam identyczną kartę co Ty.Też mi nie chce zmienić zegarów a nazwę w Signon Message zmienia.Chyba jednak jest jakaś blokada,ale nie jestem pewien, chociaż zuważyłem że w RivaTuner można tylko zmieniać zegary spod sterowników bo ta wyższa możliwość jest szara i nie można jej włączyć.Tak więc czekamy na odpowiedzi innych forumowiczów na ten temat.Co do zegarów to ja ustawiałem 315/614.,bo już 320 GPU to już kolorowe trójkąty na ekranie a Ty chcesz dawać 500 !!!! to nie uciągnie na 100%

 

P.S Nie wiem czy widziałeś ten post 5200@5500 http://forum.purepc.pl/about79859.html&hig...ghlight=nvflash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, Dobra wiadomość - karta NIE MA blokady w Bios-ie !!! znalazłem wreszczcie sposób jak sflashować BIOS tej karty i zmienić zegary !!!

Okazuje się że wszystkiemu winien był pieprzony X-Bios Editor.Niby zmieniał zegary w pliku i później po flashu odczytywał z pamięci te zegary niby wyższe ale to nie prawda.Oto sposób na zmianę zegarów:

 

Poszukaj na necie takiego programu: NiBiTor v.1.9 - to jest chyba ostatnia wersja jaka wyszła, ten program jest też na stronie http://www.mvktech.net dział Downloads i tam musisz poszukać w dziale do nvidii czy jakoś tak, piszę z pamięci bo nie mam neta w domu a piszę z c@afe i niemam czasu a ten cały tekst przygotowałem wcześniej.Pliczek mały i spakowany.Program ten może zmieniać zegary GPU i MEM i inne rzeczy.Ściągnołem ten program przypadkowo nie wedząc nawet do czego on może służyć, więc niezły strzał w dziesiątkę co nie ???

 

Najpierw musisz zachować sobie stary orginalny BIOS - najlepiej nvflashem.

Komenda nvflash -b old.rom Ale chyba nie muszę Cię tego uczyć :-)

W Windowsie otwierasz ten program NiBiTor, dajesz na górze File - Open BIOS... i wczytujesz orginalny BIOS który zachowałeś nvflash-em i w zakładce Clockrates zmieniasz zegary.Proponuje zachowawczo GPU 300 a MEM 300 !!!! UWAGA !!!!! Zegar Pamięci musisz wpisać o połowę mniejszy od takiego jaki chcesz, bo inaczej jakbyś wpisał 600 to w rzeczywistości było by 1200 żadna karta tyle nie wytrzyma - Napewno byś jej nie uruchmił po flashu.

 

300/600 to możesz spokojnie wgrać na orginalnym chłodzeniu - ja osobiście mam 312/614 ale to po wnikliwych testach w 3DMarku i grach - jeden MHz więcej i już są trójkąty albo zwisy wgrach.Inni na tym forum z tego co widziałem to mają jeszcze większe zegary na identycznej karcie od Prolinka,ale nie wiem czy na orginalnym chłodzeniu bo nie pisali.Przykłady dla Ciebie:

|323/621|,|315/580|,|340/570|,|330/600|,|280/560|,|310/622|,|340/570|,|325/625| i wiele podobnych.

Zrobiłem sobie taki zestaw porównawczy kiedyś przed kupnem karty aby wiedzieć na ile stać tą kartę :-) i porównać z innymi podkręconymi 5200.U mnie nie jest nawet najgorzej z zegarami ale mogłoby być lepiej,ale wracając do tematu.

 

Resztę opcji w NiBiTor proponuję pozostawić bez zmian, tak aby nie ryzykować.Jest jeszcze zakładka Timings ale bałem się jej ruszać :-) żeby czegoś nie spieprzyć - chociaż kuszące jest zmienić timingi pamięci na lepsze ale nie wiem jakie wpisać :-( to wolałem zostawić to w spokoju.Tak więc po zmianie zegarów klikasz na górze File - Save BIOS... i zapisujesz zmieniony BIOS.

Masz do wyboru albo plik z rozszerzeniem *.rom albo *.bin. Ja używałem *.rom nie wiem jak jest zplikiem *.bin bo nie próbowałem.

 

Na dyskietkę systemową kopiujesz nvflash.exe ,CWSDPMI.exe ,nowy BIOS ,stary BIOS (tak na wszelki wypadek) a potem to już jak zawsze nvflash nazwabiosu.rom potem klawisz y i reset kompa.

 

Od razu zegary są zmienione nawet nie trzeba dwukrotnego resetu ani wgrywania ponownie sterowników.Zegary sprawdzałem EVEREST Home Edition, 3DMark03 - Details, PowerStripem, RivaTunerem,CoolBits w sterownikach - zakładka Ustawienia częstotliwości zegara - wszędzie zmienione zegary.Ale w X-Bios Editor - Read from memory - dalej pokazuje stare zegary - Ciekawe jest to że w

katalogu gdzie zainstalował się X-Bios Editor jest plik tekstowy "whatsnew" i tam gościu pisze że od wersji Build 500 jest wsparcie dla FX 5200 - "First partialy support for GeForce FX 5200" - jednak coś chyba nie do końca :-(

Wyniki w 3DMark03 oczywiście poszły w górę :-) .Piszę w 3DMark03 bo nie mam jeszcze 3DMark05 :-(

Z kartą wszystko cacy i jak trzeba.

Mam nadzieję że Ci pomogłem.

Sory za przydługawość tego postu ale chciałem odpowiedzieć wyczerpująco,może to się komuś innemum jeszcze przyda z inną kartą.

Pozdro i nara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...