Skocz do zawartości
adalbertt

Taktowanie pamięci 9600

Rekomendowane odpowiedzi

Nabyłem HIS 9600 256DDR VIVO, wg danych tech. taktowanie pamięci powinno wynosić 400MHz.

U mnie jest jedynie 202,5 Mhz? Natomiast w ATI Tray Tools po odchaczeniu "Show at DDR" wskakuje 405MHz? - widoczne jedynie w Toolsie, wszędzie jest dalej 202,5 MHz.

Pewnie to jakaś śmieszna sprawka, ale i tak nie wiem o co chodzi. Wytłumaczcie proszę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radeon 9600 ma pamięć DDR taktowną zetgarem 200 MHz i nie jest inaczej chyba, że podkręcisz

 

Jeśli w danych technicznych pisze, że jest 400 MHz to jest to źle napisane.

Pamięc jest taktowana zegarem 200 MHz i jest to pamięć DDR

 

Zresztą łatwo to mozna wyliczyć, zapewne pamięci na niej zainstalwane są o czasie dostępu 5 ns czyli:

1000 / 5 = 200 MHz - tak się liczy :)

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze liczy jezeli 1000 podzielisz przez czas dostepu pamieci otrzymasz maksymalna predkosc z jaka moga pracowac, czyli na 5ns pamieci masz 200mhz (400 ddr), dla 4ns masz 250 itd. proste jak drut, nie wiem skad to sie wzielo ale tak jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie problem w tym ze troche jednostki sie nie zgadzaja :? Bo jak podzielisz ten 1000 przez 5 to masz 200 a nie 200Mega czyli 200milionow :!: Blad jest maly ale jest :!: Ja proponuje cos innego :idea: a mianowicie szybkosc pamieci w hercach=odwrotnosc czasu dostepu kostek w sekundach :!: wielkosci wyjda podobne ale nie bedzie problemu z rzeczywista predkoscia pamieci :wink: Wiem moze sie czepiam za co z gory przepraszam :wink: pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...1000 / 5 = 200 MHz - tak się liczy...

Sorry za maly OT :roll: Mozesz mi to przyblizyc,skad wziales taka zasade obliczania predkosci pamieci :?: Czy moze sam na to wpadles :roll: pozdrawiam

Fakt masz rację, jest to jeden wielki skrót myślowy.

Dzięki za uwagę.

 

Co do taktowania 200 MHz DDR to jest nadal 200 MHz DDR :) , a DDR oznacza rodzaj przesyłu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...1000 / 5 = 200 MHz - tak się liczy...

Sorry za maly OT :roll: Mozesz mi to przyblizyc,skad wziales taka zasade obliczania predkosci pamieci :?: Czy moze sam na to wpadles :roll: pozdrawiam

Fakt masz rację, jest to jeden wielki skrót myślowy.

Dzięki za uwagę.

 

Co do taktowania 200 MHz DDR to jest nadal 200 MHz DDR :) , a DDR oznacza rodzaj przesyłu

Znowu mam namieszane, ale cóż ja jestem historykiem.

Wobec czego Panowie niech to będzie rzecz oczywista: taktowanie 400 MHZ = 200 MHz DDR ? :oops:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...1000 / 5 = 200 MHz - tak się liczy...

Sorry za maly OT :roll: Mozesz mi to przyblizyc,skad wziales taka zasade obliczania predkosci pamieci :?: Czy moze sam na to wpadles :roll: pozdrawiam

Fakt masz rację, jest to jeden wielki skrót myślowy.

Dzięki za uwagę.

 

Co do taktowania 200 MHz DDR to jest nadal 200 MHz DDR :) , a DDR oznacza rodzaj przesyłu

Znowu mam namieszane, ale cóż ja jestem historykiem.

Wobec czego Panowie niech to będzie rzecz oczywista: taktowanie 400 MHZ = 200 MHz DDR ? :oops:

NIE!

 

200 MHz to nadal 200 MHz

 

Pamięć DDR różni się od pamięci SDR tym, że potrafi przesłać dwa bity w JEDNYM TAKCIE ZEGARA

czyli PRZY TYM SAMYM TAKTOWANIU jest dwa razy BARDZIEJ PRZEPUSTOWA a nie jest DWA RAZY SZYBSZA (w sensie taktowania)

 

Pisząc 200 MHz pamięci DDR mamy na myśli, że jest to pamięć DDR taktowana zegarem 200 MHz

 

 

 

Update

Wytłumaczę Ci jak to jest:

 

Sygnał elektryczny pamięci SDR wygląda tak:

 

/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|

 

Przy czym "/|" to jest jeden takt zegara (1 Hz)

I teraz pamięć SDR potrafi przesłać logiczną jedynkę tylko podczas narastajaćego zbocza sygnalu eletrycznego

 

Pamięc DDR (a dokładniej jej sygnal eletrkyczny) wyglada tak:

 

///////////////////////////

 

Przy czym "/" to jest jeden takt zegara

oraz "/" przy tym samym zegarze jest dokładnie takiej samej długości jak "/|"

I teraz pamięć DDR potrafi przesłać ta logiczną jedynke na tym zboczu "/" jak i na tym zboczu ""

 

 

Wszystko jest już jasne? :D

 

Jeśli jakiś fizyk się do mnie przyczepi o nazewnictwo to się nie zdziwię, gdyż z fizyki jestem bardzo kiepski :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...1000 / 5 = 200 MHz - tak się liczy...

Sorry za maly OT :roll: Mozesz mi to przyblizyc,skad wziales taka zasade obliczania predkosci pamieci :?: Czy moze sam na to wpadles :roll: pozdrawiam

Fakt masz rację, jest to jeden wielki skrót myślowy.

Dzięki za uwagę.

 

Co do taktowania 200 MHz DDR to jest nadal 200 MHz DDR :) , a DDR oznacza rodzaj przesyłu

Znowu mam namieszane, ale cóż ja jestem historykiem.

Wobec czego Panowie niech to będzie rzecz oczywista: taktowanie 400 MHZ = 200 MHz DDR ? :oops:

NIE!

 

200 MHz to nadal 200 MHz

 

Pamięć DDR różni się od pamięci SDR tym, że potrafi przesłać dwa bity w JEDNYM TAKCIE ZEGARA

czyli PRZY TYM SAMYM TAKTOWANIU jest dwa razy BARDZIEJ PRZEPUSTOWA a nie jest DWA RAZY SZYBSZA (w sensie taktowania)

 

Pisząc 200 MHz pamięci DDR mamy na myśli, że jest to pamięć DDR taktowana zegarem 200 MHz

 

 

 

Update

Wytłumaczę Ci jak to jest:

 

Sygnał elektryczny pamięci SDR wygląda tak:

 

/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|/|

 

Przy czym "/|" to jest jeden takt zegara (1 Hz)

I teraz pamięć SDR potrafi przesłać logiczną jedynkę tylko podczas narastajaćego zbocza sygnalu eletrycznego

 

Pamięc DDR (a dokładniej jej sygnal eletrkyczny) wyglada tak:

 

///////////////////////////

 

Przy czym "/" to jest jeden takt zegara

oraz "/" przy tym samym zegarze jest dokładnie takiej samej długości jak "/|"

I teraz pamięć DDR potrafi przesłać ta logiczną jedynke na tym zboczu "/" jak i na tym zboczu ""

 

 

Wszystko jest już jasne? :D

 

Jeśli jakiś fizyk się do mnie przyczepi o nazewnictwo to się nie zdziwię, gdyż z fizyki jestem bardzo kiepski :)

Dzięki, już wszystko jasne, no może prócz jednego.

Jak w końcu powinien być taktowany 9600 256DDR - wszędzie w opisach jest 400 MHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest 200 MHz i koniec kropka !

 

Ale kwestia jest w tym, że skoro benchmark.pl tak pisze to inny sklep też tak napisze, dlaczego bo właśnie jest masa osób takich jak Ty (bez obrazy chodzi mi o stan wiedzy nt DDR), któzy jakby pisało 200 MHz to po prostu by nie kupili.

 

Ja też tak miałem jak przyszedł do mnie klient (jak jeszce pracowałem w sklepie komputerowym) i chcial kupic FX 5900XT i spytal ile ma potoków

Ja wtedy stanąłem przed dylematem, albo powiedzieć, że ma 8 i sprzedać, albo powiedzieć, że ma 4 i nie sprzedać,

Powiedziałem, że ma cztery.

 

A w opisach pisze, błędnie ale nie możesz im nic zrobic, gdyz nie jest to cennik w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek należy wytłumaczyć co znaczy skrót DDR: Double Data Rate ... czyli w wolnym tłumaczeniu Podwójna Ilość Danych czyli PID ... (Joke ;p).

Jak to należy rozumieć. Otóż przy częstotliwości np 200 MHz pamięć potrafi przesłać taką ilość danych jakby była taktowana częstotliwością 400MHz (w trybie nie DDR). Oczywiście wykorzystuja to producenci sprzętu do celów marketingowych i podają DDR 400MHz. Identycznie jest z FSB athlonów i u intela, ale tu poszli nawet dalej i jest Quad Pumped Bus czyli po ludzku razy 4 :D

 

Teraz przeliczanie czasu na częstotliwość. Oczywiście wszyscy mieli rację ale nikt nie potrafił tego wyjaśnić :P więc ja spróbuję :D

 

(-) Podstawy:

1MHz = 10^6Hz

1ns = 10^-9s

 

(-) Wzory:

częstotliwość = 1/Okres(w sekundach)

1Hz = 1/s

 

(-) Wyliczenia:

Zakładam że mamy tak jak w przykładie powyżej czas 5ns .. i jak z tego wyliczyć cześtotliwość.

 

f= 1/5ns = 1/5*(10^-9)s = 10^9/5s = (10^6 * 10^3)/5s = (1000 * 10^6)/5s = (1000 * 10^6)Hz/5 = (1000/5)*10^6Hz = (1000/5) MHz = 200 MHz

 

Teraz wyciągając sobie wnioski, lub też proukując wzór mamy dokładnie to co zostało podane powyżej, jeśli podziele liczbę 1000 przez czas w ns to otrzymam czestotliwość wyrażoną w MHz czyli wszystko się zgadza.

 

Mam nadzieję że w miarę łopatologicznie to napisałem. Powinien to zrozumieć chyba każdy kto ukończył szkołę podstawową :D

 

Pozdarawiam Willy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałem się tylu konkretnych odpowiedzi, dzięki.

Swoją drogą co do podawania danych przez producentów, drążąc temat, spotkałem się z dwojakim nazewnictwem : taktowanie rzeczywiste (wtedy byłoby 200 MHz) i taktowanie efektywne (dobre dla marketingu, wtedy byłoby 400 Mhz).

 

Co do wzorów i przeliczania, niech mi ktoś tylko powie jedną rzecz, a mianowicie skąd wziąć informacie o czasie dostępu? Na mojej karcie są kości Samsunga i prócz nazwy i jakichś ciągów liczbowych (może tam jest coś zakodowane?) nie nic więcej?

 

Dzięki, pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pamiątkach jest ciąg cyfr i liter. Najczęsciej ostatnie oddzielone " - " podają czas dostępu.

 

2 - 1.25ns (800MHz)

14 - 1.429ns (700MHz)

16 - 1.667ns (600MHz)

18 - 1.818ns (550MHz)

20 - 2.0 ns (500MHz)

22 - 2.2 ns (450MHz)

25 - 2.5 ns (400MHz)

2C - 2.67 ns (375MHz)

2A - 2.86 ns (350MHz)

33 - 3.3 ns (300MHZ)

36 - 3.6 ns (275MHz)

40 - 4.0 ns (250MHz)

45 - 4.5 ns (222MHz)

50 - 5.0 ns (200MHz)

55 - 5.5 ns (183MHz)

60 - 6.0 ns (166MHz)

 

A najlepiej to sam sprawdź w Sasmung Semiconductors

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pamiątkach jest ciąg cyfr i liter. Najczęsciej ostatnie oddzielone " - " podają czas dostępu.

 

2   - 1.25ns (800MHz)  

14 - 1.429ns (700MHz)  

16 - 1.667ns (600MHz)  

18 - 1.818ns (550MHz)  

20 - 2.0 ns (500MHz)  

22 - 2.2 ns (450MHz)  

25 - 2.5 ns (400MHz)  

2C - 2.67 ns (375MHz)

2A - 2.86 ns (350MHz)

33 - 3.3 ns (300MHZ)

36 - 3.6 ns (275MHz)

40 - 4.0 ns (250MHz)

45 - 4.5 ns (222MHz)

50 - 5.0 ns (200MHz)

55 - 5.5 ns (183MHz)

60 - 6.0 ns (166MHz)

 

A najlepiej to sam sprawdź w Sasmung Semiconductors

No teraz to wiem co czytać, wszystko się zgadza, dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DJ --> moze te wszystkie szczegoly dotyczace taktowan pamieci zbuerzesz do kupy i uzgodnisz z modami walniecie tego do faq ? pozniej nie musialbys walic tylu postow tylko rzucalbys linka do faq :)

ps podziwiam Twoja wytrwalosc :)

jestem za :)

 

jak znajde tylko chwilke czasu to to napiszę, ale pierw się skontaktuje z moderami. tylko z kim ? bo ja tu dość świerzy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...