Skocz do zawartości
rzymo

Pytanie o pasmo przenoszenia sub'a...

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem na dysku pliki z dźwiękiem (niestety poszły z formatem :cry: ) i mam napisany programik, który generuje dźwięk o danej częstotliwości, np. 60 Hz. Jak mogę w inny sposób sprawdzić pasmo przenoszenia sub'a (a konkretniej dolną częstotliwość, którą jest w stanie odtworzyć sub, bo górna to u mnie 120Hz), bo według tego programiku sub odtwarza poprawnie 20Hz, w co raczej nie chce mi się wierzyć 8O Dodam, że tak od ok. 60Hz i niżej wszystko w pokoju "chodzi".

 

Trochę dokładniejsze dane: jest to sprzęt car-audio -> tuba o wymiarach 63x33cm, dwa porty bass-reflex o średnicy 8cm i długości ok. 14-15cm, głośnik SIOUX (nie wiem co to za firma :-) ) 28cm, 250W RMS 4om.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz sobie w danych od producenta. Standartem teraz jest chyba 20 (lub 16) hz. Tylko ze to jest granica slyszalnosci i zeby ja slyszec trzeba miec "idealny" sluch. Tak wiec malo kto ja slyszy.

 

tuba o wymiarach 63x33cm, dwa porty bass-reflex

Zakaladam ze tube nazywasz tutaj obudowe w ksztalcie tuby (co jest bledem). Jezeli sa dwa otwory to bedzie to obudowa band-pass.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz sobie w danych od producenta. Standartem teraz jest chyba 20 (lub 16) hz. Zakladam ze tube nazywasz tutaj obudowe w ksztalcie tuby (co jest bledem). Jezeli sa dwa otwory to bedzie to obudowa band-pass.

Tak - obudowa w kształcie tuby :)

 

Możesz mi jeszcze krótko wyjaśnić co oznacza band-pass :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz sobie w danych od producenta. Standartem teraz jest chyba 20 (lub 16) hz. Tylko ze to jest granica slyszalnosci i zeby ja slyszec trzeba miec "idealny" sluch. Tak wiec malo kto ja slyszy. .

No to dałeś popis :lol: .

Nie mów nawet, że wierzysz w to co piszesz ?. Dane producenta jako wyrocznia - tiaaa - szczególnie budżetówki (nie wspominając o komputerowych) :).

Poza tym tak niskiej częstotliwości (ok 20Hz) raczej się nie słyszy a czuje - co nie znaczy, że dobrej klasy sprzęt nie potrafi wytworzyć dobrego SPL przy powiedzmy 20 Hz.

 

Zakaladam ze tube nazywasz tutaj obudowe w ksztalcie tuby (co jest bledem). Jezeli sa dwa otwory to bedzie to obudowa band-pass.

Bzdura - co ma ilość wylotów B-R do rodzaju obudowy ?.

 

:arrow: rzymo

 

Chcąc sprawdzić pasmo przenoszenia musiałbyś posiadać miernik ciśnienia akustycznego. Ustawiasz pewien stały poziom dzwięku (poziom zerowy) i schodząc w dół z generowaną częstotliwością badasz spadek natężenia w stosunku do poziomu "0". Badasz sobie w ten sposób interesujące pasmo i w momencie gdy dzwięk będzie miał spadek -3dB (dwukrotne zmniejszenie głośności) masz w zasadzie ustaloną dolną częstotliwość graniczną.

Tu jest właśnie ten istotny punkt, który producenci skrzętnie ukrywają - bo jaki jest pożytek z podanego pasma przenoszenia przy braku podanego spadku (+- dB) ?. Ano żaden.

 

:arrow: Vengeance

 

Eee bez przesady - Servo-15 kosztuje "zaledwie" 5399 zł :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P_i_t_t

W zyciu nie widzialem bass-reflexa z dwoma otworami (moze widzialem za malo rzeczy :) )

W obudowie band-pass wystepuje min 2 komory i min jeden otwor. Widzialem 3 komory i 3 otwory.

Widzialem tez niewielkie dziurki w obudowie ale nie zalicze tego do otworu. Wiec mozna stwierdzic ze jak sie ma dwa otwory to bedzie to bandpass (chyba ze rzucisz mi planami br z dwoma to zwracam honor). A suby robi sie najczesciej jako bandpass.

 

Co do pasma przenoszenia. Sorki za blad. 20 to maja wypasne zestawy. A przecietne maja ok 120 Hz

 

Wybaczcie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P_i_t_t

W zyciu nie widzialem bass-reflexa z dwoma otworami (moze widzialem za malo rzeczy :) )

W obudowie band-pass wystepuje min 2 komory i min jeden otwor. Widzialem 3 komory i 3 otwory.

Widzialem tez niewielkie dziurki w obudowie ale nie zalicze tego do otworu. Wiec mozna stwierdzic ze jak sie ma dwa otwory to bedzie to bandpass (chyba ze rzucisz mi planami br z dwoma to zwracam honor).

Wybaczcie :)

No to żeby nie szukać daleko - rodzimy produkt - przez niektórych dalej uznawany za "max wypas" :P - przykład "wyrafnowanej" konstrukcji B-R z dwoma wylotami :).

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Milo - niestety nie znalazłem egzemplarza podobnego do mojego... (ale te buty Sioux też fajne :D )

 

Natomiast przeglądając sieć zupełnie przypadkiem trafiłem na 2 zdjęcia (może w czymś to pomoże):

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zalezy co rozumiesz pod pojeciem pasma przenoszenia.. i dolnej granicy.. dzwieku 20HZraczej nie usłyszysz... to raczej widac po ruchu głosnika... jeśli by na to patrzec to mój sub potrafi przenosić czestotliwosci mniejsze niz 1 Hz :lol: a do poprawnego okreslenia musiałbyś mieć urządzonko mierzące ciśnienie jakie wywołuje głosnik.. i generator tonów od powiedzmy 10Hz do 150 Hz...

 

drzwi i szafy najchętniej ruszają sie w granicach 65..80Hz - przynajmniej te moje :]

okna 55..60Hz

około 30 to ja juz czuje bas a nie słysze :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...