Skocz do zawartości
GreeN_DG

Reggae ....

Rekomendowane odpowiedzi

J/w .. jeśli ktoś słucha takiej muzyki , interesuje się kulturą Afrykańską, historią RasTafari proszę o wypowiedź poniżej ....

 

 

-== RAsTAfARI tEAcH I EvErYtHiNg ==-

Edytowane przez GreeN_DG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze po jakims fajnym dniu mam taki nastruj ze sobie wlonczam jakieś reggae i odplywam :P a tak a ogol to z reggae bardziej lubie polskie zespoly (indos bravos habakuk) a nieprzepadam np. za bobem marleyem. Kiedyś strasznie chcialem grać na bębnach ale ojciec sie na mnie strasznie wnerwial. I mial bym prosbe jak bys podal mi jakieś nazwy mniej znanych dobrych zespolow (bardziej zagranich bo polskie to znam)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przez wiele lat słuchałem rapu, czasami przeplatając go z reggae. Teraz od ponad 2 lat jest inaczej. To reggae od czasu do czasu ( czyt. żadko ) przeplatam z rapem. Głównie słucham rdzenne, jamajskie, czyste z trąbkami i ciekawymi chórkami. Jeśli chodzi o najciekawsze plyty to :

 

Polskie :

 

- Indios Bravas

- Habakuk

- Bakszysz

- Credon

- R.A.P

 

Inne :

 

- Gentleman

- ub40

- Abyssinians

- Al Campbell

- Alpha Blondy

- Alton Ellis

- Anthony B

- Black Uhuru

- Bob Marley

- Inner Circle

- Israel Vibration

- K2 RIDDIM

- Rastaman Vibration (And Wailers)

- Seeed

- Sizzla

- Ziggy Marley

- Damian Marley

- The Skatalites

- Jimmy Cliff

- Campleton

- Bounty Killer

- Dennis Brown

- Luciano Serious Times

- Andrew Tosh

- ...

 

 

i jeszcze dużo innych. Tytułów płyt nie podawałem bo każdy z zespołów ma ich na swoim koncie dużo i przeważnie wszystkie są świetne. Pogrubioną czcionką zaznaczyłem perełki :) Na początek wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Ska to świetne są zespoły w których myślą przewodnią są dobre trąbki np :

 

- Reel Big Fish

- The Skatalites

- Ska Bosstones

- Shinehead

 

Oczywiście reggae to nie tylko sama muzyka, to historia, obyczaje, religia. Jak dla mnie ma ona charakter ponadczasowy. Niesie ze sobą przesłanie, wyraza uczucia.

Blessing to Jah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też słucham tej muzy, głownie polskie, Boba też lubie, jeżeli chodzi o ruch Rasta to wiem na czym on polega, ale Rasta się nazwać nie mogę, niestety Regge, tak jak i inne gatunki muzyczne zaczyna się komercjalizować, smieszy mnie kiedy w klipach widze gością ze złotymi ketami i te falujące laski na około niego, heh

Ale w porównaniu z HH to i tak się nieźle trzyma, przynajmniej nie słyszałem jeszcze tekstu typu Wielke joł (wielki lol)

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SKA to ja uwielbiam :P Z polskich polecam Vespa z zagranicznych Ska-p. Raz na koncert wziolem kumpla (gwizdek rękawiczki te sprawy :P) ubralem go jak na koncert (glany i normalne ciuchy) Na koncercie sie bawil świetnie (koncercik Punk/ska a on byl po kilku piwach wiec mu nawet odpowiadalo:P) stwierdzil ze 1-2h pogo/to co sie robi przy ska nie wiem jak to nazwać :P to jak calonocna impreza :P I teraz czasami ze mną chodzi na koncerty:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boba Marleya uwielbiam B) moge słuchać reggae godzinami B)

 

Tutaj są słowa Boba o muzyce:

 

"Muzykę zawsze inspirowały nasze przekonania i nasza wiedza. Oraz sposób w jaki dochodziliśmy do arkanów tej wiedzy. Muzyka reggae to muzyka o sobie samym. To własna historia - o swojej przeszłości i przyszłości."

 

* * *

 

"Jeśli spróbują się z nami zrównać, wtedy wymkniemy im i zmienimy się raz jeszcze, przecież to właśnie robimy od lat, idąc poprzez ska, rock - steady do reggae. Kiedy tylko stworzymy nową muzykę, oni zrównają się z nami. Tak więc gdy zbliżą się i nazwą "to" reggae, wtedy sięgniemy po muzykę Nyabinghii, pierwszą muzykę. Jej nazwa oznacza "śmierć czarnym i białym ciemięzcom". Ta muzyka rodzi się w sercu. Słysząc jego bicie, słyszysz Nyabinghii. Słychać ją w mowie bębnów, czasem łagodniej, czasem przerażającej . Czujesz, że musisz ją poznać. Kiedy po raz pierwszy usłyszałem bębny Rastafari myślałem, że spotka mnie coś strasznego, ponieważ nie rozumiemy tego Jednak jest mi to tak bliskie. Gdy zrozumiemy Nyabinghii wszystko stanie się znów naturalne."

 

* * *

 

"Muzyka reggae jest muzyką serc od ludzi z Jamajki. Muzyka własnego wnętrza. Muzyka jest rodziną, a nie można oddzielać muzyki i rodziny... możesz oddzielić słowa, ale nie możesz oddzielić muzyki. Muzyka reggae niesie przesłanie a teksty czynią tę muzykę bardzo ważną, tak mi się przynajmniej wydaje. Ważne jest to, aby ludzie zrozumieli teksty tych piosenek. Chociaż niektórzy w słowach nie umieją doszukać się sensu. To Jah stworzył tę muzykę i pozwolił masą ją śpiewać - a ta muzyka pochodzi właśnie od tych mas."

 

* * *

 

"Tak bardzo ważne jest, żeby ludzie zrozumieli teksty tych piosenek, niosą one pewne przesłanie. Niektórzy ludzie rozumieją ... niektórzy nie są w stanie doszukać się sensu. Ale JAH stworzył tę muzykę , pozwolił masą ją śpiewać , ta muzyka pochodzi właśnie od tych mas"

 

* * *

 

"Muzyka reggae stworzona została przez rastamanów, nosi w sobie ziemską moc, coraz więcej ludzi porusza się w takt muzyki. Muzyka reggae, to muzyka ludzi, to wiadomość, to opowieść o sobie samym, to historia przeszłości. To wszystkie te rzeczy, o których nie nauczyli by was w szkole"

 

* * *

 

"Moja muzyka jest przeciwko systemowi , który nakazuje jak żyć i umierać"

 

* * *

 

"Moja muzyka będzie wieczna. Może mówię głupoty, ale kiedy coś wiemy możemy o tym mówić. Moja muzyka będzie wieczna."

 

B)

 

PS. a jesli chodzi o kulturę to zawsze zdejmuje buty przed podejściem do faji wodnej :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety Regge, tak jak i inne gatunki muzyczne zaczyna się komercjalizować, smieszy mnie kiedy w klipach widze gością ze złotymi ketami i te falujące laski na około niego, heh...

1529674[/snapback]

Jak narazie w reggae nie widze komercjalizacji. To o czym piszesz nie można w żadnym wypadku podpiąć pod ten nurt muzyczny. Wiadomo zawsze znajdzie się zespół taki jak np. szan paul :mur: Ludzie którzy nie słuchają na codzień reggae,dance hall'u czy dabu mogą utożsamić go z komercyją. A tak naprawde z reggae ma on tyle co krzesło z lodówką. Trafiają się zespoły ( UB40, Bob, Ziggy ) których teledyski lecą w telewizji lub puszczają ich kawałki w radiu, lecz grają oni typ reggae który jest przyswajalny dla każdego : melodyjny, wesoły taki plażowy. Najczęściej właśnie pojmowany jako prawdziwe reggae. Sizzla, Capletona, Abyssnians czy Israel Vibration już nigdzie nie znajdziecie ( no chyba że jamajskie telewizje ). Polecam piękny teledysk Anthony B - Mr.Heartless. Oglądałem właśnie dzisiaj. Pokazuje prawdziwe życie na Jamajce. Ludzie w przedziale wiekowym 8-50 lat pracują na wysypisku, szukając butelek i puszek. Aby zrozumieć reggae trzeba zrozumieć jak ono powstało, trzeba poznać historie Afryki. Pojąć czym dla nich jest miłość do Boga. Uczucia, potrzeby. Reggae to nie jest muzyka dla czegoś. Reggae to muzyka dla muzyki, dla ludzi, życia i Boga. Rasta wieżą że jest także od Boga więc jest czymś więcej niż człowiek może pojąć...

 

-=====Know Yourself

"... A przecież najważniejsza walka toczy się w tobie i nikt inny, tylko ty sam decydujesz, czy jesteś w Babilonie, czy już nie, czy wybierasz dobro, czy zło, czy służysz Jah, czy systemowi, który ci nie daje nic oprócz rozpaczy... "

Edytowane przez GreeN_DG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie w reggae nie widze komercjalizacji. To o czym piszesz nie można w żadnym wypadku podpiąć pod ten nurt muzyczny. Wiadomo zawsze znajdzie się zespół taki jak np. szan paul  :mur: Ludzie którzy nie słuchają na codzień reggae,dance hall'u czy dabu mogą utożsamić go z komercyją. A tak naprawde z reggae ma on tyle co krzesło z lodówką. Trafiają się zespoły ( UB40, Bob, Ziggy ) których teledyski lecą w telewizji lub puszczają ich kawałki w radiu, lecz grają oni typ reggae który jest przyswajalny dla każdego : melodyjny, wesoły taki plażowy. Najczęściej właśnie pojmowany jako prawdziwe reggae. Sizzla, Capletona, Abyssnians czy Israel Vibration już nigdzie nie znajdziecie ( no chyba że jamajskie telewizje ). Polecam piękny teledysk Anthony B - Mr.Heartless. Oglądałem właśnie dzisiaj. Pokazuje prawdziwe życie na Jamajce. Ludzie w przedziale wiekowym 8-50 lat pracują na wysypisku, szukając butelek i puszek. Aby zrozumieć reggae trzeba zrozumieć jak ono powstało, trzeba poznać historie Afryki. Pojąć czym dla nich jest miłość do Boga. Uczucia, potrzeby. Reggae to nie jest muzyka dla  czegoś. Reggae to muzyka dla muzyki, dla ludzi, życia i Boga. Rasta wieżą że jest także od Boga więc jest czymś więcej niż człowiek może pojąć...

 

-=====Know Yourself

"...  A przecież najważniejsza walka toczy się w tobie i nikt inny, tylko ty sam decydujesz, czy jesteś w Babilonie, czy już nie, czy wybierasz dobro, czy zło, czy służysz Jah, czy systemowi, który ci nie daje nic oprócz rozpaczy... "

1531274[/snapback]

 

Zgadzam się ogólnie, jednak pierwsze jaskólki się zaczynają pojawiać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są jakieś darmowe mp3 do zassania? Chociaż bym z 2 zassał na "próbę" ;)

1531734[/snapback]

 

1532024[/snapback]

 

zawsze i wszędzie będą się pojawiać ..

 

odsyłam do ciekawej publikacji :

 

http://www.reggae.zw.pl/reggae.rar

 

A niżej najciekawsze zespoły

 

-------------------------------

Peter Tosh, Jimmy Cliff, Johnny Nash, The Third World Band, The Mighty Diamonds, Fabulous Five, Byron Lee and the Dragonaires, Junior Tucker, Joe Higgs, Burning Spear, The Abyssinians, Toots and the Maytals, Sharron Forrester, Israel Vibrations, Ras Michael and the son of the Negus, Inner Circle

-------------------------------

 

i jeszcze wrzuciłem na serwer teledysk o którym pisałem wyżej

 

teledysk

Edytowane przez GreeN_DG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja 2 miesiace temu jak nie wiecej przerzucilem sie na reggae, bardzo lubie sluchac tej muzyki a zarazil mnie tym jesli mozna tak powiedziec wujek :)

 

w ogole zainteresowala mnie kultura rasta, czesto czytam w necie

moge polecic np takie strony jak www.rrr.udp.pl www.reggae.zw

 

do moich ulubionych wykonawcow naleza: przede wszystkim Bob Marley :) Wailers, Peter Tosh, ostatnio dorwalem Gentleman'a - tez fajne, z polskich to Dusza (stosunkowo czesto sa w Sandomierzu) Indios Bravos, Israel, Maleo

 

to tyle ode mnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie slucham reggae na co dzien, ale jest jedna polska kapela, ktorej slucham od kilkunastu lat i caly czas do niej wracam, a mianowicie DAAB! Swoja droga dziwie sie, ze nikt jej wczesniej nie wymienil  :?

1537502[/snapback]

 

no DAAB jest całkiem całkiem, mają nawet swoje przesłanie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest sporo polskich zespolow wartych uwagi...

dusza, habakuk, indios bravos, etna, koniec swiata, cala gora barwinkow.... itp ;)

 

pewnie niektorzy z Was tez sie wybieraja na festiwal "Nie zabijaj" 16lipca...

www.niezabijaj.com

 

tam bedzie kogo posluchac ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

również słucham reggae od długiego czasu. ale musicie mi przyznać rację, że teraz zrobiła się mod na słuchanie tego rodzaju muzyki. powstaje dużo zespołów ragga, takich jak np. vavamuffin, cinq g. nie mogę znieść tej muzyki. oprócz tego jest teraz jeszcze moda na dredy i osoby które je robią nie słuchają reggae, nie są pacyfistami, tylko ragga & hip hop.

 

rozmawiając o reggae, nie możemy pominąć ganji. :wink: praktykujecie?

Edytowane przez kukifas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

również słucham reggae od długiego czasu. ale musicie mi przyznać rację, że teraz zrobiła się mod na słuchanie tego rodzaju muzyki. powstaje dużo zespołów ragga, takich jak np. vavamuffin, cinq g. nie mogę znieść tej muzyki. oprócz tego jest teraz jeszcze moda na dredy i osoby które je robią nie słuchają reggae, nie są pacyfistami, tylko ragga & hip hop.

 

rozmawiając o reggae, nie możemy pominąć gandzi :wink: praktykujecie?

1549802[/snapback]

jak dla mnie te nowe zespoły ragga to "kupa". To prawda że teraz w hiphopie pojawiają się rytmy ragga ( taka teraz moda na dance hall ) wszystko przez szanpaula ... Ale jak dla mnie to nie mają nic wspólnego z reggae. Z dredami to tez niestety prawda. Spotyka się ludzi z dredami, ktorzy nawet nie wiedzą co oznacza slowo Rasta czy Jah ... Nie obchodzi mnie to. Pozerstwo będzie zawsze i wszędzie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm pod miłym wrażeniem jestem po wysłuchaniu:

08. indios bravos - [mental revolution] pom pom [3:42]

09. HABAKUK-Rozczochrany_Leb.mp3 [4:06]

10. indios bravos - [part one] drogi [3:44]

11. Indios Bravos - Mental Revolution [3:39]

12. indios bravos - [mental revolution] run run run - demo version [4:19]

13. Maleo Reggae Rockers - Ida Ludzie Babilonu [3:54]

 

;) musze wrzucic do playerka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm pod miłym wrażeniem jestem po wysłuchaniu:

08. indios bravos - [mental revolution] pom pom [3:42]

09. HABAKUK-Rozczochrany_Leb.mp3 [4:06]

10. indios bravos - [part one] drogi [3:44]

11. Indios Bravos - Mental Revolution [3:39]

12. indios bravos - [mental revolution] run run run - demo version [4:19]

13. Maleo Reggae Rockers - Ida Ludzie Babilonu [3:54]

 

;) musze wrzucic do playerka ;)

1550369[/snapback]

sprawdz z tej plyty indios kawałek 1985 :)

 

znaczy się 1865 :)

Edytowane przez GreeN_DG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiec ja rowniez kocham reaggea i ska :], slucham juz dluugo, w zasadzie to z wykonawcow nie mam nic do dodanie bo juz zostaly tu co lepsze wymienione :)

 

a z poszczegolnych utworow to polecam utwor Ska-p'a "El gato Lopez" - fajny skoczny utwor :)

 

mnie dzisiaj natchnęło żeby przesłuchać UB40.. dobre, strasznie melodyjne i wpadające w ucho kawałki .... mniam

1536452[/snapback]

heh ostatnio tez mialem okres czestego sluchania UB40 :]

Edytowane przez Tomeq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yo

 

Mozecie mi polecic jakies zespoly reagge ale takkie co tworzą bardzo wesąłą i radosną muzyke coś jak men at work- down uner (napewno zacie ten kawalek,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiec ja rowniez kocham reaggea i ska :], slucham juz dluugo, w zasadzie to z wykonawcow nie mam nic do dodanie bo juz zostaly tu co lepsze wymienione :)

 

a z poszczegolnych utworow to polecam utwor Ska-p'a "El gato Lopez" - fajny skoczny utwor :)

zainspirowany Twoją wypowiedzią zdobyłem 2 płyty Ska-p, bodajże 'El vals del obrero' i 'Planeta Eskoria'. Bardzo fajna muzyka to Ska :wink:. Edytowane przez kukifas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...