Skocz do zawartości
foxwq1

Budowa Najlepszego Wc - Konstrukcja I Zalewanie

Rekomendowane odpowiedzi

Sprężając sie w czasie dziś bardzo złożyłem wreszcie wszystkie elementy WC a były to:

 

1) 4 zasilacze AT -a właściwie ich wnętrzności

Dołączona grafika

 

2) wymiennik ciepła i 4 peltierki

Dołączona grafika

 

3) buda całkowicie z przeźroczystej pleksy -nie widać tego na fotkach bo jest jeszcze w folii ochronnej. usunę folię dopiero po całkowitym złożeniu

Dołączona grafika

 

na dwu poniższych fotach widać peltiery z pastą i gotowy wymiennik z przygotowanymi kostkami pod połączenia elektryczne

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Nie mam chwilowo fotki samego rezerwuaru z pompką (dwie sztuki ale będzie je lepiej widać na poniższych fotkach)

 

Całość mniej więcej będzie wyglądać tak jak poniżej, nie jest niestety jeszcze zalany 2 rezerwuar (ponieważ jakaś stara baba w sklepie sprzedała mi dziurawego węża. dziurka jest minimalna[ok. 1 kroplana na minute] ale jednak dziurka i muszę wymienić)

Dołączona grafika

 

poniżej fotka podświetlonego wymiennika ciepła (są tam tak naprawdę po dwie diody na jeden profil zamknięty) teraz świeci niebieska i zielona a może jeszcze czerwona i biała

Dołączona grafika

 

jeszcze jeden widok, tylko troszke jaśniej

w obieg zimny wlano niebieski płyn do spryskiwaczy a w ciepły czerwony

pompka w obiegu ciepłym jest najmniejsza jaka może być ponieważ ma do przepchnięcia wode przez dwie nagrzewnice i wymiennik ciepła a zależało mi by była niesłyszalna

ilość wody w ciepłym obwodzie to 4 litry!!!

w zimnym obiegi jest atman 201 - cichutka i sprawdzona już przeze mnie nie jeden raz pompeczka

Dołączona grafika

 

fotka poniżej bardzo dobrze pokazuje widok z góry, a widać tam

2 nagrzewnice

4 wentylki 12 cm każdy

rezerwuar z wodą zimną (z ciepłą jest taki sam) jest on skręcany od góry 6 śrubami (by w razie czego pompke wydostać się dało). Ma korek do odpowitrzania. Wychodzą od niego 2 przewody: jeden zasilający pompkę a drugi od termometru

Dołączona grafika

 

kolejne zdjęcie to widok z tyłu. ta wystająca część węża z zimnym obiegiem będzie przerwana i tam bloczki się wstawi :)

Dołączona grafika

 

kolejne dwie fotki pokazują coś w rodzaju panelu kontrolnego

widać tam wyświetlacze dwu termometrów mierzących temperaturę w dwu rezerwuarach i 20 !!! wyłączników hebelkowych. Ich zastosowanie opiasane jest na fotce. Można z nimi jak ktoś kliknie na fotke zrobić wszystko!!!!

Dołączona grafika

 

4 wyłączniki nieco oddzielone od pozostałych 16 mają za zadanie: (w kolejnosci od góry)

dwa pierwsze wyłączają/włączają podświetlenie 8 diod led niebieskich w tylnej ściance obudowy (NIE MAM JESZCZE TYCH DIOD BO MI CÓRKA POGUBIŁA :))

trzeci włącza/wyłącza dwie diody led w rezerwuarach

czwarty od samego dołu wyłącza/włącza podświetlenie termometrów

Dołączona grafika

 

dwie ostatnie fotki to widok "z góry od przodu"

widać tam wyraźnie górę rezerwuaru i jego uszczelkę oraz korek do odpowietrzania

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

to już koniec fotek a teraz kilka odpowiedzi do pytań

1) zalewająć ten minimalnie dziurawy układ włączyłem 4 peltiery i wiatraki na 5 V i po 55 minutach miałem 9.8 st w zimnym obiegu i 38.9 st w ciepłym

2) nic sie nie będzie skraplać ponieważ kiedyś już robiłem podobną rzecz (choć zdecydowanie mniejszą) i wpadłem na pomysł aby węże z zimną wodą umieści w rurkach peszla. Mają one średnice 15 mm i bardzo ładnie sie prezentują - zwłaszcza czarne lub niebieskie

3 węże w układzie mają średnicę wewnętrzną 12 mm a zewnetrzną 14 mm

 

Co o tym sądzicie????

 

testy szczegółowe chyba w poniedziałek dopiero

foxwq1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

całośćbierze 250 W

ponieważ 4 peltiery mają niby moc 89 W ale tylko pod napięciem 17 V

po to jest 4 zasilacze (tylko 12 V niestety) by to uciągnęły

 

nie mam niestety zasialczy na 17 V na tak duzy prąd

myślałem o peltierze 155 W ale on potrzebuje 20-21 V :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem tak: widac cholernie duzy wklad pracy i za to gratki. pomijam kwestie pradozernosci, bo to moze sluzyc okazyjnie (chyba?). na tym froncie troche przesadziles, wyglada jak kokpit w mysliwcu czy helikopterze :D ale pewie chodzilo o to wiec sie nie doczepiam. choc nadal mnie zastanawia to co napisalem wczesniej czyli jak taki kawalek alu moze oddzialywac na wode obnizajac temp ponizej 10*C. troche wyglad psuja te gabki pod pompkami (domyslam sie ze sa po to zeby wyeliminowac drgania). jeszcze raz...kupa roboty...gratuluje wytrwalosci. a przydatnosci tego urzadzenia nie komentuje, dla mnie to taka "ciekawostka"

 

ps. temat wg mnie jest do [gluteus maximus], to juz nie jest zwykle wc, tylko hybryda wiec....

Edytowane przez CarsonPoland

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawie to wygląda, ładnie wykonane, ale to taka sztuka dla sztuki, do codziennego użytku to, to za dużo prądu ciągnie

całośćbierze 250 W

a ja się martwię że moja pompka Leszno 25W pobiera :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gąbeczki oczywiście usunę ponieważ pompki wiszą na wężach i nie dotykają ścianek rezerwuaru. Po to je tam wżuciłem ponieważ miałe duzo pyłku w rezerwuarze = bleiłem plekse w garażu a ona sie bardzo elektryzuje po ściągnięciu z niej folii ichronnej i nałapało mi dziadostwo opiłków

pochodzi troche to sie do gompki nawbija :)

 

Peltiery podpiete do zasilaczy at? Buhahaha :D

 

Poczekamy na test z obciazeniem, zapewne wszystko zacznie sie gotowac :)

podpinałeś kiedykolwiek jednego peltiera 89 W pod zasialcz at 250 W???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

całośćbierze 250 W

ponieważ 4 peltiery mają niby moc 89 W ale tylko pod napięciem 17 V

89W to one mogą odebrać ciepła przy zachowaniu sprawności, w rzeczywistości takie ogniwo bierze około 120W, czyli 4 takie nawet na 5V biorą ~350W, a to tyle co rozbudowany komputer z SLI pod obciążeniem. Po 3 miesiącach zapewniam, odechce Ci się tego chłodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widac ogrom pracy. Pomysl i wykonanie calkiem dobre. Ale jak dla mnie ten uklad sie za bardzo nie sprawdzi w normalnym uzytkowaniu (koszta eksplotacji). Taka ciekawostka. Polak potrafi....... kombinowac :D

 

Duzy plus za pomysl i wykonianie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te wymienniki to jak one sa zbudowane? Poprostu takie aluminiowe pudelka, czy w srodku cos wiecej jest?

Widac zrealizowales swoj plan, za to nalezy sie uznanie, ale na dluzsza mete ten uklad da w kosc z uwagi na pobierana moc, halas i imo wydajnosc/cena/ilosc pracy. Zreszta poczekajmy na jakies testy w full load.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak przedmówcy-za wykonanie duzy +

ale pomysł jak dla mnie bezsensowy.Za podobną cene maił byś np chiller-koszta podobne, prostsze a rachunki za prą i tak podobne a moze niższe. Ogolnie już jakiś czas temu wyszło ze obecnie wc+ pelty= bez rewelacji. do ciepła odbieranego z podzespołów dochodzi ciepło produkowane rpzez same pelty i tego już nie bardzo jest jak sensownie odebrać.

 

Myślałem że po Kobosie nikt już nie będzie topił kasy w pelty+wc no ale nic widać dalej można się tak wkopac :?

Edytowane przez 99tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze przyznac ze jakos to wyglada, mimo ze piekne nie jest. Kij z tym prqadem, ale przeciez pod obciazeniem to dostanie tak po kosciach, ze sie ugotuje..... pod obciazeienm nie bedzie 10 stopni tylko 30 jak nie wiecej i wyjdzie na to, ze lepiej zrobic normalny uklad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi się tam podoba. Bez znaczenia nawet, jak będzie działać, czy FWC byłoby lepsze, czy rachunki za prąd będą kosmiczne - liczy się niecodzienna myśl techniczna i nietuzinkowość projektu. I tego właśnie (oraz wytrwałości przy składaniu całości do kupy) koledze gratuluję! :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tylu pelterach temp w zimniejszym obiegu powinna być niższa. Czy w tych wymiennikach ciepła jest coś co poprawia odprowadzanie temperatury czy są to poprostu jakieś zbiorniczki? Jak zamontowałem pelta 89W (pracował na 14V) to na duronie 1800@2200 w idle temp były w okolicy - 5 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, wg. mnie to bedzie działało przez 1 wszy miesiąc :-P

btw

@Dr_Ozda czy mi sie gdzies nie spotkalismy? :-P <_< :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś zrobiłem coś takiego ale z 1 peltierem - taką "zimną grzałkę" włożoną do pojemnika z pompką. Jak komp był wyłączony to nawet temperatury były niższe od powietrza - ale jak go włączyłem - to nie było róznicy w temperaturze - więc zdemontowałem drugi układ - nawet mi do głowy nie przyszło, żeby użyć 4 peltierów.

Widać tu dużo włożonej pracy - gratuluję wytrwałości, pomysłowości i uporu. Współczuję rachunków za prąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi 4 ATXami to trochę przesadziłeś... Dużo lepiej by było zastosować klasyczny zasilacz z transformatorem np. toroidem ~12V 500VA, po wyprostowaniu i odfiltrowaniu byś miał 15-17V (zależnie od obciążenia). [No chyba, że te ATXy miałeś i nie chciałeś inwestować więcej $]

 

Z tymi przełącznikami to przesadziłeś, ale może Ty tak wolisz...

 

Ogólnie pomysł nie za dobry, ale gratuluje ukończenia projektu i podziwiam twoją pracowitość!

 

Czekamy na testy pod obciążeniem!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł i wykonanie bardzo mi się podobają. Też myślałem o takim układzie.

Podzielam też niektóre słuszne uwagi przedmówców jak lepszy byłby transformator toroidalny.

Zakładam, że chłodzenie peltierami powinno służyć do ekstremalnego OC a na codzień działa tylko obieg pierwotny z chłodnicą. Wtedy rachunki za prąd nie muszą być duże.

Gratulacje

Edytowane przez atomel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi 4 ATXami to trochę przesadziłeś... Dużo lepiej by było zastosować klasyczny zasilacz z transformatorem np. toroidem ~12V 500VA, po wyprostowaniu i odfiltrowaniu byś miał 15-17V (zależnie od obciążenia). [No chyba, że te ATXy miałeś i nie chciałeś inwestować więcej $]

 

Z tymi przełącznikami to przesadziłeś, ale może Ty tak wolisz...

 

Ogólnie pomysł nie za dobry, ale gratuluje ukończenia projektu i podziwiam twoją pracowitość!

 

Czekamy na testy pod obciążeniem!

Z tym toroidem moze byc problem bo przy rozruchu jest pobierane bardzo duzo energii i bez "miekkiego startu" moze wywalac bezpieczniki w domu

Z trafem 300W nie ma takich problemow z wiekszymi moze wystapic ten problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, nie opisywałem całej budowy zasilacza...

 

Soft start można zrobić z kilku elementów więc nie było by większego problemu gdyż miejsca jest dużo.

 

P.S.

Impuls prądowy może występować i w toroidzie 200VA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...