Skocz do zawartości
Yaa

Obniżenie napięcia na Bartku 2500 = niższa temp

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio próbuję maksymalnie zbić temp procka i jednocześnie wyciszyć komputer. Czy obniżenie napięcia na Bartku 2500 może jakoś ujemnie wpływać na jego żywotność ? Aktualnie mój procek chodzi na 1,35 V i o dziwo stabilnie ! Żadnych zwieszek itd. - Prime 95 też przechodzi bez problemu. Do chłodzenia mam Thermalthake Volcano 11 Xaser Edition - trochę głośny - dlatego obroty są na poziomie 1800.

 

Temperatura w tej chwili to 33 st. idle, 38 stress / płyta 28 - 37 st.

 

Czy takie obniżanie napięcia nie wpłynie ujemnie na inne podzespoły komputera ? Mam zamiar obniżyć jeszcze napięcie pamięci... Jak bardzo udało Wam się zejść z napięciem na Bartku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie chodzi przy 1,25V prime stable chłodzony WR IV, więc mam obecnie wyższą tempeaturę na chipsecie niż na procu.

Na żywotność z pewnością nie wpłynie ujemnie.

Na pamięciach nie poszalejesz bo z tego co pamiętam na abicie zejdziesz o 0,1V w dół ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie chodzi przy 1,25V prime stable chłodzony WR IV, więc mam obecnie wyższą tempeaturę na chipsecie niż na procu.

Na żywotność z pewnością nie wpłynie ujemnie.

Na pamięciach nie poszalejesz bo z tego co pamiętam na abicie zejdziesz o 0,1V w dół ;D

1,25 V na Bartku i jeszcze z taką magistralą jak w opisie ? A jak Ty to osiągnąłeś ? Chyba też spróbuję :lol: Pod koniec dnia będę miał 0,8 V 8O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obniżanie napięcia może Ci jedynie wpłynąć pozytywnie na żywotność procka :) . Jeżeli nie kręcisz proca to jedź z napięciem w dół ile możesz. Jak znajdziesz granice stabilności to podnieś spowrotem napiecie o 0,025 lub 0,05V i będzie pięknie. Na moim Bartonie na defaultowej czestotliwości zszedłem do 1,325V (mierzone miernikiem). Prime stabilnie przez godzinę, więcej nie sprawdzalem. Z pamięciami nie próbowałem. Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stało się... Obłęd - zszedłem z napięciem do 1,15 V na CPU i 1,4 V na Chipsecie. Pamięci niżej niż 2,6 V nie mogę ustawić - może spróbuję z innym biosem. Póki co łaśnie piszę tego posta i działa, zaraz włącze Prime i podzielę się uwagami... . :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tyle go widzieli <joke>

Co masz na myśli ?

 

Niestety Prime się wywala na 1,15 V... Na 1,35 powinno pójść i chyba tak zostawię na chwilkę... A co z wydajnością ? Czy zauważacie jakiś spadek wydajności na niższym napięciu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obnizone napiecie nie wplywa na wydajnosc. Na zywotnosc ma wplyw jedynie temperatura. Obnizajac napiecie obnizasz pobor mocy a zatem i temperature. Zywotnosc procesora sie wtedy zwieksza. Moj XP-M 2500 chodzi stabilnie w Windowsie na 1.25V lecz Prime nie jest stabilny, dopiero 1.3V mu pomaga i jest full stable. Moje boje z innymi prockami AMD w technologii 0.13um prowadza do wniosku ze 1.3V jest taka granica gdzie stabilnosc procesora zaczyna kulec. Oczywiscie przy taktowaniu nominalnym lub do niego zblizonym.

Pozdro

Dexter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stało się... Obłęd - zszedłem z napięciem do 1,15 V na CPU i 1,4 V na Chipsecie. Pamięci niżej niż 2,6 V nie mogę ustawić - może spróbuję z innym biosem. Póki co łaśnie piszę tego posta i działa, zaraz włącze Prime i podzielę się uwagami... .  :lol:

Kurde czytam początek postu i sobie myśle że coś Ci się zje... (No i stało się... Obłęd) :D . No to gratuluję. Ciekawe ile proc teraz pobiera mocy hehe. Podaj temperatury jakie teraz masz :D . Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury na 1,15 V - CPU 24 st. przy włączeniu komputera, 29 idle, 36 stress.

 

Teraz chodzi na 1,3 V (na takim przechodzi Prime idealnie, żadnych zwieszek) - CPU 29 przy wlączeniu komputera, 34 idle, 40 stres (powiedzialbym nawet total stress - Prime + operacje na dysku + internet + Winamp) :lol: Temperatura w pokoju 29 st.

 

Chipset - napięcie 1,4 V (niżej sie nie da) - temperatura 26 i w stresie utrzymuje sie w granicach 28 st.

 

Obroty Thermaltake'a V 11 w tej chwili to 1600 - cisza po prostu....

 

To chyba wszystko co da się zrobic... . Może będzie mi się chciało odkręcać budę, to sprawdzę jakie temperatury będą na samym radiatorze... :lol:

 

Tyle eskperymentów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przy tym FSB co w podpisie oczywiście, w takie cuda to ja nie wierzę ;D

FSB jest 166 i to śmiga na 1,25V.

Niby wydajność może spaść od samego obniżania napięcia? A można wiedzieć jakim cudem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor to nie jest elektryczny grill gdzie obnizenie napiecia spowoduje ze bedzie mniej grzal (mniejsza wydajnosc=mniej pracy w tej samej jednostce czasu). Procesor po obnizeniu napiecia bedzie nadal mial taka sama czestotliwosc pracy wiec wykona dokladnie tyle samo pracy w jednostce czasu. Wiec mowienie ze wydajnosc spadnie jest nieprawda.

Pozdro

Dexter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na swoim 2500 mobile nie moge zejsc przy fsb 200 (mnoznik 11) ponizej 1,55 ale na tym 1,55 dziala stabilnie i idle = 38C, stress=45-48 (chlodzenie aero 7+, pasta OCZ) w pogode taka jak teraz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam twgo Bartka 2500 NIEPIECIE USTAWILEM 1,25 I DZIALE BEZ PROBLEMOW NA PLYCIE ABIT NF7 ver 2.0 ma jakies 36 stopni 

 

pozdrawiam

To zapodaj Prime'a na kilka godzinek to się przekonasz czy działa bez problemów :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam bartka na napięciu 1.71V to chyba dużo, nie podkręcam na 3200 bo sie boje o kompa, jak sądzicie powinienem zmniejszyć napięcie, czy to jest bezpieczne?? Wydaje mi sie, że tak bo wtedy proc bedzie pobierał mniej prądu, więc CodeShit sobie troche odpocznie i teraz wiem, czemu mam takie wysokie temp. przez to wysokie napięcie, żadnego napięcia nie zmieniałem, a mam 1.71V. 8)

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dabek już Ci pisałem że programy często przekłamują. Jeżeli nie masz miernika to zawsze możesz poeksperymentować i schodzić z napięciem vcore w biosie ile dasz radę (stopniowo oczywiście) tak jak to robi Yaa np. Po każdej zmianie odpal sobie prime'a na kilka godzin i jeżeli nie masz zwisów czy błedów to możesz schodzić dalej z napięciem. Tak, procesor pracujący z tą samą częstotliwością i mniejszym napięciem zasialnia będzie pobierał mniej prądu i generował mniej ciepła. Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że soft czesto kłamie i właśnie przed chwilą sie zabrałem i weszłem do biosiku i chce zmienić napięcie a tu moge dac tylko +5%, +7,5% i +10%. niestety nie moge zmniejszyć napięcia. To tylko wina mojej płytki, a może by tak biosika zauktalizować. 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj znów kilka eksperymentów:

 

Podniosłem napięcie na pamięciach do 2,7 V i ustawiłem je na na 400 MHz, ale single. Obniżyłem napięcie na CPU do 1,15 V - ostatnio tak nie chciał chodzić i... poszło. Stabilnie, pięknie. Zmniejszam o 0,5 V - dalej chodzi... Kolejne 0,5 V - także żadnych problemów.

 

Doszedłem do wniosku, że problem tkwił w pamięciach i timingach, a nie w CPU.

 

Ostatecznie udało mi się ustawić to co chciałem i zakładałem (po wielu próbach i ciężkich godzinach - reset biosu robiłem chyba 150 razy, nie mówiąc ile razy słyszałem syrenę), ale ostatecznie: :D

 

CPU - napięcie 1,05 V /temp: 21 CPU, 22 Chipset przy włączaniu; 28 CPU, 27 Chipset idle; 37 - 38 CPU, 30 Chipset stress:/

Chipset - napięcie 1,4 V /żadnych problemów, dźwięk też OK, w biosie mam włączone wszystkie urządzenia, pracuję na zintegrowanej karcie sieciowej !/

DDR - napięcie 2,7 V /niestety zwiększenie napięcia - no cóż :( - za to działają w dualu 400 MHz/

 

Całość testowałem w Prime 95 przez 4,5 godziny + włączony tuner satelitarny Sky Star 2 z dźwiękiem na 5.1 digital. Temperatura osiągnęła zaledwie 39 stopni. W pokoju miałem wtedy 26 st. /troszkę chłodnawo dziś u mnie, hehe/. Chłodzenie na CPU - jak poprzednio Thermaltake Volcano 11 XE - obroty 1600, do tego jeden wiatrak wywiewający z tyłu i jeden wwiewający z przodu obudowy, zasilacz Dear "cośtam" - jakieś badziewie jednym słowem, ale sprawuje sie nieźle... .

 

Podsumowując: obniżanie napięcia na CPU musi wiązać się z jednoczesnym zwiększaniem napięcia na pamięciach, ewentualnie modyfikacjach ich ustawień.

 

Aha jeszcze mała ciekawostka - na tych napięciach komputer wstał także przy 3200, ale niestety WinXP zawiesił sie na ekranie startowym...

 

Trochę dziwny ten mój procesor... chciałem go podkręcać, a mogę jedynie schodzić w dół... 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak teraz pracuje proc? Na magistrali 166 czy 200? Bo najlepiej jest proc synchronicznie z pamięciami. Nie wiem ale jeżeli twierdzisz ze jest stabilny na 1,05V to masz super egzemplarz i myślę że mógłbyś duuuużo z niego wyciągnąć (w sensie MHz) gdybyć go kręcił. Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz chodzi na 166. Z kręceniem niestety jest problem. Nigdy nie udalo mi się go puścić stabilnie na 3200 ani wogóle na magistrali 200 MHz, a powodem tego są chyba pamięci. Mnożnik mam zablokowany, więc dużo nie zdziałam. Jak już pisałem mój egzemplarz jest dziwny, gdyż "kręcić" mogę - ale w dół :D

 

Zauważyłem dziwny efekt "usypiania" (nawet powiedziałbym wielkiego zamroczenia 8O ) CPU przy włączonym S2kCtl - przy dłuższej bezczynności jakby nie chciał zaskoczyć. Przy wyłączonym działa idealnie. Przy tak niskim napięciu S2kCtl nie zbija jakoś drastycznie temperatury - max 1 st., więc wyłączyłem go na dobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bardzo fajny procesor, ale temperatury masz wysokie jak na tak niskie napiecie. U mnie dla 200x10 i napiecia 1,4V temperatury w stresie dochodza do 45C a w pokoju mam jakies 25C. A jak widac w podpisie chlodzenie mam takie sobie. Wentyl tylko jest 12cm zamiast standardowego 9cm ale za to obroty sa skrecone na minimum tym regulatorkiem zalmanowskim.

Pozdro

Dexter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...