
surekot
Stały użytkownik-
Postów
192 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez surekot
-
U mnie zapis w cacheme265 jest nieco gorszy na BIOSie 1.4 niż był na BIOSie 1.3 przy identycznych parametrach i jeszcze na tych samych pamięciach OCZ. Na dodatek musiałem zluzować trochę zegarki proca i RAMu, bo był mniej stabilny. Mi oczywiście nie chce się testować nowego BIOSa. Raz już miałem problemy z moimi Patriotami gdy wgrałem BIOS 1.3 i nie chcę czegoś podobnego znowu, bo w takim przypadku nie da się wrócić do wcześniejszego BIOSu bez włożenia innych pamięci. beny12345 - pisałem już że dla proca e6750 (bo chyba o takim wspominałeś) odpowiednia zworka to 333. To nie jest OC tylko normalne FSB dla tego proca i BOXowe chłodzenie musi dać radę :)
-
Caldor - to o czym piszesz może świadczy o tym że BIOSy poniżej 1.4 zawyżają napięcia... Próbowałeś puścić te pamięci z takimi samymi parametrami, ale niższym napięciem, np 2.20v?
-
co3en - napięcie takie żeby proc był stabilny i nie przegrzewał się. Tak w ogóle jeśli do przestawienia proca o 200MHz trzeba mocno zwiększyć napięcie to nie wiem czy to ma sens. Te 200MHz nie zbawi. Co do BIOSu to u mnie najlepiej kręcił się na BIOSie 1.3, ale na innych pamięciach. Tak naprawdę mogło to wynikać także z tego że płyta zapodawała na tym BIOSie mocno zawyżone napięcia co też nie jest dobre.
-
Zapomniałem dodać że z BIOSem 1.4 te wartości również mam podniesione o 7 w stosunku do tego co ustawiłem w BIOSie :)
-
Też to zauważyłem dawno temu. Post ten zalega w przepastnych czeluściach tego tematu :) LINK Zaznaczone tam są ustawienia timingów alpha. U góry obrazka nad zrzutami z Memseta napisałem jakie timingi alpha ustawiłem w BIOSie. To było na BIOSie 1.3 Kilka stron wcześniej jest seria moich testów dotyczących różnicy w wydajności po przestawieniu wyłącznie tych timingów alpha.
-
beny12345 - tak, przepiąć na dół o ile nie zrobią tego w sklepie. Do grafiki 3D dobrze by było pokręcić trochę procka :)
-
Ta płyta ma jedną poważną ;) zaletę - trzeba się zainteresować zworkami, timingami i tak dalej, a dzięki temu ludzie którzy boją się OC poznają komp i przestają się bać OC :D
-
TwiSssteR - Jak ustawiłeś zworki? Podkręcałeś coś? Spróbowałeś później zresetować BIOS? (ale wątpię żeby to coś dało)
-
beny12345 - jeżeli kupujesz proc e6750 (chyba o takim pisałeś jeśli dobrze pamiętam) to zworka tylko na 333. Fabrycznie jest ustawiona na 200. Niestety te zworki to raczej wada płyty. Fakt że przestawia się je tylko raz na początku, ale nie każdy może o tym wiedzieć. W instrukcji masz rysunek płyty z ponumerowanymi elementami. Są tam też zaznaczone zworki i ich ustawienie. Przestawienie ich jest naprawdę banalne. Fabrycznie zworki są ustawione w ten sposób: o] o] o] o] o o Na 333 dajesz tak: o o o] o] o] o] Edit: Jeśli nie będziesz pewny, a komp będzie składany w sklepie to wejdź do BIOSu i zobacz jakie masz FSB.
-
TwiSssteR - Jaki masz procesor? Sprawdzałeś wcześniej temperatury? Do BIOSu też nie możesz wejść (domyślam się że nie)
-
Ja mam wyłączone boot sector protection. Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale wydaje mi się że podczas aktualizacji BIOSu przez Live Update widziałem nawet ostrzeżenie o tym... xxx66 - wyłącz to zanim zaczniesz aktualizację. Napięcia pamięci musi się dać przestawić. Wejdź na napięcia i naciskaj Page Up i Page Down. beny12345 - jeżeli twój komp będą składać w sklepie to upewnij się że przestawili te nieszczęsne zworki. Dla proca e6750 to zworki tylko na 333. Upewnij się też że OCZ mają nominalne ustawienia timingów. Z tego co pamiętam to u mnie były ustawione domyślnie na 5-5-5-15-38-12-12-12-12 przy 800MHz, a to są zdecydowanie za luźne timingi. Największy wpływ na wydajność mają pierwsze cztery wartości. Także domyślne napięcie pamięci jest ustawione za nisko. Wejść do BIOSu i to sprawdzić to żaden problem. Może w sklepie ustawią tak jak powinno być i nic nie będziesz musiał kombinować. Jednak ewentualne przestawienie tego wszystkiego to jeszcze mniejszy problem :D
-
Na 3 modułach dual? Wątpię...
-
Itachi - core temp podobno lubi zrestartować komp. Niechciane procesy tez mogą destabilizować system. Sprawdź progsem Hijackthis. Trochę za dużo tu off-topu. Tym bardziej przydałoby się aktualne FAQ na pierwszej stronie :/
-
mozart1500 - teraz pozostałe masz pewnie na 12-12-12-12 Po pierwsze sprawdź SPD w Evereście jakie powinny być timingi przy takim taktowaniu. Jeśli nie chce ci się sprawdzać to ustaw powiedzmy na 6-6-6-6. Sprawdź stabilność. Jeśli komp będzie stabilny to zmniejsz na 5-5-5-5. Poniżej 4 to raczej nie schodź. Popróbuj może przestawiać Memsetem i za każdym razem sprawdzać Everestem (lub cachemem 2.65) aż znajdziesz najwydajniejszy układ. Wtedy ustaw to na sztywno w BIOSie i sprawdź stabilność. Jeśli masz pełną wersję Everesta która podaje wyniki dla zapisu, odczytu i kopiowania to sprawdź wydajność zanim zmienisz te timingi i później sprawdź ponownie gdy te timingi zacieśnisz. Jeśli różnica będzie znikoma to może nawet nie warto zacieśniać ich bardzo.
-
Ja mam e6750 i FSB powyżej 400 i było ok. Robiłeś test odczytu w Evereście? Zrób przy takim ustawieniu: FSB 400, RAM 1:1 800MHz 4-4-4-12-35-6-6-6-6 Chciałbym porównać ze swoim, a nie mam mnożnika 9.
-
To już nie jest normalne. Może daj nieco wyższe napięcie dla RAMu i na sztywno parametry. Jaki RAM masz?
-
real bojan - ale masz zmartwienie :D Od razu Windows - straszne :) Masz ok :) Ja też wcześniej miałem prehistoryka i tez uznałem start kompa za niezwykle szybki pomimo 7 "pasków" na początku :) Jednak później zauważyłem tu na forum że dla niektórych 3 "paski" to dużo... Teraz mam ze 14, jednak po defragmentacji dysku wraca do 7-9. Musiałbym spróbować na innych gniazdach SATA, ale mi się nie chce oczywiście :) Wyłącz sobie w BIOSie logo MSI to będzie jeszcze lepiej. meeron - wreszcie widzę jakiś wpływ timingów alpha na pamięci u użytkownika :). W twoim przypadku przy kopiowaniu, a nie przy odczycie i zapisie tak jak mają na egiełdzie. Jednak pomimo tego nie widzę powodu do robienia z tego takiego problemu. Alphy sie zacieśnia i jest ok. co3en - nawet jeśli alphy w niektórych przypadkach mogą wpływać na wydajność pamięci to zacieśnienie alph na 100% daje wydajność porównywalną do innych płyt na P35. Ja miałem nawet odrobinę lepsze wyniki na moim MSI niż egiełda na Foxxconie. Jednak to było na BIOSie 1.3. Na BIOSie 1.4 jest trochę gorzej :/
-
vivaa - cachemem 2.65 jest pod DOSem. Nie wiem czy vista ma konsolę DOSową, bo nie miałem jeszcze do czynienia z Vistą :) Pinki - jeden taki pomiar niewiele mówi, Spróbuj teraz zrobić drugi na identycznych ustawieniach poza timingami alpha, czyli ustaw w BIOSie parametry RAMu tak: 920 4-5-4-16-38-12-12-12-12 2V Dobrze też gdyby jeszcze chciało ci się zrobić przynajmniej dwa pomiary: 1. FSB 400, mnożnik 7, RAM 1:1, 4-4-4-12-35-12-12-12-12 2. FSB 400, mnożnik 7, RAM 1:1, 4-4-4-12-35-4-4-3-4 Chodzi tylko o różne timingi alpha. Reszta identyczna. Jestem ciekaw czy potwierdzi się u któregoś użytkownika płyty MSI to o czym pisze focus z egiełdy. Nie mam tu na myśli drobnych różnic tylko takie jak w testach focusa. Test w tym przypadku tylko w DOSowym cachemem 2.65...
-
focus - ok, sprawdziliście trzecią płytę i nadal macie takie same wyniki. Wierzę wam, ale nie rozumiem dlaczego tak jest. Chociaż przyznaję że płyta jest trochę nieprzewidywalna: - u niektórych występują podwójne starty za każdym razem, a u innych nie. - różna wydajność twardziela na różnych gniazdach SATA, przy czym u niektórych najlepsza wydajność jest na SATA7, a u innych na przykład na SATA5... W każdym razie timingi tak czy siak ludzie przestawiają. Każdy normalny człowiek zainteresuje się wcześniej czy później także timingami alpha... A zarzut że wydajność bez przestawienia timingów alpha jest słabsza niż po ich zacieśnieniu to tak jak zarzut odnośnie innych parametrów pamięci lub parametrów innych podzespołów (np proca). Skoro można przestawić cokolwiek innego to jaki problem przestawić tez te alphy? Po to jest możliwość zmiany ustawień timingów żeby je sobie zmieniać do woli. Jeszcze raz przypomnę że ja i kilku innych użytkowników tej płyty tak dużej różnicy wydajności w programie cachemem 2.65 pomiędzy różnymi wartościami timingów alpha nie stwierdziliśmy. Czy Super Pi, czy Cachemem 2.65, czy Everest, czy 3DMark05 i 06, czy coś innego, to wyniki były zbliżone do wyników ludzi z innymi zestawami, ale podobnymi parametrami. O niektórych moich testach można poczytać gdzieś w przepastnych czeluściach tego tematu :) Znacząca różnica była tylko przy timingach podstawowych i oczywiście przy taktowaniu. Jeśli chodzi o moje negatywne wrażenia to nie jestem zadowolony z BIOSu 1.4. Zresztą nie jestem zadowolony z żadnego BIOSu dla tej płyty, bo zaciemniają sytuację w kwestii napięć, a miernikiem się nie bawię... Nie jestem też zadowolony ze współpracy płyty z moimi Patriotami... Nie jestem też zadowolony że ogólnie mój zestaw słabo się kręci. Nie chodzi o FSB bo na wyższym niż potrzebuję dla proca e6750 przy mnożniku 8 komp był stabilny. Natomiast komp jest nie stabilny gdy próbuję przekroczyć 3400MHz dla proca na BIOSie 1.3 i 3200MHz na BIOSie 1.4... W drugim przypadku to chyba przez złą współpracę płyty z pamięciami, bo wszystko powyżej 800MHz CL4 jest niestabilne... Jednak problemy na linii płyta-pamięci to stosunkowo częsty przypadek na wielu płytach.
-
itachi - ja mam zasilacz BQ Dark Power z odpinanymi kablami, ale ten główny kabel 24pinowy plus drugi, ale 4pinowy są na stałe. Ten kabel 4pinowy ma dwie końcówki - 4 piny w jednym rzędzie i 4 piny w kostce podobnie jak u ciebie. Ja wpiąłem tą końcówkę w formie kostki w gniazdo które zaznaczyłeś na skrinie. Nic się nie spaliło. Jednak u mnie ta główna wtyka jest 24pinowa A u ciebie 20pinowa. Może ten kabel 4pinowy powinieneś wpiąć w to samo gniazdo na płycie co 20 pinowy? Zresztą powinieneś mieć wszystko w instrukcji do zasilacza. W instrukcji do płyty też jest opis. przemn2 - ja też mam kartę WIFI wpiętą w slot umieszczony najniżej. U mnie dioda nie świeci się, ale karta działa. Mało gram po sieci. Właściwie to tylko w Flatout2 i czasem TM Nations. We Flatoucie zdarzyło się kilka razy podczas gry w sieci że wywalało mnie do windy, a podczas normalnej gry tego nie było. Uznałem że to wina gry. Nie jest to częste. Żeby zweryfikować czy to wina gry czy złej komunikacji radiówki z płytą musiałbym pograć jeszcze w coś innego na sieci...
-
Myślę że to ok. BIOSy poniżej 1.4 zawyżają napięcia w stosunku do tego co ustawiłeś...
-
Nowego tematu nie ma co zakładać. Ten już jest za duży, dlatego powinno się uaktualnić FAQ. Pierwszy user z pierwszej strony który udziela się tutaj bardziej to VICTORious.
-
Niestety Bolo8888 przestał się chyba interesować tym tematem. Szkoda że tematu nie założył właściciel tej płytki. Niepełne i nieaktualne FAQ jest gorsze niż brak FAQ.
-
crash zero - szybkość zależy nie tylko od dysku, ale też od formatu kompresji (zip, rar, inne). Poza tym jeśli masz ten film spakowany w kilku plikach (kawałkach) to rozpakowywanie nie będzie trwało tyle samo co filmu w jednym kawałku nawet jeśli wielkości będą takie same. Pewnie też ma znaczenie system plików (NTFS, FAT), fragmentacja dysku (może u ciebie jest większa i dłużej czasu zajmuje szukanie) SilentManiac - Na płycie kuzyna zrobiłem małe OC i nie ma podwójnego startu jeśli płyta pozostaje na czuwaniu. (tzn komp wyłączony, ale nie całkowicie z zasilania). Proc e4400. Natomiast u mnie (proc e6750) po OC jest podwójny start za każdym razem, przy czym ten pierwszy trwa bardzo krótko. U mnie wygląda to chyba podobnie jak u D154573R, czyli po zmianach OC w BIOSie mogą być nawet 3 starty... przemn2 - Oczywiście może to być wina karty, ale sam najlepiej to możesz sprawdzić obniżając jej taktowanie :) Nie można też wykluczyć jakiegoś innego procesu.
-
przemn2 - regulacja nie działa nawet gdy jest podpięty do tych SYSFANÓW, które mają regulację? (nie pamiętam jakie to były numerki) Itachi - niektórzy mieli problemy z MSI i e2160 (np egiełda). Ale jeśli dostaniesz płytę z BIOSem 1.2 to może będzie ok. - - - Pojawiły się tu głosy o słabym podkręcaniu Patriotów na BIOSie 1.4 Ja też nie mogę ich puścić na 1000MHz CL5 2.30V pomimo że to ich znamionowa wartość. W ogóle nie za bardzo mogę poszaleć z niczym powyżej 800MHz :/ Lepiej kręciły się OCZ Platinum rev1 na BIOSie 1.3, chociaż też bez rewelacji (no ale po tych OCZ nie spodziewałem się rekordów)... Wygląda to tak jakby podnoszenie napięcia w BIOSie 1.4 nie dawało takiego wzrostu dla rzeczywistego napięcia. Może gdybym dał 2.40v, albo 2.50v...