Skocz do zawartości

Arael

Stały użytkownik
  • Liczba zawartości

    19
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Ostatnia wygrana Arael w dniu 12 Stycznia 2020

Użytkownicy przyznają Arael punkty reputacji!

Arael's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

  • Week One Done
  • One Month Later Rare
  • One Year In Rare

Recent Badges

1

Reputacja

  1. Nie dotykałem wynalazków AMD od prawie dekady, a że pojawiły się ponownie ku temu powody, to analizuję problem OC Ryzenów 3xxx. Póki co fakty wydają się wyglądać tak: 1. Wymuszenie all core OC nie ma sensu dla zastosowań nie stricte multicore, bo tracimy boost zegarów dla jednego wątku 2. Szukanie per rdzeń max zegara jest czasochłonne i najczęściej nie daje sensownie lepszych rezultatów vs. zostawienie default 3. Podkręcenie wszystkich rdzeni nie ma sensu ponieważ skutkuje równaniem w dół do najsłabszego rdzenia i taktowaniem 4.2-4.3GHz Wydaje się więc, że jedyny sensowny ruch dla Ryzenów z boost powyżej tych 4.2-4.3GHz to zrezygnowanie z manipulowania zegarami... (powyżej, bo np. dla Ryzena 3600 warto ustawić all-core OC na 4.2GHz, ponieważ tutaj z kolei boost dalej nie sięga, więc zawsze mamy zysk). Jedynym wyjątkiem byłaby sytuacja gdyby możliwe było pozostawienie PB2/XFR2 w spokoju jednocześnie wymuszając Base Clock 4.2-4.3GHz. I tu jest sedno tego wątku: Czy to możliwe? Byłoby cudnie, ponieważ gwarantowałoby to max wydajność multicore nie upośledzając boost zegarów.
  2. Kurcze, ja to wszystko rozumiem, ale powiedz, o czym świadczy występowanie problemu mimo USUNIĘCIA modułu? Przecież w usuniętym module BIOS sum kontrolnych sprawdzał nie będzie ;) Zresztą wcześniej sumę kontrolną "ręcznie" policzyłem poprawną...
  3. Kiedy ja wyraźnie napisałem, że w ogóle wyrzuciłem moduł RAID. Domyślne ustawienia SETUP nie włączają modułu RAID, nie ma go fizycznie w BIOS, więc suma kontrolna odpada, a mimo to problem nadal istnieje. Wygląda na to, że narzędzia AMI faktycznie mogą nie działać z BIOS-em ASUS. Może istnieje jakaś dodatkowa suma kontrolna, lub coś podobnego. Jednak ogólnie BIOS powinien dać się zmodyfikować tak żeby nie było problemu - najlepszy dowód, że są BIOSy dla Asus P5B Deluxe ze zmienionym ciągiem OEM w celu ominięcia potrzeby aktywacji Windows Vista. Nie testowałem żadnego takiego BIOS osobiście, ale skoro jest, to pewnie i działa (no chyba, że OEM daje się zmienić, a majstrowanie przy modułach już nie działa). Czy spotkał się ktoś z innymi narzędziami, które można spróbować użyć w tej sytuacji?
  4. Właśnie zrobiłem eksperyment - usunąłem po prostu moduł RAID i wgrałem tylko tak zmodyfikowany BIOS. Niestety, efekt jest dokładnie taki jak to wcześniej opisałem. Problem leży więc gdzieś przed sumą kontrolną modułu... Może ASUS używa jakiejś dodatkowej sumy kontrolnej, lub czegoś podobnego w ramach C.P.R.? Ktoś coś wie? Ręce opadają... Czy te narzędzia do modyfikacji AMI BIOS funkcjonowały komuś poprawnie na BIOS innej płyty? Szczególnie MMTOOL?
  5. Dokładnie zrobiłem tak: Moduł wyciągnąłem z rozpakowaniem przez Extract, na początku napisu wstawiłem 00, za pomocą Replace podmieniłem tak zmodyfikowany moduł (z opcją pakowania). Teraz dodatkowo pod podanym linkiem wyczytałem, że cały plik musi się sumować do zera - więc wybrałem taką wartość piątego bajtu w pliku, żeby cały sumował się do zera właśnie (oryginalny moduł rzeczywiście tak miał). Dodatkowo zamiast 00 w miejscu napisu wstawiłem 2E 00 - tym niby kończy się tam każdy ciąg tekstowy, więc tak na wszelki wypadek. Efekt: To samo co wcześniej :/ Właśnie sprawdziłem... Nie mam pomysłu o co tu chodzi. Zapomniałem dodać, że przy próbie zapisania ustawień SETUP komp się całkowicie wyłącza, żeby po paru sekundach wystartować - zupełnie tak jak wtedy, gdy zmienia się ważniejsze opcje O/C, typu taktowanie pamięci. Warto chyba dodać, że gdy to wszystko robię komp nie jest podkręcony. Nie mam pojęcia jak to ugryźć :/
  6. Ale jak to zrobić? W MMTOOL nie ma takiej opcji, po prostu robię Replace i zapisuję zmodowany BIOS... W dokumentacji paczki tool_8_RC1 też nie ma nic na temat sum kontrolnych modułów czy pliku BIOS :/ Myślałem, że to się robi automatycznie.
  7. Witam :) Od pewnego czasu mam nowy sprzęt oparty na płycie Asus P5B Deluxe i jako że używam RAID mam ten sam problem co zawsze przy zmianie platformy: Otóż zależy mi na zablokowaniu możliwości wchodzenia do SETUP w module BIOS odpowiedzialnym za macierz RAID. Hasło BIOS chroni tylko główny SETUP, a do konfiguracji RAID może wejść każdy, kto będzie mieć choćby na chwilę fizyczny dostęp do komputera, co może skutkować rozpieprzeniem konfiguracji i utratą danych - szczególnie w przypadku RAID0. Na starym komputerze zmodyfikowałem sobie moduł BIOS tak, że wyłączyłem kombinację klawiszy służącą wchodzeniu do BIOS. Był tam AWARD i nie było problemu. Na P5B Dlx jest AMIBIOS i musiałem użyć innych narzędzi, ale w końcu dzięki temu tematowi udało mi się wyciągnąć moduł RAID, próbnie wyłączyć napis pojawiający się przy starcie i informujący jakie klawisze nacisnąć celem wejścia do SETUP, a potem zaaplikować tak zmodyfikowany moduł do BIOS. Niestety, po flashu takiego modowanego BIOS komputer co prawda startuje, ale zatrzymuje się z następującym komunikatem: CMOS Settings Wrong Overclocking failed! Please enter Setup to re-configure your system Press F1 to Run SETUP Press F2 to load default values and continue Oczywiście czy to dla F1, czy dla F2 skutek żaden - po restarcie jest identycznie. Gdy eksperymentowałem, system miałem już na RAID, więc jako że nie można było ustawić RAID w BIOS (po zapisaniu i restarcie ustawienia były i tak na default) nie wiem czy uruchmiłby się system (ale nawet jeśli, to pewnie niczego by to nie naprawiło). Takie zachowanie płyty ma pewnie związek z funkcją płyty resetującą np. niezbyt trafione ustawienia O/C, opis poniżej: C.P.R. (CPU Parameter Recall) When the system hangs due to overclocking failure, there is no need to open the case to clear CMOS data. Just simply restart the system, the BIOS would show the previous setting and then users can amend the CPU setting again. I teraz pytanie: Jak wgrać na P5B Deluxe zmodyfikowany BIOS, tak żeby nie włączał się C.P.R.?
  8. Witam :) Szukałem dobrych pamięci do O/C, które poszłyby na 1000, albo i ponad 1066MHz DDR. Priorytetem było założenie, że nie warto przepłacać za kilkuprocentową różnicę wydajności przy >1000MHz i niskich timingach, a zamiast tego po prostu znaleźć cokolwiek, co pójdzie przy FSB >=500MHz i 1:1 z prockiem. No i natknąłem się na test nowych modułów GeIL Ultra. Oto link: http://www.hwupgrade.com/articles/memory/1...mparison_4.html Można je dostać nawet poniżej 740zł (!). Są szanse, że bazują one na kostkach Micron D9GMH, przy czym kręcą się lepiej niż GoodRAM, może dzięki lepszemu PCB (a przynajmniej jest taka plotka, że GR ma złe PCB ograniczające Microny). Pamięci te można w ramach gwarancji zasilać napięciem do 2.4V, co brzmi dobrze, pod warunkiem że do kompa 24/7 zrobią 500MHz choćby i z dużymi timingami, ale na 2.2V, heh. Nie wiem nic więcej, nic o rozrzucie O/C, czy te w Polsce chodzą jak pod linkiem, nic. Jeśli więc ktoś wie coś więcej, to bardzo proszę o info, bo mam straszną ochotę je kupić, licząc na bardzo dobre rezultaty O/C :)
  9. Problem jest bardzo denerwujący. Od pewnego czasu jestem zadowolonym posiadaczem monitorka LCD ViewSonic VP191b. Niestety, moje zadowolenie ogranicza się do rozdzielczości natywnej (a nie jest to wina monitora, który całkiem ładnie skaluje niższe rozdzielczości). Moja karta graficzna to ATI (niestety!:/) Radeon 9700. Podczas zmiany rozdzielczości na dowolną z puli standardowych (o proporcajch 4:3) obraz zostaje rozciągnięty do proporcji 5:4. W efekcie koła to nie koła, a elipsy. NIGDZIE w sterownikach nie da się tego zmienić. Denerwowało mnie to, ale olewałem problem i zaciskałem zęby... ...aż do chwili, gdy pomagałem znajomemu składać ostatnio nowy komputer, do którego przewidziany został GeForce 6600. Komputer ten zaopatrzony został w monitor LCD (smużący:/ SONY), więc mogłem porównać sytuację... LUDZIE!!! TO SKANDAL!!! POTRZEBNA FUNKCJA W STEROWNIKACH NVIDII JEST NA SAMYM POCZĄTKU LISTY OPCJI I AŻ KŁUJE W OCZY!!! Oto ścieżka do niej: Właściowości: Ekran -> Zakładka: Ustawienia -> Przycisk: Zaawansowane -> Zakładka: GeForce 6600 -> Lista rozwijana: GeForce 6600 Pierwsza opcja "Ustawienia płaskiego panelu cyfrowego" Ekran opcji: Opcje te umozliwiają określenie sposobu wyświetlania nieższych rozdzielczości na ekranie LCD. o Skalowanie ekranu za pomocą adaptera o Wyświetlanie pośrodku ekranu o Skalowanie monitora o Skalowanie ze stałym stosunkiem krawędzi ...to ostatnie to jest to, co chciałbym osiągnąć na moim Radeonie 9700. Szukałem po sieci i nic, ale wierzę, że to po prostu mój pech i jest jakieś rozwiązanie. Bo chyba nie jest tak, że wszyscy posiadacze Radeonów są skazani wcześniej czy później na elipsy i porozciągane gry??? Pomocy!
  10. No właśnie transfer 115kbps po linii między dwoma modemami ponoć się już w praktyce udał - tyle że na na tych wspominanych, specjalnych winmodemowych sterownikach... Szczegół, że chodziło o linię będącą kawałkiem kabla rozpiętym między modemami w stojących obok siebie komputerach - przez centralę takie coś na pewno się nie uda ;) [Aczkolwiek jako ciekawostkę podam, że mój mocno domagający się reinstalacji Windows XP po zmienie płyty z Asusa na DFI, a potem znowu na Asusa, przy każdym połączeniu modemowym wyświetla teraz "Połączono z prędkością 115kbps", co jest oczywistą bzdurą ;) Dalej jest 33.6kbps] Tak czy siak potencjał istnieje, nawet jeśli oznacza to porzucenie protokołów V90 czy V92 i napisanie własnych ;) I jest to rozwiązanie jak znalazł dla połączenia sieci przy pomocy duetu modem-modem... Tylko że nawet jeśli takowe fizycznie istnieje, to wygląda na to, że nic o tym nie wiemy :/ I już nawet olać transfer ponad 33.6kbps, ale ten niesymetryczny podział pasma by się przydał - zamiast 33.6/33.6 zrobić 4.2/63 - marzenie ;) [O ile upload o wielkości 400 bajtów wystarczałby do wysyłania pakietów ACK :D ] Poza tym muszę się przyczepić do tegoż fragmentu: ...bo o ile mi wiadomo, to identycznie jest z V90, a V92 to rozszerzenie filozofii V90, które nie bardzo zdążyło się przyjąć. Dla V92 podobno połączenie modem-modem daje nie 33.6kbps, ale 48kbps - a przynajmniej ktoś mi coś takiego kiedyś mówił. Szkoda, że szkoda mi wywalac kasę na potencjalnie nieudany eksperyment (drugi modem V92), a tutaj nikt nic o tych rzekomych 48kbps mi nie napisał konkretnego :/// Ale nie tracę nadzieji ;) Pozdrawiam :)
  11. Co do sterowników winmodemów, to nie jest to raczej tylko sprawa hardware'owa - w przypadku modemów czysto sprzętowych jest inaczej, a inaczej w przypadku winmodemów, których elektronika sprowadza się mniej więcej do sprzęgu komputera z linią telefoniczną. Właśnie dzięki temu nielubiane winmodemy mają ogromny potencjał "przerabiania" ich przy pomocy sterowników. Czytałem na jakiejś stronce o specjalnym sterowniku do winmodemów na jakimś tam chipie, sterownik ten pozwalał w sprzyjających warunkach komunikować się modemom z prędkością 115kbps... Niestety, stronka nie działa i nie potrafię namierzyć innych źródeł informacji na ten temat (więc jakby co - HELP!). Tak czy inaczej potencjał istnieje - pytanie tylko, czy ktoś w epoce DSL chciał go jeszcze wykorzystać i napisał stosowne sterowniki (niesymetryczny podział pasma up/down choćby - marzenie:)) Jeśli chodzi o ping, to połączenie modem - modem u mnie daje 213ms, natomiast do TP SA wynosi ono poniżej 140ms. To nie jest sprawiedliwe ;) Czy zależy to od prędkości połączenia modemów? A jeśli nie, to jak to, kurde, zmniejszyć? Znowu niewykorzystany potencjał winmodemów się kłania? :) I czy wymiana modemów na V92 po obu stronach da faktycznie 48kbps zamiast 33.6kbps dla połączeń? Bo to chyba najbardziej realny - o ile w ogóle faktycznie możliwy - upgrade na chwilę obecną :)
  12. Witam:) Od pewnego czasu mam skonfigurowany modemowy dostęp wdzwaniany między kompami w sieci telefonicznej TP SA. Wszystko działa, ale mam kilka pytań celem upewnienia się, że lepiej być nie może ;) Zaznaczam, że oba modemy to WINMODEMY - i właśnie z tym wiążę spore nadzieje, tzn. liczę po cichu na to, że są do takowych jakieś podrasowane nietypowe sterowniki, ale o tym dalej... 1. Wiem, że maksymalna prędkość możliwa do uzyskania między modemami to 33.6kbps. Słyszałem, że między dwoma modemami V.92 jest to 48kbps - czy to prawda? A jeśli tak, to czy traktowanie sygnału czymś więcej niż pojednynczym kodowaniem D-A-D w sieci telefonicznej nie uniemożliwia takiego połączenia? Nie mam tego jak sprawdzić, bo tylko jeden modem wspiera V.92... I nie wiem czy inwestycje w drugi taki mają w ogóle sens ;) 2. Chciałem wykorzystać połączenie modemowe dwóch komputerów do grania w gry sieciowe, niestety, pingi nie chcą w idealnych warunkach spaść poniżej 218ms. Czy jest na to jakaś rada? Wyłączenie kompresji w sterowniku modemu poprawiło sytuację z beznadziejnej na niedobrą - właśnie na te 218ms. Może jakieś istniają jakieś nietypowe sterowniki rozwiązujące ten problem, czy coś w tym stylu?... Ping do onet.pl przy dostępie wdzwanianym do netu TP SA jest zwykle niższy niż 140ms, czy nie można czegoś zdziałać celem zmniejszenia pingów pomiędzy dwoma winmodemami? 3. Czy istnieją może nietypowe sterowniki dla winmodemów umożliwiające niesymetryczny podział pasma? :) Np. chcę tylko kilka kbps w górę, ale zwolnione pasmo chcę używać do przyspierzenie transferu w dół... Słyszał ktoś może o takim wynalazku? :) Byłoby to idealne rozwiązanie dla korzystających z netu po modemie IMHO... Dzięki za wszelką pomoc :)
  13. No tak, Winbondy BH-6 ;) Ostatnio czytałem właśnie na temat pamięci, bo pomyślałem, że jestem lekko niedoinformowany - i rzeczywiście ;) Niedawno moje osobiste pamiątki z 333 zmieniły się na TwinMOS 400, wypadałoby zerknąć jakie kostki są na tych nowych modułach... A będzie ku temu okazja, bo jutro kupuję DFI LanParty Ultra B :) W końcu dowiem się do ilu MHz FSB jest w stanie działać mój zablokowany Barton. Poza tym owe TwinMOS-y nie bardzo chciały się kręcić na moim ASUS-ie, mam nadzieję, że na 3.3V będą lepiej wspołpracować z LanParty (i że się nie zwęglą:D) W ogóle to stracha mam trochę, bo wczoraj przez 4h naczytałem się takich rzeczy o tej płycie, że cieszę się z możliwości jej wymiany w sklepie w ciągu pięciu dni bez zbędnych pytań ze strony obsługi ;) Poza tym mam zamiar używać SeriaATA (i to trzech portów, stąd m.in. wybór tej płyty), więc (jeśli wierzyć plotkom) nie mam co liczyć na FSB ponad 240... Zresztą dopóki nie wyczaruję Mobile Athlona, to pewnie i tak nie mam co liczyć na więcej ;) BTW: Chce ktoś kupić "nosidełko" do kompa z zestawu DFI LanParty? :D
  14. "Arael- no ale się nie łam przecież możesz przerobić procka na mobila i wtedy teoretycznie możesz zmienić mu mnożnik programowo z WINDOWSA lub jak masz zmodyfikowany bios tylko problem że nie bardzo to działa chyba z nforce ale może coś już ktos wymyślił!!! poszukaj było o tym !!!" - Niby tak, właśnie tak zrobiłem z moim przedostatnim prockiem... Mobile się udał, ale niestety potwierdziły się plotki, że nForce2 nie bardzo chce współpracować z prockami mobile - w sensie, że brakuje jakiejś funkcji chipsetu potrzebnej do zmiany mnożników "w locie". Nie zraziłem się podówczas i zacząłem ciąć mostki odpowiedzialne za ustawienie mnożnika startowego dla mobile. Efekt? Procek trup:) W tej sytuacji obiecałem sobie, że drut-mod to byłoby max na co mógłbym się teraz zdecydować ;) Ofcourse drutowanie w moim przypadku niczego nie załatwia - często i gęsto się o tym wcześniej pisało, więc koniec końców wczoraj zdecydowałem się na najlepsze chyba rozwiązanie - wkrótce zmieniam płytę na najprawdopodobniej NF7-S2, pakuję do niej pamięci TwinMOS Twister 2x512MB 500MHz DDR i wymuszam CL2 (standardowo mają CL2.5), a potem jadę FSB tak wysoko jak tylko skonfigurowane tak pamięci dadzą radę bez wieszania się... Gdyby ktoś chciał mi wytknąć jakieś rażące błędy w owym planie, to jestem bardzo otwarty na wszelkie komentarze i sugestie :) --- "jak dla mnie pomysł z biosem faktycznie odpada... ale powiedzcie mi w takim razie jak do diabła amd nadaje procesorom nożniki? ... bo na pewno nie w trakcie właściwego procesu produkcyjnego, tylko raczej po testach jakościowych.... więc mnożnik nie może być gdzieś "głęboko zakopany"." - Może być "wystarczająco głęboko zakopany" ;) Ogólnie parszywa sprawa z tym "uprofesjonalnianiem" swoich procesorów przez AMD, ale cóż... A co do "zakopania", to istnieją różne metody, np. można po testach jakościowych "przepalać" uprzednio do tego celu zaprojektowane połączenia w układzie scalonym. Zakładając, że mostki to max sesownej ingerencji w strukturę procka, to niewielkie zostaje nam pole manewru... Ale w końcu co to za insteres dla AMD sprzdawać procesory AthlonXP z potencjałem wydajności większym od flagowych Athlon64?:) Ostatnia podwyżka cen modelu AthlonXP 2800+ o około 30% idealnie potwierdza tę politykę AMD... (przy okazji ceny Athlon64 3500+ spadły o około 30% dla odmiany, ale i tak są to procki dużo droższe, niż mój analogiczny co do wydajności podkręcony Barton 2500+:) --- "Próbowałem Modbiosa i nic z tego jedna wersja wypluwa że mam bios w wersji innej niż 6, a druga wersja zapodaje checksume error no i tyle z bios hackingu" - Już Ci piszę jakich wersji programików do modowania BIOS używałem: MODBIN6 1.00.38 i CBROM 2.15. CBROM pomógł mi zrobić mały update BIOS kontrolera RAID SiI3112A na mojej płycie (za drugim razem; za pierwszym coś się pochrzaniło i musiałem robić "walcowanie na gorąco" żeby naprawić bios:) MODBIN zaś pozwala zrobić to czego Ty potrzebujesz - i tu ciekawostka - u mnie działała tylko ta jedna, konkretna wersja: MODBIN6 1.00.38 Modbin ogólnie ma problemy z numerami wersji, które to idą trochę "nielogicznie". Nieważne zresztą, mam dla Ciebie inną propozycję - zamiast robić wszystko samemu wejdź na stronkę: http://homepage.ntlworld.com/michael.mcclay/ - jest tam do ściągnięcia zmodyfikowany Uber BIOS do płyty A7N8X-X. (Coś już o tym Uber BIOS pisałeś, ale nie pisałeś czy do niego dotarłeś i czy zainstalowałeś). Nie wiem na pewno, ale bardzo prawdopodobne, że BIOS ten ma powłączane wszystko co się dało z sensem włączyć - czyli między innymi regulację Vdimm. --- "Ciekawy jestem jak z tym L5, malujesz 2 mostek (od prawej) przerabiając na mobile, a potem można zamalować (nie trzeba ciąć) mostków L6. hmm, próbował ktoś. Albo połączyć drugi (od prawej) mostek L5, a potem 3 do ustawienia maksymalnego mnożnika na 24x, tylko płyta potem startuje z tym max mnożnikiem, więc FSB 100MHz wskazane. Nie wiem, czy to działa bo sam mam odblokowany procek, ale chcę kupić bartka 2500 i potem zmniejszyć trochę mnożnik, żeby osiągnąć FSB coś koło 250MHz" - Szczerze mówiąc, to nie pamiętam dokładnie tego co robiłem te pół roku temu, gdy posłałem mojego pierwszego Bartona do krainy wiecznych obliczeń ;) A że chyba zmieniam płytę jak to wcześniej pisałem, to i niewiele mnie to teraz zajmuje... Tak czy inaczej na jakiej płycie chcesz wyciągnąć 250MHz FSB? Ponoć DFI Lan Party ma "warunki", ale 250 nie jest łatwo osiągnąć... I pytanie czy jest sens - nie ma chyba pamięci 500MHz DDR z CL2. A przynajmniej nie w rozsądnej cenie ;) 250x11 to faktycznie 2750 czyli trzeba mieć także procka z "warunkami", przy czym powątpiewam w te 250MHz FSB... Gdzieś tu jest topic z rekordami FSB i tak w okolicy 235 bodajże to typowe stabilne FSB, a na 250 pracują nieliczni i nie zawsze jest to "Prime95 stable". Ofcoz można modować, zamrażać, ciąć i kleić, a na koniec podretuszować kontury ołówkiem, tylko - po co? :) Samo FSB i zegar procka to jeszcze nic, liczy się prędkość RAM. W dodatku plotki krążą od dawna na temat zamiłowania procesorów AMD co do pamięci chodzącymi z nimi "takt-w-takt". Myśląc w ten sposów doszedłem do wniosku, że - tak jak napisałem na początku tego posta - inwestycja w pamięci które pójdą tak wysoko jak się da z CL2, to jest to, co pozwoli wycisnąć max z platformy K7. Potem pozostaje spokojnie doczekać czasów nastepców procesorów Athlon64, nim konieczna stanie się wymiana sprzętu - takie bardzo praktyczne myślenie, zakładające, że poza komputerami jest na świecie jeszcze dużo innych fajnych rzeczy do kupienia ;) Anyway, jeśli pomnożyć hipotetyczne 235MHz FSB razy 11, to wychodzi nam procek około 2585MHz, w praktyce trzeba się postarać o Bartona który tyle pociśnie, a potem już tylko chwalić czymś o wydajności na kształt 3800+ :) (Podobno jest w miarę bezpiecznym zabiegiem zwiększenie napięcia procka o 20%, czyli 1.65*1.2=1.98 - wniosek: Zakładając że mamy dobrą płytę zapodajemy prockowi 2V, ładujemy max napięcie na northbridge, a potem już tylko dopigujemy pamięciom na CL2:))) No i modlimy się, żeby przy 2V procek za bardzo się nie grzał, a przy tym "doszedł" razem z pamięciami ;) Wiem że warunków koniecznych do spełnienia jest po drodze sporo, ale przecież nikt nie mówił, że będzie łatwo ;) A wysokie FSB samo w sobie jako sztuka dla sztuki... Sztuka - ok, ale najlepiej przy tym sztuka użytkowa ;)
  15. "W procesorach po 39 tyg roku układ ustalający mnożnik jest odcięty zarówno od mostków jak i pinów. Tak więc nie można zmienić mnożnika na zablokowanych procesorach." - W tym zdaniu zawarta jest pewnie cała esencja wiedzy potrzebnej, żeby zamknąć ten wątek na temat BIOS i zmiany zablokowanego mnożnika. Chyba wydawało mi się wcześniej (o ja głupi!), że to PŁYTA GŁÓWNA odpowiedzialna jest za wygenerowanie sygnału zegarowego dla procesora... A z tego co widzę, to płyta podaje tylko częstotliwość FSB co najwyżej plus zasilanie, a co do kwestii MNOŻNIKA, to mnożeniem częstotliwości zajmuje się najwyraźniej elektronika rdzenia procka... Więc płyta za Chiny demokratyczne nawet mobo nie ma wpływu na to co procek zrobi z częstotliwością FSB, jeśli procek jest zablokowany właśnie - bodajże jedynie odczyt mnożnika przez płytę jest możliwy... Co nie wyjaśnia zupełnie dlaczego mój Barton z mnożnikiem standardowo 11x odpala się po ustawieniu w menu BIOS 10.5x i 11.5x (cały czas oczywiście jako 11x), a nie uruchamia się już wcale przy innych ustawieniach... Przy czym ta wiedza pewnie i tak do niczego praktycznego się nie przyda. No cóż... W kwestii zabawy z BIOS pozostaje co najwyżej pobawić się tym minimalnym napięciem, o którym wspominałem wcześniej... Tylko czy teraz po takim rozczarowaniu będzie mi się chciało ;))) Nicky: Sorry za "małą" zwłokę w odpowiedzi. Już wszystko mówię (a w zasadzie piszę, ale nie czepiajmy się mnie w tym momencie, bo jestem w parszywym nastroju, jako że pewnie nigdy nie dowiem się na ile max jest w stanie pójść mój procek ;) "Czy można (pewnie mozna) i czy potrafisz zmienić napięcia vdim, bo niemam regulacji na mobo?? Jakiego softu używasz bo też sie chętnie pobawie" - tylko co to za mobo...? Niezależnie od odpowiedzi na to pytanie wszystko zależy od tego, czy płyta ma jakiś regulator napięcia vdimm. Pewnie jakiś każda ma, bo pamięci nie chodzą wszystkie na 2.6V (przynajmniej u mnie na tyle chodzą :) W dodatku nieżaleznie od regulatora płyta musi mieć elektronikę, którą da się sterować przy pomocy ustawień zapisanych w CMOS. Ja mam a'propos np. na A7N8X Deluxe tego pecha, że nForce2 nie dość że ma napięcie niezmienialne, to jeszcze jest lekko "niedowoltowany"... (około 1.58V zmierzone miernikiem) Pozostaje mi zmiana płyty albo mod - tak jak najprawdopodobniej i Tobie... Chyba że masz coś w stylu A7V8X-X, czyli płytę, która jest zdolna ale nieśmiała i trzeba z niej pewne porządane cechy wydobywać sprytem ;) Co do softu do modyfikacji BIOS, to osobiście w kontekście tego wątku myślałem o deasemblacji, ale to nie o to chodzi w kontekście vdimm, więc nie ma co mówić o narzędziach ;) Mogę Ci jednak pomóc, bo jakiś czas temu dzięki gazetce CHIP (o matko :) odkryłem artykuł o przerabianiu BIOS w kontekście jego modularnej konstrukcji, oraz o odblokowywaniu funkcji standardowo niedostępnych w SETUP. Służę linkiem: http://www.chip.pl/arts/n/article_103889.html Z moich doświadczeń wynika, że działa tylko jedna wersja programu do zmiany opcji SETUP (przynajmniej u mnie), oraz że numery wersji tych narzędzi do modyfikacji BIOS są chore ;) Sorry że nie podam więcej szczegółów, ale bawiłem się tym parę tygodni temu i po prostu nie pamiętam. W każdym razie udało mi się zmienić BIOS kontrolera RAID na nowszy (co kosztowało mnie jeden stracony weekend na naprawę BIOS, bo za pierwszym razem skutecznie "zabiłem" mobo :))) Dobrze, że koleżanka kupiła identyczną płytę, mogłem ku jej przerażeniu zrobić reanimację korzystając z tzw. "walcowania na gorąco" :) Tekst spod linka który zapodałeś: "i have an UBER Bios for my A7V8X-X and it unlocks features such as MEMORY VOLTAGE, and AGP VOLTAGE that the ASUS bios did not allow." - bardzo komfortowa sytuacja, jeśli masz przypadkiem jedną z tańszych, sztucznie okrojonych płyt np. ASUS-a, to korzystaj :) Tylko uprzedzam, że nie zawsze włączenie opcji w SETUP będzie oznaczać, że odblokowana funkcja DZIAŁA. Na mojej płycie można odblokować regulację napięcia nForce2, ale to tylko "wydmuszka" taka jest wtedy trochę, bo nie ma układu regulacji powiązanego z tą opcją. Uber BIOS zaś to nic innego jak BIOS potraktowany opisywanymi w CHIP programikami do zabawy z modułami BIOS i do zabawy z menu BIOS. Autor Uber BIOS pisze na stronce bodajże coś że nie jest żadnym guru od elektroniki i kompów - i faktycznie, sprawa modowania BIOS jest na tyle prosta, że w zasadzie każdy może sobie taki BIOS wyprodukować :) Co najwyżej warto mieć coś w stylu Dual BIOS albo kolegę z programatorem, w razie gdyby coś poszło w którymś momencie nie tak ;) Tyle chyba... Jakby co pytaj. Enjoy:)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...