Skocz do zawartości

McMatheo

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    6
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

McMatheo's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

  • Week One Done
  • One Month Later Rare
  • One Year In Rare

Recent Badges

0

Reputacja

  1. Wydaje mi się, że jednak sprawa może być bardziej skomplikowana... Rola DAC i wzmacniacza jest dla mnie jasna - o tym nie musimy dalej pisać. Dużo wcześniej dzieją się jednak kwestie równie istotne, nad którymi się właśnie zastanawiam. Dam przykład z KD - kupując wielokanałowy amplituner oraz jakieś źródło typu BR fajnie jest z góry wiedzieć, które z nich będzie dekodować dane. Niektórzy kupują drogie BR, inni tanie, które robi za tzw. transport i dekodowanie powierza odpowiednio dobranemu Ampli. W każdym z tych przypadków komunikacja idzie "po cyfrze". To oznacza, że sygnał cyfrowy może być niejako surowy - do obrobienia w dekoderach odbiornika, lub też już zdekodowany obrobiony w źródle. Wykorzystując zestaw typu Z906, który ma wbudowane dekodery jego producent zakłada więc, że wchodzi doń "surówka". Wówczas faktycznie nie ma znaczenia jaką mamy "dźwiękówkę" (pomijam problemy typu jitter). Do tego momentu sprawa jest prosta. ALE czy może się zdarzyć sytuacja, w której dekodery wbudowane w Logitecha nie obsłużą jakiegoś formatu? Jeśli tak, musielibyśmy im chyba podać cyfrowy sygnał, ale już zdekodowany. I tu być może pojawia się miejsce dla osobnej karty dźwiękowej, która miałaby większe możliwości wynikające z obsługi większej ilości formatów - zresztą w karcie łatwo aktualizować soft, o czym nie słyszałem w przypadku Logitecha, czyli upgrade softu odpowiadającego za dekodowanie sygnału audio. W świecie KD powyższe jest w miarę uporządkowane - wiadomo jakie są standardy kodowania dźwięku. DTS i DD oraz mutacje Nie wiem czy tak jest w świecie PC, czy po prostu kombinacja "surówka z PCta" ---> dekodery Logitecha w pewnym momencie nie zamilknie bo format kodowania nie będzie "strawialny" dla dekoderów Logitecha, jak również nie obsłuży ich awaryjnie ALC1150. Kończąc - chciałbym aby przykładowy Z906 był w stanie dekodować każdy standard - wówczas PCet robi za tzw. transport. Ale czy tak będzie - właśnie tego nie wiem.
  2. @HeatheN - dzięki za zabranie głosu Pełna zgoda co do odsłuchu "prawdziwego dźwięku" - tu koniec końców bez naprawdę dobrej sekcji analogowej klasowego dźwięku nie usłyszymy, zaś w torze powinno być jak najmniej elementów pośredniczących. Ja dodam od siebie, że od dawna korzystam z zestawów 5.1, w których korzystam tak naprawdę jedynie z elektroniki i suba, w którym się ona znajduje. Nie korzystam więc z "pierdziawek", które kiedyś trochę przypadkowo dla testu zastąpiłem (akurat miałem) dobrymi monitorami Wharfedale na froncie oraz Jamo na centrze i tyłach. I tak zostało, bo efekt mnie wręcz zszokował. Wracając do tematu... wspomniane zestawy 5.1 można również połączyć analogowo, czyli jak rozumiem z pominięciem dekoderów z zestawu. Czyli wówczas karta podaje gotowy dźwięk? Czy wówczas warto kupić osobną kartę? Czy hardware + soft takiej karty może mieć przewagę nad integrą - mam tu na myśli obsługę jakiejś większej ilości sposobów kodowanie dźwięku? A może intergra na tym polu tak naprawdę korzysta z CPU zaś osobna karta robi coś sama? Miałem przez chwilę zestaw 5.1 bez dekoderów, podłączony analogowo i zastanawiam się dziś w jaki sposób powstaje wówczas dźwięk 5.1. Takowy miałem poprzez X-Fi Extreme Music. W sumie chodzi mi o to czy sekcja cyfrowa osobnej karty w jakiś sposób przewyższa możliwości Integry, np. nie obciąża CPU, bo robi coś sprzętowo, albo potrafi dekodować więcej standardów i w razie czego wyręcza dekodery w zestawie 5.1. Bo wspomniany zestaw Logitecha dekoduje DD oraz DTS. Czy to wystarczy? Czy poza filmami, np. w grach dźwięk 5.1 generuje się tak samo i jego kodeki wystarczą?
  3. Zacznę od tego, że interesuje mnie wyłącznie dźwięk 5.1 i zestaw typu Z906 mi wystarczy. Od stereo mam inny sprzęt, podobnie z kinem domowym w innym pomieszczeniu. Z wielu powodów zależy mi również na połączeniu z PCtem cyfrowo - najlepiej coaxialem. I teraz stary jak świat temat karty dźwiękowej... Stary, ale nie spotkałem się dobrym wyjaśnieniem tematu. Z tego co mi wiadomo cyfrowy przesył może być w postaci surowego sygnału do dalszego dekodowania (Z906 ma dekodery) oraz cyfrowy już zdekodowany sygnał. Zastanawiam się więc czy mamy wpływ na to co wysyła karta PCta. Inaczej mówiąc czy wiemy, które działają dekodery - karty czy takiego zestawu jak Logitech. To natomiast jest ważne zastanawiając się nad kartą dźwiękową. Jeśli bowiem zdajemy się na dekodery Logitecha, to chyba nie ma sensu kupować osobnej karty i trzeba po prostu wypluwać bitstream poprzez zwykłą integrę. Tylko co się stanie jeśli dekodery Logitecha czegoś nie zdekodują? Tu fajnie byłoby jednak podać sygnał zdekodowany. Pytanie więc - jaka jest rola takiego czegoś jak ALC1150? Generalnie testy kart dźwiękowych są z mojego punktu widzenia kulawe, bo nie opisują tego tematu. Podobnie testy integr na płytach głównych. To są przecież de facto testy toru analogowego, tymczasem nie można się doczytać tego co w cyfrowym świecie najważniejsze - jaką role odgrywa chip karty czy co potrafi chip Realteka. Nie wszyscy bowiem są zainteresowani bezpośrednim podpięciem słuchawek czy klasycznych głośników, które to sprzęty od razu muszą dostać analog. Wówczas karta musi mieć wszystko by napędzić głośniki. Zastanawiam się więc czy jest sens kupować osobną kartę do cyfrowo podłączonego Logitecha. Wiem na starcie, że w takiej karcie sekcja analogowa będzie leżała odłogiem. Czy jednak sekcja cyfrowa ma znaczenie, czy jest jakoś lepsza niż to co robi ALC1150? Może robi coś innego?
  4. Załóżmy, że budżet nas jakoś okrutnie nie ogranicza i kupujemy SSD... Czy ktoś widział testy serwerowych SSD vs SSD "domowe"? Skoro wielu posiadaczy PC to ludzie z pasją, nie rozumiem braku takich testów. Czytamy o grafikach za 2000zł, o łączeniu takowych, a pomijane są ciekawe rozwiązania SSD. Weźmy takiego Samsunga - są wersje domowe EVO, są wersje komercyjne PRO, ale Samsung ma też dyski serwerowe. Chociaż i tak podobno jednym z najlepszych dysków SSD jest Intel DC S3700. OK - kosztuje parę groszy, ale ciekawi mnie np. jak on się ma do np. do Samsunga 850 PRO. Jest też takie coś jak Intel DC S3500. Jak dobrze poszukać (widziałem takie okazje) można czasem go wyjąć za pieniądze niewiele wieksze niż 850 PRO. Podobno są o wiele szybsze niż popularne SSD. Polecam artykuł: http://www.anandtech.com/show/6433/intel-ssd-dc-s3700-200gb-review/3
  5. Tak z ciekawości... mając 2 grafiki (w CPU oraz na osobnej karcie) w jakiś sposób ustawia się, która ma być aktywna? Czy też priorytet ma karta i wówczas grafa z CPU jest niekatywna? Cały czas zastanawia mnie jeszcze jakość montażu morele.net. (płyta dokręcona na wszystkie wkręty, dobrze użyta pasta termo, poukładane, spięte kable itp.)
  6. Widząc tylu znawców na forum postanowiłem się zarejstrowaći i podpytać o parę kwestii... Chcę kupić nowego kompa - zanim jednak, to parę słów wyjaśnień. Na dziś nie potrzebuję ultra szybkiej maszyny, ale należę do tych ludzi, którzy z czasem wyciskają soki z posiadanego sprzętu. Np. poprzez zmianę CPU, GPU oraz podkręcanie. Na obecnej konfiguracji miałem C2D 1,8 potem kupiłem E8400 by wreszcie po kilku miesiącach z default pogonić go na 3,6 GHz Startowo jednak nie będę podkręcał a sam CPU może być jakiś tam średni. Kiedyś go wymienię, a nawet podkręcę. Potrzebuję więc mocną platformę gotową do rozwoju, czyli obudowę, zasilacz, płytę główną, od razy dobre pamięci, cooler itp. (tego nie chcę później wymieniać) a do tego przeciętne CPU. Do tego od razu przenieść moje HD6870 z obecnego kompa. Jak byście dobrali komponenty? Czyli do mocnej maszyny, ale na dziś ograniczonej jakimś przeciętnym CPU i starym HD6870? I jeszcze jedna kwestia - Czy taki zestaw da się kupić w wersji złożonej poprzez morele.net? (bez grafiki) - Jaka jest jakość montażu morele.net? z góry dzięki za podpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...