Jump to content

fazzeerr

Stały użytkownik
 • Posts

  50
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by fazzeerr

 1. Szukam switcha HDMI, który umożliwi mi wybór wyświetlacza a nie sygnału dla wyświetlacza. Przykład mam monitor i projektor, podłączam do switcha sygnał z laptopa i chcę mieć możliwość wyboru gdzie sygnał będzie przekazywany albo do monitora albo do wyświetlacza. W teorii prosta sprawa, ale nie wiem czy można gdzieś dostać coś takiego. 

 2. Czy mógłby mi ktoś pomóc znaleźć najwyżej ocenione anime?

  Próbowałem na anidb, ale są tam trzy różne oceny i jakieś nagrody, których w ogóle nie znam, ale mam nadzieję, że są coś warte. Tak pobieżnie patrząc na te, które mi się podobały to wszystkie mają nagrody ARC i podobną ocenę średnią i nie wiadomo jaką - jakąś. "Average" to dosłownie average a "Rating" to jakaś średnia ważona, gdzie ktoś to wystawia oceny od x lat ma ważniejszy głos niż przypadkowy kowalski?

  https://myanimelist.net/topanime.php

 3. :)

   

  Z tego co napisałeś wywnioskować można dwie opcje:

  A) Kupiłeś listwy by uchroniły kompa/sprzęt przed skutkami uderzenia pioruna.

  B) Nie masz w domu jakichkolwiek listw przeciw-przepięciowych, bo odłączasz sprzęt/"kompa" na czas burzy, więc uważasz, że są zbędne

   

  ... moje zdanie jest takie:

  jeśli A) to bez sensu, bo listwa Cię nie uchroni przed bezpośrednim uderzeniem pioruna

  jeśli B), to też kicha, bo to znaczy że nie ochraniasz sprzętu przed mniejszymi przepięciami i ogólnym śmietnikiem z sieci.

   

  To zadanie tej specjalnej wtyczki i gniazda, spełnia zwykła, standardowa, popularna wtyczka "3-żyłowa z dziurą na bolec PE" i zwykłe gniazdko z bolcem PE (pojedyncze, lub nawet podwójne poprawnie zrobione), oczywiście poprawnie podpięte do sieci (faza z lewej).

   

  To czy jest sens, odłączać urządzenia, zależy od tego jak zbudowana jest instalacja elektryczna. Od gniazdka poprzez przyłącze do sieci. Jeśli przyłącze jest podziemne, długie na kilkanaście metrów, lub też jest to instalacja miejska, gdzie instalacja nie jest narażona na bezpośrednie uderzenie pioruna, to zabezpieczenie przeciwprzepięciowe w skrzynce bezpiecznikowej oraz listwa powinny być wystarczające. Jeśli przyłącze jest starego typu, gdzie przewody są nieizolowane aż do samego budynku, to wtedy jest większy problem. Wszystko zależy od konkretnych warunków.

   

  Co do instalacji stałych, jak np piec, tak jak pisano wyżej, powinna ona założona również z wykorzystaniem transformatora separującego, który stanowi kolejne zabezpieczenie. Przeciwporażeniowe i izolujące. 

   

  Co do drugiego. Nie nie spełnia. Zrozum, że to gdzie jest faza a gdzie przewód neutralny jest tylko umowne. Instalatorzy mogą się pomylić, poza tym nikt nie może przeciwdziałać temu, że ktoś podłączy sobie gniazdko na własną rękę, on może nie wiedzieć jaka jest konwencja. Nie ma to żadnego znaczenia w urządzenia, które mają wtyczki standardowe. Urządzenie ma działać podłączone w dowolny sposób i koniec. Jeśli nie, to jest źle zaprojektowane albo powinno być podłączone na stałe. 

 4. Jak w takim razie bym go odpinał, np. na wypadek burzy, gdyby był podłączony "na stałe"?

   

  Albo przełącznik, taki, który zapewnia dostateczną izolację w stanie rozłączonym. Tzn odległość między rozwartymi stykami albo druga opcja, specjalna wtyczka, której nie ma możliwości podłączyć w nieprawidłowy sposób i gniazdo do tej wtyczki, które ma oznaczony sposób podłączenia fazy / faz i przewodu neutralnego. Ale najbardziej prawdopodobna opcja, to taka, że piec jako urządzenie które jest wpięte do sieci na stałe, powinien mieć zabezpieczenie, lub też być montowany razem z odpowiednim zabezpieczeniem.

 5. Bezpieczniki stosuje się na L i N, dlatego, że:

   

  1) Nie ma sztywnego standardu mówiącego po której stronie ma być L a N ale to nie ma tak naprawdę znaczenia, bo prąd w działającym urządzeniu na obu przewodach jest taki sam (chyba że jest to odbiornik 3-fazowy).

   

  2) Istnieją przewody, które nie mają bolca do przewodu PE, więc mogą być włożone w dowolny sposób, więc standard i tak nie ma sensu.

   

  3) Bezpiecznik mógłby zostać zamontowany na 1 przewodzie, gdyby była pewność, że na pewno jest sprawny wyłącznik różnicowo prądowy w każdej instalacji, a tego zapewnić nie można

   

  4) Dodatkowy bezpiecznik, nie kosztuje więcej, a zawsze jest redundancja zabezpieczenia.

  Co do zasilacza komputerowego, nie ma żadnego, kompletnie żadnego znaczenia, w jaki sposób będzie on podłączony. Powiem więcej, większość zasilaczy zadziałałaby również z prądem stałym, przyłożonym też dowolnie. 

  Co do zabezpieczenia PE, to jeśli instalacja jest 3-przewodowa, to przewód PE jest oddzielnie. Natomiast jeśli jest 2 przewodowa, to jest on podłączony do przewodu neutralnego w gniazdku, także, jak kabel jest zbudowany nie ma znaczenia, poza tym, żeby jego 3 przewody nie miały nigdzie między sobą zwarć.

   

   

  Co do Twoich doświadczeń, z piecem. Piec to nie jest urządzenie, które ma przyłącze kablowe z wtyczką. Jeśli natomiast ma i wymaga on odpowiedniego podłączenia, to znaczy, że jest to błąd konstrukcyjny. Jeśli urządzenie wymaga konkretnego podłączenia przewodów L (L1/L2/L3) i N, to nie powinno mieć on wtyczki tylko powinno mieć instalację z montażem na stałe.

   

  Jeszcze jakieś pytania?

  • Upvote 1
 6. Tak jak w temacie, szukam karty dźwiękowej na USB. Potrzebuje jedynie wyjścia SPDIF, więc jakość wyjścia analogowego nie ma znaczenia. Podłączona będzie do amplitunera ONKYO TX-SR606 z głośnikami Jamo S606. Będę używał jej tylko do stereo, jeśli będzie coś wielokanałowego, to będzie szło przez HDMI. Dla takich wymagań nie będzie chyba żadnych różnic ale nie orientuje się dokładnie, także moje pytanie, co wybrać do takiego przypadku?

   

  edit: Karta do laptopa, więc karta na mobo odpada.

 7. @<account_deleted> Tobie chyba mocno się nudzi, zajrzałem do wątku a połowa postów to Twoje przechwalanie się i randomowa trivia. Nie każdy jest taki genialny jak Ty. 

  Po co to wszystko, skoro autor tematu dopiero zaczyna? Programowanie dorobiło się przez lata swojego istnienia warstw abstrakcji, i jeśli ktoś chce zostać programistą JavaScript, to nic mu po tym jak działają rejestry procesora. Na początku tak jak mówili przedmówcy trzeba się obyć z podstawami, tym jak można sterować programem, jak można zapisywać problem i jak można go rozwiązywać. Potem można zagłębiać się w konkretną dziedzinę. Jeśli autor zostanie programistą sterowników albo uC, to będzie wtedy się musiał na tym znać. No ale jeśli nie, bo przecież trzeba od podstaw, to może zaczniemy od projektowania i produkcji układów scalonych? Umiesz zaprojektować swój procesor? Nie? To idź pracować na zmywak. No chyba nie tędy droga.

  btw: Skoro jesteś taki genialny to idź albo zarabiaj górę hajsu, albo napisz coś przydatnego dla społeczności open source a nie marudź na forum, dla nas plebsu nie ma już ratunku jak widać.

 8. Nie rozumiem po co ta strona. Dystrybucje mają nowe wersje co chwilę, a nowa instalacja w VirtualBox jest naprawdę banalna. A tak to zakładając, że to działa , musisz czekać, aż ktoś zainstaluje daną wersję dystrybucji i wrzuci do pobierania.  Po prostu pobierz to co chcesz używać, i włóż do VB.

 9. Można oczywiście uruchomić program graficzny jako root (administrator). 

   

  Jeśli chcesz mieć z automatu prawa administratora, wystarczy zalogować się jako root. Co jest głupie. Bardzo głupie. Jeśli ten system nie jest w maszynie wirtualnej dla zabawy, tylko go używasz do czegoś normalnie, szczególnie jeśli jest podłączony do internetu, to może sobie jednak odpuść używanie tego Debiana i zostań przy Windowsie.

  • Upvote 1
 10. Nie rozumiem do czego dążysz. Sugerujesz, że kiedyś ekrany nie miały pikseli? Skoro ekran składa się z pikseli, to nic dziwnego, że odpowiednio blisko patrząc w końcu się je zauważy. Kwestia tego jak przedstawia się ich separacja zależy od konkretnej technologii wykonania ekranu. Nie każda matryca jest zbudowana w ten sam sposób (czy to jest lcd, czy coś innego), więc jak wygląda ta separacja pikseli też się zmienia. 

   

  Tutaj przykład, co prawda na podstawie projektorów, ale to na jedno wychodzi.

   

  http://www.superhometheater.com/sitebuilder/images/Screendoor-705x289.jpg

   

   

  I wcale nie trzeba kupować ekranów 4k do gier i filmów. Ja wręcz powiedziałbym, że większe rozdzielczości przydają się bardziej do pracy z tekstem, detalami na ekranie, czy to projektowanie mechaniczne, czy to grafika czy programowanie. Charakterystyka obrazów typu film czy gra jest taka, że szczegóły są mniej zauważalne. Żeby się o tym przekonać wystarczy poczytać chwilę o kompresji obrazu wideo, gdzie ogromna część informacji jest wyrzucana, bo w większości przypadków jest to praktycznie niezauważalne. Tekst inna sprawa, jeśli miałbym patrzeć na kod programu czy schemat elektryczny gdzie mam mało miejsca a czcionka jest nieostra byłoby to bardzo irytujące.

   

  Podsumowując, jeśli komuś przeszkadza, że piasek na plaży składa się z drobnych ziarenek piasku bo je widzi jak popatrzy z bliska, to trzeba poszukać jakiś pyłów i po nich chodzić. (czytaj, jeśli dana matryca jest za słaba to kup lepszą, co poradzić)

  • Upvote 1
 11. Tak to się nazywa,

   

  https://en.wikipedia.org/wiki/Screen-door_effect
   

  nic z tym nie zrobisz, zależy od konstrukcji pikseli, na pewno im większa gęstość (liczba pikseli / powierzchnia ekranu) tym mniej jest zauważalne. Przy czym to, że na jednym źródle jest to widoczne a na drugim nie, to musi Ci się wydawać. Po prostu odzwyczaiłeś się. Tak jak mając monitor 24", 1920x1080 zmieniłbyś na 24" 2560x1440, poużywał parę tygodni, to przy ponownym spojrzeniu na 1920x1080 mniejsza liczba pikseli a zatem więszych ich rozmiar, co powoduje większą widoczność bardziej rzucałoby Ci się w oczy. (w przenośni i dosłownie)

  • Upvote 2
 12. Bardzo trudno to zrozumieć, bo jeśli myślisz o czymś takim https://en.wikipedia.org/wiki/Film_grain to jest to niemożliwe, bo to cecha błony fotograficznej a nie ekranu. 

  Może masz na myśli efekt o nazwie "dirty screen effect"?

  Ale z drugiej strony piszesz, że na tym samym monitorze, jest różnica między dwoma źródłami sygnału, co teoretycznie wyklucza monitor. 

  Opisz to dokładniej. Da się pokazać ten efekt zdjęciem?

  • Upvote 2
 13. XFX produkuje wersje całkowicie pasywne (RX-460P4HFG5).

   

  W obudowie mam tylko jeden wentylator praktycznie, mam na procesorze SilentiumPC Fortis 3 HE1425, procesor to Intel i6500, który wlaściwie nigdy nie zwiększa obrotów ponad minimalne, bo te w zupełności wystarczają, temperatura jest w idle ledwo większa od temperatury otoczenia (poniżej 30C). Natomiast zasilacz to EVGA SuperNOVA G2 80 Plus Gold, w którym wentylator się w ogóle nie kręci. 

   

  Także jak wrzucę kartę pasywną to będę musiał dołożyć wentylatory w obudowie. Więc myślę, że lepiej jak będzie półpasywna. Większość czasu wentylator się nie włączy w moich zastosowaniach, a w razie potrzeby karta będzie miała jak się schłodzić.

×
×
 • Create New...