Skocz do zawartości

Aratar

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    15
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Profile Information

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd
    Głogów

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Aratar's Achievements

  1. Odłączyłem mu go, po kilku dniach używania różnica temperatur wynosi średnio 0-1 stopni.
  2. Trochę to trwało ale w końcu miałem dostęp do kompa znajomego. Kolega postanowił kupić nowy zestaw wiatraków ( sumie na wentylatory wydał więcej niż wynosi cena bq Pure Base 500), tym razem są to: be quiet! Silent Wings 4 140mm PWM High speed x3 i be quiet! Silent Wings 4 120mm PWM High speed x 1. Zostały one zamontowane w taki sposób: - 2x 140 front - 1x 140 tył - 1x 120 top bliżej tyłu wyciągający powietrze. Jednakże obudowa ma 5 miejsc na wiatraki toteż kolega chciał by wszystkie były zajęte, ostatnie miejsce na obudowie na topie bliżej frontu, więc zgodnie z jego wolą umieściłem tam dołączony do obudowy Pure Wings 2 140mm wdmuchujący powietrze. W obudowie 2 wentylatory wyciągają powietrze i 3 wtłaczają. Przy okazji zostały zainstalowane nowe sterowniki do karty. Nie ograniczyłem mocy RTXa w Afterburnerze do proponowanych tutaj 92-94%, kolega nie chciał a ja zmuszać nie będę. Wrzucam pełny screen z HW. Pisząc w skrócie względem poprzedniej konfiguracji: - temperatura rdzenia spadła z 75-77 stopni na 70-72 stopnie - temperatura pamięci spadła z 85-86 stopni na 80-81 stopni - hot spot ponad 80 ale jeszcze nie dobił ani razu do 90 jak poprzednio - karta w grach potrafi teraz dostać boost do 2025MHz wcześniej było to maks 1950 Zmieniła się również głośność całego sprzętu, jest ciszej. Aplikacja Sound Meter na telefonie (tak wiem, że to nie jest profesjonalny sprzęt pomiarowy) wskazała takie wyniki: 62,7dB 15-20 cm od obudowy przy wcześniejszej konfiguracji -> 43,4dB 15-20 cm od obudowy przy obecnej konfiguracji i obecnych wentylatorach. Prawie 20 dB różnicy. Wydaje mi się, że całkiem niezła poprawa.
  3. Dzięki za rady i informacje. Jak będę miał ponowny dostęp do komputera kolegi to wprowadzę zmiany i dam znać czy coś się zmieniło. Czyli rdzenie mieszczą się jeszcze w granicy przyzwoitości. Znalazłem informacje, że dla pamięci DDR6X od Microna (nie wiem czy ktoś jeszcze je tworzy) górna granica to 95 stopni, choć teoretycznie powinny normalnie pracować nawet do 105. Na temat hotspota nic nie znalazłem, ale on, przynajmniej u mnie, zawsze odstaje jakieś 10-15 stopni względem temperatury rdzeni więc podejrzewam, że też wysoko może być.
  4. Afterburner nic nie zmieniany, ustawienia początkowe.
  5. Ok, czyli utylizacja karty 100% przez długi czas to nic złego. Dobrze wiedzieć. A jakie są granice bezpieczeństwa dla temperatur by zacząć się martwić? Tak mniej więcej. Czyli wentylator na topie powinien wyciągać powietrze, niezależnie od tego gdzie się znajduje w sensie czy bliżej frontu czy tyłu? I czy mogę zamontować drugi, który będzie naciskał na kabel CPU? W obudowie nie ma zbyt dużo miejsca a nie chciałbym by przez nacisk przewód się uszkodził. Czyli jednak za wysoka? Afterburner zainstalował dopiero wczoraj wieczorem. Od kupna komputera nic nie grzebane w żadnych ustawieniach czy BIOSie. Jak wróci z pracy to poproszę go o screena afterburnera i wkleję tutaj.
  6. Witam wszystkich. Temat założyłem w imieniu znajomego. Przechodząc do meritum. Znajomy kupił kompa kilka miesięcy temu z RTX 3080 na pokładzie, wszystko nowe ze sklepu, żadne używki. Obecnie pogrywa głównie w grę survivalową o wdzięcznej nazwie SCUM. Podczas grania temperatury karty są bardzo wysokie, a zużycie karty rzadko spada poniżej 100%. Praktycznie non stop jest 100%. Obudowa, w której trzyma cały sprzęt to be quiet! Pure Base 500. Początkowo miał w niej tylko wbudowane dwa Pure Wings 2 140mm dołączone do obudowy: jeden na froncie i jeden na tyle. Doradziłem mu dokupić dodatkowe wentyle co też zrobił. Obecnie wygląda to tak: - front 2x Pure Wings 2 High Speed 140 mm - tył 1x Pure Wings 2 High Speed 140 mm - top 1x Pure Wngs 2 140 mm – wtłaczający powietrze Jest jeszcze jeden Pure Wings 2 140mm, który również miał być na topie tym razem jako wypychający powietrze, ale sam wentylator przyciskałby kabel CPU, więc ostatecznie zrezygnowałem z dokręcenia go bo nie wiem czy to bezpieczne naciskać na przewód. Karta to RTX 3080 Aorus Master LHR 10GB (rev 3.0), gra jest ogrywana w rozdzielczości 1440p ustawienia graficzne High. Dodam, że gra od kilku lat siedzi w early access, więc jakieś miejsce na optymalizacje pewnie jeszcze jest. Gdy z ciekawości przełączył ustawienia z High na ULTRA temperatura rdzenia wzrosła o 3stopnie, do 78 stopni. No i pytanie główne brzmi: czy takie temperatury są w porządku? Główne wydają się być w normie, nie oczekuje temperatur rzędu 50-60 stopni, ale niepokoi mnie ciepłota pamięci i Hot Spota. Szukałem informacji jakie temperatury mieszczą się w granicach bezpieczeństwa, ale nic nie znalazłem. No i czy 100% utylizacji też jest ok? Szukałem informacji ale ilu ludzi tyle opinii, jedni mówią, że nie powinna karta pracować na 100%, inni, że żadnego problemu nie ma gdy jest 100%. Wrzucam dane z hwomonitora odpowiednio: 2 wentylatory i 4 wentylatory.
  7. Czy ja wiem, z tego co widzę, maksymalnie u ciebie to 86-88 stopni u mnie było 104, czyli jednak te 16 stopni różnicy jest ? Dzisiaj już trochę chłodniejsza pogoda to i temperatury spadły z 91 na 86. Zobaczę jak to się będzie sprawować. Dzięki wszystkim za odzew ?
  8. Cóż, chciałem wykorzystać całe dostępne miejsce. Gdy kupowałem Ryzena wiedziałem, że będzie ciepły no ale 90 stopni w grach, 103 w stres teście to chyba za dużo? Jak mam zmienić napięcie procesora? Myślałem nad dwoma opcjami u góry, ten najbliżej frontu wyciągnąć całkowicie albo obrócić by wtłaczał powietrze zamiast je wyciągać. Temperatury po ok 1h grania w Ghost Recon Wildlands: ustawienia wszystko na ultra, rozdzielczość 1440p. Wentylatory obudowy ustawione na średnią prędkość (ok 1100 obr/min), obudowa otwarta. 11 stopni mniej na procesorze względem tego samego ustawienia ale z obudową zamkniętą.
  9. Witam, Mam pytanie co może być przyczyną tak wysokich temperatur jak na zdjęciach poniżej, w konfiguracji Ryzena z Dark Rock Pro. Zdaję sobie sprawe, że może mieć na to wpływ również temperatura w pokoju, ale te temperatury są chyba za duże? Pasta termoprzewodząca to Thermal Grizzly Kryonaut. Obudowa SilentiumPC Armis AR7X TG RGB z 7 wentylatorami Corona RGB: 3 z przodu wdmuchujące powietrze, 3 u góry i 1 z tyłu wydmuchujące powietrze. Temperatury po ok 1h korzystania z komputera: internet, muzyka, youtube. Wentylatory obudowy ustawione na niską prędkość (ok 750 obr/min). Temperatura pokoju 28 stopni. Temperatury po ok 1h grania w Ghost Recon Wildlands: ustawienia wszystko na ultra, rozdzielczość 1440p. Wentylatory obudowy ustawione na średnią prędkość (ok 1100 obr/min). Temperatura pokoju 29-30 stopni. Temperatury po ok 1h grania w Ghost Recon Wildlands: ustawienia wszystko na ultra, rozdzielczość 1440p. Wentylatory obudowy ustawione na maksymalną prędkość (ok 1500 obr/min). Temperatura pokoju 29-30 stopni. Słychać szum wentylatorów. Dzisiaj pokusiłem się o stres test w AIDA64, tam temperatury wyszły jeszcze wyższe(temperatura pokoju 27 stopni) Wiem, że podzespoły są bardzo wydajne i przy graniu na ultra nie oczekuję temperatur 40-50 stopni, ale ponad 90 to chyba za dużo? Szczególnie, że dużo dobrego słyszałem o tym chłodzeniu, chwalonym za niskie temperatury. Myślałem o zmianie konfiguracji wentylatorów obudowy, żeby zmienić 1-2 wentylatory górne z wydmuchujących na wdmuchujące powietrze do wnętrza, tylko nie wiem czy cokolwiek by to dało. Sprzęt nie podkręcany, nic w nim nie było zmieniane poza ustawieniem taktowania RAMu z 2133 na 3200 MHz.
  10. Da się coś uszczknąć z tej ceny? :) https://www.x-kom.pl/lista/284yb0695
  11. Witam ponownie. Z najnowszych doniesień wynika, że premiera nowych układów intela będzie miała miejsce w kwietniu 2020. Dlatego na 99% będę swój zestaw budował teraz. Obejrzałem kilka testów i Intel wygrywa w grach, jeśli chodzi o FPSy, jednakże ja również będę bawił się w emulację i wydaje mi się, że w tym wypadku więcej wątków może być bardziej pomocne i zbudowałbym swoją jednostkę na układzie AMD. Podzespoły wybrałem w oparciu o rady, testy i opinie z różnych portali/sklepów (m.in. stąd). Nie zaprzeczam, że wybrane podzespoły mogą się ze sobą gryźć i mogą nie być tak dobre jak je opisują, toteż zwracam się do was z prośbą o wasz osąd. - AMD Ryzen 7 3700X - MSI MPG X570 GAMING PLUS (opcjonalnie polecane tutaj MSI B450 Gaming Plus MAX lub MSI B450 Tomahawk MAX) - Palit GeForce RTX 2080 SUPER GameRock - Transcend 256GB M.2 PCIe NVMe (pod system i oprogramowanie) - Patriot 1TB M.2 PCIe NVMe Viper VPN100 (pod gry) - Toshiba P300 1TB (magazyn) - Crucial 32GB 3200MHz Ballistix Sport LT Gray CL16 (2x16GB) - be quiet! Dark Rock Pro 4 - Seasonic Core GM 650W 80 Plus Gold - SilentiumPC Armis AR7X TG RGB - MSI Optix MAG271CQR Curved Co do monitora to ludzie narzekają na migotanie ekranu podczas ekranu ładowania w grach. Ciekawymi alternatywami wydają mi się być Acer Nitro VG270UPBMIIPX i Samsung C27JG50QQUX - Microsoft Windows 10 Home PL 64bit OEM DVD
  12. Możliwe, że faktycznie się wstrzymam do stycznia. Poczytałem opinie w różnych sklepach na temat 3700X i część osób narzeka na spore temperatury podczas zwykłej pracy.
  13. Również uważasz, że w moim przypadku bardziej się sprawdzi Ryzen niż Intel?
  14. Dzięki za rady. No właśnie się zastanawiam czy inwestowanie w RTX 2080 Super nie będzie błędem. Z drugiej strony nie wiadomo kiedy ogłoszą i kiedy wejdą do sprzedaży nowe karty, a wydaje mi się, że 2080 Super będzie jeszcze przez pewien czas dobrą kartą. Również dzięki za rady. Czyli w Intela mam się nie pchać obecnie? No to może faktycznie zainwestować w Ryzen 7 3700X?
  15. Dzień dobry wszystkim. Mimo że obserwuję portal od długiego czasu to dopiero teraz postanowiłem się zarejestrować. Z góry uprzedzam, że trochę się rozpisałem. Szukam pomocy w zbudowaniu własnego zestawu komputerowego i wydaje mi się, że użytkownicy tego portalu mają ogromną wiedzę na ten temat i miałbym nadzieję, że pomogliby coś zbudować lub chociaż rzucić kilkoma radami czym się kierować podczas wyborów. Do rzeczy. Od siedmiu lat działam na laptopie o takich podzespołach: - i3 2350m - GTX 520m - HDD 500GB 5400 obrotów - 4GB RAM DDR3 666 MHz - Windows 7 Podejrzewam, że cokolwiek bym teraz kupił to byłoby wydajniejsze. Sprzęt jaki chcę kupić najlepiej by nie przekroczył 10 500 zł (chciałbym by to była sztywna granica, no ale wiadomo, że z tym jest różnie). Wliczając wszystko czyli monitor, system operacyjny, jednostka centralna i jakieś głośniki. Miło by było, gdybym na takim sprzęcie na spokojnie pograł przez kilka lat w gierki na ustawieniach high/ultra ale wiadomo, że nikt nie jest jasnowidzem i nie przewidzi czy taki sprzęt będzie wystarczający. Sprzęt w 95% wykorzystywany do gier i emulacji konsol (mam stare gierki, ale konsol już nie a chciałbym pograć w gry, które grałem lata temu) i w 5% do multimediów i Internetu. Jeśli chodzi o podzespoły to ja to widzę częściowo tak (proszę o wybaczenie, ale nie jestem specjalistą w tej dziedzinie i być może w niektórych miejscach bardziej niż użyteczność widoczny będzie „przerost formy nad treścią”): A) Procesor – tutaj jestem częściowo otwarty na propozycję bo AMD ze swoimi Ryzenami zrobiło, moim zdaniem, dobrą robotę. Niestety dochodzą mnie słuchy, że Ryzeny potrafią robić problemy podczas emulacji konsol (emulator się zawiesza, wywala błędy bądź jest mniej płynny niż na komputerze z procesorem Intela) i mam co do nich pewne wątpliwości. B) Karta graficzna – RTX 2080 Super. Sprawa dość prosta, tutaj jestem po stronie zielonych. C) Płyta główna – absolutnie nie mam o nich pojęcia, przyznaję bez bicia. Chciałbym jednak by odbierała Wi-Fi 5GHz i miała odrobinę lepszą kartę dźwiękową D) RAM – myślałem o 16GB, ale nie wiem czy nie lepiej jest kupić od razu 32GB (chyba że to przesada i lepiej ewentualnie później dokupić?) E) Dyski – co najmniej trzy. SSD M.2 128-256GB pod oprogramowanie(ze względu na szybkość), SSD Sata 500GB-1TB pod gry, HDD 1-2TB jako magazyn (może lepiej 2x1TB niż 1x2TB?) F) Zasilacz – tutaj też nie mam pojęcia. Czytałem, że lepiej kupić taki z zapasem mocy niż taki na styk. Prawda? G) Obudowy – tutaj również jestem otwarty na propozycje. Z mojej strony to chciałbym by była czarna a w najgorszym wypadku szara. Chciałbym by wnętrze było ciche i chłodne, można to pogodzić jakoś? H) Monitor – maks 27 cali, myślałem o rozdzielczości 1440p i odświeżaniu 144 Hz. Z racji tego, że karta od Nvidii to chyba monitor powinien mieć G-Sync? Ale takie monitory są bardzo drogie i nie wiem czy byłoby mnie stać. I) System operacyjny – Windows 10 Home czy Pro? Czy jako taki zwykły użytkownik zauważę różnicę czy jednak nie warto przepłacać? Wiem, że dużo wymagam i może liczę na zbyt wiele, dlatego proszę nawet o zwykłe rady czym się kierować. Kolejne moje pytanie: składać samemu i się tego nauczyć czy jednak opłacić usługę złożenia komputera w sklepie, w którym będę kupował? Nigdy jeszcze nie składałem komputera a moje doświadczenie z komputerami to ledwie instalacja systemu na nowo i rozkręcenie laptopa w celu wyczyszczenia go z kurzu. Kilku znajomych mówi mi, żebym się wstrzymał i poczekał na nowe generacje kart graficznych i procesorów. Tylko czy takie czekanie nie jest czekaniem bez końca? Wyszła generacja X, znajomi „poczekaj na Y”. Wyszła generacja Y, znajomi „poczekaj na Z”. Mam już dość grania w kilkuletnie gry na laptopie na ustawieniach low/low-mid, ale może warto się wstrzymać? Sam już nie wiem, w Smite od kilku lat gram mając 21-44 fpsów, a lista gier wciąż rośnie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...