Skocz do zawartości

G(r)eek

Stały użytkownik
  • Liczba zawartości

    22
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez G(r)eek

  1. Dzięki jeszcze raz. Powyższe będę testował dopiero w sobotę, ale w międzyczasie rzucił mi się w oczy nowy trend, który pojawił się dzisiaj (nie zmieniałem żadnych ustawień vs powyższe). Mianowicie, temperatura CPU w idle skacze od okolic 41-43 na ułamek sekundy do okolicy 46-53 i z powrotem. Wiatraki chodzą cały czas na stałych obrotach. GPU ma stałe 44-45 stopni (więc w sumie też urosła przez te kilka dni, bo wcześniej bylo 40-42). Zacząłem popadać w paranoje i zastanawiać się, czy przypadkiem nie powinienem ponownie nałożyć pasty na cpu bo może za pierwszym razem "coś poszło nie tak", ale ujawniło się dopiero teraz. Poniżej dane z hwinfo (40 min idle) + wykres ładnie pokazujący te skoki temperatury cpu.
  2. Zainstalowałem soft od karty, czyli GPU tweak II. Ale na razie nie możemy się 'dogadać'. Screeny poniżej. Ustawiłem krzywą zgodnie z powyższą sugestią, ale mam wrażenie, że wiatraki działają niezależnie od krzywej. Left & middle mają stałe 1000 rpm, natomiast middle co sekundę przeskakuje przy temperaturze ze screena z 0 przez wskazanie ze screena po 1000rpm i z powrotem na 0. Zaraz potestuję pod obciążeniem, ale dziwnie to wygląda.
  3. Dzięki, jutro potestuję te ustawienia. A nie powinienem spróbować 'wymusić' tego trybu półpasywnego, tj. ustawić krzywej tak, by przez pierwsze x stopni było 0% fan speed?
  4. Dzięki! Poniżej screenshoty: pierwszy to kilkadziesiąt minut neta. Drugi to 40 min CP 2077 (po resecie hwinfo). Cały czas b. cicho, obudowa i okolice lekko nagrzane. W grafice nie zmieniałem nic, poza dodaniem 10mhz do zegara na próbę po odpaleniu afterburnera. W opcjach afterburnera musiałem też kliknąć "Enable user defined software automatic fan control" bo bez tego nie wyświetlało mi żadnej krzywej. Nie jestem teraz, mówiąc szczerze pewien, czy ta krzywa powyżej to wyjściowa krzywa biosa karty czy jakaś "defaultowa" narzucana przez afterburnera po kliknięciu powyższej opcji. Ja, w każdym razie, nic w niej nie zmieniałem. Krzywe coolera i obudowy są ustawione tak jak wcześniej rekomendowałeś. Odnośnie trybu pół-pasywnego, rozumiem, że chodzi o 'silent mode' w dual biosie karty? Karta przyszła z przełącznikiem ustawionym na 'performance mode' i tego też nie zmieniałem. Mogę zmienić i potestować na tym ustawieniu.
  5. Obudowa zamknięta z szybą. I jest naprawdę bardzo cicho. A warzone odpaliłem wyłącznie w celu testów - też nie moja bajka ;). Poniżej screeny z afterburnera - temperatura gpu w idle (zaraz może odpalę coś obciążającego i dorzucę screena) i krzywa wiatraków gpu.
  6. Dzięki, tak ustawiłem, przy czym u mnie interval może być max 0.7s przy wzroście i max 1s przy spadku temp. Działa cichutko, Dwugodzinne stresstesty w CP2077 i COD: Warzone: max temperatura CPU to 76 stopni i max temperatura GPU to 64 stopnie, zatem temat chłodzenia chyba zamknięty. Teraz skupię się na zrozumieniu skąd "niesatysfakcjonujący" klatkażu w CP2077 - u mnie w RT ULTRA i DLSS Quality wychodzi średnio w okolicach 50 fps (GPU usage 99%), a benchmarki w necie sugerują wyniki na poziomie 65 fps. Jedno i drugie w pełni grywalne, ale cyferki muszą się zgadzać :).
  7. Ja się cieszę, że miałem w tym tygodniu czas go złożyć :). Może jutro, a może dzisiaj sobie zrobię po południu home office :). Dzięki, tak przestawiłem. Odnośnie "zrobienia jak powiedziałem" - masz na myśli stałe niskie (300-400?) rpm gdzieś do 40-50 stopni a potem wyższe (600-700 czy max? i tak są praktycznie niesłyszalne)? Odnośnie "względem temperatury CPU" - tak mam cały czas ustawione. OK, zmienię. MSI poszło ostatecznie na sprzedaż, a ja trafiłem okazyjnie jak na obecne czasy 3080 od Asusa (TUF gaming OC). Nie zainstalowałem jeszcze softu od Asusa, ale jak to zrobię, to na pewno spojrzę, jak wygląda krzywa. Napisałem, że jest praktycznie niesłyszalny. Ja jestem mega zadowolony. Nawet jak zdejmę okno, to muszę się mocno zbliżyć, żeby cokolwiek usłyszeć.
  8. CPU fan ustawiony. do 40 stopni kręci się w okolicach 370 RPM. Od 40 stopni ma ustawione w trybie PWM 13%, od 55 stopni 38%, od 70 stopni 73% i od 85 stopni 100%. Nie mam pojęcia, jak to się przekłada na RPM, ale dowiem się na stress testach. Wiatraki obudowy mają ustawione stałe niskie do 40 stopni, później 50%, od 55 stopni 70%, od 70 stopni 90% i od 85 stopni 100%. Obecnie (komp pracuje od godziny, jest w biosie czyli w zasadzie idle) wiatraki praktycznie niesłyszalne, temperatura CPU od 35 do 37 stopni (nie za dużo na idle?).
  9. Tu przyznam szczerze, jestem zielony, bo jedyne, z czego kiedykolwiek korzystałem (i w sumie nie wiem, czy się kwalifikuje), to hwinfo32. Ale poszukam.
  10. @Michał22 Dzięki, potestuję wiatraki. Będę chciał dzisiaj po postawieniu systemu porobić też jakieś benchmarki, na czym standardowo robi się testy? Na pewno odpalę też na koniec jakiegoś Cyberpunka albo inną obciążającą grę, żeby zobaczyć jak to się poci. Odnośnie XMP, to po prostu kliknąłem w biosie na profil XMP1, ale nic się nie zmieniło (poza kolorem "przycisku"), stąd moje "chyba". Dzisiaj siądę do tego z manualem. @szczablik Dzięki, być może przetestuję przy kolejnym buildzie, aczkolwiek musialbym zobaczyć, czy jest jakaś mniej szklana wersja :).
  11. Update re: #1 Tu juz chyba zrozumiałem, ze skoro wiatraki z obudowy są 3pinowe, nie będę widział odczytu ich rpm, ale będę mógł nimi sterować podając im odpowiedni woltaż. Dzisiaj wieczorem potestuję.
  12. Szybki update i od razu 2 pytania. Przyszły brakujące części i wstępnie to wszystko poskladalem. Nie było natomiast juz czasu ani sił na testy, to jutro. Nawet nie zainstalowalem systemu, ale na szybko wszedłem do biosa, zeby zobaczyć czy wszystko mniej więcej działa i czy bios widzi cały hardware. Rzuciły mi sie w oczy dwie rzeczy: 1. Działają wszystkie wiatraki (fuma na cpu + 3 w obudowie), natomiast bios widzi tylko cpu fan. W pozostałych „sys fan” 1-6 wszędzie widzi 0 rpm. Podłączyłem zgodnie z rada @Michał22, tj do huba podpiąłem tylko wiatraki z obudowy. Wiatrak cpu podpiąłem bezpośrednio do płyty przez „cpu fan”. Huba podpiąłem do płyty przez „sys fan 6” i do psu. Jutro będę kombinował dalej. 2. bios pokazuje, ze ramy taktowane są na 2133 mhz mimo ze (chyba) włączyłem profil xmp i na pewno dobrze włożyłem kości. Jutro będzie troubleshooting ale jesli ktoś widzi jakaś oczywista przyczynę, chętnie poczytam. Dzieki!
  13. OK, po kolejnych kilku godzinach riserczu, przeglądaniu benchmarków, testów, recenzji i opinii, a następnie po skonfrontowaniu tego z rzeczywistością, tj. (nie)dostępnością w sklepach, stanęło na poniższym. Zamówione, na pewno zaraportuję po złożeniu (a i pewnie w trakcie będę miał wiele pytań, bo to pierwszy komp składany od kilkunastu lat). Obudowa Fractal Design Define 7 Black TG Light Tint Procesor Intel Core i7-10700K Comet Lake 3,8 GHz s.1200 Box MSI MPG Z490 GAMING EDGE WIFI Pamięć G.Skill Trident Z RGB, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16 (F4-3600C16D-32GTZRC) Zasilacz be quiet! Straight Power 11 850W (BN284) Dysk Adata SSD XPG SX8200 PRO 2TB M.2 NVMe 2280 ASX8200PNP-2TT-C Chłodzenie procesora Scythe Fuma 2 2x120 mm (SCFM-2000)
  14. Dzięki! Procesor: dokładnie tą logiką się kieruję. 5800x jest za 2000-2100. 5900x widzę, że po pierwsze jest niezbyt dostępny, a jak się pojawia, to minimum 3500 albo wyżej (4700 ostatnia cena morele, obecnie niedostępny). Pamięć: No właśnie, Ripjawsy, o których mówisz, mocno w ciągu ostatnich dni podrożały. Były za ok. 500, teraz są za 600-700, więc porównywalnie z Tridentami. Patrioty, o których piszesz, wyglądają już fajniej cenowo (ok. 400), ale opóźnienia sporo większe (CL17-19-19-39). Define 7: ok, my bad i niepotrzebny stres. Zostaje Define 7 :).
  15. Dobra, wersja AMD: Grafika: jw., jest RTX 3080 od MSI (Gaming X Trio, co jak się okaże poniżej, nie pozwala mi wziąć 'wymarzonej' obudowy). Procesor: AMD Ryzen 7 5800x [5900x to już +1.5k, więc chyba daruję sobie] Płyta główna: Gigabyte B550 Aorus Master Dysk: ADATA 2TB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro Pamięć: G.SKILL 16GB (2x8GB) 3600MHz CL16 TridentZ RGB Neo Zasilacz: Corsair RM850x Chłodzenie: Scythe Fuma 2 2x120mm Obudowa: Chyba jednak nie będzie Define 7. Doczytałem, że tam bez demontowania przedniego wiatraka, max długość GPU to 315 mm (chyba, że źle patrzę?). 3080 Gaming Trio ma 323 mm. Pójdę więc w be quiet! Silent Base 802, choć estetycznie mniej do mnie przemawia niż Define 7. Opinie bardzo mile widziane.
  16. @Michał22 Dzięki, zaraz pomodzę z AMD i na pewno odezwę się do Was:). Rozumiem, że logika stojąca za tą propozycją jest taka, że PCIe 4.0 może przydać się przy kolejnej generacji kart graficznych, które lepiej wykorzystają jego potencjał. Bo z tego, co widzę na benchmarkach, w 30xx róznica pomiędzy PCIe 3.0 a 4.0 jest prawie zerowa, natomiast różnica pomiędzy 3080 na platformie intela vs porównywalna platforma AMD to już niekiedy (przy 1440p) kilkanaście klatek w niektórych produkcjach (oczywiście na koniec dnia, jedna i druga platforma daje zadowalające klatki).
  17. Ja pozwolę sobie wrócić do pierwotnego wątku, ale ten poboczny też z zainteresowaniem obserwuję. Coś czuję, że za kilka tygodni będę tu przychodził z podobnymi problemami ? Prawie "mamy" to. Przyjmujemy założenie, że PC jest składany z potencjalnym przyszłym OC z tyłu głowy. Grafika: jw., jest RTX 3080 od MSI. Procesor: i7 10700k (pomyślę nad "F", ale oszczędność nieduża, a integra przyda się, gdyby np. trzeba było zwrócić grafikę z piszczącymi cewkami (@vegeciak ;)). Płyta główna: Tu pierwsze pytanie o poradę, która z trzech bramek ma najwięcej sensu. Najczęściej w polecanych pojawia się MSI MAG Z490 Tomahawk (800-850 PLN). Polecany jest też Asus ROG Strix Z490 (brałbym wersję z wi-fi, czyli jeśli dobrze widzę: -E, któa kosztuje 1350-1400 PLN). Warto dopłacać? Gdzieś po środku (cenowo) plasuje się, również polecany, Gigabyte Z490 AORUS ELITE (1050-1100 PLN). Budżet jest na wszystkie 3, ale jeśli nie ma added value for money, to chętnie wydam różnicę na coś innego :). Dysk: ADATA 2TB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro Pamięć: Tu drugie pytanie o poradę, tym razem dwie bramki. Patriot Viper Steel, DDR4, 16 GB, 4400MHz, CL19 (PVS416G440C9K) (ok 600 PLN) vs G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB, 4400MHz, CL16 (ok. 1050 PLN). Odczuję tą różnicę? Zasilacz: Corsair RM850x Chłodzenie: Noctua NH-D15 chromax (tylko nie jestem pewien, czy pamięci (Ripjawsy / Patroty) się zmieszczą. Do którego wymiaru chłodzenia porównać ich wysokość?) Obudowa: Tu mamy problem. Bardzo chciałbym zostać przy Define 7, ale z tego, co mówi @Michał22, pod OC może to nie wystarczyć. Design Meshify 2 w ogóle mi nie leży. Jakaś alternatywa w stylistyce bliższej Define 7?
  18. Dzięki wszystkim za porady! Pozostaje wybór CPU. Pogłębię research i gdy będę miał już wykrystalizowany konfig, wrócę się "pochwalić".
  19. Dzięki za jasne sugestie. Odnośnie: Byłem (jestem?) przekonany, że Gigabyte B550 jest pod AMD. Jako alternatywną płytę wskazałem Z490, bo alternatywnie wskazałem też CPU od Intela. Tu jest moja główna rozterka - cokolwiek przemawia za jednym lub drugim rozwiązaniem, czy raczej nie można tu podjąć złej decyzji? Jeśli CPU Intela, to w powyższym konfigu coś przemawia bardziej za i5 lub i7, czy w tej kwestii to już tylko sprawa portfela?
  20. Witam, Składam PC do gier. Cel to obsługa najnowszych produkcji z przewidywalnej przyszłości na maksymalnych ustawieniach w 1440p. Plus codzienne czynności (internet, b. sporadycznie netflix i to raczej na zasadzie "kątem oka") i praca na edytorach tekstów. Budżet elastyczny i bardziej chodzi tu o dobranie sensownych komponentów do tego, co już mam / chcę osiągnąć niż o trzymanie się jakiegoś konkretnego limitu. Nie umiem na ten moment powiedzieć, czy będę chciał w przyszłości bawić się w OC. Mam już: 1. Kartę graficzną - RTX 3080 od MSI (Gaming X Trio). Za chwilę będę miał: 1. Monitor iiyama G-Master GB3461WQSU - wiem, że oficjalnie nie wspiera g-sync, ale doniesienia użytkowników z reddita sugerują, że nie powinno być z tym problemu. A w razie czego, będzie chwila zwrot. Reszta w trakcie konfiguracji. Moje pomysły poniżej - i tu serdeczna prośba do koleżanek i kolegów z forum o wsparcie poradą: 1. Płyta główna - https://www.x-kom.pl/p/573218-plyta-glowna-socket-am4-gigabyte-b550-aorus-master.html - czy raczej MSI MPG Z490 Gaming Edge albo w ogóle coś tańszego? Czym się kierować? 2. CPU - Coś pokroju Ryzen 7 5800X (jak patrzę na wyższe modele, to, mając na uwadze potężny skok cenowy, chyba nie mają one sensu biorąc pod uwagę powyższe przeznaczenie) czy lepiej coś od Intela (co?)? 3. Dysk - ADATA 2TB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro 4. Pamięć - G.SKILL 16GB (2x8GB) 3600MHz CL16 Ripjaws V (okolice 500 PLN to sensowna cena?). A może jest sens dorzucić do 32GB przy tym konfigu? Albo coś zupełnie innego wziąć? 5. Zasilacz - Moja laicka głowa przyjmuje (głównie na bazie tego, co zobaczyła m. in. tu na forum :)), że 750W wystarczy z (być może przesadnie wysoką) górką. A może coś mniejszego? Jakiś konkretny producent? 6. Chłodzenie - Tu prośba o pomoc, bo zupełnie nie wiem, jak dobrać. AIO / wieżowe / inne (są inne?)? Jakiś konkretny model/rozmiar/parametry? I tu od razu pytanie: pastę termoprzewodzącą kupuję oddzielnie, czy to przychodzi w zestawie z CPU / chłodzeniem? A może nawet jeśli przychodzi w zestawie, to i tak warto kupić coś lepszej jakości? 7. Obudowa - szukałem czegoś przewiewnego, prostego i nieodpustowego. Wydaje się, że https://www.x-kom.pl/p/553868-obudowa-do-komputera-fractal-design-define-7-black-tg-light-tint.html spełnia te kryteria. Choć dość drogo - warto? I jeśli warto, to na tej 'szybce' jakoś mocno mi nie zależy - jeśli ze względów pragmatycznych lepszą opcją jest w pełni zabudowana, wezmę zabudowaną. Starałem się dobierać te podzespoły i obudowę tak, żeby mieć względną pewność, że dam radę te puzzle połączyć i zmieścić, ale jeśli widzicie, że coś nie współgra, będę wdzięczny za komentarz. Dzięki!
  21. Lekka modyfikacja, bo jeden z produktów okazał się już niedostępny. https://www.x-kom.pl/lista/l3aa8suan
  22. Witam, Serdeczna prośba o informację nt. możliwości rabatu na poniższy koszyk. https://www.x-kom.pl/lista/qr7lqp98y Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...