Jump to content

Agnes

Stały użytkownik
 • Posts

  449
 • Joined

 • Last visited

Contact Methods

 • GG
  271328

Agnes's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

0

Reputation

 1. Agnes

  Book Squad

  http://www.poradniajezykowa.us.edu.pl/baza...NZP=&WYRAZ= Kiedy i przez kogo, a przede wszystkim dlaczego tłómacz (ó kreskowane, od: tłomaczyć) został przemianowany na tłumacza? W okresie staropolskim występowała forma tłumacz, w której -łu- pochodzi z wokalizacji sonantu (w języku prasłowiańskim wyraz ten miał postać *tlmač). Tak powstała zbitka fonetyczna łu, jeżeli znalazła się przed spółgłoską nosową (m, n, ń), zmieniała się w ło, jak na przykład staropolskie słuńce przekształciło się w słońce. Podobnie wyrazy tłumacz, tłumaczyć zaczęto w XVII wieku wymawiać jako tłomacz, tłomaczyć, a od końca wieku XVIII pojawiło się w tekstach o kreskowane, które kiedyś oznaczało o pochylone (czyli dźwięk pośredni między samogłoskami o a u) - stąd zapis tłómacz, tłómaczyć. Kiedy w XIX stuleciu ó pochylone zrównało się w wymowie z u, zapis wyrazów tłumacz, tłumaczyć wrócił do stanu pierwotnego (staropolskiego). :)
 2. W paneli kontrolnym trzeba sobie przestawić na czas letni :) Indywidualnie :)
 3. Ale jak, skoro praca w kuchni? Czy jednak zamierzasz obsługiwać na sali?
 4. Agnes

  Book Squad

  Po skończeniu "Rumo i cuda w ciemnościach" Moersa stwierdzam, iż ten gość posiada niewyczerpaną wyobraźnię, co lepsze - zapowiada się już następna książka! :)
 5. No, wszystkich kobiet to i ty nie zrozumiesz :D Na przykład ja za prezent w postaci mopa zdzieliłabym tym fikuśnym wypasionym mopem w łeb ;) Pewnie się różnimy w odbiorze prezentu... Garnki, mopy i ścierki do kurzu to można kupić bez okazji, bo potrzebne. Prezent ma być odrobiną luksusu. ps. Nie neguję, że istotnie są kobiety, dla których sprzątanie jest celem życia, pasją, hobby itp. No, wtedy mop jest the best. poca - seniorce, czyli babci? Coś ciepłego, szalik, szlafrok, w ostateczności rozgrzewającą nalewkę (taka pieprzówka na miodzie, cudo).
 6. Zamiast utyskiwać, pomóż ojcu zaktywować konto i ewentualnie przy przesyłaniu danych.
 7. No ale znasz ją przecież, domyślisz się, który jest naj, naj. Bo znasz ją, prawda? Znasz jej zainteresowania i pasje?
 8. Agnes

  Book Squad

  Znakomicie, bierz bez pytania. W miarę jak numerki lecą do góry, trochę poziom spada, ale nieznacznie. Jestem wielką fanką Waltari, ale "Trylogii rzymskiej" nigdy nie polubiłam.
 9. Agnes

  Book Squad

  To może "Galeony wojny" Komudy? Ale to wybitnie morska opowieść.
 10. Agnes

  Book Squad

  Tak, ponoć to już liberatura. :)
 11. Agnes

  Book Squad

  A już zacząłeś czytać?
 12. Agnes

  Book Squad

  Nie mówię :) Ale czekam na dalszą część, a tu ani widu, ani słychu! Ponoć Dukaj gdzieś pisał, iż więcej potrzebuje mocy komputerowej, niż ma, żeby tamtą fizykę policzyć :) Zajrzałam, a to książka z serii wydawniczej "Uczta wyobraźni" - a książki z tej serii są NAPRAWDĘ ciekawe. Na razie miałam przyjemność tylko Hala Duncana "Welin" i "Atrament", ale naprawdę warto było. Raz, że rzeczywiście uczta dla wyobraźni, ogromny rozmach, wielowątkowość, a wszystko tak zgrabnie splecione, że szczęka opada. No i mnóstwo nawiązań do mitów, do wierzeń, do tego wszystkiego, co składa się na cywilizację w takim kształcie, w jakim teraz ją widzimy. Szczerze powiem, że zaczęłam sobie przy czytaniu robić notatki (rany, jak na studiach), żeby sobie uporządkować to i owo z leORT: ORT: ktury. A na półce czekają, z tej samej serii, "Wieki światła" (MacLeod). Ale muszą jeszcze trochę poczekać, bo jestem w połowie książki "Chaotyczne akty bezsensownej przemocy" - cóż za urokliwy tytuł, prawda? :) edit: literka
 13. Agnes

  Book Squad

  Jeśli inna książka Lema, to pewnie "Niezwyciężony".
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.