Skocz do zawartości
vowthyn

wymiana sempron 2300 na barton M2500 1.45V czy warto?

Rekomendowane odpowiedzi

troche na ten temat czytałem, ale różne opinie krążą. W zasadzie to jestem zdecedowany na wymiane (sempron sie do grania nie nadaje i radek 9800pro nie rozwija skrzydeł), tylko trochu niepewny co do bartona. Tzn przekonują mnie 2 rzeczy: możliwosci OC (chociaz kosmosu robił nie bede, jak pojdzie 2400-2500 bede szczesliwy), po drugie i to przede wszystkim 512kb cache. Natomiast watpliwosci budzi nominalne FSB -tylko 266MHz. Moje pytanie. czy w takiej sytuacji (podkreslam, ze priorytetem jest dla mnie wydajnosc w grach) warto kupowac tego proca (ciezko bo ciezko ale kase jestem w stanie uciułać jesli naprawde warto - te 512 kb naprawde kusi), czy lepiej cos tanszego ew. lepszego (wszelkie sugestie mile widziane. Dodam, ze proc docelowo ma byc chłodzony wc. Acha, i czy warto kupowac na tweak w sklepie (cena bartka na dzis 470 zeta.) Chciałbym to zrobic jak najszybciej bo boje sie, ze zabraknie :-))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imho nie ma sensu wymieniac... Nie wiem jak sie kreci Twoj sempron :roll: ale domyslam sie ze wolny ram Cie ogranicza... Ja bym zrobil tak sprzedal ram dolozyl pare zlotych i kupil np. hynixy d43 i krecil tego semprona ile wlezie :twisted: Na AC powiniem pojsc te 2GHz a na WC to kto wie :wink:

512kb cache przydaje sie jak lubisz grac w 3dmarki i kazdy punkt jest na wage zlota :)

Moim zdaniem do nowych gier wystarczy athlon taktowany zegarem ok.2GHz nawet do nowych kart graficznych :!: Oczywiscie zaraz odezwa sie glosy znawcow ktorzy uwazaja ze do gier potrzeba albo bartona 2,5GHz albo FX'a :lol: Uwierz mi tak nie jest :wink:

Kup ram i krec ,a kase ktora Ci zostanie wydaj na piwo albo zbieraj docelowo na nowa platforme jezeli nie masz innych wydatkow :wink: pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chemiczny-ali dobrze gada , dać mu ....soczku :lol:

 

tylko w 3dmarku będzie różnica , myśle że ok 300 pkt ??? może 500 . ale to niewiele

 

ja mam swojego semprona i nie zmienie go dopuki nie dostane za darmo coś innego:lol: albo sie spali :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to spraliście mi beret dokumentnie. Miałem spore problemy z kompem (po szczegóły odsyłam tuaj: http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?t=937...728&highlight=( w skrócie - mizerne wyniki w markach i fatalna wydajność w grach) Winnych szukałem wszędzie (ramy też sprawdzałem, zakładałem zamiennie kingstony 400 na dualu) i nic nie pomagało. W tej chwili po perypetiach opisanych w powyższym topicu mam procesor podkręcony do 1800MHz i jest ZASADNICZA różnica w pracy kompa. Wynik 3Dmarka 2001 podksoczył o 2000 punktów i przede wszystkim Far Cry i ił 2 Sturmovik śmigają na full detalach z maksymalnym antyaliasingiem i filtrowaniem anizotropowym, więc nie dam się przekonać, że proc jest mało ważny. Problem w tym, że już wiele więcej z niego nie wycisne, bo w tej chwili na ac mam temp w stresie jakies 52-53 stopnie. Zresztą, RAM też planuje zmieniać, ale to w bliżej niesprecyzowanej przyszłości, bo chce od razu kupić 2x512 dobrej firmy, a to mnie troszku skrobnie. Poza tym chce teraz zmienić proca ze względu na wc - jak to wszystko wreszcie poskładam do kupy, to raczej nie bedzie mi sie chciało prędko rozbierać, żeby zmienić procka, a jest z tym troche zabawy. Wracając do porównania, tak sobie kombinuję, że skoro przetaktowanie semprona o 200 MHz dało taka różnice, to taki bartek na powiedzmy 2300MHz z 512 cache będzie miał sporo większy zapas możliwości (na far crayu sie swiat nie konczy i pewnie w krotkim czasie wyjdzie cosik jeszcze bardziej wymagającego a ja kompa zmieniac w najblizszym czasie nie planuje :-)) Głównie niepokoi mnie to FSB w bartku, gdyby nie to, pewnie w ogole bym sie nie zastanawiał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@vowthyn Jestes w bledzie :?

Jak napisalem powyzej do nowych gierek wystarczy athlon taktowany zegarem 2GHz :wink:

Dodatkowe MHz powyzej tych 2GHz,jak i cache,dadza juz tylko wzrost wydajnosci w 3dmarku2001 bo nawet w 03 czy 05 nie bedzie znaczacej roznicy :wink: W grach wzrost moze byc ale maksymalnie o kilka procent przy radziu9800... Przy szybszej grafie pokroju 6800 czy X800 roznice beda sie powiekszac co nie zmienia faktu ze tak taktowany proc nadazy z dostarczaniem danych do grafy nawet w nadchodzacych grach :wink: pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale odnośnie czego się mylę? Według mnie sytuacja jest jasna: sempron na 1800 - gry chodza, mark robi przyzwoity wynik (aczkolwiek moze byc wiecej i to sporo jak przypuszczam), sempron na 1600 (nominalnie) gry sie chlastają niemiłosiernie, marki mizerne. Bez zmiany sterów i innych czarów. To co innego mam o tym myśleć?? Nie wiem, czy przeczytałeś ten topic, który podałem - tam jest opisane wszystko, czego próbowałem (ze spaleniem i wymiana karty włącznie:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

vowthyn:

Hym a co FSB w tym Bartku ma do gadania ? Jest sobie nominał 133 jak MoBo i ram wytrzyma więcej to nie problem mój proc jakoś nie narzeka na 250 :P Poza tym jak już planujesz ze będzie WC to bież XP-M po pierwsze mniej się grzeje nawet jak nie kręcisz dużo mój leci 10x235 na domyślnym 1,45v wiec temp jest bardziej niż niska a na WC to sobie już bez problemu 2,5GHz zrobisz.

 

chemiczny_ali:

Czy do gier to nie wiem bo grac to mi się rzadko zdarza ale za to często kompresuje filmy a tu się MHz przydaje. Poza tym kto wie jaka gra wyjdzie za parę dni/miesięcy. No i nie można zapomnieć o starym przysłowiu : MHz i GB nigdy za mało ;)

 

BTW : Więcej MHz często równa się więcej FPS to chyba nie wymaga dalszego komentarza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale odnośnie czego się mylę?...

Chodzi mi o to ze jezeli pokrecisz tego sempa do tych 2GHz i jak bedziesz mial te lepsze pamiatki co sie rowna wyzszej magistrali to nie bedzie on waskim gardlem :wink: To ze przy podkreceniu z 1600 na 1800 miales znaczaca roznice to fakt :!: Ale przy podkreceniu z 2GHz do 2,2Ghz nie bedzie znaczacej roznicy w grach :!:

 

@Mardok Bez dwoch zdan przy kompresji kazdy MHz jest na wage zlota ale w grach 80% brudnej roboty odwala grafa :wink: pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze warto kupic tego mobila bo co by ludzie nie mowili o przydatnosci dodtakowego cache'u to jednak te procki sie bardzo ladnie kreca i predkosc w granicach 2.3 - 2.5 Ghz nie powinna byc problemem a to juz ok 500Mhz wiecej nic twoj obecny proc i bedzie sie liczyc.

 

Z drugiej strony ten RAM tez moze ci teraz wadzic i warto by bylo go zmienic za szybszy...

 

Z trzeciej strony :) mobilne bartony maja chyba odblokowany mnoznik wiec mozesz puscic procesor synchronicznie z ramem przy jakiej kolwiek predkosci i to tez daje kopa.

 

Wszytsko sprowadza sie do jednego: zmieniaj albo RAM albo procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hym ale z tego co widzę to vowthyn ma już smoka jako grafikę i aby ona „rozwinęła skrzydła” to potrzebuje wsparcia szybkiego CPU i moim zdaniem 2GHz to minimum. Tak czy siak więcej MHz na pewno nie zaszkodzi a wręcz pomoże wiec vowthyn jak masz kesz i ochotę to bież Mobile dobry proca i mnożnik odblokowany co pozwoli na większe eksperymentowanie z FSB a jak widomo to FSB daje największego „kopa” dla procków AMD ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisałem już,że pamięć też chcę zmienić, ale narazie finansowo nie dam rady. Proc to prawie polowe mniejszy wydatek, poza tym mam z glowy zabawe z rozbieraniem wc w razie wymiany. Poza tym boje sie, że bartki znikną ze sklepów i nie znajde już nic sensownego na swoją podstawkę. A myśle że ten procesor wystarczy mi na długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bież tego XP-M moim zdaniem to jeden z (i na pewno wielu tu się zemną zgodzi) najlepszych proców na odchodząca już podstawkę Socket A. Jak nie planujesz przejścia na A64 to taki podkręcony XP-M starczy ci na pewno na długo zanim zacznie mu brakować mocy w nowych grach/programach. Poza tym dokupienie/wymiana ramu jest 10x mnie kłopotliwa niż wymiana proca z założonym WC, wiem coś o tym ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to klamka zapadła. Zamówiłem Mobila w barwkompie. :-)

 

I mam :-), Jednak myślę, że wbrew niektórym opinio było naprawdę warto. Na dzień dobry puściłem go na 2GHz na fsb 333 i skok wydajności był nieprawdopodobny. 3DM01 wykrecił 16000. Far Cry chodził ze wszystkim na maksa + AA i AF też na full. Po prostu orgazm :-))). Niestety długo sie nie nacieszyłem bo zdechł mi Epox :-(( Poszedł na serwis i teraz mam ciach!ianego Asrocka K7VT4A+. Jego plusem jest to, że system zaskoczył o dziwo po zmianie płyty bez reinstalu (tutaj via, tam nf2) i to, że rozpoznaje poprawnie bartka (Epox miał z tym problemy, tzn chodziłł oczywiście ale wyświetlał real GHz a nie XP+). Ale co mi z tego, jak wydajnoś znacząco spadła. No cóż wc znowu mi się opóźni o jakieś 3 tygodnie przez tę płytę. Ale wracając do procka - napewno jestem z wymiany zadowolony i nie żałuję wydanej kasy.

Acha - nie chce ktoś kupic miesięcznego semprona 2300?? :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...