Skocz do zawartości
Excray

Potrzebna pomoc z instalowaniem Auroxa

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym sobie zainstalować Linuxa, kolega doradził mi, że Aurox jest całkiem sympatyczny. Z racji, że nie mam zielonego pojęcia o Linuxach potrzebowałem Linuxa okienkowego. Dobrze mi doradził?

 

Linuxa ściągam ze strony:

ftp://ftp.tpnet.pl/d1/aurox/

Niestety oprócz 4 płytek ISO ma on jakieś dodatki:

ftp://ftp.tpnet.pl/d1/aurox/10.0/ALL/

muszę to ściągać? Co to jest? Po co to jest? Z czym to się je?

 

Poza tym, czy ktoś mógłby mi po krótce opowiedzieć o linuxach:

- debian

- mandrake

- aurox

- redhat

Ich zalety i różnice?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze Ci doradził, na poczatek aurox jest bardzo dobry, trzymaj sie jedynie z daleka od wynalazków typu mandrejk, mozesz sie też fetorą (red hat) pobawic, a distra typu debian czy slackware proponuje zostawic na deser, są najlepsze, oczywiscie lepszy jest slackware

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

andriu: Ty jakas alfa i omega jestes, ze wiesz, co dla kolegi bedzie najlepsze? Ja akurat nic do Mandrake nie mam, a predzej bym sie obawial problemow ze strony Auroksa. Denerwuja mnie takie sztuczne podzialy wedlug wlasnegi "widzimisie".

 

excray: Zalety i roznice poznasz, jak zaczeniesz ich uzywac. Opinie ludzi sa obarczone spora doze subiektywnosci. Trzeba samemu obadac i stwierdzic, co najbardziej pasuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Poza tym, czy ktoś mógłby mi po krótce opowiedzieć o linuxach:

- debian

- mandrake

- aurox

- redhat

Ich zalety i różnice?

Pierwszy raz słysze o takich linuxach, gdzie ty takie cuda znalazłeś?! :wink:
Jest jeszcze dużo więcej. Mnie akurat interesują tylko te wybrane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega mial na mysli pewna subtelnosc. Otoz Linux jako taki to jadro systemu wykute przez niejakiego Torvaldsa pana na podobienstwo do tych uniksowych. W istocie powinno byc: Debian GNU/Linux czy Mandrake Linux etc. i sa dystrybucje oparte o jadro Linux, czyli samo jadro plus zestaw oprogramowania sluzacy do obslugi systemu w szerokim znaczeniu tego slowa (np. shelle, programy uslugowe, skrypty startowe, XFree86/Xorg, KDE, GNOME i tak dalej). Taki Debian na przyklad jest rozwijany jeszcze na 3 innych jadrach (pominmy sprawe stabilnosci i dojrzalosci tych rozwiazan) - http://www.debian.org/ports/index.en-gb.html#nonlinux , stad tez sam na dobra sprawe Debian (chociaz tworcy dopuszczaja taki skrot) nie jest dystrybucja Linuksa, ale Debian GNU/Linux jak najbardziej ;-) Tyle w kwestii nazewnictwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

andriu: Ty jakas alfa i omega jestes, ze wiesz, co dla kolegi bedzie najlepsze? Ja akurat nic do Mandrake nie mam, a predzej bym sie obawial problemow ze strony Auroksa. Denerwuja mnie takie sztuczne podzialy wedlug wlasnegi "widzimisie".

chyba troche przesadziłeś, napisałem poprostu co myśle i co znam i co według mnie jest lepszym rozwiązaniem, a Ty mnie odrazu od alfy i omegi, sory,...

Wydaje mi sie ze chyba lepiej koledze polecic łatwiejszego linuxa niz tak jak niektorzy uparcie wciskac slacka czy gentoo dla kogos kto w zyciu na oczy basha nie widzial i nie wie co to jest etc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie calkowicie, tylko jak polecac to obiektywnie. Wiadomo nie od dzis, ze Mandrake, Fedory i pochodne sa przyjazne dla uzyszkodnika, wiec po co od razu wydawac opinie ze taki Mandrake jest gorszy? Moze akurat koledze sie spodoba i bedzie uzywal. Juz sie nie czepiam ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, obiektywnie, powiadasz

...Ja akurat nic do Mandrake nie mam, a predzej bym sie obawial problemow ze strony Auroksa...

ja mam podobne zdanie, z tm ze napisalbym tak :

Ja akurat nic do Auroxa nie mam, a predzej bym sie obawial problemow ze strony Mandrake'a

 

cóż, mozna być obiektywnym na wiele sposobów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega polecił mi Auroxa, ale też mówił o Mandrake'u. Chodzi o jedną subtelność. Jego słowa: "Mandrake jest prostszy, mniej wymagający, ale przez to również trochę mniej czytelny", czy coś w tym stylu. Nieważne.

Mam kolejny problem. Kolega powiedział mi, że automatycznie przy starcie instalatora jako pierwszy zainstaluje mi się Lilo - bootselektor, tymczasem mało, że mi się Lilo nie zainstalowało to do tego wyskakują mi problemy przy wyborze miejsca instalacji - chcę zainstalować na dysku D, ale mam tam też inne zwykłe dane. Czy muszę tworzyć nową partycję specjalnie pod Linuxa? Jak to jest z tą partycją aktywną, bo wyskakuje mi komunikat, że muszę zainstalować na aktywnej partycji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sugeruje udac sie do przyklejonego tematu i poczytac poradniki dla poczatkujacych. Nie ma sensu powtarzac tego, co juz zostalo powiedziane wiele razy. Generalnie system powinien sie znalezc na wydzielonej partycji, choc mozna sie bawic w jakies mezalianse z windowsowymi systemami plikow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ekhem, wcisne swoje 3 grosze...

Slyszalem rozne opinie o Mandrake, Auroxie, Slackware itp. Jedni mowia ze Mandrake jest najlepszy dla poczatkujacych bo jest prosty w instalacji i konfiguracji (czytaj - robi 80% rzeczy za Ciebie). Wszystko ok jesli ma sie standardowy sprzet, ale kiedy pojawia sie jakies problemy hardware-owe to zaczyna byc "malinowo" :] Ogolnie nie lubie Mandrake, bo probuje uszczesliwiac na sile z iscie windowsowym zacieciem. Moim pierwszym distro byl SuSE (to sie wytnie) a teraz uzywam poprostu Linuxa (pomieszanie Slackware z Media In Linux, AudioSlack itd). Podoba mi sie podejscie Slackware do konfiguracji, porzadek w systemie i prostota (tak, wbrew pozorom Slackware to prosta dystrybucja), a Linuxa uzywam do edycji i tworzenia dzwieku. Do czego zmierzam w tym dlugim i nudnym poscie? Do tego, ze wybor dystrybucji jest rzecza drugorzedna, lepiej zlapac sie jednej distro i trzymac sie jej, uczyc pokonywac problemy, a nie zmieniac jak rekawiczki bo "to lub tamto nie dziala". Ale to wszystko gdzies juz kiedys bylo...

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, co to znaczy ze nie czyta? Jak o cos pytasz, to napisz, co konkretnie sie dzieje, co probujesz zrobic i jakie ew. bledy sie pojawiaja. Poza tym moze przyda sie lektura "linux ntfs" wpisanego w google. Linux wymaga troche samodzielnosci i pogrzebania w dokumentacji i na WWW, szczegolnie na poczatku. Uzyles Szukaj? ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze, trzeba jednak dorzucic odpowiedni modul, co wiaze sie z rekompilacja kernela. Mimo wszystko, na dzien dzisiejszy zapis na partycjach NTFS jest nadal w fazie eksperymentalnej i czasami moze powodowac problemy (utrata danych).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, akurat ja napisalem prawde. W kernelu mozna wlaczyc eksperymentalna opcje zapisu na systemie plikow NTFS i nawet to testowalem. Jakos udalo mi sie uniknac uszkodzenia systemu plikow i utraty danych, ale na dluzsza mete dalem sobie spokoj i przekonwertowalem partycje na FAT32. O tym "sterowniku", do ktorego link podales nie wiedzialem, ale dzieki za informacje, pewnie kiedys sie przyda :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- debian

Stare.... Ale co stare to z doświadczeniem ;) Czyli doooobre :)

 

- mandrake

Na podstawie RedHata - wg. mnie "Linux na początek" ;)

 

- redhat

Yyyyy dobra dystrybucja ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...