Skocz do zawartości
Pgrono

Chłodzenie bez radiatora

Rekomendowane odpowiedzi

Czy, gdybym jakimś cudem, zamontował sam wentyl na proca nie uzyskałbym mniejszych temp., niż montując chłodzenie z radiatorem i wentylem. :twisted:

Że też tęgie głowy na to nie wpadły ...

Pewnie mają procent od sprzedaży radiatorów ...

MEGA LOL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bądźmy ludźmi - przyszedł chłopak z problemem, widać że myśli i kombinuje samodzielnie, a nie tylko zadaje sakramentalne "a jak", "a po co", "a do czego", a że trochę nie w tą stronę to treba troszkę naprowadzić :). Teraz do rzeczy: Radiator na procesorze przejmuje ciepło z jądra procesora - im większy tym więcej tego ciepła może wchłonąć. Jednak nie może tego robić bez końca, ma pewną tzw. pojemność cieplną, dlatego tu wchodzą 3 rzeczy:

1) Chłodzenie czyli wiatraczek - rozprasza (wydmuciach!e) ciepło z radiatora, dzięki czemu może on dalej przyjmować ciepło z procka, tu dochodzimy do punktu:

2) Powierzchnia radiatora - im więcej tych różnych wcięć, blaszek i innych fidrygałek, tym szybciej radiator oddaje ciepło otoczeniu, i lepiej chłodzi procesor. Wielkość i masa samego radiatora też jest nie od rzeczy, ale nie jest decydująca.

3) Materiał z jakiego wykonany jest radiator - idealny byłby srebrny - najlepiej przewodzi ciepło, ale to raczej nierealne :D Bardzo dobrze sprawdza się miedź, a aluminium to już kompromis między wydajnością a kieszenią klienta.

W skrócie: radiatory są potrzebne: zauważ że nawet przy chłodzeniu wodnym, występuje coś w rodzaju radiatora - blok wodny, inne jest tylko medium odbierające ciepło.

Można by wymienić jeszcze kilkanaście rzeczy mających wpływ na wydajność chłodzenia powietrzem, ale te wydają mi się decydujące, poza tym poszperaj po sieci, jest mnóstwo artykułów wyczerpujących ten temat.

Pozdro i kombinuj dalej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luciush mówi jak najbardziej PRAWDĘ. Aby chłodzić procesor bez radiatora należałoby odbierać gigantyczne ilości ciepłac wprost z jądra procesora. Moznaby to zrobić za pomocą np. nadmuchu zimnego (lodowatego, np. -20/-30'C) powietrza o okreslonej sile.

ALE: powietrze MUSIAŁOBY być suche (<5% wilgotności) to raz, a dwa: turbina potrzebna do takiego nadmuchu kosztowałaby więcej niż sam procek... duuuzo więcej.

 

Tak że: używa się radiatora, który odbiera ciepło z procka. Do chłodzenia radiatora nie potrzeba ani specjalnych warunków wilgotnosciowych ani jakiś gigantycznych energii nadmuchu: wystarczy zwyczjny 12V wiatrak.

 

I: ze wzgledów ekonomicznych i praktycznych: uzywa się radiatorów i małych wiatraczków na nich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się wcalę nie dziwię Pgrono. Sam nie dawno miałem dyskusję z zagorzałym uczestnikiem i pseudo elektronikiem tego forum który twierdził, że radiator odbiera i przekazuje gorzej ciepło aniżeli bezpośredni nadmuch powietrza wiatraczkiem. Kolega Pgrono pewnie czytał tamtą dyskusję i stąd takie wnioski. Kolega Pgrono jest początkującym to jego tłumaczy, ale tamten koleś miał conajmniej uczestnika. Jego jakoś nikt poza mną nie wyśmiał. Respect? Nie, to Tweak.

 

PS> Będę upierdliwy:

1. Wiatraczek nie rozprasza ciepła tylko wymusza ruch powietrza które odbiera ciepło.

3. Idealny z dostępnych materiałów byłby diamentowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze troche nie na temat :-)

w internecie kazdy moze pisac co mu sie podoba wiec niektorzy bezkarnie z tego korzystaja i wypisuja swoje teorie na tematy ktore sa juz dawno przebadane i opisane. Najgorsze jest to ze nieraz tak sie upieraja przy swoich teoriach ze przy okazji obrazaja innych.

Chlodzenie elementow elektronicznych nie jest nowym tematem i kazdy elektronik zna zastosowanie radiatorow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...