Skocz do zawartości
TomekB

Bardzo wolna Baracuda przymula kompa.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mniej więcej od roku mam Baracude 80GB. Pamiętam, że jak ją kupiłem to było super wrażenie. Wszystko chodziło jak burza.

 

Niestety od paru miesięcy mam z nią problem. Kiedy dysk twardy wykonuje jakieś długotrwałe operacje np. kopiowanie duzych plików na komputerze nie da się się w tym momencie nic robić. Kompletnie zamula kompa. Przy czym obciążenie procka jest znikome. Mam wrażenie jakby proces kopiowania zżerał całą dostępną pamięć i dodatkowo intensywnie używał pamięci wirualnej. Ale menager zadań nic takiego nie wykazuje.

 

Używam WinXP Prof. Wszystkie DMA w Windowsie i Biosie powłączane. Zainstalowane najnowsze stery nforce.

 

Poniżej screen z Total Commandra podczas kopiowania 700 MB pliku w obrębie jednej partycji (Transfer nie przekroczył 7MB/s), z Sandry gdzie pokazuje ze dysk niby w normie (Podczas trwania samego testu przełączenie samego okna trawało około minuty) i ze SpeedFana

 

Nie wiem co jest z tym dyskiem. Czyżby czas kupic nowy dysk ?

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozliwe ze dysk jest juz bardzo zapełniony i windows zaśmiecony, dlatego taki cienki wynik.

Gdzieś słyszałem ze nie instaluje się sterownika IDE na chipsetach Nforce, bo podobno zwalnia prace dysku i obciąza więcej system.

Jednak nie mozna wykluczyć ze dysk się juz wyeksploatował i pracuje troche wolniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows instalowany niedawno, a dysk był defragmentowany. Przed Baracudą miałem tez Seageta 5400 obrotów i w końcu też zaczął tak przymulać i go w końcu sprzedałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda całkiem normalnie.

 

Masz włączone buforowanie zapisu na dysku (write cache)? Niekiedy na kontrolerach SATA i RAID nie działa buforowanie zapisu i wydajność wtedy jest słaba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wygląda ok, jedyne co pozostało to sprawdzenie ile windows xp pozera pamięci podczas kopiowania z partycji na partycje. Całkiem mozliwe ze po kilkunastu sekundach brakuje wolnego ramu i system strasznie zwalnia. Pobaw się ustawieniami cache jakimś programem np. CachemanXP, TweakXP itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdz czy nie wcisnoł Ci się, lub nie wykrzywił pin w dysku (ten naprzeciw zaślepki w taśmie) miałek kiedys taki numer dysk mulił jak niewiem okazało sie że włożona była taśma żel i wcisneła pin do wnętrza złącza i przez to dysk mulił ale działał poprawnie bez błędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...