Skocz do zawartości
piwczan

Dwie Nagrzewnice :/

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy ma sens zastosowanie dwóch nagrzewnic np. od kadeta do chłodzenia procka, tylko procka, no może w przyszłości innych komponentów. POmpka to Atman 305 (1200l/h), węże 12/16, blok wodny nukleon N2 V2. Czy jak zastosuje dwie nagrzewnice tzn. jak blok ma 3 wejścia to później woda wychodzi z dwóch, i na tych dwóch wężach nagrzewnice, to temp będzie niższa o wiele ? Proszę o poradę fachowców... THX PiwczaN B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście temperatura spadnie bo musi spaść, ale nie ładuj wielkich nagrzewnic, aby opór wody nie był duży. Pamiętaj aby obie były takie same, woda będzie sie w miarę równo rozchodzić.

A może zamiast tego atmana dwie małe pompki po 600l/h na każdym wężu (np. aquaszut, praktycznie niesłyszalne).

Sam mam dwie chłodnice w szeregu, jeden kadett nie radził sobie z peltem (144W + cristal C3).

Układ napędza atman 304 (800l/h), na razie wystarcza.

Wczoraj kupiłem pompkę, troche w ślepo, bo nawet nie wiem jaką ma wydajność ,ale wygląda na solidną. Co o niej sądzicie ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeszcze pytanko czy jak za mocno/lub za słabo docisnę blok to proc się będzie mocniej nagrzewał ? jak za słabo to tak ale jak za mocno ? Na razie bez chłodnic mam na Atman 305 1200l/h, węże 12/16, pojemnik 1,2l, Nukleon N2v2 na Atlholnie @3200+ 1,6v 35C w windzie i 38C w stresie, + w budzie 5 wentyli ... ;-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście temperatura spadnie bo musi spaść, ale nie ładuj wielkich nagrzewnic, aby opór wody nie był duży.

1213812[/snapback]

to niech mi teraz kolega powie - kiedy opór będzie mniejszy: gdy wstawię do układu nagrzewnicę z np. fiata 125p, czy może jak wstawię 2 takie nagrzewnice? Czy opór będzie większy gdy wstawię chłodnice z ciężarówki zamiast nagrzewnicy z fiata? hmm?

 

Im większa nagrzewnica/chłodnica tym zazwyczaj większy sumaryczny przekrój przewodów (pod warunkiem odpowiedniej konstrukcji samej chłodnicy), a to oznacza mniejsze opory i wiekszy przepływ! IMHO ładowanie nagrzewnic w szereg to głupota, bo masz opory 2 razy wieksze zamiast 2 razy mniejsze, a chłodzi tak samo, bo co za różnica, czy woda popłynie szybciej najpierw przez jedną, a później przez drugą, czy przez obie naraz? I tak ciepła zostanie oddane tyle samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czy jest wogóle sens dwóch nagrzewnic w układzie... i tak nie zejdzie się poniżej temp powietrza... jesli ma się 3-4 bloki to może ma sens...

Ja będe miał za jakiś czas 3 nagrzewnice miedziaki z fiata 125p... będe musiał je "zrobić" a potem będe mógł sprawdzić wydajność 1 vs 2 nagrzewnice ;] Jeszcze będe musiał węża dokupić :D

No i to troche pewnie potrwa ;]

 

Jednak na chłopski rozum... co dwie to nie jedna :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czy jest wogóle sens dwóch nagrzewnic w układzie... i tak nie zejdzie się poniżej temp powietrza... jesli ma się 3-4 bloki to może ma sens...

Ja będe miał za jakiś czas 3 nagrzewnice miedziaki z fiata 125p... będe musiał je "zrobić" a potem będe mógł sprawdzić wydajność 1 vs 2 nagrzewnice ;] Jeszcze będe musiał węża dokupić :D

No i to troche pewnie potrwa ;]

 

Jednak na chłopski rozum... co dwie to nie jedna :D

1215143[/snapback]

dla mnie 2-ga nagrzewnica to ważna sprawa, bo chłodzę je pasywnie, no i jedna z fiata 125p to jest tak na styk by chłodzić Athlona 1GHz @ 1,46GHz.

Ponadto zmniejszają się opory przy drugiej nagrzewnicy, zwieksza się przepływ i wydajnosć bloków. Same zalety. Jedyna wada to gabaryty, ale ja WC mam na zwewnątrz budy więc to nie problem.

 

Piwczan - wszystko zależy od konstrukcji bloku i najlepiej sprawdzic to doświadczalnie. Ja jestem zdania, że najlepiej blok dać po nagrzewnicy, bo wtedy w bloczku będzie duużo mniejsze ciśnienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-9888-1105699501_thumb.jpg

Ponadto zmniejszają się opory przy drugiej nagrzewnicy, zwieksza się przepływ i wydajnosć bloków. Same zalety.

1217115[/snapback]

Chyba coś ci sie pomyliło :mellow:

Przy dwóch nagrzwnicach będą mniejsze opory niż przy jednej??? :lol:

Przepływ w blokach będzie też napewno mniejszy (zakładając że to ta zama pompa będzie to pchała) .

Temperatura natomiast będzie nizsza. Sam miałem 2 nagrzewnice ,ale połaczone równolegle ,a nie w szereg bo nie generuja takich oporów. Woda rozdzielona na 2 strumienie z jednego teroetycznie płynie 2 razy wolniej więc ma 2 razy więcej czasu na oddanie ciepła w nagrzewnicy. :wink:

Wynik to temeperatura o 2-3 stopnie niższa niż przy jednej nagrzewnicy ;no i wiatraki mozna było wolniej puścić. Trzecia nagrzewnica to już przesada. Bo więcej niż 1 stopnia to na tym nie osiągniesz ,albo i bedzie to samo bo generując większy opór bedzie spowalniać ruch wody ,a wiec predkość odbierania ciepła z bloków. Próbowałem zbudowac taki układ z 3 nagrzewnic ,ale bardzo poważne problemy z odpowietrzeniem spowodowały ,że zarzuciłem projekt.

Teraz mam nagrzewnicę z oknem ,pompa grundfos, teperatura wody około 18-20 stopni przy 5 stopniach na zewnątrz (wiatrak nie chodzi) .

Całość chłodzi 3 bloki.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

ja mam 2- jednego kadetta i jedną od starego klimatyzatora (rurki 8 mm) równolegle, a tempy mam nawet nawet

pasywnie 61*stress :blink: 48 idle

1 wiatrak 92mm bez shrouda 58* stress 46*idle

2 wiatraki 92mm z hamskim shroudem przykrywającym tylko 2/3 kadeta 41*idle 51-53* stress

Oczywiście tempy przy 28-30* w pokoju i z chałową pastą silikonową na procu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-9888-1105699501_thumb.jpg

 

Chyba coś ci sie pomyliło  :mellow:

Przy dwóch nagrzwnicach będą mniejsze opory niż przy jednej??? :lol:

Przepływ w blokach będzie też napewno mniejszy (zakładając że to ta zama pompa będzie to pchała) .

1217135[/snapback]

pomyśl. przy 2 nagrzewnicach równolegle masz 2 razy większy sumaryczny przekrój rurek/płaskowników którymi płynie woda. Dzięki temu woda bedzie tam płynąć wolniej i zmniejszą sie opory co spowoduje wzrost wydajnosci pompy. Zresztą weź i sobie dmuchnij w pojedynczą nagrzewnicę i w dwie podłączone równolegle - poczujesz różnicę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomyśl. przy 2 nagrzewnicach równolegle masz 2 razy większy sumaryczny przekrój rurek/płaskowników którymi płynie woda. Dzięki temu woda bedzie tam płynąć wolniej i zmniejszą sie opory co spowoduje wzrost wydajnosci pompy. Zresztą weź i sobie dmuchnij w pojedynczą nagrzewnicę i w dwie podłączone równolegle - poczujesz różnicę

1218281[/snapback]

:lol: Miałem tak połaczony układ więc wiem co piszę . Opory są większe przy 2 nagrzewnicach niż przy 1 nieważne czy połączone są one w szereg czy równolegle. Chociarz przy połaczeniu równoległym nie są tak znacząco większe niż przy szeregowym. Chyba zapomniałeś o lepkości wody i o tym ,że przy szeregowym połączeniu rośnie takrze sumaryczna długość rurek ,a więc i tarcie wody o ścianki.

Zanim podłaczyłem układ sam sprawdzałem przepływ wody:

Podłaczyłem jedną nagrzewnice do pompki zanurzeniowej->> woda po przejściu przez nagrzewnicę tryskała na wysokoś około 30 centymetrów .

Podłaczyłem 2 nagrzewnice w szereg słup wody na około 10 centymerów

Podłaczyłem 2 ale równolegle woda tryska na wysokość coś koło 20-25cm

Sprawdz to sobie sam jesli nie wierzysz. Fizyki nie oszukasz. :-|

Tylko testuj w wannie :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

radwan rację ma :)

chyba też pokusze się o równoległe połączenie, będzie ładnie i symetrycznie wyglądało :lol:

Tak sięzastanawiam co dało by wsadzenie nagrzewnic do lodówki samochodowej? (poza stratą pieniędzy), powinno w sam raz takie "ciastko" wejść :)

próbował już ktoś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...