Skocz do zawartości
excumbed

Więcej Dostępnych Miejsc Na Kablu Ide

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :D

 

mam pytanie jak w temaczie - jak podłączyć więcej niż 4 urządzenia na kabel IDE ?? Standardowo mój komputer jest wyposarzony w 2 kable ide (primary i secondary) na każdym z nich po 2 wejścia (master i slave) co daje 4 wolne pozycje + kabel na stacje dyskietek (2 wolne pozycje na dyskietki).

 

Jak można podłączyć więcej niż 4 urządzenia do kabli IDE? Zaznaczam, że na mojej płycie głównej (Abit) nie ma żadnych dodatkowych wejść...

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IDE=ATA. SATA to kontroler szeregowy o maksymalnym transferze 150 MB\s (dyski sa podlaczane takim malym czerownym kabelkiem).

 

SCSI to rowniez interfejs szeregowy, istniejacy juz dosc dlugo. Uzywany jest glownie w serwerach.

 

A taki kontroler to po prostu plytka wsadzana do slotu PCI z dwoma dodatkowymi zlaczami do dyskow (takimi jak na plycie glownej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha thx... A na jednym kablu IDE nie może być więcej nić 2 wejścia??

 

I jeszcze jedno - jak mam to ATA, SATA, SCSI... to one mają na kablach takie same końcówki? Chodzi mi o to czy jak kupie nowy dysk SATA czy będe go mógł podłączyć kablem IDE? I odwrotnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na jednym kablu IDE moga byc max 2 urzadzenia (master i slave);

Kiedyś jak kupowałem dysk i mówiłem że muszę stary sprzedać bo mi miejsca braknie, to sprzedawca powiedział że przerobił sobie tasme na 3 wtyczki IDE :blink: I Teraz ma 3 dyski na jednej taśmie :blink:

Czy to możliwe??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś jak kupowałem dysk i mówiłem że muszę stary sprzedać bo mi miejsca braknie, to sprzedawca powiedział że przerobił sobie tasme na 3 wtyczki IDE  :blink:  I Teraz ma 3 dyski na jednej taśmie :blink:

Czy to możliwe??

1224128[/snapback]

NIE :mellow:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezli nie kupisz sobie odpowiedniej przejsciowki (SATA->IDE) to nie podlacysz do nich dysku (chyba ze ktorys ma mobo ze zlaczem SATA).

 

A czy jest lepsze? IMHO przy jednym dysku do ogolnych zastosowan (czytaj: nie obrobka filmow ;) ) nie ma roznicy miedzy SATA i IDE.

Ale poniewaz nie jestem w tym bardzo oblatany, niech sie ktos bardziej kompetentny wypowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dostales przeciez odpowiedz na wszystkie swoje pytania...

 

W pecetach uzywa sie glownie IDE, troche SATA (nowy standard - specjalny kontroler i dyski) i czaaaasem SCSI (SCSI wymaga specjalnych kontrolerow i dyskow - dosc drogi interes, wymagajacy uzasadnionych potrzeb).

 

Te 3 standardy sa niekompatybilne za wyjatkiem IDE - SATA, gdzie istnieja przelotki podlaczane do kabli.

 

Roznica miedzy IDE a SATA jest generalnie nieduza (za wyjatkiem rozwiazan opartych o NCQ - taki algorytm kolejkujacy zapytania do dysku, optymalizujac je przy okazji tego ukladania - moze to dawac _pewnych_ przypadkach kilkudziesiecioprocentowy wzrost wydajnosci. Ale trzeba do tego stosownego dysku i kontrolera SATA+NCQ).

 

Chcac byc najbardziej kompatybilny z innymi, uzywaj IDE. Chcac miec wiecej urzadzen, zakup dodatkowy kontroler IDE (podstawowy kontroler jest wbudowany w plyte glowna i obsluguje maksymalnie 4 urzadzenia).

Edytowane przez bigfan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...