Skocz do zawartości
Greggp

Sata

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w kompie 3 dyski 2xATA i 1xSata

zawsze system instalowałem na ATA, jedneka SATA jest wyraźnie szybsze i myslę żeby tam założyć system,

ale kumpel tak robił i mówił że system(XP) szybko siada na dyskach SATA ponieważ są za szybkie :blink:

więc jak to jest ?????

 

A tak przy okazji to przy robieniu macierzy na dyskach SATA muszą byc tego samego producenta (to tak tylko z ciekawości)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w kompie 3 dyski 2xATA i 1xSata

zawsze system instalowałem na  ATA, jedneka SATA jest wyraźnie szybsze i myslę żeby tam założyć system,

ale kumpel tak robił i mówił że system(XP) szybko siada na dyskach SATA ponieważ są za szybkie :blink:

więc jak to jest ?????

 

A tak przy okazji to przy robieniu macierzy na dyskach SATA muszą byc tego samego producenta (to tak tylko z ciekawości)

1234463[/snapback]

Mam system na SATA - na razie zero problemow... trzeba tylko stery podczas instalacji miec na dyskietce, albo spreparowac sobie nLite'm instalke ze zintegrowanymi sterami SATA :idea:

 

Jesli robisz macierz RAID, to najlepiej miec dwa identyczne dyski... choc moj kumpel jechal kiedys bez problemow na RAIDzie zrobionym z 2x Maxtor 80GB SATA z tym, ze jeden byl z 2MB cache a drugi z 8MB cache. Slowem moga byc rozne dyski, ale lepiej miec identyczne :idea:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od ponad roku pracuje na dyskach sata. Nie ma zadnych problemow gdy masz na nich system, jedyna niedogodnosc to wlasnie stery w trakcie instalacji. Chociaz teraz pracuje czasowo na DFI NFII Ultra-AL i tam sata jest niejako emulowane na IDE1 Master. WinXP nie chce dyskietki i slack tez widzi dysk jako /dev/hda wiec niezle to chlopaki z DFI wykombinowali :) Manufacturer samego ukladu to Marvell.

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sa 3 rodzaje raid [0; 0,1; 1,0 - albo cos takiego]. WIem ze aby raid dzialal trzeba miec dwa takie same dyski np. Seagate 200GB SATA i wtedy system na przemian zapisuje pliki po 64kb na tych dyskach co ponoc zwieksza osiagi o 50%, drugi raid zapisuje te same pliki na dwoch dyskach na raz co ma uchronic przed utrata danych - jak jeden dysk sie skaszani to to samo bedzie na drugim. O 50% zmniejsza osiagi. A tego trzeciego rodzaju nie pamietam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego że system szybko siada na SATA to jest to w niektórych przypadkach prawda.

Sam kiedyś miałem z tym problemy, płyta główna abit nf7s v2 + macierz raid 0. Wiele razy po ponownym uruchamianiu komputera wyskakiwało skanowanie powierzchni, niekiedy jakiś plik zniknął, za którymś razem wogule windows nie startował.

Po długich manewrach z kontrolerem SATA zauważyłem ze dyski przy wyłączaniu lub uruchamianiu komputera ponownie nie zdążają opróżnić swojego bufora. Poprostu system operacyjny za szybko się wyłączał. Działo się to tylko jak miałem raid 0 na dyskach z 8MB cache lub pojedyńczy dysk 8MB cache.

Po jakimś czasie producent wypuścił nowe sterowniki i w sumie problem był prawie wyeliminowany, dane gubiło raz na 30 wyłączeń komputera. Jak się pozniej okazało aby wyeliminować w 100% problem trzeba zainstalować najnowsze sterowniki i dobrać odpowiednie ustawienia kontrolera SATA w biosie. Szkoda ze producent nie napisał co i jak, bo straciłem kilka tygodni na testowania i instalacje windowsów...

 

Zresztą takie problemy nie dotyczą tylko SATA... dobre kilka lat temu jak wchodziły dyski z 8MB cache to windows 98 też zbyt szybko się wyłączał, i to na tyle szybko ze dysk nie zdązył opróznić bufora i niekiedy ludzie przez to tracili całe partycje... Pozniej microsoft zrobił patcha... zgadnijcie jak rozwiązali problem...

poprostu opóżnili wyłączenie o kilka sekund.

Na dzień dzisiejszy SATA działa mi normalnie, ale jak pomyśle przez co przeszedłem to aż się dziwie żę dzisiaj tego używam ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...