Skocz do zawartości
turtles5

Cpc Czyli Po Prostu Nie Wierze

Rekomendowane odpowiedzi

Tak tak -tak se tlumasz dalej  :lol:

Mialem to gowno w rekach, ba nawet mialem niewatpliwa przyjemnosc lutowania rozszczelnienia, zakladalem itd, itp...

i

 

...

zdania nie zmienia nawet tego typu arty.

EOT  <_<

1236182[/snapback]

Hm... chwila. Czy ja gdzies wychwalalem CPC ponad niebiosa? Wedlug mnie to calkiem niezle chlodzenie (ale nieporownywalne do wodnego... moze konkurowac, jak widac, tylko z powietrznym, za to calkiem skutecznie) za cene taka, a nie inna (nizsza niz zagraniczne zestawy, wcale nie oferujace wiekszej wydajnosci).

 

EOT... podyskutujcie sobie juz bezemnie.

Edytowane przez [cahe]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlatego....że ta chłodnickza jak sam napomknąłeś w arcie jest śmieszna...a zdjęcia bloków od CPC krążyły po necie w charakterze "joke"...(zdjecia wewnętrzne)

sorry..ale za 230zł da się złożyć WC z prawdziwego zdarzenia a nie tą pseudoparodię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlatego....że ta chłodnickza jak sam napomknąłeś w arcie jest śmieszna...a zdjęcia bloków od CPC krążyły po necie w charakterze "joke"...(zdjecia wewnętrzne)

sorry..ale za 230zł da się złożyć WC z prawdziwego zdarzenia a nie tą pseudoparodię

1236201[/snapback]

A czy z mojego tekstu wynika inaczej?

 

EOT ale czesciowo, bede odpowiadal na pytania :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest pierwszy i byc może jedyny post jaki piszę na tym forum.

 

Panowie !

 

Więcej pokory. Postawcie się w sytuacji przeciętnego szaraka, który chce rozpocząć przygodę z WC.

 

I jak myślicie co wybierze? Może zestaw za kilkaset złotych, albo może będzie szukał każdej części gdzie indziej?

 

Zestaw CPC (np. taki za 99zł) jest w sam raz dla początkujących - jest wszystko co potrzebne, troche zapału i gotowe - dziala.

 

Użyję może porównania.

 

Kiedyś każdy z chłopaków zechce mieć samochód. Najchętniej BMW albo Mesia. Ale warunki finansowe pozwalają mu na zakup zaledwie Maluszka.

 

A wy panowie odrazu odradzacie: " nie, tylko nie Maluch - to szajs!!!"

 

Maluch też pojazd, jeździć jeździ...

 

CPC też WC, chłodzić chłodzi

 

A tak nawiasem mówiąc już wam się nie dziwię - wkońcu to jest forum tweakerów (tunningowców?) - wy musicie mieć sprzęt najwyższej klasy.

 

Pozdrawiam

 

PS. Moje WC (CPC to za 99zł) max 45*C na bartonie 2800+ (bez podkręcania) i oczywiście cisza jak makiem zasiał (a pompka działa permanent.); a średnice mogliby żeczywiście zwiększyć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś każdy z chłopaków zechce mieć samochód. Najchętniej BMW albo Mesia. Ale warunki finansowe pozwalają mu na zakup zaledwie Maluszka.

 

A wy panowie odrazu odradzacie: " nie, tylko nie Maluch - to szajs!!!"

 

Maluch też pojazd, jeździć jeździ...

 

CPC też WC, chłodzić chłodzi

1236225[/snapback]

Dokladnie, tylko nikt nie wychwala maluch ze jest mercedesem czy "bawarą" - a tu wlasnie o to chodzi o to jak reklamuje swoj produkt w/w firma <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, tylko nikt nie wychwala maluch ze jest mercedesem czy "bawarą" - a tu wlasnie o to chodzi o to jak reklamuje swoj produkt w/w firma  <_<

1236232[/snapback]

Ja nie bawie sie w marketing, ale w przedstawianie faktow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlatego....że ta chłodnickza jak sam napomknąłeś w arcie jest śmieszna...a zdjęcia bloków od CPC krążyły po necie w charakterze "joke"...(zdjecia wewnętrzne)

sorry..ale za 230zł da się złożyć WC z prawdziwego zdarzenia a nie tą pseudoparodię

1236201[/snapback]

no nie bardzo - ja pomimo staran zamknalem sie na granicy 280 zl .... i i tak nie jestem az tak zadowolony

cpc bylo niewiele mniej wydajne ok 4-5 st - za to cichsze..... wiec soor ale nie zbyt sie da....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

,Jan 25 2005, 22:49]spodziewałem się takich reakcji, szczególnie, że sam byłem zaskoczony przez wyniki. Troszkę szkoda, że na temat obiektywności moich testów wypowiadają się głównie osoby znające CPC tylko z opowieści kolegów i historyjek snutych przez babcie na dobranoc. Byłem, jestem i będe obiektywny, bo pisanie artykułów traktuje jako hobby, a nie sposób na zarobienie pieniędzy. Nie wiem... może to jakiś kompleks ta cała CPCfobia?  Jeśli macie wątpliwości co do wyników, to przetestujcie CPC sami, a nie kłapcie bez sensu jadaczkami...

IMO w tej krytyce jest duzo prawdy. Ja bym mial w kilku miejscach duze watpliwosci.

 

-cisza

 

Jezeli chodzi o moje preferencje to Sunon slizgowy 1.0W 80x80mm (najcichszy) nawet @5V ma dosc glosne lozyska. Ciezko mowic o ciszy->nieslyszalnosci, czego oczekuje kazdy maniak wyciszania w tym ja, przy takich wentylatorach w liczbie 2 sztuk na chlodnicy. Druga sprawa to niskiej jakosci pompka, ktora po dluzszym uzytkowaniu bardzo lubi nieprzyjemnie halasowac - np. w moim egzemplarzu CPC.

 

-rozsadna wydajnosc

 

IMHO wydajnosc jest po prostu niska. Ja testowalem wczesniejsza wersje CPC bez chlodnicy w letnie upaly, bez przeplywu powietrza, w zamknietej obudowie. Temperatura ciagle rosla - uklad nie stabilizowal sie nawet po 1.5h, na spadek rosnacej temperatury CPU (bardzo powoli, ale sukcesywnie) mozna bylo liczyc... wieczorem/w nocy kiedy spadala temp otoczenia.

 

-bardzo przystępna cena

 

Juz cena 99zl za 'stare' CPC byla IMO zawyzona, ale w jakim sensie przystepne jest 240zl za obecna topowa wersje? Juz za ~200zl dla platformy socketA mozna miec radiator SI-97 Thermalrighta i do tego wentylator z naprawde cichymi lozyskami YS Tech'a 92mm. Nie mozna przeciez porownac CPC do cen WC z dobrej jakosci komponentow ze wzgledu na przepasc w wydajnosci! Konkurencja i punktem odniesienia moze byc co najwyzej AC, jak to zreszta zostalo w artykule slusznie napisane.

 

-Łatwość montażu

 

Ciagle chyba dla wiekszosci uzytkownikow, np. wspomniany juz SI-97 z 3-punktowym klipem badz zalman 7000 wymagajacy przykrecenia 2 srub jest wygodniejszy w montazu. Takze chyba i w tej materii trudno szukac plusow rozwiazania CPC.

 

Przy obecnym zaawansowaniu technologii jezeli chodzi o ciche i wydajne AC, szczegolnie nowych konstrukcjach Thermalrighta z heatpipe czy zalmanie 7700 jakos trudno mi komus polecic CPC...

 

pozdrawiam,

JP / TwojePC.pl

Edytowane przez JP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Art. na Pclabie przeczytałem i kompletnie nie rozumiem całego najeżdżania na autora. Co do wyników według mnie są jak najbardziej realne bo przecież nikt nie zapewnia że zestaw CPC "bez względu na zastosowany procesor temp. nie przekroczy 40 stopni" bo wiadomo że za taką cenę to niemożliwe. Ma on po prostu zapewnić ciszę działania i nieco lepszą wydajność niż chłodzenie powietrzem i to zadanie spełnia.

Co do wyników Zalmana to tu również nie widzę żadnych powodów do niedowiarstwa, u kumpla na p4 2,6@3,2 i przy trochę podniesionym napięciu też temp dochodzą do 55-58 stopni a wentyl oczywiście chodzi na max obrotach. Oprócz tego buda jest solidnie wentylowana 3x80mm i jedna 120mm.

A co do ceny to dwa posty wyżej jest trafna uwaga za cenę 100 czy 200zl nie da się w żaden sposób kupic bardzo wydajnego chłodzenia wodnego.

Edytowane przez Sebastian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam cpc nie chytam bo mam normalniejsze wc, ale u mnie na wsi paru kumpli ma cpc i są zadowoleni, byłem u jednego i rzeczywiście ciche, oni nie kręcą więc max wydajnośc nie jest im potrzebna więc chyba dobrze trafili - choć jednego już namówiłem na normalne wc i zaniedługo coś będe z nim składać, jedynie co mnie denerwój to kłamstwa wychwalające cpc

 

A tak przy okazji niektórzy tu piszą, że u niego temperatura wynosiła tyle i tyle, więc w tym teście może wynosić tyle i tyle, panowie nie wiem czy wiecie, ale co czujnik to inna temperatura, u mnie np na nie kręconym procku temepratura dochodziła do 60*, pomimo że radiator był chłodny, a u kumpla któremu sprzedałem ten cooler było ok 50* na Bartku 2500 (większy zegar i większe napięcie), a sam radiator był cieplejszy, więc lepiej nie porównywać w ten sposób bo to bezsens (dodam, że moja płyta twierdzi, że mam teraz ok 44* co pamiętając jazdy z AC jest zapewne nieprawdą)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Recenzja cieniutka. Na 5 stronach kupa dupereli. Autor nie wysylił się zbytnio. Ale z drugiej strony

opisał to z czym miał do czynienia. Zestaw CPC kupił kiedyś mój kumpel. Po jakimś czasie pompka zaczęła

się sypać. Załoga PCLab nie bedzie przez pół roku testować chłodzenia, więc wyniki umieszczone w tabelach

są takie jakie są. Jasno z nich wynika, że system chłodzi przyzwoicie. To, ze woda poszła w ruch, nie oznacza,

że już trzeba kręcić proce i chwalić się na wsi, że mojego kompa chlodzi wc. Złośliwcy powiedzą CCCP, a innym

to wystarczy. Ideą wodnego chłodzenia było niegdyś bicie rekordów w o/c. I nadal jest, ale tania alternatywa

dla markowych wiatraków to też opcja... no właśnie - czy dobra? Szczerze mówiąc, jeśli miałbym za 200 zł brać

chłodziwo to Zalmana. Zabawa z rurkami w tak nieefektywnym zestawie nie ma sensu. Więcej roboty niż to warte.

Może to i jest jakaś alternatywa wobec AC, ale ze względów gabarytowych i potencjalnych usterek - nieopłacalna.

A tak miedzy nami tweakowcami - OSTRY SHIT ^^ W cenie ich zestawu można mieć niezły bloczek frezowany.

Edytowane przez Lumperator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji niektórzy tu piszą, że u niego temperatura wynosiła tyle i tyle, więc w tym teście może wynosić tyle i tyle, panowie nie wiem czy wiecie, ale co czujnik to inna temperatura, u mnie np na nie kręconym procku temepratura dochodziła do 60*, pomimo że radiator był chłodny, a u kumpla któremu sprzedałem ten cooler było ok 50* na Bartku 2500 (większy zegar i większe napięcie), a sam radiator był cieplejszy, więc lepiej nie porównywać w ten sposób bo to bezsens (dodam, że moja płyta twierdzi, że mam teraz ok 44* co pamiętając jazdy z AC jest zapewne nieprawdą)

1236345[/snapback]

Co do temperatur to się zgadzą z kolegą w 101%. Nie ma nawet po co patrzeć na temperatury - chyba, że w obrębie jednej płyty głównej i jednego procesora, a do tego obowiązkowo nie traktować wyników jako absolutnych. Jedyną przydatna informacją dostarczana przez czujnik jest to, czy temperatura rośnie, maleje, czy też sie ustabilizowała :)

 

Co do CPC - nie miałem tego - posłuchałem ostrzeżeń między innymi Waszych - czy żałuję? Hehe - absolutnie nie! Kupiłem wtedy Orbitala O1 i bloczek jest znakomity. Zero zmartwienia - troche się pokombinuję nad zapinką i będzie chłodził jeszcze Athlona 64 którego posiadaczem mam się zamiar stać :)

Gdybym kupił CPC - o ile by to jeszcze sprawnie działało - to napewno bym tego na nowy CPU nie założył. O rozbudowie WC bym nie myślał nawet, bo jest to niekompatybilne z nornalnymi wężami. To się nadaje do zalożenia i wyrzucenia jak się znudzi.

Porządne WC można rozbudowywać udoskonalać itd. - to właśnie jest w tym piękne.

 

Ogółem nie dałbym za to 230zł - ani to ciche, ani wydajne. Zamiast wodnego badziewu, wolałbym mieć budzące respekt AC. A zresztą - jakie AC? Za tę kasę to ja mam Abadona, Kadetówke ze szrotu w idealnym stanie (ostatnio za 50zł kupiłem) i wcale nei tak mało na pompkę i węże zostanie. No i najważniejsze - nie pakujemy sie w coś totalnie bez przyszłosci.

 

Jednocześnie chciałem podkreślić, że mam świadomosć tego, że nie każdemu chce się jeździć po szrotach i kombinować.

 

ogółem - gdy zostawić emocje na boku, to chyba każdy z nas przyzna autorowi sporo racji.

Edytowane przez rampage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WC za 200zł:

Bloczek

- HomeMade z allegro 50zł

- Z Type 70zł

- Z Type gat.II 50zł

- Spider EX z bloki.pl 100zł

- Aisa z bloki.pl 90zł

Chłodnica

- łada/kadet do 60zł

Pompka

- Atman ATMAN 305 45zł

Wąż

- 12mm 3 - 6 zł/m

 

Daje 170 - 220 zł + MINIMALNA ILOŚĆ WYSIŁKU NA POSZUKANIE !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Zastosowanie dwóch pompek ma nie tylko podnieść wydajność, ale także umożliwić używanie komputera w przypadku awarii jednej z nich (np. podczas oczekiwania na jej gwarancyjną wymianę).''

 

Oni coś sugerują ??? :-) :-) :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Zastosowanie dwóch pompek ma nie tylko podnieść wydajność, ale także umożliwić używanie komputera w przypadku awarii jednej z nich (np. podczas oczekiwania na jej gwarancyjną wymianę).''

 

Oni coś sugerują ??? :-) :-) :-)

1236641[/snapback]

Tak ;-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[cahe]:

1. Mialem "przyjemnosc" uzywania tego czegos przez prawie rok wiec wiem o czym mowie.

2. Tego zalmana to chyba na chipsecie zalozyles skoro na CPU tyle stopni ;)

3. Jesli o obiektywnosci i rzetelnosci mowa, to wyjasnij mi prosze jakim cudem cccp bez chlodnicy jest TAK SAMO "wydajne" jak cccp z chlodnica :)

 

Poza tym nie widze sensu testowania produktow cccp - tylko podkopujecie reputacje Waszego serwisu... To tak jakby znana gazeta rowerowa robila testy rowerow z Tesco...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to dla tych którzy jeszcze nie wiedzą co to jest CPC i że jest do du..

 

1236726[/snapback]

 

mowa o bloku na CPU, a rozlutowano blok na chipset - szczerze mówiąc to nawet nie wiem czy są jakieś różnice, czy ich nie ma - jeśli są, to szkoda, że nie rozlutowano bloku CPU. Druga sprawa - co po rozlutowaniu będzie wyglądać ładnie? Gdyby wrzucić to do kwasu na chwile to nawet po rozlutowaniu nie wygladałoby źle w porównaniu do tego wypolerowanego. Ponadto argunet z wydajnościa pompki też nie jest trafiony - bo to niestety typowa przypadłość spowodowana przez marketing. Czy najnowsze 8ms monitory LCD mają rzeczywiście czas reakcji 8ms? Hehe - marketing podaje, że tak, a fakty są takie, że dla 90% odcieni ten czas wynosi około 20ms. Takie sytuacje moznaby mnożyć. Poprostu marketing, nad którym autor popada w przesadne emocje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do całego zestawu nie moge sie wypowiedzic do do temperatur, ale wiem jak głośna jest taka pompeczka z zestawu CCCP. Kolega składając zestaw (tańszy) kupił na allegro 2 takie pompeczki, niby wszytko dobrze, ale zaczęły tyrkolic :P

a w ogóle nie wyobrażam sobie ich jeszcze z bloczkiem "CPC"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe czemu nie napisal jak testowal tego zalmana, moze zamknal bude, nie dal zadnej wentylacji i ciekawe jak 100w ciepla ma "opuscic" obudowe, cahe napisz jak testowales tego zalmana

1237295[/snapback]

Nie bylo obudowy w ogole... w jednym i drugim przypadku. Plyta lezala rozlozona na specialnym stanowisku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eee, ten test to ajwna malwersacja...

w jaki sposób CPC jest tam wydajniejsze od Zalmana, skoro u mnie było to mniej wydjane niż podrzędny wiatraczek za 100zł? :|

czyzby to rpzez to pokrycie złotem? :lol: :lol: :lol: :lol:

1235852[/snapback]

Ja zmieniłem Zalmana 7000Cu na CPC EFL 12Db Plus i chłodzenie CPC jest wydajniejsze..Sprawdziłem na własnym sprzęcie wieć nikt mi nie powie, że tak nie jest..Chłodze Cpu , Gpu, NB i Hdd tym zestawem.Na Bartku 2500@3200 mam przy max obciążeniu 50 stopni a na karcie Winfasta 5700 rdzeń 425@500 max 38 stopni, dysk jest chłodny i ciuchtki..A wszystko to przy trybie silent i temp. pokoju 23 stopnie..Większej wydajności nie potrzebuje, i jest naprawdę cicho.Dowalić się można do przepływomierza, zepsł się na drugi dzień(odkleila sie folia od łopatki, wymontowałem przepływomierz bo bałem się, że pójdzie w układ...Czytałem, że komuś poszło:()Ja używam od roku i jestem zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Bartku 2500@3200 mam przy max obciążeniu 50 stopni

Z jakiej plyty jest ten odczyt, ktory sensor?

 

A wszystko to przy trybie silent i temp. pokoju 23 stopnie..

A miales juz przyjemnosc, testowac CPC w upaly? Ambient powiedzmy: 30C?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jakiej plyty jest ten odczyt, ktory sensor?

A miales juz przyjemnosc, testowac CPC w upaly? Ambient powiedzmy: 30C?

1237439[/snapback]

skjuzmi czepiasz sie...

CPC tez u mnie chodzilo lepiej niz AC... - zeby nie bylo - procka nie sciagalem wiec odczyt z czujnika taki sam musial byc

ba cpc jest niewiele wydajniejsze niz uklad jaki posiadam dzisiaj ...

skonczylibyscie wreszcie te ostre najazdy na CPC...

nikt nie pisze ze to wypas... nikt nie pise ze to cudo - ale wy musicie sie prz... inaczej sie nie da

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówiesz, że cpc jest wydajniejsze od Crystala C3, kadeta i at306 :>

 

No chyba, że miałeś jakąś ultra wersje dydykowaną bloku cpc.. albo nie masz teraz wentyli na nagrzewnicy ;)

 

Powiem tak... cpc jako "tania woda" porównywalna z Ac... więc po co cpc jeśli mamy to samo/lepiej na ac.. bez wody, zagrożenia, węży, niemobilności (czasem) i warczących pompek itd... wg mnie bezsens... no chyba, że ktoś chce poszpanować wodą, niezważając na jakość i wydajność... albo nie wiedział co kupuje...

 

Jeśli cpc zrobiło by jakąś modernizacje i do roboty wzięli ludzi, którzy wiedzą co to wc z prawdziwego zdzrzenia... to można by chwalić cpc i polecać niewymagającym za wiele... w niskiej cenie...

 

Np. Kyniek i jego blok Al... za 45zł... gdyby cpc pomyslało.. to by w mniejszej cenie cenie mogło robić układy "pewniejsze" i "normalnieszje" z nawet lepszą wydajnością...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skjuzmi czepiasz sie...

CPC tez u mnie chodzilo lepiej niz AC...  - zeby nie bylo - procka nie sciagalem wiec odczyt z czujnika taki sam musial byc

ba cpc jest niewiele wydajniejsze niz uklad jaki posiadam dzisiaj ...

skonczylibyscie wreszcie te ostre najazdy na CPC...

nikt nie pisze ze to wypas... nikt nie pise ze to cudo - ale wy musicie sie prz... inaczej sie nie da

1237552[/snapback]

Tu nie o to chodzi ... :mur:

Tu chodzi o to ze po prostu jest to badziewie za kosmiczne pieniadze :lol: :lol: :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Epox 8RDA3+, CPC mam rok czasu, 50 C to max kiedykolwiek nawet w lecie.

1237813[/snapback]

50 stopni, to ja w zyciu nie widzialem na Whisper Rock 4 (kilkuletni cooler za obecnie ~40 zl) na drugim kompie Duron 1600@2000 MHz:)

 

Gazety komputerowe nie miały doświadczenia w chłodzeniu wodą, dlatego tak zachwalały CPC. PCLab również go nie ma...

Może następna recenzja CPC będzie na http://overclockers.com albo http://systemcooling.com gdzie nasze ( http://mcs.pc.pl ) bloki wypadły bardzo dobrze, a są to serwisy znane z ogromną wiedzą techniczną. Komu wierzyć bardziej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...