Skocz do zawartości
soulburner

Którą Taniuśką Płytę Główną Kupić?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Na początku lutego w końcu zmienię płytę główną + 512MB RAM DDR333/400 ^_^ . Kiedyś kilka razy kupiłem już coś do kompa pod wpływem kumpli (np. ECS K7VZA :D) lub marketingu nazwowego (GF2MX200 :P), więc postanowiłem się wcześniej dokładnie wypytać ;)

 

Mam pewne wątpliwości co do wyboru płyty głównej. Niestety, mogę pozwolić sobie tylko na najtańsze płyty dostępne na rynku... dużo dobrego słyszałem o mobo ASRock'a - ponoć to ASUS, tylko że przeznaczony na "tani" rynek a'la ECS.

 

Którą płytę byście polecili?

Zastanawiam się nad ASRockiem K7S8X lub K7VTA4A+. O tej pierwszej jest przeogromny topic tutaj, ale dużo pisze tam o niestandardowych biosach, a w to się bawić nie chcę (kumpel zamordował ECS'a oryginalnym biosem, biosa trafił szlag :D).

 

Chodzi mi o taką płytę, która miała by jakieś możliwości overclockingu (wystarczy manipulacja FSB procesora i pamięci oraz ewentualnie możliwość choćby minimalnego podbicia prądu dla CPU), no i oczywiście stabilność. Przydałby się dobry dźwięk, tzn. nie gorszy od SoundBlaster'a 128PCI ;) (tutaj chyba wygrywa K7VTA4+).

 

Jakie są główne różnice między tymi obiema płytami? Jak wygląda wydajność obu chipsetów (który 'lepszy' - SiS-746FX czy sprawdzony KT400A)? Ewentualnie którą inną płytę główną w podobnej cenie (do 150zł) byście polecili z czystym sumieniem? :D

 

 

Aha, jeszcze jedno - czy opłaca się dorzucić parę złotych do mobo Gygabite GA-7NF-RZ nForce2 SPP? Niby nForce2, ale podejrzanie tani (ok. 180zł)... :unsure:

 

 

Z góry dzięki za wszelkie porady! :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO to ja napisze tak:

mam Asrocka z rodziny K7s8X ta konców E niewiele daje :) JEst mozliwość zmiany napięcia o 5% i ustawienia FSB co jeden do 239 :) z tego co wiem w k7s8x jest biosk ktory daje niezlego powera mozna ustawiac wtedy timmingi bo na zwyklym biosie jest tylko CL, asrock jest malo wydajny niestety to jest sis bardziej nadaje sie do biura ale zawsze mzona cos tam podkrecic :) moj sąsiad leci na fsb 200 ja niestety nie moge co najprawdopodbniej jest wina malej ilosci napiecia :) Jezeli masz tylko mozliweosc wez tego GIGABYTA na nf2, ten chipsed jest dość wydajny, acha jeszcze jedno VIAkt400 jest wydajniejsza od SIS`a ale nie wiem jak z OC tej plyty, jezeli masz chec czasami w cos pograc, miec dobra wydajnosc to Polecam GIGABYTA jezeli chcesz podkrecic dla hobby i niewile grasz to bardzo stabliny jest asrock :) w tym momencie mam zamiar zmienic mojego asrocka na cos na nf2 gdyz ma dosc słabe odczyty i zapis z ramu niestety :( myslałem nad tym gigabytem i powiem ci ze calekim sensowna polyta ale na allegro sprzedaje jakis sklep asusy za 169 zł na nf2 i z tego co wiem na nich mocniej mozna podkrecic :)

Podsumowanie: Bierz NF2 jezeli tylko masz tyle kasy oczywiscie jezeli zalezy ci na wydajnosci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zlozylem kompa na plycie AsRock K7VTA4A+ czyli chipste KT400A i powiem tak , jest to dobra plyta dla nie wymagajacych uzytkownikow.Niestety do o/c sie nie zbyt nadaje.Brak mozliwosci zwiekszenia napieci procesora(procz chyba +0.5% co nic w gruncie rzeczy nie daje) no i brak zmiany mnoznika.Fsb mozna manipulowac co jeden mhz ale chyba tylko do 200 nie pamietam.Plyta jest dobra tak jak mowie do domu dla tych ktorzy nie bede kombinowac z o/c.Moim zdaniem jest lepsza od K7S8X.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mam tego asrocka k7vt4a+ (wczesniej mialem asusa na nforce2).

Dla zwyklego uzytkownika roznica wydajnosci miedzy nf2 a kt400a jest niezauwazalna.

Stabilnosc obu plyt taka sama czyli 100%

magistrale mozna ustawiac zworkami na plycie, a dodatkowo co 1mhz w biosie.

regulacja napiecia to +5% i +10% czyli znikoma :), ale jak trafisz na proca ktory lata na wyzszych FSB bez podnoszenia napiecia, to spox.

Dzwiek na plycie asrocka C-Media w zupelnosci wystarczy do gier (EAX,EAX2), muzyki i filmow (glosniki creative 5900 5.1)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad ASRockiem K7S8X lub K7VTA4A+.

z tych dwóch to jedynie K7S8X, ponieważ sis 746/746FX/748 na której jest oparty ma kilka ciekawych funkcji, a jedną z nich jest blokada PCI/AGP oraz odpowiednie dzielniki FSB

 

K7VTA4A+ jest na KT400, co z góry go przekreśla do OC - dzielnik ustawiony na stałe, a maxymalna jego wartoć /5 jest za mała.

Przy 200 FSB niestety PCI=40 MHz co skutecznie morduje dyski twarde w przeciągu około 0,5 do 1 roku (pal licho dyski, bo masz gwarancję - ale dane, ktore sa wielokrotnie wiecej warte idą do kosza)

 

Kupując K7S8X będziesz musiał nauczyć się drut moda na napięcie oraz wgrać nieoryginalny bios (doku sobie jeszcze zalmana na chipset, bo przy 200FSB potrafi się grzać i powodować niestabilność).

 

Może lepszym wyjściem jest coś na NForce 2 ?

Gigabyte GA-7NF-RZ DualDDR za 179,00 jest niezłym wyborem (ma blokadę PCI/AGP), jakkolwiek bez drutmoda na napięcie się nie obejdzie.

 

Prawda jest teka, że +5% dodatkowego napięcia to zazwyczaj ciut za mało aby procek biegał na 2000-2200 Mhz (mówię o Sempronach oraz Tbredach). te procki często wymagają 1,7-1,8V aby biegać przy 200FSB (sempron 2200+ podkręcony do 1800 biega czasem na default)

 

Jeśli chcesz mieć dobrą płytę, niedrogą (generalnie najlepszą do OC) to za 229 zł (czyli tanio jak barszcz)

jest do kupienia Abit NF7 Rev 2.0 (tutaj aby osiągnąć 200 FSB nie musisz nic kombinować)

Edytowane przez wojwar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :)

 

W sumie na podnoszeniu napięcia dla proca mi tak bardzo nie zależy, i tak nie idzie go chyba za dużo podkręcić (Thoroughbred A0 2000+, działa w moim ECSie jako 1500+ [@106MHz] bo płyta na FSB133 nie wyrabia :P Proc sprawdzany w innym kompie, jest w porządku ;)).

 

Kumpel kupił kilka dni temu asrocka k7vta4a+ i jest wniebowzięty (swojego TBreda B0 DUT3C 2000+ podkręcił na 2600+ [FSB333] i kurde chodzi ;)), więc zdecyduję się na to.

Choćbym bardzo chciał, nie dam rady namówić brata do kupienia czgokolwiek droższego, a ten Gygabite wygląda niezwykle apetycznie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście polece Ci to co sam mam czyli Asrock K7 Upgrade 880. Moze jej wydajnosc nie poraza, ale w tej cenie ( ok. 170zl) naprawde jest godna polecenia. Posiada sensowny dzwiek, Serial ATA ( z raidem), obsluguje Dual DDR a co najwazniejsze nie mialem problemow ze stabilnoscia na niej.

Jej dokladne parametry znajduja sie tutaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście polece Ci to co sam mam czyli Asrock K7 Upgrade 880. Moze jej wydajnosc nie poraza, ale w tej cenie ( ok. 170zl) naprawde jest godna polecenia. Posiada sensowny dzwiek, Serial ATA ( z raidem), obsluguje Dual DDR a co najwazniejsze nie mialem problemow ze stabilnoscia na niej.

Jej dokladne parametry znajduja sie 1237090[/snapback]

no własnie - problemem jest to w przypadku tej płyty iż wydajnością nie poraża.

 

Pamięci w Dualu chodzą wolniej niż na KT400/Sis/KT600

 

ta płyta jest po prostu wolna - może i stabilna, ale wolna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie odradzam płyty na SIS 746/748 itd. Jako, że składam kompy i lubie się pobawić w OC potestowałem sobie trochę, i była wolniejsza od Ecs K7VTA3c na KT333. Sumując wszytko byle nie na SISie !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie odradzam płyty na SIS 746/748 itd. Jako, że składam kompy i lubie się pobawić w OC potestowałem sobie trochę, i była wolniejsza od Ecs K7VTA3c na KT333. Sumując wszytko byle nie na SISie !!!

1237259[/snapback]

 

A to dziwne - bo ja np mam ECS L7S7A2 i przy FSB 200 moja płyta jest wydajniejsza niż KT 333/KT400 (nie mówiąc o tym, że 200 MHz na KT 333/400 oznacza zabicie HDD), wydajność pamięci i procesora ustępuje tylko Nforce2, wyższa jest niż np KT 600 (nie mówiąc już o KT 880).

 

Sis jako jedyny oprócz Nforce2 ma blokadę PCI/AGP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy odpowiednim biosie możesz tak ustawić stosunek fsb do PCI i AGP aby wydajność nie malała a rosła. -pozdrawiam

 

ps: z całym szacunkiem dla tańszych płyt , ale uważam że prawdziwa zabawa zaczyna się dopiero na płytach opartych na Nforce2Ultra i wyżej. Ale każdy ma przecież prawo do własnego zdania -peace

 

ps2: do WOJWAR - bardzo zaciekawiło mnie to co piszesz o KT600 , możesz podać całe konfigurację kompów na jakich to sprawdzałeś ? no i programiki jakimi to mierzyłeś i fajnie by było gdybyś znalazł jeszcze wyniki .... -pzdr

Edytowane przez fintik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy odpowiednim biosie możesz tak ustawić stosunek fsb do PCI i AGP aby wydajność nie malała a rosła -pozdrawiam

1237336[/snapback]

 

Ale o czym ty piszesz ? jakieś Sci-Fi B)

 

nie chodzi o to, że wydajność maleje bo stosunek FSB do PCI/AGP jest ... no właśnie - jaki ?

 

na KT333/400 - przy FSB 200 masz na PCI 40 MHz, na AGP 80 MHz - grafa to powinna wytrzymać, dyski siadają po pół roku/roku przy 37-38 MHz

 

Na KT 600 masz dzielnik /6 (który jednak się włącza przy 200 MHz - przy 195 MHz masz za wysokie taktowanie PCI/AGP)

 

dzielkin 5 włacza się przy 166 MHz i ciągnie aż do 199.

 

np przy 220 MHz - KT600 znów nie wyrobi.

 

NForce2 jak i SIS mają blokadę PCI/AGP - niezależnie od częstotliwości PCI/AGP można sobie ustawić na stałe i będzie zawsze bezpieczne 33/66

 

Może jesteś posiadaczem płyty na KT... dlatego tak bronisz tych chipsetów, ale jest generalnie tak, że KT 600 jest super - jeśli działa na 166-170 MHz lub 200-210 MHz

 

KT 333/400 - to płyty non-OC

 

przecież to proste

 

Nie chcę się kłócić - bo to nie miejsce. O kt 600 możesz sobie poczytać na forum, tak samo jak o innych chipsetach. Przekonywać cię nie zamierzam - ale widzę że o SIS nie masz pojęcia

 

peace

Edytowane przez wojwar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy PCI 40MHz dyski pracują dużo wolniej !! i jeżeli uważasz inaczej to zapraszam na demko ;) a jeżeli chodzi o SIS to jest to moje zdanie oparte na jakiś doświadczeniach ... wracając do VIA w nowszych biosach też masz dzielnik nawet na KT 333 -pozdrawiam

 

ps: nie jestem posiadaczem żadnej super płyty (niestety) niczego nie bronie podobnie jak niczego nie atakuje poprostu mam swoje zdanie :P

Edytowane przez fintik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy PCI 40MHz dyski pracują dużo wolniej !!

Czy ja pisałem że pracują szybciej ?

 

Faktem jest, że może działają wolniej - ale szybciej się psują (żywotność spada do 0,5-1 roku)

 

a jeżeli chodzi o SIS to jest to moje zdanie oparte na jakiś doświadczeniach ... wracając do VIA w nowszych biosach też masz dzielnik nawet na KT 333 -pozdrawiam

Zgadzam się - dzielnik /5 - działa na FSB 166 poprawnie - jakkolwiek dzielnik 5 na FSB 200 zabija dyski

 

 

 

ps:  nie jestem posiadaczem żadnej super płyty (niestety) niczego nie bronie podobnie jak niczego nie atakuje poprostu mam swoje zdanie :P

1237402[/snapback]

ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no własnie - problemem jest to w przypadku tej płyty iż wydajnością nie poraża.

 

Pamięci w Dualu chodzą wolniej niż na KT400/Sis/KT600

 

ta płyta jest po prostu wolna - może i stabilna, ale wolna

1237106[/snapback]

Na ustawieniach takich jak w podpisie testy z Everesta wypadaja nastepujaco : odczyt 2510, zapis 924, czas oczekiwania 100,3. Wiec chyba nie jest najgorzej, a co za tym idzie jest godna polecenia dla tworcy tematu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SIS jest wolniejszy niz kt600, nforce2 to nie podlega dyskusji. Jezeli masz pewnosc ze SIS 746fx bedzie dzialal na FSB 200 z niskimi timingami to bedzie bil KT333/KT400 sromotnie i bardzo blisko bedzie mu do kt600 ale tylko w niektorych testach np. AIDA. W superpi nawet wysoka szyna sisowi nie pomoze i bedzie liczyl 5% wolniej niz reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nigdy wiecej Asrock K7 Upgrade 880 dzisiaj podlaczylem ta plyte

powiedziec ze jej wydajnosc nie poraza to malo ona jest tragiczna - mialem epoxa na kt600 - wyniki odczytu i zapisu pamieci (pomiar everestem) sa srednio 3x gorsze :( bylo brac asusa

jedyna nadzieja w tej chwili to to ze jest dostepny bios ktory podobno dodaje 20% mocy

 

ale widze ze mam duzo gorsze wyniki niz Enrju - mozesz podac jakiego biosu uzywasz? i mozesz mi podac ustawienia pamieci?

Edytowane przez trutututu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nigdy wiecej Asrock K7 Upgrade 880 dzisiaj podlaczylem ta plyte

powiedziec ze jej wydajnosc nie poraza to malo ona jest tragiczna - mialem epoxa na kt600 - wyniki odczytu i zapisu pamieci (pomiar everestem) sa srednio 3x gorsze :( bylo brac asusa

jedyna nadzieja w tej chwili to to ze jest dostepny bios ktory podobno dodaje 20% mocy

 

ale widze ze mam duzo gorsze wyniki niz Enrju - mozesz podac jakiego biosu uzywasz? i mozesz mi podac ustawienia pamieci?

1237588[/snapback]

Bios ktorego uzywam to ten poruszany w topicu http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=97695&st=30 a tutaj masz link do niego.

Dzieki niemu mozesz recznie ustawiac timingi pamieci co mam nadzieje znacznie wplynie na wyniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ustawieniach takich jak w podpisie testy z Everesta wypadaja nastepujaco : odczyt 2510, zapis 924, czas oczekiwania 100,3. Wiec chyba nie jest najgorzej, a co za tym idzie jest godna polecenia dla tworcy tematu...

1237523[/snapback]

ja mam

Read 2810

write 920

 

Sis 746, płyta ECS L7S7A2, FSB 200

 

timingi 2,5 - 4 - 4 - 9 (pamięci szybciej nie chcą)

 

Tak więc proszę nie gadać jaki to ten SIS jest qpa - z teg co widzę, jest szybszy niż wszystkie KT łącznie z KT 600 (na takim samym FSB i timngach), nie mówiąc o KT 880

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz, czegoś nie rozumiem... czyli KT400 przy pracy z FSB200 (400) jednocześnie podwyższa częstotliwość PCI/AGP? Np. jak kupię sobie jakiegoś Bartona na 200MHz to muszę liczyć się z wymianą HDD średnio co rok? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozna wystarczy mnie zapytac :)

 

jako ze skladam kompy hurtowo... :)

 

Asrocki to dobre i stabilne plyty ze znikomymi mozliwosciami OC - napiecie dla procka tylko +5%, z timingow tylko CL i takie tam.

 

K7S8X byla dosc dawno wypuszczona i miewa swoje kaprysy - ale bardzo rzadko - ogolnie jest maloawaryjna i dobrze dziala, z FSB od 133 wzwyz jest calkiem wydajna. nie ma na niej zadnego sensu ustawiac czestotliwosci pamieci powyzej FSB.

K7VT4A+ - chipset KT400, wiec FSB do 166 (powiedzmy ze max 180 dla dobra dyskow itp). - bardzo dobra, stabilna i niepsujna.

Ale jesli juz mialbym wybierac pod katem OC to wybralbym EPoXa 8KRAI - cena ponizej 190zl, a mozliwosci o dwa nieba lepsze od wyzej wymienionych.

Edytowane przez rapra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 200 FSB niestety PCI=40 MHz co skutecznie morduje dyski twarde w przeciągu około 0,5 do 1 roku (pal licho dyski, bo masz gwarancję - ale dane, ktore sa wielokrotnie wiecej warte idą do kosza)

a ty skad masz takie informacje ,ile dyskow ci sie spalilo

 

bo mi zaden sie nie spalil a fsb192 na kt266a to troche wiecej niz to co przytaczasz

dysk nawet sie nie grzal bardziej niz teraz na zablokowanym pci

czary czy co

abit kd7 i jezda na fsb200 - rzadnych problemow

najwiecej zalezy od plyty - na badziewiackich gigabyte czy msi jezeli wogole zblizyly sie do pci 39 to mogly dziac sie cuda

na epoxach i abitach jest spokojnie

zapytaj mechlina (8kha+ fsb>180) ,berkuta (kr7a fsb225) i mnie (8kha+ fsb200 ,kd7-e fsb 205)

nie siej propagandowej glupoty bo CI SIE WYDAJE ZE DYSK ROK WYTRZYMA - za malo kaszy zjadles

 

 

co do tych plyt to polecam raczej fica kt600 (150pln) ,albo uzywanego abita kd7 ~100pln ,epoxa 8K9A ~80pln

najlepszym wyborem do o/c za najmniejsza kase jest epox 8krai 190pln

 

co do wydajnosci chipsetow to sa to roznice marginalne i nie ma sensu sie klocic

kolejnosc jest taka : nf2 ,kt600 ,sis746fx/748 czy sie komus podoba czy nie - wogole nie nalezy sie tym sugerowac

Edytowane przez KGB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maiłem K7S8X - całkiem fajna płytka.

 

Za:

- Bezproblemowa.

- Możliwość zmiany mnożnika (zworkami),

- +5% VCore

- z regóły działa na FSB200

- blokada AGP/PCI.

- dziury wokoło socketu, całkiem dużo miejsca

- zmodowane biosy, które dają dużego koooopa

 

Przeciw:

- tylko 5% VCore

- kiepskie chłodzenie Chipsetu

 

 

 

Płytki z KT400 nie miałem, ale zdecydowałbym się na K7S8X. Za trochę ponad 100 zł to najlepszy wybór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to teraz mam jeszcze większy mętlik w głowie :mellow:

 

No więc tak, na dzień dzisiejszy zdecydowany jestem na K7VTA4A+ - jakoś mam zaufanie do VIA, a jeśli kiedyś będę wymieniał procka to na A64, więc i płyta do wymiany będzie ;) No i ponoć na tej płytce jest nienajgorszy dźwięk - jakie jest Wasze zdanie? Jeśli nie będzie grało gorzej niż SB128 (która ponoć ma kiepską jakość dźwięku, jak twierdzą w teście na frazie), to mi się podoba ;)

W cenie do 150zł dużo lepszej płyty się nie znajdzie, a co do używanych... wolę nowe ;)

 

Dla Athlona 2000+ (FSB133) można puścić pamięci na DDR400MHz asynchro? Da to jakiś wzrost wydajności, czy wręcz przeciwnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :)

 

W sumie na podnoszeniu napięcia dla proca mi tak bardzo nie zależy, i tak nie idzie go chyba za dużo podkręcić (Thoroughbred A0 2000+, działa w moim ECSie jako 1500+ [@106MHz] bo płyta na FSB133 nie wyrabia :P Proc sprawdzany w innym kompie, jest w porządku ;)).

 

(...)

 

1236904[/snapback]

To nie wina płyty ale raczej zasilacza lub pamięci, mój duron działa idealnie na takiej płycie @ tak jak w podpisie:]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...