Skocz do zawartości
TheOne

Command Rate: 1t Vs 2t?

Rekomendowane odpowiedzi

W BIOSIE swojej płyty głównej (Gigabyte GA-k8nf-9 nForce4-4x) podczas szperania w ustawieniach pamięci zauważyłem opcję Command rate, która może przyjmować wartości 1T i 2T.

Szukałem informacji na ten temat w necie i na forum, ale za dużo nie znalazłem. Wiem tylko, że 1T jest teoretycznie wydajniejszy oraz ustawienie to steruje czasem cyklu wykonywania komend (cokolwiek to jest :/).

 

Co w ogóle zmienia to ustawienie w konfiguracji pamięci?

Czy rzeczywiście 1T jest wydajniejszy i o ile?

Na co wpływa to ustawienie- czas dostępu do pamięci, transfer odczytu, transfer zapisu?

Czy włączenie T2 pozwoli lepiej kręcić pamięć lub osiągnąć lepsze timingi?

 

Piszcie, co wiecie na ten temat.

 

POZDRAWIAM,

Łukasz P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto, co udało mi się znaleźć w necie na temat Command Rate:

 

“Tempo poleceń CMD (ang. Command Rate) (1/ 2)

(Command Rate, MA 1T/2T Select) Liczba cykli zegarowych, jaka musi minąć przy adresowaniu modułu pamięci i układu pamięci zawierającego strefę z żądanymi danymi. Jeśli zapełnione są wszystkie banki pamięci, będziecie musieli podnieść ten parametr do wartości "2", co spowoduje znaczny spadek wydajności”

 

„Liczba używanych przez was modułów pamięci będzie miała bezpośredni wpływ na tempo poleceń (ang. command rate). Tempo to określa liczbę taktów zegarowych, jakiej potrzebuje kontroler pamięci, aby aktywować dany moduł i układ pamięci. Jeśli zapełniliście wszystkie banki pamięci, będziecie musieli zwiększyć ten parametr z jednego na dwa cykle zegarowe, tak aby system działał stabilnie. Niestety osłabi to wydajność nawet o 3 procent.”

 

Sam zrobiłem też kilka testów:

 

|Sandra|

Arithmetic Dherystone/Whetstone: 10166/ 3892/ 4995 (2T); 10152/ 3894/ 4997 (1T)

Multimedia Integer/ F-P: 22614/24000 (2T); 22624/24301 (1T)

Memory badwidth int/f-p: 4835/3820 MB/s (2T); 5902/5864 MB/s (1T)

 

Jak widać ustawienie to wpływa znacząco tylko na transfer pamięci, benchmarki syntetyczne nie wykazują wzrostu wydajności (i nie powinny…)

 

|Everest|

Odczyt z pamięci: 4347 MB/s (2T); 4368 MB/s (1T)

Zapis do pamięci: 1640 MB/s (2T); 2333 MB/s (1T)

Czas oczekiwania pamięci: 31,7 ns (2T); 62,7 ns (1T)

 

Jak widać wzrósł transfer podczas zapisywania ale kosztem dwukrotnego powiększenia czasu oczekiwania pamięci!!!

Co zatem wybrać- większe transfery (1T) czy mniejszy czas oczekiwania (2T)?!

Na to pytanie odpowie kolejny test- 3DMark2001se (bardzo zależny od procesora i pamięci)…

 

|3Dmark2001se|

Overall: 17682 (T2); 18076 (T1)

Game Test1 Low/Med.: 276/101 fps (T2); 280/107 fps (T1)

GT2 low/med: 296/184 (T2); 300/185 (T1)

GT3 low/med: 253/122 (T2); 261/127 (T1)

GT4 Nature: 62,8 (T2); 62,7 (T1)

 

Jak widzimy, faktyczna wydajność po wyłączeniu 1T spada o 2-3%...

 

POZDRAWIAM,

Łukasz P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co!!!!!!!!!!!?????????Wydajność spada po włączeniu 1T-czy ty wiesz co napisałes??1T zwiększa wydajność mniej więcej jakieś 10-15%!!!!!!!!!!!!Nie każde pamięci mogą sobie pozwolić na 1T a po jego włączeniu podkręcalność znacznie spada...........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co!!!!!!!!!!!?????????Wydajność spada po włączeniu 1T-czy ty wiesz co napisałes??1T zwiększa wydajność mniej więcej jakieś 10-15%!!!!!!!!!!!!Nie każde pamięci mogą sobie pozwolić na 1T a po jego włączeniu podkręcalność znacznie spada...........

1283510[/snapback]

Lol, Wróbel- problemy z rozumieniem tekstu pisanego?!

 

Wiem, co napisałem- wydajność systemu spada po WYŁĄCZENIU 1T, i nie o jakies 10-15% ale o zaledwie 3%.

 

Radzę na przyszłość dokładnie i powoli czytać tekst ze zrozumieniem…

 

POZDRAWIAM,

Łukasz P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o odczyt z pamięci faktycznie różnica jest niewielka.Ale w zapisie daję głowę róznica jest sporo większa niż 3%.......

 

EDIT. Zresztą sam sobie oblicz różnica w zapisie-30% !!!

Edytowane przez wróbel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test odczutu/zapisu pamięci to tylko testy teoretyczne, które zazwyczaj mają słabe odbicie w wydajności całego zestawu komputerowego. Pisząc o 3% miałem właśnie namyśli realny wzrost/spadek w zastosowaniach praktycznych (np. gry…), a takie zastosowanie próbowałem zasymulować za pomocą benchmarka graficznego najbardziej zależnego od procesora i pamięci- 3dmark2001se...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...