Skocz do zawartości
IGI

Budujemy Taniego Suba Do Auta

Rekomendowane odpowiedzi

Wic tak - postanowilem zbudowac sobie skrzynie basowa do auta - ma to sluzyc do sluchania muzyki - raczej rock metal numetal :) ale dobrze by bylo jak by potrafil zejc dosyc nisko :)

 

Skrzynia ma byc totalnie low budget i zajmowac malo miejsca w bagazniku stad moj wybor padl na glosnik stxa GDN-22-120-4-SC za 35 zl :D podobno parametry podawane przez producenta sa prawdziewe :)

Glosnik jak za te pieniadze ma dosyc wysokie SPL - 88,21 db co ma znaczenie przy slabych wzmakch w aucie, fs ma na poziomie okolo 30 hz

 

Wstawilem parametry do winisd i robie sobie rozne symulacje jedak cyferki mi nic nie mowia !!

Po pierwsze do jakich czestotliwosci powinien zejsc sub przy spadku -6 db zeby bylo mozna powiedziec ze jest dosyc dobry :)

do jakich czestotliwosci gornych powinien przetwarzac

Jaka wartosc powinien miec group delay i przy jakiej czestotliwosci - slyszalem ze im nizsza tym delay moze byc wiekszy

 

Chcialem zbudowac obudowe band pass ale wychodzi mi bardzo waski zakres czestotliwosci wiec chyba bedzie to klasyczny bass reflex

 

Powiem co mi teraz wyszlo :)

Buda 26 litrow

Srednica tunelu bass reflex - 6,80 dlugosc 30 cm !!

 

Czestotliwosc przy spadku -6 db od poziomu 0 wynosi 33 hz przy -3 - 40 hz

 

max delay okolo 19 ms przy 34 hz i szybko spada :)

 

Czy takie parametry sa doscy dobre ? czy bas nie bedzie rozlazly ? no i efektywnosc jest nizsza od efektywnosci glosnika na prawie calym interesujacym mnie zakresie :/

 

Na co zwrocic jeszce uwage ?

 

I kolejne pytanko - pojemnosc obudowy jaka wylicza nam program to pojemnosc netto ? - czyli same pudlo bez wliczania w to wytlumienia itd ??

 

Dzieki za wszystkie odpowiedzi :)

 

 

Update z pewbych wzgledow rezygnuje z stxa 22 na rzecz stxa 27 ss :) wykresik ladniejszy byda 40 litrow strojona na 35 hz w teorii wyglada to wszystko baardzo ladnie a jak bedzie w praktyce to sie okaze jak zbuduje :)

Edytowane przez IGI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedyś gdzies czytałem ze ktoś wsadził do bagażnika woofer od głośników creativa DTT2200 (głośnik ma 20W i jest zasilany chyba 13.8V) Pisał ze grało zarąbiście i że za takie pieniadze nie ma nic lepszego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...