Skocz do zawartości
Arael

Ping I Transfer: Połączenie Modem-modem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam:)

 

Od pewnego czasu mam skonfigurowany modemowy dostęp wdzwaniany między kompami w sieci telefonicznej TP SA. Wszystko działa, ale mam kilka pytań celem upewnienia się, że lepiej być nie może ;)

 

Zaznaczam, że oba modemy to WINMODEMY - i właśnie z tym wiążę spore nadzieje, tzn. liczę po cichu na to, że są do takowych jakieś podrasowane nietypowe sterowniki, ale o tym dalej...

 

1. Wiem, że maksymalna prędkość możliwa do uzyskania między modemami to 33.6kbps. Słyszałem, że między dwoma modemami V.92 jest to 48kbps - czy to prawda? A jeśli tak, to czy traktowanie sygnału czymś więcej niż pojednynczym kodowaniem D-A-D w sieci telefonicznej nie uniemożliwia takiego połączenia? Nie mam tego jak sprawdzić, bo tylko jeden modem wspiera V.92... I nie wiem czy inwestycje w drugi taki mają w ogóle sens ;)

 

2. Chciałem wykorzystać połączenie modemowe dwóch komputerów do grania w gry sieciowe, niestety, pingi nie chcą w idealnych warunkach spaść poniżej 218ms. Czy jest na to jakaś rada? Wyłączenie kompresji w sterowniku modemu poprawiło sytuację z beznadziejnej na niedobrą - właśnie na te 218ms. Może jakieś istniają jakieś nietypowe sterowniki rozwiązujące ten problem, czy coś w tym stylu?... Ping do onet.pl przy dostępie wdzwanianym do netu TP SA jest zwykle niższy niż 140ms, czy nie można czegoś zdziałać celem zmniejszenia pingów pomiędzy dwoma winmodemami?

 

3. Czy istnieją może nietypowe sterowniki dla winmodemów umożliwiające niesymetryczny podział pasma? :) Np. chcę tylko kilka kbps w górę, ale zwolnione pasmo chcę używać do przyspierzenie transferu w dół... Słyszał ktoś może o takim wynalazku? :) Byłoby to idealne rozwiązanie dla korzystających z netu po modemie IMHO...

 

Dzięki za wszelką pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do sterowników winmodemów, to nie jest to raczej tylko sprawa hardware'owa - w przypadku modemów czysto sprzętowych jest inaczej, a inaczej w przypadku winmodemów, których elektronika sprowadza się mniej więcej do sprzęgu komputera z linią telefoniczną. Właśnie dzięki temu nielubiane winmodemy mają ogromny potencjał "przerabiania" ich przy pomocy sterowników. Czytałem na jakiejś stronce o specjalnym sterowniku do winmodemów na jakimś tam chipie, sterownik ten pozwalał w sprzyjających warunkach komunikować się modemom z prędkością 115kbps... Niestety, stronka nie działa i nie potrafię namierzyć innych źródeł informacji na ten temat (więc jakby co - HELP!). Tak czy inaczej potencjał istnieje - pytanie tylko, czy ktoś w epoce DSL chciał go jeszcze wykorzystać i napisał stosowne sterowniki (niesymetryczny podział pasma up/down choćby - marzenie:))

 

Jeśli chodzi o ping, to połączenie modem - modem u mnie daje 213ms, natomiast do TP SA wynosi ono poniżej 140ms. To nie jest sprawiedliwe ;) Czy zależy to od prędkości połączenia modemów? A jeśli nie, to jak to, kurde, zmniejszyć? Znowu niewykorzystany potencjał winmodemów się kłania? :)

 

I czy wymiana modemów na V92 po obu stronach da faktycznie 48kbps zamiast 33.6kbps dla połączeń?

 

Bo to chyba najbardziej realny - o ile w ogóle faktycznie możliwy - upgrade na chwilę obecną :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do komunikacji 115kbps przy uzyciu zwyklego modemu telefonicznego - to zawsze dotyczy komunikacji komputer<->modem. zaden modem nie da ci takiego transferu po linii.

 

druga sprawa - transmisja 33.6 i wiecej. modemy v92 to urzadzenia asymetryczne:

OD modemu DO centrali 33.6.

OD centrali DO modemu max 56.z hakiem.

 

komunikacja modem<->modem 33.6 i ani bajta wiecej....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie transfer 115kbps po linii między dwoma modemami ponoć się już w praktyce udał - tyle że na na tych wspominanych, specjalnych winmodemowych sterownikach... Szczegół, że chodziło o linię będącą kawałkiem kabla rozpiętym między modemami w stojących obok siebie komputerach - przez centralę takie coś na pewno się nie uda ;) [Aczkolwiek jako ciekawostkę podam, że mój mocno domagający się reinstalacji Windows XP po zmienie płyty z Asusa na DFI, a potem znowu na Asusa, przy każdym połączeniu modemowym wyświetla teraz "Połączono z prędkością 115kbps", co jest oczywistą bzdurą ;) Dalej jest 33.6kbps]

 

Tak czy siak potencjał istnieje, nawet jeśli oznacza to porzucenie protokołów V90 czy V92 i napisanie własnych ;)

 

I jest to rozwiązanie jak znalazł dla połączenia sieci przy pomocy duetu modem-modem... Tylko że nawet jeśli takowe fizycznie istnieje, to wygląda na to, że nic o tym nie wiemy :/ I już nawet olać transfer ponad 33.6kbps, ale ten niesymetryczny podział pasma by się przydał - zamiast 33.6/33.6 zrobić 4.2/63 - marzenie ;) [O ile upload o wielkości 400 bajtów wystarczałby do wysyłania pakietów ACK :D ]

 

Poza tym muszę się przyczepić do tegoż fragmentu:

 

druga sprawa - transmisja 33.6 i wiecej. modemy v92 to urzadzenia asymetryczne:

OD modemu DO centrali 33.6.

OD centrali DO modemu max 56.z hakiem.

...bo o ile mi wiadomo, to identycznie jest z V90, a V92 to rozszerzenie filozofii V90, które nie bardzo zdążyło się przyjąć. Dla V92 podobno połączenie modem-modem daje nie 33.6kbps, ale 48kbps - a przynajmniej ktoś mi coś takiego kiedyś mówił.

 

Szkoda, że szkoda mi wywalac kasę na potencjalnie nieudany eksperyment (drugi modem V92), a tutaj nikt nic o tych rzekomych 48kbps mi nie napisał konkretnego :///

 

Ale nie tracę nadzieji ;)

 

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...