Skocz do zawartości
\\ MarcO //

Pamięć Wirtualna Plik Wymiany-gdzie Umiescic

Rekomendowane odpowiedzi

:mur: Moje pytanie dotyczy pliku wymiany pamieci wirtualnej Win XP. Z reguły plik wymiany należy umieścic na najszybszym dysku twardym. Z róznych źródeł wyczytałem ze plik mozna umiescic na partycji z systemem albo na innej wolnej partycji (tego samego dysku).

To jakie wtedy bedzie najlepsze rozwiazanie ,partycja z systemem czy kolejna wolna?? (chodzi o jeden dysk twardy w systemie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli plik wymiany jest stały i niezfragmentowany, i na systemowej jest miejsce, to tam chyba najwygodniej (poza przypadkiem dwóch dysków). Aczkolwiek sądzę, że nie będzie istotnej różnicy w wydajności między stałym, niezfragmentowanym na part. syst., a rozwiązaniem Marcina_gps (ale jak się mylę, to przerobię sobie :-P)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba logiczne jest że plik wymiany umieszczony na samym początku dysku gdzie prędkość odczytu danych jest naszybszy będzie zapewniać najwyższą wydajność

bzdurą totalna jest umieszczanie swap file na osobnej partycji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cos mi sie zdaje ze swap powinien byc na koncu dysku icon_biggrin3.gif ale ja nic niemowie...

Nie mów... ;) Na koncu dysku jest najwolniejszy odczyt.

 

bzdurą totalna jest umieszczanie swap file na osobnej partycji

Why?

Moj 80 podzielilem: 10GB na system, 1GB wlasnie na swap, reszta po polowie. Kazdy system plikow NTFS, przy czym na 1GB partycji zwiekszony rozmiar klastrów do 64kB (wczesniej zamist tego stosowalem FAT16).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak napisałem, żeby wydajnie korzystać ze swap file musi on być umieszczony na samym początku dysku gdzie jest nawiększy odczyt, a nie gdzieś pośrodku czy na końcu gdzie odczyt jest średni czy najwolniejszy

pomyśl że jeśli swap file jest na partycji systemowej do głowica dysku porusza się tylko po niej a gdyby była na innej niż systemowa głowica musi wykonywać więcej operacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby wydajnie korzystać ze swap file musi on być umieszczony na samym początku dysku gdzie jest nawiększy odczyt, a nie gdzieś pośrodku czy na końcu gdzie odczyt jest średni czy najwolniejszy

*najszybszy*

 

OK

 

pomyśl że jeśli swap file jest na partycji systemowej do głowica dysku porusza się tylko po niej a gdyby była na innej niż systemowa głowica musi wykonywać więcej operacji

Bzdura totalna, wiesz wogole na czym polega odczyt z HDD :mur: ??? Jaka masz pewnosc, ze partycja systemowa znajduje sie na jednym talerzu i co to ma do rzeczy.

Jezeli jest do dyspozycji jeden HDD dobrze jest zrobic osobna partycje na FAT16 jak najblizej poczatku dysku, poprostu to jest najszybszy system plikow pod Winde. Niestety NTFS nawet z rozmiarem klastra 64kB nie dorowna predkoscia FAT 16.

 

Najlepszym rozwiazaniem jest posiadane dwoch HDD :) , na jednym system i cala reszta, a na drugim wlasnie ten nieszczesny plik wymiany. Wowczas glowny dysk (glowica dysku) jest wykozystywana tylko do pracy z danymi (nie ma przeskokow to swap-a), natomiast rownolegle na drugim HDD zapis i odczyt do/z pliku wymiany.

 

Szybszego rozwiazania juz chyba nie ma :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dochodzi jeszcze kwestia fragmentacji swapu na partycji systemowej . dlatego najlepiej na osobnej nieuzywanej w zaden inny sposob.

1306154[/snapback]

Swap z ustawioną stała wielkością sie nie fragmentuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdura totalna, wiesz wogole na czym polega odczyt z HDD  :mur:  ??? Jaka masz pewnosc, ze partycja systemowa znajduje sie na jednym talerzu i co to ma do rzeczy.

Jezeli jest do dyspozycji jeden HDD dobrze jest zrobic osobna partycje na FAT16 jak najblizej poczatku dysku, poprostu to jest najszybszy system plikow pod Winde. Niestety NTFS nawet z rozmiarem klastra 64kB nie dorowna predkoscia FAT 16.

 

Najlepszym rozwiazaniem jest posiadane dwoch HDD  :) , na jednym system i cala reszta, a na drugim wlasnie ten nieszczesny plik wymiany. Wowczas glowny dysk (glowica dysku) jest wykozystywana tylko do pracy z danymi (nie ma przeskokow to swap-a), natomiast rownolegle na drugim HDD zapis i odczyt do/z pliku wymiany.

 

Szybszego rozwiazania juz chyba nie ma  :-P

1306058[/snapback]

hmmm, nie będę się kłucić z kimś kto najlepiej wie na czym polega odczyt z HD, ale powiem coś

śmieszy mnie poprostu jak się pytasz: "Jaka masz pewnosc, ze partycja systemowa znajduje sie na jednym talerzu i co to ma do rzeczy."

A na ilu talerzach ma się znajdować partycja systemowa, jeśli nie na jednym, zgodziłbym sie z tym gdbyś nie dzilił dysku na partycje. Poprostu to ma zasadnicze znaczenie! :mur:

 

Na platformie jednodyskowej plik stronicowania powinien być na dysku systemowym, dzięki czemu najczęściej wykorzystywane dane czyli pliki systemowe będą blisko siebie. W ten sposób zostanie ograniczona długość skosków głowicy. Najlepiej jest umieszczać pl;ik stronicowania na początku dysku twardego, gdzie czas dostępu jest krótszy a transfer największy. Wysoce nie wskazane jest umieszczanie kilku plików wymiany na różnych partycjach tego samego dysku twardego.

 

Oczywiście bardzo duże rezultaty w usprawnianiu komunikacji pomiędzy plikiem wymiany a pamięcią RAM uzyskuje się na macierzach RAID, lub na osobnych dyskach twardych gdzie plik stronicowania umieszcza się na osobnym i najszybszym dysku.

 

Kiedyś miałem na dysku pewną publikację na temat pliku stronicowania, w której zawarte porady były poparte rzetelnymi testami które obalały powszechnie obowiązujące i oczywiście błędne stereotypy odnośnie pliku wymiany między innymi twój - umieszczania swap file na osobnej partycji.

 

Swap z ustawioną stała wielkością sie nie fragmentuje.

1306330[/snapback]

Święta racja!

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ms-trex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie ma dwa takie same dyski  to sie robi Raida 0, mialem na mysli rozne, np. cos kolo 80 i 10 GB.

1306122[/snapback]

teoretycznie tak ale w praktyce i z dwóch różnych też można zrobić Raid 0 - tak dla formy i zabawy :)

 

taka sztuka dla sztuki :)

 

tylko, że w podanym przez Ciebie przykładzie partycja wynikowa na Raid ) będzie miała 20 GB :) a 70 GB na większym dysku sie zmarnuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odgrzewam temat, ale po co zakładać kolejny wątek ? :)

mam pytanie dotyczące umieszczenia pliku wymiany a związkiem z raid0 - która opcja będzie najwydajniejsza ?

sytuacja wyjściowa jest następująca: 3 dyski - jeden niezależny + dwa w raid0

 

a) xp na dysku niezależnym, plik wymiany @ fat16 na początku raid0

b) xp na raid0, plik wymiany @ fat16 na dysku niezależnym

c) xp na raid0, plik wymiany również na raid0 (na osobnej partycji oczywiście)

Edytowane przez M4ciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na dokupienie drugiego 2x512MB RAM :P

 

A tak poza tym z mojego doświadczenia wynika że najlepiej jest zmajstrować możliwie małą (u mnie wystarcza 6GB) partycję systemową i na niej trzymać plik wymiany oraz najczęściej używane programy np. gg, office'a, e-mule ;) itp.

Edytowane przez M4TEUSZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja o niebie a Ty o chlebie :P o RAM się nie pytałem o partycjonowanie również (wiem co i jak) - chcę postawić XPeka na dyskach połączonych w RAID i się zastanawiam czy na nim także trzymać plik wymiany, czy też jednak przenieść go na ten niezależny dysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam układ jak ty ( 1dysk + raid0) i miałem podobny dylemat.

Koniec końców zostawiłem swapa ustawionego na stałe na partycji systemowej(10GB na początku). Wydajność jest naprawdę zadowalająca , choć nie mam porównania do innego rozwiązania. Może kiedyś spróbuję go wrzucić na ten 3 dysk na próbę,na razie chęci brak :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja o niebie a Ty o chlebie :P o RAM się nie pytałem o partycjonowanie również (wiem co i jak) - chcę postawić XPeka na dyskach połączonych w RAID i się zastanawiam czy na nim także trzymać plik wymiany, czy też jednak przenieść go na ten niezależny dysk.

Co ty chcesz przecież ci odpisałem na temat:

A tak poza tym z mojego doświadczenia wynika że najlepiej jest zmajstrować możliwie małą (u mnie wystarcza 6GB) partycję systemową i na niej trzymać plik wymiany oraz najczęściej używane programy np. gg, office'a, e-mule ;) itp.

A że mało zrozumiałe to nie moja wina, ostatnio czytam dużo mądrych książek i też sensu trzeba się doszukiwać :damage_wall:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki za lamerskie pytanie,ale jak umieścić plik wymiany na początku dysku? No osobną partycję swap to rozumiem,ale plik to chyba system sobie sam umieszcza (zwykłe pliki na pierwszym wolnym miejscu,a plik wymiany to niemam pojęcia gdzie,dlatego pytam )

pzd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie za przeproszeniem pieprzenie gdzie i jak ten plik ustawic. Swego czasu rozne ustawienia testowalem(wszystko na jednym dysku) i jakos nie odczulem zadnej roznicy. Wiecej zachodu z kombinowaniem co z tym zrobic niz pozytku. Jedyne sensowne wyjscie to swap na odzielnym dysku. Ja ustawilem sobie tylko w rejestrze zeby system korzystal ze swapa po zajeciu 95% ramu i jest git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakos nie odczulem zadnej roznicy.

Bo nie ma róznicy.

 

Jedyne sensowne wyjscie to swap na odzielnym dysku.

To tez nie jest sensowne. Ten dysk musiałby byc szybszy, a jakby byl szybszy to lepiej postawic na nim system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...