Skocz do zawartości
Hadrysek

Odczyt Napięc Przez Rs232?

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

 

nie bardzo wiem na jakim forum zadać to pytanie ;) dzisiaj się wkurzyłem bardzo mocno bo miałem dość macania multimetrem mosfetów i innych dupereli na płycie drżącą ręką dziwnie wygiętą, potem kręcenie pot'em i znowu wygibasy :P

 

przylutowałem sobie kabelki (póki co vcore i vnb/sb) i zakończyłem replikatorem rs232 który zamierzam wytknąć normalnie na śledziu ;) do tego dorobię sobie długi kabelek zakończony molexami i skończy się problem z monitorowaniem napięć :)

 

ale zastanawiam się czy nie dałoby się tego jakoś prosto przerzucić na com'a w płycie i monitorować z kompika? to by bylo najwygodniejsze :D ewentualnie jeszcze rozważam wytknięcie 3 potów i gniazd pomiarowych na przód kompa hehe

 

co wy na to? macie jakieś swoje sposoby?

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale zastanawiam się czy nie dałoby się tego jakoś prosto przerzucić na com'a w płycie i monitorować z kompika? to by bylo najwygodniejsze  :D ewentualnie jeszcze rozważam wytknięcie 3 potów i gniazd pomiarowych na przód kompa hehe

W prosty sposób nie da się, nie obejdzie się bez przetwornika analog/cyfra i czegoś co wyśle dane do komputera np przez coma. Najprostrze rozwiązanie w miare normalnej cenie to zastosowanie mikroprocesora atmel atmega 8535, ma ośmiokanałowy 10ciobitowy przetwornik A/C i wbudowany UART. Wystarczy tylko napisać program w bascomie i zaprogramować procesor, polutować conieco i odbierać dane choćby za pomocą hyperterminala. Dokładność jaką można uzyskać to ok 5mV lub 10mV przy pomiarach napięć wyższych niż 5V (i dostosowaniu układu).

Jeśli to nie przekracza Twoich możliwości to w miarę moich możliwości mogę jeszcze pomóc.

pzdr.

Edytowane przez rotux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

imho, maxim i jemu podobni mają sporo ciekawych układów realizujących taką i podobne funkcje, wszystko najczęściej komunikuje się z mobo przez I2C czyli SmBus. układy są proste i integrują w sobie tylko to co niezbedne do realizowania danych funkcji. tanie w miare, ale można brać semple czyli nawet kilka szt za free... smbus ma kazdy, o ile nie wyprowadzone to istnieje na bank w prkatycznie kazdej mobo - nie trzeba się pierniczyć z softem kablami, pewnie speedfan połknoł by taki układ :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

imho, maxim i jemu podobni mają sporo ciekawych układów realizujących taką i podobne funkcje, wszystko najczęściej komunikuje się z mobo przez I2C czyli SmBus. układy są proste i integrują w sobie tylko to co niezbedne do realizowania danych funkcji. tanie w miare, ale można brać semple czyli nawet kilka szt za free... smbus ma kazdy, o ile nie wyprowadzone to istnieje na bank w prkatycznie kazdej mobo - nie trzeba się pierniczyć z softem kablami, pewnie speedfan połknoł by taki układ :]

1435249[/snapback]

pewnie każdy program mający możliwość wyboru czujnika z tego co piszesz :D a gdzie tego szukac? chętnie sprawdzę bo to by było optymalne rozwiązanie, lepsze niż com

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...