Skocz do zawartości
piekara

Asrock K7vt4a+ Moje Zmagania

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem niedawno AsRock K7VT4A+ za niecałe 100zł. Nowy z gwarancją i wszystkimi bajerami. Byłem do niej nie zabardzo przekonany ale szybko potrzebowałem nowej płytki. Jest tania, obsługuje semprony, DDR 400Mhz, jest na chipsecie KT400A, dziwięk C-Media 5.1, 4 porty USB i LAN, czyli tyle tego że mucha nie sieda. Zamontowałem ją do kompa, okazała się bardzo mała ale wcale nie jest na niej bardzo ciasno(może tylko zmiana mnożnika przysparza problemów ale o tym później). Założyłem mojego demona szybkości - Semprona 2200+ i dwie kości pamięci Elixir 256MB 400Mhz każda(niestety płyta ma tylko dwie szyny pamięci DDR więc już wiem że dołożenie jeszcze jednej kości w moim przypadku nie wchodzi w gre).Wszystko gra i chuczy. Na poprzedniej płytce podkręcanie tego semprona było ciężkie jeżeli w ogóle możliwe(170 FSB i już były zawiechy, podniesienia napięcia nic nie dalo). Na AsRock już nie było problemu. FSB 200MHz ustawiłem zworkami na płycie głównej(jak się okazało płyta obsługuje standardowo 200Mhz FSB) dalej podkręcałem z poziomu Biosu. Dojechałem do 212 Mhz bez zmiany napięcia procesora i nie było problemów. 3dMark 2001, Prime czy Sandra śmigały bez problemu. Temperatura w stresie 50-52C w idle 42-45C przy Arctic Cooling Cooper Silent rev.2 z uciętym czujnikiem ciepła, dzięki czemu osiąga obroty wentylatora 3300 a nie jak wczesniej max. 2100, przy tym jest cichy. Próbowałem dalej zmienić mnożnik w płycie i od razu dostałem ból głowy. Bardzo kiepskie dojście do aż 5 zworków które odpowiadają za miane mnożnika. Standardowo nie ma tam ani jednego zworka <_< i trzeba wynaleźć skądś jakieś bo w pudełku nie dali. Po znalezieniu 5 zworków(na czym ucierpiała moja stara płyta główna) zacząłem próbować. I znowu problem! :angry: Na płycie są piny ale nie wiadomo który jest pierwszy a który trzeci, niewiadowo także czy 1 rząd zaczyna się od dołu czy od góry. W instrukcji nie ma nic na ten temat. Dopiero w instrukcji w formacie Pdf na płycie CD znalazłem opis. Okzazało się że 1 rząd jest od dołu(troche to przeczy z innymi ustawieniami na płycie głównej gdzie 1 rząd jest od góry). Zapisałem na kartce co i jak i zabrałem się do zmiany mnożnika. No i problem znowu! :mur: Dojście do pinów do kitu. Trzeba zdjąć radiator procesora i jakoś sobie radzić. Zrobiłem to co na kartce napiałem z zmieniłem mnożnik z 9 na 9,5 i komputer nie wstał. Pewnie źle założyłem zworki ale nie chciało mi się kombinować dalej i robić to na wyczucie. Dlatego zostawiłem to w cholere. Będę musiał dalej próbować z FSB aż nie wstanie i potem napięcie. Na tej płytce napięcie procesora też stanowi problem, gdyż można podnieść je o 5% albo 10% do wyboru tylko te 2 możliwości.

 

Reasumując płyta główna AsRock K7VT4A+ to dobra płyta jak za taką cene. Możliwości oferuje całkiem sporo i jest całkiem wydajna i stabilna. W podkręcanie też można się na niej pobawić. Choć zmiany mnożnika nie polecam, chyba że ktoś jest bardzo cierpliwy i ma stalowe nerwy. Pełna specyfikacja techniczna na stronie producenta:

http://www.asrock.com/product/product_k7vt4a+.htmK7VT4A+

Pozdrawiam

Edytowane przez piekara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie baw się tymi zworkami, bo twój Sempron i tak jest zablokowany...

 

Zrób L5 Moda i możesz mnożnik zmieniać z biosa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie baw się tymi zworkami, bo twój Sempron i tak jest zablokowany...

 

Zrób L5 Moda i możesz mnożnik zmieniać z biosa.

1425600[/snapback]

Chyba raczej pod windą, pozatym na tej płycie nie ma moźliwości zmiany mnożnika w biosie (tylko zwory, które faktycznie umieszczone są w takim miejscu, że @#@#$).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak to jest jak ktos nie doczyta

kupe nerwow bys zaoszczedzil ,gdybys sprawdzil w necie ze Semprony maja zablokowany mnoznik - dlatego komp nie wstawal jak zaczales zworkowac

 

jak przerobisz Sempa na Mobile przez polaczenie mostka L5 to bedziesz mial mnoznik 11x ,a reszte bedziesz mogl zmieniac programem pod windows (wtedy tez miana zworkami nic nie da - zworki sa do procesorow z odblokowanym fabrycznie mnoznikiem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt. Niedoczytałem. Człowiek za bardzo się spieszy, a w takich sprawach nie powinno się tego robic. Teraz już wiem wszystko co chciałem(no, prawie, bo nie można wiedzieć wszystkiego). Dzięki pozdrawiam. Zawiechy w 3dMarku zaczęły się robić przy FSB 222MHz(bez zmiany napięcia). Jednak pozostaje na razie przy sprawdzonej 211MHz FSB, jak będę miał czas to pobawie się w dalsze podkręcanie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba raczej pod windą, pozatym na tej płycie nie ma moźliwości zmiany mnożnika w biosie (tylko zwory, które faktycznie umieszczone są w takim miejscu, że @#@#$).

1426447[/snapback]

A używałes takiego AsRock'a? Piszę że spod BIOSa się da, to się da! :> Z autopsji. Jak jest procek Mobile, to pojawia się extra opcja w BIOSie Edytowane przez grogi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A używałes takiego AsRock'a? Piszę że spod BIOSa się da, to się da! :> Z autopsji. Jak jest procek Mobile, to pojawia się extra opcja w BIOSie

1426857[/snapback]

Tak używałem, jak piszę, że nie ma to nie ma ;]

Co prawda nie miałem mobila tylko "zwykłego" sempa, czyli po mobilizacji pojawia się opcja zmiany mnoznika w biosie? ale w przypadku sempronów nawet mobile to nic nie daje bo zmiana mnożnika możliwa jest dopiero pod windows.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...