Skocz do zawartości
robocat

Blok Na Dysk By Robocat ;) /update - Fotki -duze/

Rekomendowane odpowiedzi

witam

wyprodukowalem jakis czas temu bloczek na dysk z rurki miedzianej i kolanek

wsio z castoramy

po zalozeniu go na dysk temperatura diametralnie sie obnizyla... nawet nie bylo z boku blachy miedzianej tylko same rurki

orgnanoleptycznie dysk z goracego stal sie lekko cieply

chcialem dolutowac pobokach kawalki blachy zeby boki dysku oddwaly cieplo

ale wyszlo mi to mizernie ( robiac ten blok uczylem sie lutowac :P )

zlutowanie samych rurek i kolanek to nie problem

gorzej do bokow blache przyczepic :-|

 

teraz mi sie nudzi lekko i chyba zrobie sobie taki drugi

mam nadzieje ze ladniej mi to wyjdzie....

 

i teraz mam pytanka

czy zostawic tak jak jest czyli bez rurek na dole dysku

czy naprzyklad ta czesc gorna powtorzyc na dole

wtedy caly dysk bedzie obadulony rurkami

troche to pokomplikuje sprawe ale moge to zrobic....

 

 

rurki zielone sa nad rurkami rozowymi i sa do nich prostopadle

wiec jezeli bym zrobil i rurki na dole to wyjdzie taki prostopadloscian

w ktory wejdzie caly dysk

sorki sie nie wiedzialem jak narysowac....

mam nadzieje ze z wyobrazeniem sobie jak to wyglada nie bedzie problemow

jak zaisntaluje bluetootha to beda fotki piewszego dysku

narazie mi sie nie chce ( im lazy bitch )

 

pozdrawiam

 

Dołączona grafika

Edytowane przez robocat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm , IMO deko bezsensu , bo dyski grzeja sie glownie na boki , na gornym deklu masz przewaznie sporo plomb i naklejek , a na dole elektronika , wiec raczej ciezko byloby to ladnie schlodzic , wiec skoro juz zbiles temp. , to po co jeszcze kombinowac? :) walnij jakis nawiew i gitara , nie? [:lol: ;)]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko

juz mam prawie caly zrobiony

tak jak mowilem od gory i od dolu

zobacze moze to cos polepszy

jak nie to nic nie starace

a skody takie ze bedzie opror wiekszy na pompce

ale to puszcze druga i bedzie git

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coz , wymagany nie jest , ja napisalem ze MOZNA dac , ale to fakt , przy chlodzeniu bokow jest raczej sztuka dla sztuki ;) zaszkodzic nie zaszkodzi , bo wystarczy doslownie symboliczny przeplyw powietrza , chociaz slyszalem ze chlodzone dyski padaja predzej od 'dogrzanych' :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"chociaz slyszalem ze chlodzone dyski padaja predzej od 'dogrzanych"

 

Dobrze słyszałeś. To tylko chciwi producenci wentylatorów i innych urządzeń chłodzących wciskają ludziom kit, że elektronika i precyzyjna mechanika nie znoszą wysokich temperatur. Dlatego pierwszą czynnością użytkownika nowego komputera powinno być wsadzenie dysku do szczelnego worka i dokładne obłożenie np. korkiem oraz demontaż wszelkich radiatorów i wentylatorów z obudowy. Potem mozna się już rozkoszować długowiecznym działaniem bezszelestnego komputera. Chłodzenie komputerów to przesąd.

:)

Edytowane przez Subvoice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daruj sobie subvoice , nie jestem pierwszym lepszym lamusem ktory ma kompa od tygodnia. z krzemem roznie bywa , slyszalem historie ze temp. ponizej bodaj 40C zle wplywaly na stabilnosc proca , wiec wiesz.. to coprawda tylko opowiesci , ale i w plotkach jest ziarno prawdy, niezbadane sa wyroki krzemu :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dyski nielubią szybkich zmian temperatur-zreszta producent pisze w jakich temperaturach moze dysk pracowac !! moja baracuraIV owinieta gąbka miała 65 stopni i swietnie dzialala przez 2 lata zanim jej nie sprzedałem pomimo ze producent zaleca 60st max

(a 60 stopni moi panowie to parzy!)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i mówisz ze masz na tym temperaturki 35-40? wow.

chce jeszcze fotke z założonym tym na dysk :)

 

i czy pozwolisz ze paskudnie zerżne twoj pomysł? (bez podtekstów :P)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to naprawde dziala

i wszystkie komponenty masz w castoramie

pomierz sobie dokladnie coijak

ten blok jest troche za wysoki bo celowalem na chlodzenie takze od spodu

ale podloze jakas gapka i bedzie supagut

bede robil jeszcze jeden

mam nadzieje ze luty wyjda mi juz perfekto :)

 

 

moze kiedys zrobie z plaskownikami

narazie lutowanie tego mi nie wychodzi.... :mur:

Edytowane przez robocat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz.. śmiem twierdzić ze blok robocata jest łatwiejszy do wykonania - a juz na pewno łatwiej cześci do niego dostać :)

ale z drugiej strony twoj lepiej odbiera chyba ciepło - wiem ze masz dysk w gabce..

ciekaw jestem czy robocat tez tak ma... ( zawiniety w gąbke )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak to jest? Czy przy takim chłodzeniu można zawinąć dysk w gąbkę i jaka będzie miał wtedy temperaturę? Konkretnie chciałbym zrobić bloczek o konstrukcji podobnej do tego który zrobił fit, tyle że na dwa dyski i potem owinąć je gąbką i najlepiej jeszcze zamknąć w jakimś pudełku. Czy jakieś dodatkowe chłodzenie elektroniki jest konieczne czy wystarczy tylko odbierać ciepło po bokach i będzie dobrze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet po owinieciu w gąbke i pudełko bedzie dobrze - mój dysk jest o 2 stopnie cieplejszy od wody w obiegu! a dodatkowo powiem wam ze zrezygnowałem z przykrecania tych boków srubkami bo wibracje z dysku przenosily mi sie na rurki...

 

a nawracając do stopnia komplikacji - te blaszki po bokach to listwa miedziana do nabycia w każdej hurtowni nieżelaznej na metry - robi się z tego szyny w rozdzielnicach elektrycznych

 

jeżeli chodzi o lutowanie to są 2 rozwiązania

1) dokładnie wymierzone elementy (rurkę i płaskownik) zanosicie do jubilera i prosicie żeby wam zlutował srebrem - koszt kilkanascie złotych a efekt termiczny murowany (niejtóre warsztaty spawające np aluminium tez maja srebrne elektrody - z tym ze srebro to ma 40% srebra :D

2) żeby to ładnie zlutowac cyną nie potrzeba wielkiej filozofii - potrzeba imadło (albo chociaz klucz francuski) - skręca się rurkę z płaskownikiem do kupy (po oczyszczeniu i przeszlifowaniu), nanosi pastę lutownicza (UWAGA - wodorozpuszczalna czyli water-soluble!! inne są do kitu) i ogrzewa się koniec nieskręcony (imadło niestety pobiera ciepło) - po nagrzaniu odsuwamy płomień i dotykamy miejsca styku - można dogrzac ale nalezy pamiętac aby nie kierowac płomienia na cynę tylko obok !!! i cyna ładnie wpływa w gorące szpary :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tak sobie mysle - chlodzenie HDD... Moj Samsung ma 29-30 stopni (wg SMART, hgw ile ma naprawde), woda w ukladzie bedzie miala ze 30... to chyba nic to nie da, co nie? B) Ciekaw jestem, ile by wyniosla temperatura, jak bym oblozyl go mata bitumiczna, albo czyms takim...

Edytowane przez pbuda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...