Skocz do zawartości
piekara

Najlepsze Z Najlepszych - 8 Bit

Ktora firma waszym zdaniem produkowala najlepsze 8 bitowce?  

280 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Ktora firma waszym zdaniem produkowala najlepsze 8 bitowce?

    • Amstrad
      2
    • Apple
      12
    • Atari
      83
    • Commodore
      150
    • Schneider
      1
    • Sharp
      4
    • Sinclair(ZX Spectrum)
      21
    • Inne
      7


Rekomendowane odpowiedzi

Gość <account_deleted>

A ja kiedyś miałem Timexa - niby Z80 ale jednak znacznie lepsze wykonanie niż ZX Spectrum + dodatkowe bajery, których żaden soft nie wykorzystywał :lol:

 

JetStory - best of the best na Z80 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja kiedyś miałem Timexa - niby Z80 ale jednak znacznie lepsze wykonanie niż ZX Spectrum + dodatkowe bajery, których żaden soft nie wykorzystywał :lol:

 

JetStory - best of the best na Z80 ;)

 

Wlasciwie Timex to ZX Spectrum :)

A co do procków Z80 żyją do dziś i mają się dobrze :D

 

Sam miałem Timexa aż kiedyś przypadkiem (będąc małym i nieświadomym konsekwencji takiego poczynania człowieczkiem) odkryłem że zwierając cyrklem styki na płytce z tyłu (tam chyba się dało drukarke podpiąć) to sie coś pojawiało na ekralnie ;P

Ale niestety co za dużo to nie zdrowo i któeś kolejne zwarcie rozjechało mi go :P

To był mój wstęp do programowania xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto by w tamtych czasach pomyślał, że kiedyś będą takie urządzenia wielkości kasety o kilkanaście (kilkaset) razy większej mocy :P

 

Ja żałuję, że nigdy takiego cacuszka na żywo nie widziałem :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja c-64 wiernie mi służyła od 1994 (miałem w tedy 4 lata) do 1997 roku kiedy zakończyła swój żywot. Z tego co pamiętam to zasilacz się sfajczył i pociągnął resztę. Potem na komunie dostałem pentiuma 166MHz ;p

Edytowane przez capone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tym które komputery były w Polsce najbardziej popularne w połowie lat 80ych decydowała głównie cena. I wyglądało to tak, że najpopularniejsze były Spectrumy potem Atari, Commodore i Amstrad. A z konsolek to Atari 2600 i Pegasus czyli klon NES-a. Reszta to egzotyka i pojawiała się w pojedynczych i niewykorzystanych egzemplarzach z powodu braku softu. Pod koniec lat 80ych nieco się zmieniło bo Commodore stał się najpopularniejszy potem Spectrum Atari i Amstrad. Szesnastobitowce staniały na tyle by trafić pod strzechy w zauważalnych ilościach raczej dopiero na początku lat 90ych i były to głównie Amigi lub PeCety oraz Atari ST. Makówki jakoś do Polski nie dotarły głównie przez ceny. A konsole raczej miały opinię mało uniwersalnych zabawek więc rodzice chętniej kupowali maszynki z klawiaturami. Dopiero w połowie lat 90ych gdy pokolenie graczy dorosło i sami na siebie zaczęli zarabiać a jednocześnie na rynku pojawiła się rewolucyjna Sony PlayStation konsole zaczęły być mocno obecne i jedynie wypasione PeCety mogły z nimi konkurować skalą uwielbienia. ;)

Dlaczego Commodorek przeskoczył na pierwsze miejsce? - Lepiej się sprzedawał więc bardziej się starano by dopracowywać na niego gry. Przez co zwykle miały ładniejszą grafikę niż na Spektrusiach i Atarynkach. Geos też mu pomógł, bo konkurencja okienek nie miała. Spectrum w miarę dźwięk i dżojstik miał dopiero dzięki przystawce, grafikę miał prowizoryczną, mało kolorów, małą rozdzielczość a jego nowsza wersja 128k była droższa choć wcale nie lepsza. Zresztą firma Sinclair miała poważne kłopoty. Co wykorzystał Amstrad bo wykupił tą firmę za 5 mln funtów a sprzedał Spectrumów za 10 mln. We firmie Atari rządy przejął Jack Tramiel twórca C64 który widać uznał że w 8bitowcach Atari już przegrało i czas powalczyć 16ma bitami w ST, więc hiciory znane z 16bitów już na 8bit nie trafiały. I turbo na małe Atari pojawiło się później niż do Komody. Z kolei Amstrad miał opinię kompa dobrego ale z niewielką ilością softu a zwłaszcza gier. (Nawiasem mówiąc niezasłużenie). Ale zasilacze do nich były w monitorach a przewieźć przez parę granic kompa razem z nim było trudniej niż bez niego. I nawet gdy szkoły oficerskie się przesiadały z Amstradów na PeCety i wyprzedawały je za bezcen, ludzie woleli mieć to co ma sąsiad. ;)

Pod koniec lat 80ych Sega Saturn wojowała na świecie o prym w grach z Amigą, ale nad Wisłą nie powalczyła bo trudniej się piraciło kartridże niż dyskietki. Niejeden rodzic potrzebował mieć w domu PieCa do pracy więc mimo że początkowo nie miały ani myszek kart dźwiękowych dżojstików okienek, ani długiej listy gier dobrze wyglądających i działających na podstawowym konfigu, przez co młodzież wolała Amigi, to jednak grało się na tym co się miało. Atari ST miał podobnie jak Amstrad opinie maszynki mniej giercolubnej i bardziej go cenili ci co składali teksty lub tworzyli muzykę. W Amigach klawiatury w wielu domach używano jedynie do jej resetowania, bo ta dla odmiany miała opinię maszyny tylko do gier, mimo że softu wszelakiej maści do każdej dziedziny nie brakowało. ;) No i tak to z grubsza wyglądało. Nie wspomniałem jeszcze o tym że każdy chwalił swoje i psioczył na resztę czyli podobnie jak to dziś mniej eleganccy ludzie robią ze smartfonami czy konsolami.

A jak dziś wygląda życie fana tych starych maszynek? - Ano poprawia się w nich co się da, najpierw się kupowało Turbo i interfejsy do tego czego nie było w standardzie, podpinało się 3,5 calowe stacje dysków do maszynek które standardowo miały inne, potem rozszerzenia pamięci i twarde dyski. Dziś zamiast twardzieli podpina się małe i wygodne karty CompactFlash a zamiast dyskietek sprzętowe emulatory stacji dysków korzystające z kart SD. Ci co im pozdychały te zabytki bawią się emulatorami na coraz mniejszych i bardziej przenośnych zabawkach. Kolekcje które 25 lat temu zajmowały szafy dziś mamy w kieszeni. :) Firm tworzących komputery też już nie tyle co niegdyś. Jedynie bardzo zaawansowani i ambitni elektronicy i informatycy tworzą w wolnym czasie w domowych zaciszach własne sprzęty i systemy, nie raz nawiązujące do retro skarbów, ot tak dla frajdy, bo o rynek raczej nie powalczą, tak jakby już za późno, zostały jedynie PC i Maki a reszta pozamiatana, siedzą gdzieś w swoich niszach marząc o tym że moooże jeszcze kiedyś. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...