Skocz do zawartości
tronki5

[problem]potencjometr

Rekomendowane odpowiedzi

Na poczatku zaznaczam,ze jestem nowy a ten dzial uznalem za stosowny...a mianowicie

 

wykrecilem wlasnie potencjometr od starego radia(ta galka co sie glosnosc zwieksza) i mam problem,mianowicie jak go polaczyc z wentylatorem,abym mial ta wlasnie plynna regulacje obrotow?Zaraz moze zapodam screena ale narazie dam moj rysunek wykonany w paincie Laughing

 

Dodam,ze te 2 bolce,ktore zaznaczylem,w radiu byly polaczone z plytka,a en trzeci byl luzem.Pozdro.

post-22230-1116263258_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukaj w dziale Chłodzenie Konwencjonalne, było już sporo razy.

 

ps. na potku nie będzie płynnej regulacji.

ps2. coś Ty tam nabadźgał w tym rysunku :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz zrobilem :wink:

 

EDIT:

Dzis troche kombinowalem,doszlo do paru zwarc,w kosekwencji potencjometr nie dziala tak jak na poczatku...moj tata elektronik tlumaczy to tym,ze potencjometr wytrzyma max 0,001A a wentylator ma 0,1-0,2 A wiec przepalily sie sciezki weglowe,zeby temu zapobiec nalezy zaopatrzyc sie w "stabilizator napiec"...wg.mnie po prostu doszlo do zwarcia,bo tak z tym mieszalem...wytlumaczcie mi to plzz...

 

Sprawa NR.2 czy bedzie jakas roznica w czulosci regulacji obrotow miedzy potencjometrem 5kOhm a np. 1kOhm?Pozdro.

Edytowane przez tronki5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój tato ma racje... stabilizator napiecia LM317.. chcesz wiecej info.. szukaj.. było.. setki razy.. poproś tate niech Ci to zlutuje.. i bedziesz miał w miare profesjonaln regulator.. i nie wyciągaj starych popsutych potencjometrów z radia.. tlyko idź do sklepu i daj te 2 złote za całkiem nowy.. i nie poździerany...

 

2.różnica bedzie taka ze bedzie sie wolneij kręcił.. jeśli wogle sie zakreci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy,że pozniej kupilem nowke w sklepie,stracilem tylko 4 zeta <_<

 

Dzis kupie nowy + stabilizator napiecia LM 317T i tranzystor BD140(gdzies czytalem,że z wykorzystaniem tego tez mozna to zrobic,wiec zrobie dwie wersje :-P ).Dz za info i pozdro :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...