Skocz do zawartości
VIBOR

Problem Z Napięciem 12v ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam problem z napięciem 12V a mianowicie : miałem zasilacz Chieftec 360 SF i napięcia mierzone miernikiem wynosiły odpowiednio :

3,3 = 3,43

5 = 5.09

12 = 12.4 wszystkie w idle i stresie się zmieniały minimalnie ale że wiatrak w tym zasilaczu zaczął głośno pracować (łożyska wiatraka) postanowiłem sobie kupić większą zasiłkę. i zaczeły się problemy. Najpierw kupiłem Chiefteca 420 W DF a napięcia idle wynosiły:

3,3 - 3,48

5 - 5,11

12 - 12,63 i w stresie rosło do 12,7-12.85 i tylko to napięcie

w sklepie wymienino ją na Tagana 380W i podobnie

3,3 - 3,4

5 - 5.1

12 - 12.58 do 12.61 i czasami wzrasta w stresie do 12.7 i znów tylko to napięcie

Jak podłączam spowrotem starą zasiłkę wszystko jest ok. Co to może być, mam pecha do zasiłek czy problem tkwi gdzie indziej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla porównaniua to są moje napiecia na jakims "noname'owym" zasilaczu.

 

+3.3V - 3.33V

+5V - 4.97V

+12V - 11.73V

 

-12V - -11.83V

-5V - -4.65V

 

Nie znam sie na tym, ale podaje.

 

Pozdro

 

p.s.: A co to są te napiecia z minusami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miazga82 mierzyles miernikiem czy moze jakims programem. Jak programem to te napiecia mozesz sobie w d... wsadzić za przeproszeniem.

 

U mnie inne warosci sa na mierniku i inne w programie np. speedfanie

 

Napiecia w moim codegenie widac w stopce czyli:

Codegen 300W [12V = 12,29V // 5V = 5,14V // 3,3V = nie mierzylem]

Edytowane przez ralph03

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przeprowadziłem test mojej starej zasiłki i nowej Tagana 380W oto wyniki:

 

Platforma testowa:WinXP Pro SP1 ( od obciążania posłużyłem sie Prime95)

Płyta główna Asus A7V8X

Procesor AMD AthlonXP 2800+(Barton)

Grafika : GeForce FX5600 128 MB/128 bit

Dyski twarde : Samsung 80 GB/7200 + Samsung 160 GB/7200

Pamięć: 768 MB Kingston / 333

Wiatraki : AC CooperLite , AC FanTC 80 mm, Y.S.Tech 80 mm

 

 

Chieftec HPC-360-202 SF :

 

Napięcia:

Norma Idle Stress

3,3 V 3,43 3,42

5 V 5,07 5,04

12V 12,40 12,50

 

Tagan TG 380-U01

Idle Stres

3,46 3,45

5,13 5,10

12,63 12,73

 

Póżniej podpiołem samego Tagana do prądu obciążyłem go dyskiem 80GB/7200 rpm i dodatkowo wiatrakiem Zalman 80 mm i oto wyniki :

 

3,3 - 3,45V

5 - 5,37V

12 - 11,53V

 

Testowałem go tez u kumpla i lini 12V była również zawyżona a dla ciekawości on ma Megabajta 350W i u niego napięcia na zasiłce podczas obciążenia dyskiem i wiatrakiem były odp.

3,3 - 3,4

5 - 5,25

12 - 11,9V

 

Co robić czy teraz zasiłki z activ PFC tak trzymaja napiecia ? Czy zasilacz wymieniać?

Edytowane przez VIBOR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ech, z tego co widze powoli zaczyna brakować pewnych osób.... ale wracając....

Nie jestem pewien, ale czy przypadkiem A7V8X nie zasila cpu z lini 5V ? w zasadzie chyba tak bo widać to po odczytach stres/idle... wiadomo, szybkie procki pobierają dużo mocy, moc to iloczyn prądu i napięcia, zasiłki które nie mają izolowanych obwodów jak antec tp, tylko 3.3V "leży" na 5, a 5 na 12V podobnie jak w starych at w przypadku dużego obciązenia jednej z lini np 5V napięcia na innych rosły a ich wydajność prądowa malała... do czego zmieżam, jeżeli cpu podobnie jak wiekszość elemętów na mobo jest zasilane z 5V to na tej lini wystepuje duże obciązenie (co widać w stresie), niedociążone 12V idzie w góre... to norma, i z tym praktycznie nie wygracie... można wspomagać sięmodami, ale nie bede opisywałco i jak bo nie dacie rady.

pozatym nie wiem czym siętak stresujesz, masz ledwo o 1V więcej niż w warunkach idealnych... ja żeby mieć leprze oc na szitowej zasiłce (350W megabajt) robiłem moda na jej sterowniku, w wyniku czego dostawałęm: 3.3 -> 4V, 5 -> 7V 12 -> 14.5V i co? było super....

nie probujcie mi wmawiać o szybszym zuzyciu elektroniki, ani o ryzyku zfajczenia sprzetu... nie twierdze że to nie powoduje żadnych skotków ubocznych, poprostu nie mam ochoty po raz kolejny powtażać tego samego...

 

podsumowując, jeżeli linania5V nadal ma 5V i zasiłka nie cuchnie, nic się w niej nie topi i można jąutrzymać w łapkach nie pażac sięprzy tym to jest super,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje zaniepokojenie wynika z tego że na starej zasiłace która ma tylko pasywne PFC i 360W napięcia są stabile i linie napięć równe to na nowych zasiłkach Tagan 380W activ PFC oraz Chieftec 420W activ PFC napięcia 12V są ponad normę przy tej samej konfiguracji . Po za tym na linii 12V ma 22A (Tagan) a w Chieftecu 17A. Jeśli jest tak rzeczywiście jak mówisz że linia 12V rośnie proporcjonalnie do obciążeń na liniach 3,3 oraz 5 to czemu stary zasilacz je utrzymuje w normie a nowy zawyża i to znacznie? Zreszto w kompie 12V pobieraja dyski twarde ( u mnie 2) wiatraki (u mnie 3) napędy optyczne ( u mnie 2)( oczywiście wiem że są zasilane napięciem kombinowanym z 5 V i 12 V)

 

Policzyłem sobie jaką moc potrzebują podzespoły w moim kompie i wyszło ze 318W , to chyba nie jest problem ze kupiłem zasilacz mogący oddać ok 400W ( bo już zaczynam różnie do tego podchodzic i zaczynam myslec ze 360W było lepiej dociążone ale to chyba nie to)

Edytowane przez VIBOR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy naprawdę nikt nie ma pomysły dlaczego napięcie na 12V w Taganie i Chieftecu rosną ponad normę a na Szefie 360W jest ok ? Rozebrałem wczoraj kompa na części i składałem po kolei od nowa aby zobaczyć w którym miejscu ten odchył sie pojawia ale on jest praktycznie od początku jak tylko podłączę płytę i dysk , analogicznie jak podłączę chiefteca 360W tego nie obserwuje, nie wierzę że 2 razy z rzędu trafiłem zasiłkę z uszkodzonym czymś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy naprawdę nikt nie ma pomysły dlaczego napięcie na 12V w Taganie i Chieftecu rosną ponad normę a na Szefie 360W jest ok ? Rozebrałem wczoraj kompa na części i składałem po kolei od nowa aby zobaczyć w którym miejscu ten odchył sie pojawia ale on jest praktycznie od początku jak tylko podłączę płytę i dysk , analogicznie jak podłączę chiefteca 360W tego nie obserwuje, nie wierzę że 2 razy z rzędu trafiłem zasiłkę z uszkodzonym czymś.

1459235[/snapback]

No prosze mam identyczny problem z taganem, nawet zakladalem kiedys topik ale nikt nie dal konkretnej odpowiedzi. Sam sie zastanawiam czy nie oddac tej zasilki na gwarancje gdyz 12V rosnie w stresie do 12,7V. Nie probowalem rozlozyc kompa i podlaczac czesci pokolei aby zobaczyc kiedy pojawia sie ten problem. Moze jak znajde troszke czasu. Jesli ktos sie orintuje lub rozwiazal ten problem to bylbym wdzieczny. W koncu nie poto wydalem wowczas 300zl zeby teraz miec takie napiecia. Co do tego tagana, to jak sie wylaczy kompa ale nie z sieci, to slychac co 1 sekunde dziwne cykanie z zasiki, moze tak dziala aktywne pfc? Dzwiek jest cichy i slychac go jak sie ucho blizej zasilacza przystawi. Jesli ktos zaobserwowal podobny problem to prosze napisac. Edytowane przez Andi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...