Skocz do zawartości
mojpecet

Najcichszy Dysk 80-160gb Sata

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Wiem że było już sporo takich tematów, ale nigdzie nie znalazłem rozwiązania dla siebie. Mój stary dziadek samsung jest już na wykonczeniu, i chce czy nie chce musze kupić nowego twardziela. I mam mały problem bo nie wiem co wybrać.

Najbardziej zależy mi na ciszy. Kompa mam dosyć cichego (wszystko to co w podpisie). Po odłączeniu dysku nie słysze że komp w ogóle chodzi. W nocy w ciszy słychać tylko lekkie buczenie układów zasilających czy czegoś podobnego, także dlatego tak bardzo zależy mi na cichym HDD.

Pewnie się zastanawiacie dlaczego nie samsung? Otóż, właśnie mam samsunga i wiem jak chodzi, i jak chodził przez cały czas. Nikomu bym go nie polecił. Nie opieram się tylko na swoich doświadczeniach, ale również na innych. Mój kumpel miał również samsunga ale 160GB ata, (tego co niby taki dobry i chichy jest). Skończyło się że padł po 5 miesiącach. Samsung - odpada!

Co polecacie? Od 80 do 160GB na SATA. Płyte mam taką jak w podpisie. A co z NCQ? Moja płyta obsłuży? warto o tym myśleć przy zakupie?

Myślałem nad WD'kiem, miałem okazje sprawdzić jak działa i czy jest głośny, ale dalej sie wacham.

A teraz wyjaśnie co mam na myśli przez 'głośny'. Nie chodzi mi o to 'pyrkanie' podczas zapisu i odczytu. Chodzi mi raczej od odgłos kręcących się głowic. Samsung który teraz mam, świszczy okropnie, na tyle że nie można spać w nocy przy włączonym kompie, mimo że całego kompa nie słychać. To coś w stylu ostrego świstu, ja już nie potrafie z tym wytrzymać. I dlatego jeśli chodzi o takie odgłosy, chce kupić jak najchichszy dysk. Co polecacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smsung

hitachi

 

miałem maxtora 160 i dziękuje

wd się sypie, wiem co mówie bo przyjmuje te dyski masowo na serwis, choć przyznam, że jest o niebo lepiej niż w przypadku 80tek które padały jak muchy

seagate - nie chrupie, ale donośny odgłos kręcących się talerzy

 

co do porównywania samsunga 160 z serią którą posiadasz to jest jakieś pomylenie według mnie - co chwila się coś zmienia, czasem różnica pomiędzy jedną serią a drugą jednego producenta wpływa na wydajność, awaryjność itp

wydaje mi się, że Twoje porównanie jest nie na miejscu - co do Twojego kumpla - miał pecha, każde dyski padają, więc ocenianie producenta po jednej sztuce jest niepowazne

poczytaj ten temat http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=134336, a przede wszytkim test który jest tam podlinkowany

 

nic już nie mówie B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do mojego porównania to wiem, że było troche nie na miejscu, ale chyba chciałem tylko przyznać że nie darze samsunga dobrą opinią jako producenta HDD :? Ale to tylko moje zdanie, samsugna nie wezme na pewno. Nie tylko mojemu kumplowi padł taki dysk, jeszcze jeden znajomy także nażekał na głośną pracę i że coś mu sie zawieszało, ale tego już nie jestem pewny, bo nie bardzo pamiętam jak to było. Wiem tylko że chodziło o samsunga 160GB ata.

Hitachi? Nie wiem czy dostanę go w lokalnym sklepie :blink: Co miasto to obyczaj, same samsungi i wd'ki. Ale może cos sie da rade zrobić. O tym hitachi 80GB w komputroniku komentarze nasuwają się na jakieś mruknięcia dysku. O co chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli chcesz cichy dysk to na pewno cichy nie bedzie wd.

 

80 JB dwa lata przebiegu. świszczy , a tego nie zniesiesz jak piszesz ;-)

160 JB dwa tygodnie przebiegu, chrupie charczy, warczy. czy świszczy to nie wiem bo 80 mi świszczy, ale pewnikiem jeżeli nie świszczy to jeszcze zacznie. ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tym hitachi 80GB w komputroniku komentarze nasuwają się na jakieś mruknięcia dysku. O co chodzi?

1525772[/snapback]

Przeczytaj recke na egieldzie to bedziesz wiedzial co to za mrukniecia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem narazie wierny seagate, ale najcichsza ze wszystkich to 60GB Barracuda IV na Ultra Ata - praktycznie niesłyszalna. Natomiast 80GB na Sata dość głośno cyka przy mieleniu... Nowej 400GB Sata Ncq nie testowałem osobno, także nie mogę za wiele powiedzieć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja siepodpinam pod pytanie. Właśnie zamierzam zakupić jakiegoś HDD 120GB na SATA, z NCQ (tylkom co to jest i czy moja płyta to obsłuży (w sigu komp) ), żeby nie był za głośny ;) Co polecacie ?? Skusiłbym sięna tego Samsunga którego ma kucyk, który jest na SATA II ale to chyba coś mi się zdaje że nie będize się kfalifikował w moim przedziale cenowym :]

Pozdro i proszę o odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to jest NCQ - opis i porównanie. (jeśli chcesz się dowiedzieć coś więcej to poszukaj, to jest pierwsza strona jaka wyskoczyła mi w :google: po wpisaniu NCQ).

 

Twoja płyta nie obsługuje tej technologii, więc nie powinienieś się tym kierować przy zakupie, chyba, że masz w planie zmianę na platformę z i915 wzwyż.

 

Samsung to sensowny zakup, a co do ceny to dużo droższy od innych dysków o tej pojemnośco nie jest. A co do ciszy - najlepiej jakby udało ci sie dostać Samsunga napędzanego mechanizmem NIDEC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIe wiem co masz do SAMSUNGA ?! Posiadam takowy 160 SATA. Jak dla mnie rewelacja. Samsung do HDD wprowadził dużo nowości więc naprawdę się zastanów.

 

Pozdrófka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, zastanawiałem się, ale już raz przejechałem się na samsungu, mój kumpel takze, więc podziekuje. Zdaje sobie sprawe że samsung wypuścił zapewne duzo serii dysków, a ja miałem jedną z tych nastarszych (mam nadal), ale to szczegół...

Wybór padł na Hitachi!

Kierowałem sie głównie opiniami innych, kilka testów znalazłem, a oto jeden z nich TEST na benchmark.pl. Jak widać po ogólnej ocenie wszystkich testów, Hitachi jest całkiem niezły, i jeszcze ta cisza... (podobno, mam nadzieje ze sie o tym przekonam :) )

Ale teraz mam mały dylemacik. Moja płyta (z podpisu) posiada SATAe i dlatego też myślałem nad kupnem Hitachi DeskStar 7K250 80GB SATA. Znalazłem małe info, że dyski SATA II działają z płytą posiadającą SATA? To prawda? Bo jeśli tak to kupiłbym Hitachi DeskStar 7K80 80GB SATA II. Odrazu miałbym SATA II, a w przyszłości po zmienia płyty, dysk już bym zostawił :) Jak to wygląda? Dysk SATA II można podpiąć do płyty z SATA? Oczywiście jeśli tak można, to wiem że stracę na ogólnym transferze, nie uzyskam SATA II, ale czy w ogóle jest kompatybilny? W gre wchodzą takze te same odpowiedniki dysków tylko 160GB, zależy ile będe miał kasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej SATA II można podłączyć do SATA I.

Chciałby cię tylko ostrzec, że jeżeli kontroler SATA na twojej mobo to SILICON IMAGE 3112, to w przypadku Samsungów na SATA II stwarza on problemy.

Nie wiem jak wygląda współpraca z Hitachi, nie trafiłem jeszcze na to, by ktoś z nim miał problemy, ale na wszelki wypadek popytaj na PW osób, które mają te dyski, jaki kontroler u nich je obsługuje, a jeżeli SIL 3112, to czy nie mieli problemu z instalacją OSu.

Jak na razie wygląda na to, że tylko SAMSUNG 160JJ na SIL 3112 sprawia kłopoty, ale lepiej sprawdzić dokładnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"VIA ma problemy z dyskami Serial ATA II

VIA oficjalnie poinformowała swoich partnerów o tym, że chipsety VT8237 i VT8237R nie obsługują dysków twardych z interfejsem Serial ATA II. Jednocześnie firma zapowiedziała wypuszczenie nowego układu VT8237R Plus, który ma rozwiązać ten problem.

Biorąc pod uwagę fakt, że na rynku pojawia się coraz więcej dysków twardych z interfejsem S-ATA II, producenci płyt głównych będą zmuszeni 'czyścić' magazyny z produktów opartych na chipsetach VIA, niekompatybilnych z tym standardem. Western Digital i Samsung już sprzedają dyski z nowym złączem, natomiast Seagate i Maxtor mają wprowadzić takie dyski do swojej oferty jeszcze przed końcem września.

W przypadku podłączenia dysku twardego z interfejsem S-ATA II do płyty głównej z chipsetem Via VT8237, VT8237R, VT6420 lub VT6421L, nośnik danych po prostu nie zostanie wykryty."

 

źródło: www.benchmark.pl

 

No to ja mam właśnie VT6420 (VT8237), niestety... :-|

Ale nie rozumie jednej rzeczy, zostanie wypuszczony nowy układ VT8237R Plus, i bedzie chodziło dobrze. Tzn że co? Po prostu nowa płyta z takim układem? Czy soft która będzie kompatybilny z moją płytą, i wtedy już będe mógł podłączyć SATA II?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to ja już nie wiem...

 

na tweak'u ukazał się news na ten temat.

 

"Firma VIA w swojej oficjalnej informacji prasowej poinformowała o tym jak rozwiązać problem z rozpoznawaniem urządzeń z interfejsem Serial ATA II. Otóż, aby uruchomić urządzenie wraz z płytą na wczoraj wymienionych przeze mnie układach należy wymusić poprzez zmianę zworki na dysku tryb SATA I. Schematy ustawień zworek znaleźć możecie tutaj i tutaj.''

 

żródło: www.tweak.pl

 

Więc jak? Opłaca się kupić dysk SATA II? A jak coś nie zadziała? Kurde zamieszanie z tym wszystkim...

 

Co o tym myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umów się w sklepie, żeby dali Ci ze 2 dni na sprawdzenie dysku, czy działa ok. Jak będzie w porządku zostawisz, jak nie - oddasz dysk i zaczniesz kombinować. W sumie zmiana płyty na coś na NF2 nie wyniesie Cię dużo...

A co do opinii wyżej - mój Hitachi działa właśnie na Sil3112, więc widocznie problem sata II + ów kontroler dotyczą tylko Samsungów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Hitachi działa właśnie na Sil3112, więc widocznie problem sata II + ów kontroler dotyczą tylko Samsungów.

1587737[/snapback]

Hmm... a uzywales jakichs specjalnych sterownikow? Bo ja mam te z Silicon Image wersja 1.0.0.28 i dysk dziala mi jedynie bez systemu operacyjnego, przy instalacji Windowsa XP instalator zwyczajnie go nie widzi (wkladam dyskietke z driverami) :(

Co prawda mam Asusa A7N8X Deluxe, ale chipset i kontroler SATA-RAID chyba ten sam...

 

BTW, prosze o porade co do wyboru dysku w tym temacie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do stawiania systemu używam dyskietki z wgranymi sterami: sii3112_win_sataraid_whql_10047.exe

Z tymże u mnie jest to raid-0 dwóch dysków po 160gb, więc inna sytuacja. Wcześniej miałem samego 7K250, a to jest sata I.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak sprawa stoi z XP SP2? Bo słyszałem że niektórzy nie używają żadnych driverów i dysk na SATA I widzi im normalnie. Nie wiem jak z SATA II. A na Asusie A7N8X jest chyba inny chip odpowiedzialny za Sate, bo to w końcu nForce. Ale z nim chyba nie powinno być problemów :? Może stery masz złe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem jakiś czas temu Hitachi DeskStar 7K250 160 GB SATA i szczerze to jestem bardzo zadowolony. Teraz wiem co traciłem na moim samsungu :D Żeby tego było mało słychać jak wentylatorki w Taganie przyśpieszają bądź zwalniają, a przedtem dysk wszystko zagluszał. Hitachi jest naprawde chichy, ale niestety potwierdzają się opinie że dysk ma jakieś ''mruknięcia''. Czasami zdarzy mu sie takie coś, ale zupełnie to nie przeszkadza. Dzięki wielkie za rade co do tego twardziela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem jakiś czas temu Hitachi DeskStar 7K250 160 GB SATA i szczerze to jestem bardzo zadowolony. Teraz wiem co traciłem na moim samsungu  :D

1623455[/snapback]

A moge wiedziec jakiego miales Samsunga i jakie wrazenia oraz wady w konfrontacji z Hitachi? Bo ja juz zglupialem i nie wiem czy brac Samsunga 80GB na SATA 2 czy Hitachi na SATA I :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiego mialem samsunga? Dokładnie to nie pamiętam serii, chyba SV8004H. To był 80GB na ATA100 z 2MB Cache. Po 2 latach dziwnie strzelał, po 3 traciłem powoli na transferze, i do tego dysk zaczął tak świszczeć że uszy bolały - to cośw stylu ostrego wysokiego świstu, taki dźwięk trudno jest wytłumić, żadne maty do budy nie pomogą. A teraz ten samsung ma prawie 5 lat i już musiałem coś kupić. Szukałem i pytałem ponad 4 miesiące, na tym forum także. Wybór padł na IBM/Hitachi mimo iż w żanym lokalnym sklepie nie mogłem go dostać, dopiero niedawno się pokazał na zamówienie no i kupiłem. Mam porównanie bo kolega ma Samsunga 160GB 8mb cache ale ATA, i po 3 miesiącach zaczeły sie dziać cuda. Teraz leży na półce i kurz ściąga :D Nie chce żebyś pomyślał że mam wstręt do samsugnów, mam monitor z tej frmy i sobie chwale, ale według mnie samsung robi kijowe dyski. Pewnie zaraz sądzie ktoś na mnie, ok spoko, to tylko moje zdanie, i opieram je na 2 egzemplarzach i opini panującej w kilku lokalnych sklepach w moim mieście, nie każdy musi się z nimi zgadzać (nie tzymalem jeszcze w ręce samsunga który by dobrze chodzil).

Hmm... co do twojego pytania to nie wiem co mam ci powiedziec =/ Jaką masz mobo? Bo jeśli tylko z Satą 1 to nei wiem czy jest sens pchać sie w dysk z SATA II. Co prawda jest kompatybilna, ale jak ktoś napisał wyżej (nie chce mi się lookać) że samsung swego czasu SATA II miał problemy z chipem silicon image takim jak akurat ja mam. Chciałem kupić Hitachi na SATa II ale niestety nie było. Stwierdziłem że nie mając pod ten standard płyty nie będe kupował takiego dysku. Moze to dosyc nieprzyszlosciowe posunięcie, ale zmienie platforme (wraz z plytą) nie prędzej niż za 2 lata, a to sporo, wtedy i dysk sobie wymienie bo ten bedzie juz stary.

Nie wiem co moge jeszcze napisac, ja bym obstawiał na Hitachi, a jeśli nie to juz cos z WD, ale napewno nie samsung :? Z resztą zrobisz co zechcesz... jak masz jakies pytania to wal, jakis test wydajnosci? moge zalatwic. moj kolega ma prawie takiego samego kompa, roznią sie tylko kartą graficzną i wlasnie dyskiem. zapuścimy jakis HD Tach i zobaczysz. On ma dysk WD 160GB 8mb cache na ATA. MA go niecałe 2 miechy. Jakby co to pisz...

 

Edit: Jeden PLUS dla mojego starego samsunga - grzeje sie mniej. PRzed chwilą kopiowałem około 50GB danych i samsung miał 30-33 stopnie, a hitachi 40. moze to nieduzo, ale jednak temperatura tez jest wazna.

 

P.S. jeszcze jedno :D samsung od zawsze formatował się bardzo bardzo długo, cały dysk czyli ok.76GB formatowalo sie prawie 45 minut. Masakra :? To dziwne, bo Hitachi partycja 50Gb formatowała mi się całe 6 sekund. NA początku mślałem że się pomyliłem i przypadkowo kliknąłem formatowanie szybkie. Zrobiłem drugi raz, formatowanie PEŁNE i dalej 6 sekund. Zaskakujące jak dla mnie :lol: Później jeszcze 2 partycje po 50-kilka GB i znowu kilka sekund i wszystko cacy! czy to realne zeby PEŁNE FORMATOWANIE trwało tak szybko? =/ Taka roznica między starym samsungiem a nowym hitachi?

Edytowane przez kaamien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie będę powielał tylko wkleje linka :

Moje odczucia o Hitachi DeskStar T7K250 (HDT722516DLA380) 160 GB SATA II NCQ

 

Co o tym sądzicie ? Wszyscy piszą o mruknięciach a ja nie powiedziałbym że to są mruknięcia hmm no chyba żemoja buda roznosi tak strasznie wszelkie drgania :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna rzecz gadalem ostatnio z seagate i.... nie kupujcie sata bez ncq. Co do sata 3G (sata II) to to samo seagate wypuscil juz barracude 7200.9 z sata 3G i ncq bo to ma sens.

Co do samsunga na nie kupie chocby nie wiem co hehe...

Kto wie czy WD JS maja NCQ??

Edytowane przez Piotrux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja płyta nie obsługuje tej technologii, więc nie powinienieś się tym kierować przy zakupie, chyba, że masz w planie zmianę na platformę z i915 wzwyż.

Aha Gumbasy NCQ to wewnetrzna sprawa dysku a nie plyty glownej, wiec jest kompatybilne z wszystkimi plytami, z tego co nie uczono na wsi :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...