Skocz do zawartości
e!Gr00bY

Wyciszenie obudowy - jak, czym i skąd?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar wyciszyć swoją obudowę bo jak komp chodzi w nocy to dostaje białej gorączki. Więc tak. Ktoś coś pisał o wyciszeniu poprzez korek czy maty wygłuszające z www.akkus.com.pl (które maty z tego akkusa?). Więc jak w temacie - jak wyciszyc (nie chodzi i o zwolnienie wiatraków), czym i skąd te <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wytlumione gabka. Bardzo dobrze to dziala tylko musze dokladniej wykleic bo zrobilem blad i z przodu wykleilem na zewnatrz a powinienem wew. Ogolnie rzecz biorac mozna wykleic wszystkim co przypomina gabke albo matami tlumiacymi (polecam odrazu) tylko trzeba wyklejac od srodka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli stykna zwykle samoprzylepne maty bitumiczne to mozesz je nabyc albo w Praktikerze albo w Castoramie - nie pamietam :oops:

sa takie szare, 2mm grubosc - okolo 200mm szerokosc, zwiniete w rolke - standardowo sa przeznaczone do oklejania rur od wody czy czegos innego :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po takim wyklejeniu matami od wew ile rośnie temp w środku?

czy rosnie w ogole to zalezy czy masz dodatkowe wentylatory w obudowie - w sumie lekka shiza :lol: wyciszasz obudowe po to by wrzucic dodatkowe zrodlo halasu :lol:

temp. zalezy tez od tego jakiego masz proca w srodku - jak np jakiegos Athlona 1400 lub PIV 2.0 to moze byc problem bez dodatkowych wiatrakow :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że albo bardzo niewiele, albo nic. Przecież obudowa nie oddaje sobą ciepła. Nie, aż tak dużych różnic temperatur między obudową, a otoczeniem. A umnie i tak robie 2 dziury w obudowie (góra wyciąg 80*80 między zasilaczem, a CDkiem i na lewym boku wpust powietrza 80*80 dla grafi + procka. Przodu mam 80*80 ze swierzym powietrzem i z tyłu nad grafą wyciąg 80*80. Poprostu chce zrobic dobrą cyrkulacje powietrza i do tego troszkę to wyciszyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciszajac obudowe w ten sposob izolujesz ja od zrodel powietrza innych niz wentylatory. Pamietaj, ze kazda obudowa posiada tez liczne dziury, ktorym powietrze wplywa/wyplywa. Sama obudowa takze oddaje troche ciepla (najlepsze sa aluminiowe). Natomiast jesli dolozysz jeszcze 2 wiatraki to nie ma problemu.

 

Wyciszajac zwroc szczegolna uwage na przednia czesc. To jest najtrudniej wyciszyc, a sporo dzwieku tamtedy ucieka (dyski).

 

Ale generalnie pomysl bardzo dobry, sam tak zrobilem z poprzednim kompem, stymze ja uzylem 6mm maty korkowej... nie polecam, gabkopodobne lepiej sie nadaja (nie sa takie sztywne, latwiej dopasowac)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gr00bY Mazur"] Ktoś coś pisał o wyciszeniu poprzez korek czy maty wygłuszające z www.akkus.com.pl (które maty z tego akkusa?).

Ostatnio wspomniałem o tych matach - samoprzylepne maty bitumiczne.

Są one stosunkowo ciężkie, że wspaniale zmniejszają drgania ścianek bocznych oraz pochłaniają dźwięk(pamiętaj że jest na nich cieńka folia którą trzeba usunąć). Wyklejasz nimi nie tylko ścianki boczne ale także kieszenie napędów 5.25 i 3.5 - dociążenie sprawia, że rezonans tych elementów obniża się (częstotliwość rezonansowa) i drgania cd są mniej denerwujące. Na górną ścianke polecam korek techniczny (IZOFON). Temoeratura w obudowie podskoczyła po tych wszystkich operacjach o 4 stopnie, ale dlatego że zatkałem wloty boczne do obudowy. Ostatno zamontowałem 10cm wentylator z przodu obudowy (7V) z tyło 8cm (7V) co sprawiło że mając niższy poziom hałasu zdołałem obniżyć minimalnie temp w obudowie w stosunku do sytuacji bez wytłumień i wentylatorów.

Mat bitumicznych mam 7 o wymiarach 25x25cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gr00bY Mazur"] Ktoś coś pisał o wyciszeniu poprzez korek czy maty wygłuszające z www.akkus.com.pl (które maty z tego akkusa?).

Ostatnio wspomniałem o tych matach - samoprzylepne maty bitumiczne.

Są one stosunkowo ciężkie, że wspaniale zmniejszają drgania ścianek bocznych oraz pochłaniają dźwięk(pamiętaj że jest na nich cieńka folia którą trzeba usunąć). Wyklejasz nimi nie tylko ścianki boczne ale także kieszenie napędów 5.25 i 3.5 - dociążenie sprawia, że rezonans tych elementów obniża się (częstotliwość rezonansowa) i drgania cd są mniej denerwujące. Na górną ścianke polecam korek techniczny (IZOFON). Temoeratura w obudowie podskoczyła po tych wszystkich operacjach o 4 stopnie, ale dlatego że zatkałem wloty boczne do obudowy. Ostatno zamontowałem 10cm wentylator z przodu obudowy (7V) z tyło 8cm (7V) co sprawiło że mając niższy poziom hałasu zdołałem obniżyć minimalnie temp w obudowie w stosunku do sytuacji bez wytłumień i wentylatorów.

Mat bitumicznych mam 7 o wymiarach 25x25cm.

 

Gdzie mozna te wszystkie maty kupic i jaka jest ich cena?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli komus nie chce sie czekac to proponuje pojsc do sklepu samochodowego i kupic maty tlumiace. Podobno sa o wiele lepsze.

Co to znaczy ze sa o wiele lepsze, masz, sprawdziles, moze widziales u kogos, no nie wiem, napisz cos wiecej, ile cos takiego kosztuje itd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze ze jestescie o krok do przodu z tymi matami bo ja jeszcze utknolem w epoce oklejania kompa podkladkami pod mysz :lol:

Jak widzisz nie każdy zajmuje się tutaj tylko i wyłącznie komputerami, mnie też akurat bawi akustyka więc postanowiłem troche wiedzy przenieść do wnętrza kompa. Co do wyciszenia to gdy miałem Durona to najgłośniejszym elementem był Monitor :) Teraz mam XP i GF3, a to wymaga "przeciągu". Ale za niedługo dobiore się do GF i zamontuje tam radiator 6x6 (z Durona) i podłącze wentylator na 7V. Chłodzenie w stosunku do standardu Gainwarda i tak będzie o niebo lepsze. Experymenty z takim chłodzeniem mam już przećwiczone na GF2MX tylko, że miałem tam radiator z 166MMX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moze zwykly styropian o grubosci powiedzmy 2cm ??

no mozna tez dac 10 cm jak ktos chce absolutna cisze  :wink:

ja mam steropian jako "pochlaniacz halasu" z kompa i powiem ze moze byc - ale nie jest to optymalne rozwiazanie :(

scianki wyklejalem takim steropianem o grubosci 5mm ktory sluzy do wykladania sufitow itp - kasetony czy jakos tak, przyklejalem to klejem montazowym wodnym (firmy Tytan)

scianki obudowy sa teraz ciezsze i nie wpadaja w takie wibracje/rezonans od dodatkowych wiatrakow :)

ale u kumpla widzialem w akcji ta samoprzylepna mate bitumiczna w rolkach do ocieplania rur i wydaje sie skuteczniejsza

podobnie korek powinien byc skuteczniejszy z powodu wiekszej gestosci - przynajmniej ktos mi tak kiedys tlumaczyl :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na górną ścianke polecam korek techniczny (IZOFON).

A to tez mozna dostac na tej stronie, bo jakos nie potrafie znalesc.
Mat korkowych nie dostaniesz na tej stronie, ale wpisz np. na WP 2 pierwsze wyrazy z mojej odpowiedzi, a znajdziesz coś takiego jak dom z korka - jest to firma produkująca to cudeńko i spróbuj zamówić. Cena na stronce to chyba 36zł/m2, ale znalazłem u mnie w mieścinie sklep w którym można nabyć za 29zł :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W domu z korka kupilem wlasnie moje maty (6mm, ~30PLN za mate). Ale, jak juz mowilem, zadanie spelniaja dobrze, latwo sie przykleja do scianek, ale z malymi przestrzeniami to juz gorzej. Do klejenia polecam Pattex SuperFix czy jakos tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie... zaden klej z rodzaju super glue czy kropelki niestety korka nie przylepi...

 

Ja po zmniejszeniu na 7V bocznego wiatraka mam prawie silent pc ;)) jest super a temp w obudowie wrosla z 26 na 27 stopni (ojej ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie. Mowie starszej, że jakby przyszła do mnie paczka to niech zapłaci bo to są maty do wyciszenia kompa, a ona czy niechce użyć karimaty? Co o tym myślicie? Ustroństwo owe ma grubość ok. 1cm i jest niego z 2m na 60cm szer. Co o tym myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...