Skocz do zawartości
kiwi77

.:chłodzenie Procka - Pomysł:.

Rekomendowane odpowiedzi

Patent jak patent - piszesz o czym o czym wiele osob wie - ale moze nowicjuszom to sie przyda... - wiec nie krytykuje - inicjatywa dobra :)

 

co do pomyslow na chlodzenie proca... mam 1... co prawda nie stosuje go - nie wieczy co zastosowanie tego cokolwiek da - nie wiem czy nie pogroszy temperatur - ale raczej nie ..

 

napewno wielu z was wie na jakiej zasadzie dziala intercooler w samochodach z turbodoladowaniem - jednak dla tych ktorzy nie wiedza to przypomne ze intercooler chlodzi gorace powietrze ze sprezarki poniewaz czym zimniejsze powietrze tym wieksza jego gestosc a co za tym idzie bogatsza mieszanka paliwowa - ale nie o tym mowa ;D:)

 

Moj projekt opieral by sie na idei ochlodzenia w jakis sposob powietrza wpadajacego na cooler - wiadomo w zimie temperaturki macie nizsze :)

 

wacham sie nad zastosowaniem czegos takiego i sam do konca nie wiem jak by to mialo wygladac...

 

Wiem jedno - takie cos nie byloby raczej przeznaczone dla zuytkowniow cenicych cisze...

 

przykladowo mozna skonstruowac kanal dolotu zimnego powietrza jak w przypadku autora tego topicu tyle ze w tym tunelu umiescic cos co by ochladzalo dodatkowo powietrze ...

rozwiazaniem pewnego rodzaju jest wsadzenie tam jakiegos radiatora ktory by tam przekazywal zimno - wystawal poza tunel i bym na zewnatrz chlodzony w jakis sposob (przykladowo wentylator)... - wiem ciezko zrozumiec o co mi chodzi - jutro zrobie moze jakis rysunek tego jesli czas pozwoli ...

 

Zachecam do dyskusji na ten temat...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i to już się mija z celem bo ten wentylator nie byłby ta ciszą ale inicjatywa dobra :) Sam też jestem w trakcie myślenia jak ochłodziń metalową puszke taką jak intercooler no i niestety jedyna opcja puki co to pęd powitrza bo tego nie trzeba wymieniać :) Innej opcji nie widze :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm nie mialem doswiadczen z pletierami ale wiem na jakiej zasadzie to dziala ...

Jesli ktos z was to stosowal to niech mnie sporostuje jesli mowie zle :)

 

Wiec pelt transportuje cieplo z jednego konca ogniwa na drugi zuzywajac przy tym dosc spore ilosci pradu .. pytanie brzmi tak czy podlaczajac samego pelta bez radiatorow i zrodel ciepla odczujemy ze jedna strona jest WYRAZNIE zimniejsza a druga goraca ???

 

Prosze o sprostowanie albo potwierdzenie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Facet, czy ty umiesz formułować zdania ?

 

Rzeczy jest sporo zaczynając od miedzianych zalmanów a kończąc z silent towerach z alu lub tez miedzi ( albo miesznaki :D ), masz na to dużo czy mało kasy ? zależy ci na możliwie dobrym wychłodzeniu czy tak żeby było cicho ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no cóż, jeżeli chodzi o dobre chłodzenie wystarczy pseudoBTX z tunelem powietrznym

należy tylko przerobić tylną ścianę ze śledziami

dla przykładu podaję linka do gotowej obudowy

tutaj

ja jestem w trakcie moddingu a tylną ściankę robie z plexi

tunal powietrzny zrobię również z plexi

 

pozdro

tjzeero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehh, krecac mojego durnia 1,6 na 2,3 musialem tanim kosztem zmniejszyc temp. bo mi 3dmark '05 wywalal kompa:(

zrobilem tunel z kartonu (-4*C), a potem pokrylem pianka termoizolacyjna

(minus kolejne 2*C). dzieki temu jest full stable przy 50*C w stressie, 42/43*C idle. za friko!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no cóż, jeżeli chodzi o dobre chłodzenie wystarczy pseudoBTX z tunelem powietrznym

Jakiś tydzień temu, łażąc sobie po Tatrach myślałem o postawieniu kompa do góry nogami i zobaczeniu jak zmienią się temperaturki, ale widzę że są już gotowe rozwiązania, qrcze jest to genialne w swojej prostocie i dowodzi jaki ATX ma wielki potencjał ;) szkoda tylko że nie ma ścianek z plexi, grafa wiatrakiem do góry prezentuje się o niebo lepiej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy taki tunel (procesor - boczna ściana) nie zaburza za bardzo pracy wentylatora na tylnej ściance obudowy? Ma ktoś takie rozwiązanie i może napisać:

- jakie są temperatury bez tunelu i wentyla z tyłu

- jakie z wentylem bez tunelu

- jakie z tunelem bez wentyla

- jakie z wentylem i tunelem

?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy taki tunel (procesor - boczna ściana) nie zaburza za bardzo pracy wentylatora na tylnej ściance obudowy? Ma ktoś takie rozwiązanie i może napisać:

- jakie są temperatury bez tunelu i wentyla z tyłu

- jakie z wentylem bez tunelu

- jakie z tunelem bez wentyla

- jakie z wentylem i tunelem

?

 

Czesc, ja az tulu opcji nie sprawdzalem ale jedno jest pewne, ze z tunelem jest chłodniej !! sam mam jeden zrobiony na razie prowizorycznie bo z kartonu :D ale mam zamiar kupic plexi i ładnie je powycinac . Kiedys mialem tunel w kształcie walca ( notabene zrobionego z opakowaniu po plytach- to bylo chyba z paczki po 50 ) ale niestey nie zdał egzaminu bo drażnił mnie szum powietrza, ktory przez niego przechodził ( wiem wiem jestem zboczony). Jednak bedac ostatnio na targach komputerowych, rozmawialem z gosciem ktory na codzien zajmje sie wyciszeniem kompów. Po krotkiej rozmowie doradził mi zebym poprostu zmienił kształt tego tunelu ! postanowilem wiec go troche powiekszyc i zamiast walca wsadzic tam kwadrat :) co ciekawe efekt naprawde jest ciekawy bo szum zniknoł ! Jedyny problem jaki mnie spotkał polega na tym ze jedna ze scian bocznych tego tunelu za blisko przylega do tynlnego wentyla co wyrzuca nagrzane powietrze, a co w efekcie daje nieprzyjemny efekt :( ale to jest do poprawienia. rozpisalem sie troche a na pytanie nie odpwiedam :D wiec w moim przypadku tunel schlodzil proca około 5-6 stopni C = o sporo mi sie wydaje, natomiast tylni wentyl co wyrzyca ogrzane powietrze z budy musi dawać jakis efekt !! ( niestety nie wiem ile to bedzie w stopniach bo nie miezylem ).

 

ps. odpowiadajac strikte na pytanie to wydaje mi sie ze tuba co bedzie zapodawac chlodne powietrze na cooler poprostu nie moze byc za blisko tylnego wentyla

Edytowane przez htw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...