Skocz do zawartości
Gim

Moc Procesora

Rekomendowane odpowiedzi

Pozatym temp. ma terz wpływ, kazdy wie ze im wyzsza temp. tym wieksze napiecie trzeba do stablinej pracy.

1622768[/snapback]

ale to bledne kolo ,bo wkoncu rozplynie nam sie izolator o temp ,albo nastapi przebicie od zbyt wysokiego napiecia

jakby nie patrzec najwazniejsze przy podkrecaniu jest chlodzenie - napiecie musimy dostosowac do tego warunku (no i do tatowania)

 

Cyrul

samo zwiekszenie napiecia w procku nie zwiksza jego taktowania - procesor jest taktowany z zewnatrz i jezeli przekroczymy taktowanie to zadane napiecie dla bramki moze byc niewystarczajace to jej ladowania sie w okreslonym czasie

i wlasnie zwiekszenie napiecia zasilania ,zgodnie z prawm Ohma powoduje przeplyw wiekszego pradu (dla staleggo oporu) i to chyba logiczne ,ze bramka szybciej sie przeladuje (w koncu wiecej pradu plynie :P )

Edytowane przez KGB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zależności taktowanie - temperatura - napięcie to z tego co wiem oraz z podanych wcześniej linków powiązanie jest takie:

 

Zwiększając taktowanie procesora, czasem konieczne jest zwiększenie napięcia aby nie powstawały przekłamania w obliczeniach (niewyraźna granica pomiędzy 0 a 1 staje się tym ostrzejsza im wyższe napięcie). Zwiększenie taktowania procesora owocuje zwiększeniem mocy wydzielanej w postaci ciepła. A wyższa temperatura generuje dodatkowe przyklamiania co zmusza do podniesienia napięcia.

 

Cały haczyk leży w tym, że zwiększając napięcie (niezależnie od taktowania) zwiększa się moc wydzielaną przez procesor. I w tym właśnie momencie pojawia się problem chłodzenia - tak aby procesor trzymał dobrą, niską temperaturę.

 

O szybkości działania bramki musze jeszcze doczytać - fajnie jakby ktoś rzucił jakimś linkiem bo na razie jest to dyskusja klasy: "wydaje mi się, że..."

 

Czy ktoś może jeszcze wypowiedzieć się na wcześniej zadane przeze mnie pytania (ACPI)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KGB zgadzam się z tobą w pełni że z prawa OHMA im większe napięcie tym większy prąd. Zresztą tak masz np. w tranzystorze BIPOLARNYM przy usuwaniu nośników z bazy im większy prąd bazy wsteczny (rozładowujący, wyłączający czyli większe napięcie wsteczne na bazie przy tym samym zastosowanym rezystorze) tym te nośniki szybciej znikną i tranzystor się zablokuje.

Ale teraz - zwiększając napięcie zasilania bramek wcale nie spowodujemy że będzie płynął przez nie większy prąd, to zupełnie inaczej działa, napięcie zasilania bramek określa ich stan wysoki. Im większe tym do większych napięć będą narastały charakterystyki przełączania aż w końcu częstotliwość będzie tak duża że pojawią się okłamania i bramka nie będzie wyrabiać, bo stała czasowa narastania i opadania sygnału zależy od technologi wykonania i wielkości kanałów w tranzystorów MOS, a jak zmiejszymy napięcie to z tą stałą czasową mają szanse jeszcze nadążać. To co napisałeś wydaje mi się że miało by sens w TTLach czy innych ale CMOSy to zupełnie coś innego tam zresztą jak pisałem prąd płynie tylko w momencie przełączania, szybko narasta i zaraz potem opada. Zrobiłem prostą bramkę i to się potwierdziło. Charakterysytki się rozmyły a przy mniejszym napięciu tej samej częstotliwości jeszcze możan było wyróżnić stan wysoki.

Jednakżę może być tak jak ty mówisz kiedy nie będziemy zmieniali samego zasilania bramek. Tak se można gdybać jak się nie wie jak to jest zbudowane. Jeszcze raz się potwierdza że nie jest to prost sprawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrul

JA nie zaprzeczam bynajmniej temu co napisales ,nigdzie tez nie napisalem ,ze zwiekszajac napiecie w nieskonczonosc przeskoczymy proces technologiczny

chcialem tylko zauwazyc ,ze zwiekszajac napiecie zasilania jestesmy w stanie wymusic troche wyzsze taktowanie ,wiec sila rzeczy bramki musza sie szybciej przeladowywac

 

to o czym piszesz wyraznie widac na Athlonie64 ,w niektorych egzemplarzach przekroczenie pewnego napiecia (niezbyt wysokiego) nie daje zadnej korzysci w taktowaniu ,a wrecz potrafi wprowadzac zaklucenia w pracy procesora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość =H2o=Destroyer[PL]

Podczas podkrecania procesora trzeba podnosic napiecie gdyz w pewnym momencie przy zwiekszonym taktowaniu czesc bramek przestaje dzialac tzn nie dostaja wystarczajacego napiecia do przelaczenia sie i z czasem duza czesc sektorow procka przestaje dzialac i niektore operacje tj obliczeniowe nie zostaja dokonczone a co za tym idzie wystepuja bledy,dobrym przykladem jest program SuperPI ktory jak wiecie przeprowadza intesywne obliczenia matematyczne,a co za tym idzie gdy procek jest nie stabilny bo brakuje mu napiecia i to co powiedzialem wczesniej o wylaczaniu sie sektorow nie moze dokonczyc liczenia i wywala bardzo szybko bledy w programie,moze byc tez tak iz bledow nie wywali a wydluzy sie czas liczenia co mozna latwo wylumaczyc tym iz ma w miare wystarczajace napiecie do pracy lecz przy 100% wykorzystaniu wszystkich bramek zaczyna popelniac bledy i musi liczenie ponawiac.

Teraz ktos mi powie ze moze podkrecic swojego procka bez podnoszenia napiecia i ma racje lecz wszystko jest zalezne od tego jak bramki sa elastyczne.Jak wiecie procki ze srodka wafla sa najlepsze do oc,nastabilniejsze to oznacza ze ich struktura bramek jest najbardziej bliska tym z projektu wykonawcy czyli amd lub intela,trzeba tez pamietac ze procki nie sa jednakowe i w niektorych struktura nie jest tak elastyczna i jak bym to powiedzial "zgrana" by pracowac dobrze przy zwiekszonym taktowaniu.

Jak by przeanalizowac historie prockow to latwo zauwarzyc ze najnowsze procki kreca sie najlepiej gdyz maja juz bardzo dopracowana struktura i udoskonalony proces tech a co za tym idzie w procku jest coraz mniej bramek ktore sa wadliwe lub nie takie jak powinny.

To by bylo na tyle :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy można podłaczyć do działającej płyty głównej (kompletnej z kartami itd zamontowanej w obudowie) tak omomierz jak na zdjęciu żeby móc pobierać odczyty podczas pracy kompa?

(na fotce płyta jest rozebrana tak żeby tylko procesor mógł działać)

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytanie umeczonego studenta. Tym razem czysto sprzętowe. Czy istnieje taki zestaw chłodzący powietrzem (najlepiej wentylator plus radiator) ktory byłby w stanie zmierzyć objętosciowy przepływ powietrza wymuszany przez wentylator lub zmianę ciśnienia za wentylatorem?

 

JEŻELI NIE TO CZY...

 

Można zrobić szczelny airduct do obudowy a tam wyjscie podłączyć do rotametru za pomocą wężyka gumowego. Czy wentylator da radę w takich warunkach cokolwiek uciągnać i schłodzić procka...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...