Skocz do zawartości
hinco

Co Szybsze Do Dzielenia Neo

Rekomendowane odpowiedzi

Pzymierzam sie do podzielenia neo na dwa kompy, prawdopodobnie bede miał kompa cel 1Ghz na zbyciu i pomyślałem że możnaby go wykorzystać do dzielenia neo :D

 

Tylko nie iem czy np podczas gry nie bedzie wielkich pingów itp...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer ma ta przewage ze oprócz routera możesz postawić server jakiś i słyszałem że pod linuxem jeśli się troche znać to idzie to sprawnie zorganizować....

Ja jednak na twoim miejscu jak ci servery nie sa potrzebne albo swoboda konfiguracji obstawał bym za routerem sprzętowym( cichszy ,mniejszy ,mniej prądu ssie)

 

Co do wielkich pingów to na sprzętowym routerze nie powinno być jeśli tylko umiejętnie podzielić (na win XP dzielenie działało w miare sprawnie na innych systemach nie próbowałem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no własnie zależałoby mi na domowym 'serwerze'

jakiś wlan też mam w planach, ale dwa kompy kabelkiem ;)

 

Czy ja (czyt. niezbyt zorientowany w temacie) dałbym rade postawić serwerek do dzielenia neo?

 

i jak sie ma sprawa gdy neo zrywa połaczenie (co jakiś czas zmienia IP), czy komp je nawiąże spowrotem, i jak to jest w przypadku routerów, jak one to robią, tzn czy jest przerwa w dostępie do netu czy działa normalnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość artur.c

serwer na dwa komputery? badz powazny! w najgorszym wypadku udostepnij przez ics w twoim komputerze, ale nie stawiaj serwera!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena routera ADSL: ~200 zł

 

Za takie pieniądz kupisz spokojnie p200 MHz z jakimś 128 RAM i 1 GB dysku. Wszystko chlodzone jednym wentylem z zasilacza - więc bezgłośne. I możesz na tym postawić router na linuxie. A do tego spokojnie potem jakieś www czy ssh. I nie musisz mieć na nim nawet monitora podpiętego - wszystki remote ;]

 

Ja jestem zdecydowanie za serwerem. Tylko, że to się wiąże z trudniejszą konfiguracją dla laika. Ale przynajmniej się czegoś nauczysz. Ja polecam opcję - serwer ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość artur.c

zavader pomysl dwa razy zanim cos napiszesz, utrzymanie miesieczne routera grosze, utrzymanie miesieczne niepotrzebnego serwera dziesiatki zlotych!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość artur.c

Was ?

1623888[/snapback]

...moze kilkanascie zlotych, mimo ze zazwyczaj stawiany jest w minimalnej konfiguracji, ostatecznie wychodzi kilkukrotnie wiecej niz router sprzetowy!

 

halas mniejszy lub wiekszy, ktorego wyeliminowac, ze wzgledu na wiatraki chocby w zasilaczu i na procesorze, sie nie da!

 

kompletne nie znanie tematu, podejrzewam ze chlopak mialby nawet problemy z konfiguracja najprostszego routrera sprzetowego, a co dopiero serwera na linuxie, a nauczyc sie zawsze mozna, w koncu koszt takiego kompuera to zaledwie kilkadziesiat zlotych, tylko czemu inni uzytkownicy sieci maja cierpiec!

 

awaryjnosc takiego rozwiazania, zakaldajac ze wyeliminuje dysk, pozostaja takie podzespoly jak plyta glowna, czy zasilacz, na router ma zawsze 24, czasami 36 miesiecy gwarancji, nie musi sie niczym przejmowac!

Edytowane przez artur.c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a kto mowi o linuxie zaraz. dla malutkich sieci dobrze obstawiony win2k spokojnie sie nadaje. a biega u mnie nawet na p2 350mhz i 128mb ramu. kompa nie slychac, bo proc chlodzony wielkim slotowym radiatorem, a zasilacz z wentylem 12cm. jedyne co czasem denerwuje to stary, chrupiacy dysk. pradozernosc tez raczej znikoma - P2 (ale na rdzeniu deschutes) ok.20w pobiera. reszta pewnie jeszcze z kilka watt. grafika zintegrowana, a komp chodzi bez monitora - zarzadzany przez remote administrator'a(swoja droga swietne narzedzie, ale dostepne tylko na win. ze zdalna administracja pod linem nie mialem do czynienia, ale podejrzewam ze VNC wtedy by potrzeba). jak ICS nie starcza, zawsze mozna jeszcze jakiegos WinGate albo WinRoute'a postawic z wieksza mozliwoscia konfiguracji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moge podrzucić tego linka dla hinco:

* http://allegro.pl/show_item.php?item=61940611

 

Ewentualne możliwości rozrastania się - jest IDE + SCSI. ja się za tego zabieram - odbieram go chyba w przyszły poniedziałek ;]

 

A co do sprawy z tematu - jeśli jest ZUPEŁNYM laikiem - to router i tylko router. Tylko że warto inwestować w siebię, w wiedze itp. Ale to jesgo sprawa - ja bym nigdy za np. 200 zł nie kupił routera. Ale kwestia kieszeni, podejścia i samozaparcia ;]

 

artur.c - powiedz mi o jakie "utrzymanie miesięczne" Ci chodzi, bo nie zrozumiałem. Prąd ?

Poza tym - te komputery są bezgłośne, bo na tych procesorach wiatrak jest tylko w zasilaczu - i to też wolnoobrotowa 80 MM, której koszt wymiany wynosi jakieś 10 PLN ;] WIęc chyba czepiasz się na siłe ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość artur.c

o prad, a o co innego moze chodzic, poza tym sprzet nie jest wieczny, nie chodzi o wentylatorek, zepsuc moze sie nie tylko on ;)

 

w sumie widac, ze chlopak bardzo chce, wiec nic nie szkodzi na przeszkodzie, zwlaszcza ze ma juz kompuetr, ktory w zupelnosci wystaczy ze sporym zapasem, taki dwuprocesorowy jest zupelnie zbedny!

 

kwesitii chalasu wole juz nie poruszac, w przeszlosci komputery nie byly ciche, do tego do chodzi dysk, jak ktos lubi jak cos buczy nad uchem to w porzadku

 

PS. 500zl... w tej cenie mozna sie juz zastanowic nad menedzerem pasma planet bm500

Edytowane przez artur.c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Router na linuxie ma jedna zasidnaczą przewega nad tamin routerem sprzetowym (zwłaszcza jezli jak tutaj napisał autor w przyszłosci dojdzie mu pare komputerów do sieci ;)) można bowiem na nim ustawic hociazby HTB+esfq co zapobiegnie zapychayniau sie lacza nawet jak wszyscy zalacza emula, torrenta i bog wie co jeszcze, zaraz pewnei sie przycziepice ze konfiguracja... wcale nei jest taka trudna wystarczy odrobina checi ja ze swojej strony moge polecić program niceshaper bardzo ladnie ustawia HTB na linuxie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest sporo "ZA" serwerem. No bo założ, że potem dojdzie laptop, albo komputer, albo rodzice/współlokatorzy będą chcieli mieć net bo kupili komputer nowy. Wtedy tylko sieciówka i kabel. I to koniec. A jak na routerze zabraknie portów - to jest zonk.

 

A konfiguracja nie jest taka zła. Ja już opanowywuje DHCP, zajęło mi to jakieś 2-3 dni góra ;]

Po 20 godzin przy sprzęcie i sieci ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość artur.c

Jest sporo "ZA" serwerem. No bo założ, że potem dojdzie laptop, albo komputer, albo rodzice/współlokatorzy będą chcieli mieć net bo kupili komputer nowy. Wtedy tylko sieciówka i kabel. I to koniec. A jak na routerze zabraknie portów - to jest zonk.

no jaki znonk, slyszales o czyms takim jak switch czy hub :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość artur.c

jesli nie wiesz kompletnie nic, pewnie dziesiatki, od razu skieruj sie na jakies forum linuksowe, albo allegro... wtedy w ciagu kilku godzin bedziesz mial serwer, ale nic sie nie nauczysz! :) http://www.allegro.pl/show_item.php?item=61230537

Edytowane przez artur.c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie ustawienie DHCP oraz opanowanie podstaw routingu i NAT'u - zajelo 2-3 dni. Tylko ze siedzialem w zasadzie non stop. Do tego opanowalem sambe, troche samego slacka i troszke sie oswoilem z konsola. Fajnie było ;]

 

To są naprawdę wymierne korzyści. A wszystko potem działa pięknie - naprawdę miło się korzysta z dobrze skonfigurowanego serwera ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli nie wiesz kompletnie nic, pewnie dziesiatki, od razu skieruj sie na jakies forum linuksowe, albo allegro... wtedy w ciagu kilku godzin bedziesz mial serwer, ale nic sie nie nauczysz! :) 1626853[/snapback]

z tego linku naucze sie od 0 do pio.. no powiedzmy do średnio zaawansowanego ? [;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość bizon9ek

siema zna ktos lepsze rozwiazanie do routera thomson speed touch 330 +win nt i wingate pro do dzielenia lacza, bo z tego co przeczytalem na forum to na linuxie nie laczy ten router,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Speedtouch 330 to nie router tylko MODEM. I w zasadzie działa pod każdym linuxem - pod Slackware 10.0 zainstalowanie to jakieś 20 sekund.

2. Sagem - dostępny w Telepunkcie - też działa pod linuxem - i jego konfiguracja zajmuje też koło 20 sekund ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do sprawy z tematu - jeśli jest ZUPEŁNYM laikiem - to router i tylko router. Tylko że warto inwestować w siebię, w wiedze itp. Ale to jesgo sprawa - ja bym nigdy za np. 200 zł nie kupił routera. Ale kwestia kieszeni, podejścia i samozaparcia ;]

 

artur.c - powiedz mi o jakie "utrzymanie miesięczne" Ci chodzi, bo nie zrozumiałem. Prąd ?

Poza tym - te komputery są bezgłośne, bo na tych procesorach wiatrak jest tylko w zasilaczu - i to też wolnoobrotowa 80 MM, której koszt wymiany wynosi jakieś 10 PLN ;] WIęc chyba czepiasz się na siłe ;]

1625945[/snapback]

 

Kupno złoma (starego kompa) za 200zł jest głupotą z deka, będzie on starzał więcej problemów jak router, zabawa z instalacjia systemu, ewentualnie jakiegoś softu, ewentualne problemy z nie widzeniem kompów, ciągłe podpinanie monitora w razie chęci dostępu do niego, do tego większy pobor pradu ~15zł miesięcznie, jak zabraknie pradu to komputer sie wyłączy a router poprostu zrestartuje, kupujemy dobry router za ok 200zł stawiamy go, wpinamy kable i działa... zajmuje mało miejsca i pobiera znikome ilości prądu.

Edytowane przez lukasrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zabawa z instalacjia systemu, ewentualnie jakiegoś softu

Instalujesz tylko środowisko tekstowe, bez żadnych X'ów, audio, wideo, gier i innych pierdół. Instaluje się jakieś 20 minut na takim słabym sprzęcie.

ewentualne problemy z nie widzeniem kompów

No to trzeba to poustawiać. Dlaśrednio wprawnego "adminia" jest to zabawa na 15 minut.

iągłe podpinanie monitora w razie chęci dostępu do niego

Eee... Nawet klawiatura albo myszka mogą byc odpięte. O ssh to słyszaeśł ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...