Skocz do zawartości
manwe

Hot-541 Shuttle - Co Mozna Do Niego Wrzucić ?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w domu 2 stary komp, akurat jest mi potrzebny. Aktualnie mam w nim stary procesor AMD 75 mhz na płycie Hot-541 Shuttle. Teraz wrzuce do niego Pentium MMX 200 mhz.

 

Zastanawiam sie czy nie moglby on obsłużyć AMD k6-2 400mhz. Jedynym problemem jaki widze jest napiecie: płyta moze zasilac procesor 3,3V, albo z podwójnym napięciem 3,3 I/O i jadro procka 2,5. Z tego co wiem AMD k6-2 moze chodzic na takim napieciu bo ma wieksza tolerancje, ale AMD k6-2+ juz na pewno nie...

 

Jak odrożnić AMD k6-2 i AMD k6-2+ , na allegor chyba nie rozrozniaja tych procesorów a ja potrzebuje koniecznie AMD k6-2...

 

Czy ten Pentium Pentium MMX 200 mhz na pewno bedzie dobrze chodził przy napieciach 3,3/2,5 ???

 

Poszukuje tez kontaktu z kims kto wie cos wiecej o mojej płycie głownej (Hot-541 Shuttle).....

Edytowane przez manwe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam p200 mmx wymagał 3,3V na I/O i 2,8 V na rdzeń - poszukaj zworek do zmiany napięcia rdzienia - były na prawie każdej płycie obsługującej mmx-y. K6-2 najczęściej wymaga 2,2 V jako napięcie rdzenia - ja puszczałęm na 2,7 i też chodził :D ale nie polecam tego na dłuższą metę - poszukaj jakichś nieoficjanych biosów które umożliwiają ustawienie takiego napiecia (kiedyś nawiązałęm fajny kontakt z gościem z Holandii modyfikującym biosy - dzięki temu na starej płycie z jakąś VIA miałem puszczone k6-2 333 mimo że płyta teoretycznie nie obsługiwała i działała z dyskiem 60 GB bez problemów - nie mam niestety linka do jego strony - to było ładnych parę lat temu)

Edytowane przez LOBO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz chyba i tak po zabawie... Płyta jest stara jak świat, a okazuje się, ze potrzebuje płytki VRM (Voltage Regulator Module) do obsługi procesorów mmx, tzn podwójnego napięcia... taki sprzet to połowa epoki lodowcowej wiec praktycznie nieosiągalne.. chyba zepojade na lodowiec szukać... tragedia dosłownie...

 

Swoją droga napięcie rdzenia bedzie zalezało na pewno od tej płytki... i nie wiem czy by sie to dało zmienić...

Edytowane przez manwe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpuść temat - ta płyta jest afair na intel HX więc max co ruszy to pentium 133. Wszystkie MMX i nowsze wymagają innych napięć, a babranie się w takim sprzęcie to strata pieniędzy i czasu. Za 25-30 złotych można kupić płyte pod PII/Celeron i drugie tyle procesor. W każdym większym mieście są firmy handlujące tego typu sprzętem komputerowym i można nawet dostać gwarancje 30 dni na rozruch. Chociaż nawet tutaj bym się zastanawiał nad sensem zakupu bo patrząc na cenniki które mi leżą na biurku np:

COMPAQ DESKPRO slim PII 300MHz, 128 MB RAM, 3,2GB HDD, Fdd + Myszka kosztuje oszałamiającą kwote 75 złotych. Za złożony komputer, napewno dużo szybszy niż Pentium 75, z USB, kartą graficzną która pozwoli już odpalić jakiś graficzny system w więcej niż 256 kolorach i na dodatek cichy i solidny. Te stare compaq'i były absolutnie nie do zdarcia, ciągle widze egzemplarze z tych serii które chodzą od paru lat nonstop bez jakichkolwiek przestojów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpuść temat - ta płyta jest afair na intel HX więc max co ruszy to pentium 133. Wszystkie MMX i nowsze wymagają innych napięć, a babranie się w takim sprzęcie to strata pieniędzy i czasu.

Moze i jest to sztuka dla sztuki ale ja bym sie z nia pobawil, tym bardziej ze nie dalej jak rok temu przechodzilem dokladnie to samo, z dokladnie ta sama plyta. Nie jest na zadnym HX tylko na FX, wiec spokojnie wciaga wszystko do 200 MHz wlacznie, jednak o obsludze MMX pierwsze slysze. Podobnie jak o VRM do tego modelu. Co innego jesli chodzi o moduly cache L2 - poszukuje takiego wiec jesli ktos ma gdzies w szafie taki antyk - prosze dac znac.

 

EDIT: sorki, faktycznie jest modul VRM pozwalajacy na przyjecie procesorow wymagajacych dual voltage ;). Ale modulu L2 od niej juz nie potrzebuje, Shuttle'a zastapil Asus P/I-P55T2P4 :).

 

EDIT 2: Asus o ktorym mowa w poprzednim edicie jest wlasnie na 430HX i fruwa na nim K6-2 500. Jak sie to ma do Twojej teorii z P133 pozostawie bez komentarza :P.

Edytowane przez spavatch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...